Τηλενουβελοτρέλα
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

 

 Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;

Go down 
4 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12
AuthorMessage
mel
Admin
mel


Female Posts : 6698
Join date : 2015-08-11

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 EmptyWed Oct 19, 2022 4:25 pm

Τελείωσα το διασκεδαστικότατο Ους το facebook συνέζευξε. Η συγγραφέας σε διαβολεμένα κέφια!

_________________
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Image16

paola likes this post

Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 EmptyThu Nov 03, 2022 7:38 pm

Πρωτη φορα ακουω αυτο το βιβλιο.. scratch

(Ασχετο,αλλα αν θελετε κοριτσια να γινουμε facebook friends πειτε) Cool

Αλμοδοβαρεμένη likes this post

Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6698
Join date : 2015-08-11

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 EmptyFri Nov 04, 2022 9:18 am

Ναι, γιατί όχι; Σου στέλνω το fb μου στο pm.

_________________
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Image16

Αλμοδοβαρεμένη and paola like this post

Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2164
Join date : 2015-08-13

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 EmptyFri Nov 11, 2022 9:28 am

paola wrote:
Πρωτη φορα ακουω αυτο το βιβλιο.. scratch

(Ασχετο,αλλα αν θελετε κοριτσια να γινουμε facebook friends πειτε)  Cool

Σου έστειλα και το δικό μου προφίλ σε pm

paola likes this post

Back to top Go down
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2164
Join date : 2015-08-13

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 EmptyMon Jan 23, 2023 1:03 pm

Μου πήρε ένα μήνα να διαβάσω τον Δον Κιχώτη, αλλά άξιζε τον κόπο. Είχε πλάκα σε πολλά σημεία, έμαθα κι ορισμένα πράγματα για την Ισπανία του 17ου αιώνα, όπως ότι Λατίνοι ιππότες πολεμούσαν τους Οθωμανούς στην Κύπρο κι ο συγγραφέας του βιβλίου, ο Μιγκέλ δε Θερβάντες είχε λάβει μέρος σε τέτοιες μάχες. Ή ότι οι Μόροι που βαπτίστηκαν χριστιανοί λεγόντουσαν Μορίσκοι, μικροί Μόροι δηλαδή. Κάτι ανάλογο έγινε στην Κρήτη, χριστιανοί εξισλαμίστηκαν, κι όταν αργότερα ξαναβαπτίστηκαν, απέκτησαν επίθετα σε -άκης. Καλό βιβλίο, αρκεί να 'χει κάποιος υπομονή. Και μου άνοιξε την όρεξη για μεσαιωνική λογοτεχνία.

paola likes this post

Back to top Go down
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 EmptyMon Jan 23, 2023 3:47 pm

Δον Κιχωτη εχω διαβασει σε μικρη εκδοση προ αμνημονευτων ετων!
Το τελευταιο βιβλιο που διαβασα και μου αρεσε πολυ ηταν : " Ο διαβολος και τα σκοτεινα νερα".
https://www.goodreads.com/el/book/show/51854625-the-devil-and-the-dark-water

Αλμοδοβαρεμένη likes this post

Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6698
Join date : 2015-08-11

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 EmptyMon Feb 06, 2023 11:47 am

Έχω αρχίσει την Αλεπουδίτσα της Mary Webb. H ηρωίδα είναι η Χέιζελ, πανέμορφη και κοκκινομάλλα όπως η αλεπού που έσωσε κάποτε και την πήρε για κατοικίδιο. Ζει πολύ φτωχικά σε μια καλύβα κοντά στο δάσος με τον πατέρα της, αγαπάει την ελευθερία και όλα τα ζώα και είναι αθώα έως πρωτόγονη (λίγο Μαριμάρ εδώ που τα λέμε). Ωραίο είναι, λίγο σα θρύλος, σα παραμύθι, με μια νότα... αρλεκιν πολύ αδύναμη όμως καθώς όπως είδα παρακάτω τα πράγματα δεν εξελίσσονται όπως θα θέλαμε εμείς οι ρομαντικές αναγνώστριες.

_________________
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Image16

Αλμοδοβαρεμένη and paola like this post

Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 EmptySun Feb 26, 2023 3:12 pm

Πρωτη φορα ακουω το συγκεκριμενο βιβλιο mel!
Το τελευταιο που διαβασα ηταν Η Φλόγα της Ελεγκάντι , https://www.goodreads.com/book/show/58846423απο ελληνιδα (και μαλιστα νεαρη) συγγραφεα.Ειχα διαβασει πολυ καλα λογια και οντως και σε μενα αρεσε πολυ. Απλα λογω ελλειψης χρονου το αφηνα καποιες μερες το ξαναπιανα μετα,εχανα την ροη γενικως,αλλα ηταν ωραιο.

mel likes this post

Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6698
Join date : 2015-08-11

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 EmptyMon Mar 06, 2023 4:30 pm

Διαβάζω τους Πομάκους της Θράκης. Πέρα από λαογραφικά στοιχεία και καταγωγές ελπίζω κάτι να έχει αλλάξει στη ζωή αυτών των ανθρώπων. Και των ανδρών και των (νευρωτικών) γυναικών μοιάζει τουλάχιστον μίζερη.

_________________
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Image16

paola likes this post

Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel


Female Posts : 6698
Join date : 2015-08-11

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 EmptyTue Jul 11, 2023 9:19 am

Διαβάζω το Ξεχασμένο βαλς της Ανν Ένραϊτ. Τρόπος επιλογής του βιβλίου: "διαδραματίζεται στο Δουβλίνο, το Δουβλίνο βρίσκεται στην Ιρλανδία, συμπαθητική χώρα η Ιρλανδία, ας το πάρω".
Είναι το ιστορικό της μοιχείας δύο παντρεμένων. Δε θα εκφράσω ακόμα κρίση αλλά θα πω πως όλος ο ρομαντισμός και η ποιητικότητα εξαντλείται στον τίτλο και στο οπισθόφυλλο. Υπάρχει πάθος (αλλά όχι και τόσο) και η εμμονή του έρωτα, κατά τα άλλα πλην της επαγγελματικής επιτυχίας των ηρώων όλα είναι συνηθισμένα: λάθος όπως αποδεικνύεται γάμος, συγγενείς, επαγγελματικό περιβάλλον, βαρετά παιδικά πάρτι και κοινωνικές εκδηλώσεις και ο Σόν (ο παντρεμένος) είναι "απογοητευτικός με μαγιό".
Αν είναι να απατήσεις τον χοντρό και άξεστο άνδρα του δε θα ήταν καλύτερο να αξίζει στο φουλ όλος αυτός ο κόπος και η εμπειρία scratch ; Ίσως και το βάρος στις οικογενειακές σχέσεις να στάθηκε αποτρεπτικό για μια πιο "ονειρική" αισθηματική ιστορία.

_________________
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Image16

paola likes this post

Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 EmptyTue Jul 18, 2023 8:29 pm

Διαβασα το βιβλιο "Καταδιωξη" της Nora Roberts. Μου αρεσε! Γενικα δεν με απογοητευει η συγκεκριμενη συγγραφεας.
Επισης το ¨Μαυρο ροδο". Αγορασα το βιβλιο,λιγο πριν ξεκινησει η σειρα,γιατι μου φανηκε ενδιαφερουσα η ιστορια. Ειδα και καποια επεισοδια απο την σειρα,ωραια ηταν αλλα δεν μπορουσα να την παρακολουθω συστηματικα,λογω κουρασης και πολυ πρωινου ξυπνηματος. Ειδα τα τελευταια επεισοδια και διαβασα το βιβλιο.
Καμια σχεση το ενα με το αλλο!
Στην αρχη μου φανηκε απλα καλο,γιατι ημουν επηρεασμενη απο την σειρα που γινοταν πολλα πραγματα,ενω στο βιβλιο,τιποτα! Πολυ απλη ιστορια,χωρις καποια ιδιαιτερη πλοκη χωρις ιντριγγες. Αλλα τελικα μεσα στην απλοτητα του μου αρεσε!

mel likes this post

Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6698
Join date : 2015-08-11

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 EmptyTue Jul 25, 2023 6:21 pm

Τελειώνω τον Επόμενο Καλύτερο της Kristan Higgins. Καλό και πρωτότυπο για αισθηματικό μυθιστόρημα.

_________________
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Image16

paola likes this post

Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 EmptyThu Jul 27, 2023 5:24 pm


Και στα αισθηματικα βρισκεις πολυ ομορφες ιστοριες! Απο την συγγραφεα αυτη ξερω κανα-δυο βιβλια,(το συγκεκριμενο τωρα το εμαθα) αλλα δεν ετυχε να την διαβασω.
Εγω ξεκινησα το "Γυμνες στο θανατο" της J. D. Robb (ψευδωνυμο της Nora Roberts) Ειμαι στην αρχη και ηδη μου αρεσει!

mel likes this post

Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6698
Join date : 2015-08-11

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 EmptySun Aug 06, 2023 2:32 pm

Διαβάζω το Μαζί για πάντα της Julie Cohen. Είναι η ιστορία μιας ιδανικής αγάπης και εγώ και πιστεύω και τρελαίνομαι για αυτά!
Το κακό είναι ότι πάλι διάβασα σπόιλερ και μάλιστα το σημαντικότερο, προς υπεράσπισή μου όμως, αυτή τη φορά έγινε εντελώς τυχαία!

_________________
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Image16

paola likes this post

Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel


Female Posts : 6698
Join date : 2015-08-11

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 EmptyTue Aug 15, 2023 9:22 am

Διαβάζω τον Αριθμό 11 του Jonathan Coe. Καθόλου ελκυστικός τίτλος αλλά ο συγγραφέας είναι εγγύηση για ένα ενδιαφέρον βιβλίο!

_________________
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Image16

paola likes this post

Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel


Female Posts : 6698
Join date : 2015-08-11

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 EmptyFri Sep 08, 2023 3:21 pm

Τελείωσα και εγώ ένα βιβλίο της Nora Roberts τη Δοκιμασία της αγάπης. Το πήρα επειδή διάβασα η Δούκισσα της αγάπης, όσο να πεις μια Δούκισσα έχει ένα βάρος, ενώ η Δοκιμασία της αγάπης σε προδιαθέτει για κάτι τετριμμένο.
Στην αρχή βρήκα τη γραφή κακή και με μπέρδευε λίγο. Η ιστορία είναι απλή αλλά το βασικό μείον είναι ότι δε με έκανε να ταυτιστώ, να νιώσω κάτι για όσα συμβαίνουν. Κάπου στη μέση μπαίνει ένα θέμα ότι ο Ντελ ανήκει στους Μπράουν του Κονέκτικατ ενώ η Λόρελ είναι ταπεινής καταγωγής, στην εποχή μας όμως που γαλαζοαίματοι παντρεύονται ανύπαντρες μητέρες πρώην ναρκομανείς παίχτριες ριάλιτι, δεν πείθει όταν μάλιστα εκείνη είναι μια υπερεπιτυχημένη επιχειρηματίας.
Γενικά οι καλές ιδέες δεν αναπτύχθηκαν σωστά (ή δεν αναπτύχθηκαν, σκέτο), με αποτέλεσμα το βιβλίο να είναι ψιλοβαρετό.
Είδα ότι είναι μέρος μιας σειράς βιβλίων, ίσως αν είχα διαβάσει και τα προηγούμενα να καταλάβαινα καλύτερα.

_________________
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Image16

paola likes this post

Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel


Female Posts : 6698
Join date : 2015-08-11

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 EmptySun Oct 08, 2023 5:36 pm

Τελειώνω το Νεκροταφείο πιάνων του Ζοζέ Λουίς Πεϊσότο. Ωραίο αλλά προτείνω το μεγαλύτερο μέρος του βιβλίου να διαβαστεί σαν ποίημα χωρίς να περιμένει ο αναγνώστης να τα καταλαβαίνει όλα ή να προσπαθεί να καταλάβει. Ένα καλό νόημα όμως το πιάνεις.

_________________
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Image16

paola likes this post

Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 EmptyThu Oct 26, 2023 7:16 pm

Εγω διαβασα κατι κομικς που ειχα αγορασει απο περσι με τον Κορτο Μαλτεζε. Ηταν πολυ ωραια. Θα προσπαθησω να πιασω και καποια βιβλια γιατι εφτασαν στα ταβανια τα αδιαβαστα,και οπως παω θα πρεπει να ζησω καμια 100η χρονια ακομα για να τα διαβασω ολα.Και δεν το βλεπω.
Η Roberts θεωρειται απο τις καλυτερες στην ρομαντικη λογοτεχνια αλλα ισως να μην σου ταιριαζει mel.Μαλλον εχεις γραψει λαθος τον τιτλο. Ειναι "η δοκιμασια της καρδιας" και ειναι το 3 βιβλιο απο μια 4λογια (την οποια εχω αλλα ακομα δεν εχω διαβασει...)

mel and Αλμοδοβαρεμένη like this post

Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6698
Join date : 2015-08-11

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 EmptyWed Nov 01, 2023 7:26 pm

Μπαίνω στο προτελευταίο κομμάτι του Όσα κρατήσαμε κρυφά της Λάρα Πρέσκοτ. Κατασκοπικό μυθιστόρημα θα το χαρακτήριζα. Νόμιζα ότι θα εστίαζε σε κάποιο διανοητικό παιχνίδι αλλά καμιά σχέση. Καλό είναι όμως, μου αρέσουν ιδιαίτερα οι δύο αισθηματικές ιστορίες, τη μία μάλιστα δεν την περιμένεις στην αρχή.

_________________
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Image16

paola likes this post

Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel


Female Posts : 6698
Join date : 2015-08-11

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 EmptySat Jan 06, 2024 2:05 pm

Διαβάζω τη Μέση Αγγλία του Τζόναθαν Κόου. Είναι σαν ο συγγραφέας να με έχει πιάσει ακριβώς: κοινωνιολογία, πολιτική, δημοσιογραφία με "επίφαση" μυθιστορήματος συν μια πλοκή που σε παρακινεί να δεις τι γίνεται παρακάτω.
Είναι σαφής η θέση του συγγραφέα αλλά επειδή έχει την οξυδέρκεια να μη διαχωρίζει ηθικά τους ήρωες λόγω θέσεων και κυρίως επειδή και δεν είμαι Βρετανίδα δε με ενοχλεί.

_________________
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Image16

paola likes this post

Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel


Female Posts : 6698
Join date : 2015-08-11

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 EmptySat Mar 09, 2024 1:39 pm

Διαβάζω το Έτσι θέλω να θυμάμαι της Γιόλας Δαμιανού Παπαδοπούλου. Λογοτεχνικά δε λέει πολλά αλλά μαθαίνεις πράγματα για την Αφρική.

_________________
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Image16

paola likes this post

Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Sponsored content





Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 12 Empty

Back to top Go down
 
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;
Back to top 
Page 12 of 12Go to page : Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12
 Similar topics
-
» Ποιά τηλενουβέλα βλέπετε αυτή την περίοδο;
» Fanfic ή webnovelas, τι προτιμάτε να διαβάζετε στο ίντερνετ;

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Τηλενουβελοτρέλα :: Γενικού περιεχομένου :: Άλλα θέματα :: Διάβασμα-
Jump to: