Τηλενουβελοτρέλα
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

 

 Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;

Go down 
4 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Next
AuthorMessage
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptySun Jan 15, 2017 4:50 pm

A πολυ χαιρομαι οταν συναντω φιλους των κομικς! bravo
Προσωπικα διαβαζω κομικς απόταν εμαθα να διαβαζω και μεχρι σημερα δεν εχω σταματησει. meleth
Τα manga ειναι ενα ειδος που μου αρεσει παρα πολυ,τα διαβαζω online στα αγγλικα δεν τα τυπωνω.
Πραγματικα mel ειναι ωραιο αυτο με την Lady Georgie. (Μου θυμιζει πολυ την Καντυ σαν σχεδιο). Laughing
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6695
Join date : 2015-08-11

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptySun Jan 15, 2017 8:47 pm

Είναι από την σκιτσογράφο της Κάντυ, γι αυτό (φαίνεται έχει μια αδυναμία στα ξανθά φουντωτά μαλλιά xixi ).

_________________
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel


Female Posts : 6695
Join date : 2015-08-11

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptyMon Jan 30, 2017 5:25 pm

Άρχισα την Τζέιν Έιρ, το κανονικό βιβλίο γιατί παλιότερα είχα διαβάσει μια περίληψη. Πολύ δυστυχία lygmos .  Η πρωτοτυπία των βιβλίων της Σαρλότ Μπροντέ είναι ότι ενώ συνήθως κάποιος περιμένει να διαβάσει ιστορίες όμορφων κοριτσιών που αγαπάνε όμορφα αγόρια, οι ηρωίδες της είναι ασχημούλες που ερωτεύονται άσχημους και κακότροπους άνδρες. Ενώ γνωρίζουν όμορφους και καλούς!
Το βιβλίο της που μ' άρεσε πιο πολύ ήταν η Βιλλέτ. Δεν είναι τόσο διάσημο όσο η Τζέιν Έιρ αλλά το βρίσκω καλύτερο!

_________________
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Άσχετη

Άσχετη


Posts : 76
Join date : 2015-08-13

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptyTue Jan 31, 2017 10:24 am

Την έχω διαβάσει τη Βιλλέτ πριν χρόνια. Οι αδερφές Μπροντέ είναι σκέτη μελαγχολία αλλά δεν μπορείς να τις κατηγορήσεις αν διαβάσεις για το πως έζησαν και όλες τις δυστυχίες που τις βρήκαν. Εγώ προτιμώ τη Τζέην Έιρ για τον απλούστατο λόγο ότι έχει happy end. Αυτός ο λόγος είναι υπέραρκετός για μένα και δεν κοιτάζω τίποτα άλλο όσο ρηχό κι αν φαίνεται αυτό. Μπορεί ο κ. Ρότσεστερ να τυφλώνεται (αν και μετά βρίσκει μέρος της όρασής του) και να χάνει το χέρι του αλλά το σημαντικό είναι ότι ζει και επιτέλους οι δύο βασανισμένες ψυχές βρίσκουν μαζί την ευτυχία, παντρεύονται και κάνουν παιδάκι. Ενώ στη Βιλλέτ; Απλά πνίγεται και μάλιστα ο αναγνώστης το μαθαίνει εντελώς στο τέλος. Αυτά τα ξαφνικά καθόλου δεν μ' αρέσουν, τουλάχιστον θέλω να με προετοιμάζουν λίγο για το κακό που έρχεται. thymos
Back to top Go down
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptyTue Jan 31, 2017 4:29 pm

Το βιβλιο "Τζειν Ειρ" ειναι απο τα πολυ αγαπημενα μου! Το ειχα πρωτοδιαβασει κι εγω, πολλααααα χρονια πριν σε παιδικη εκδοση,και μετα απο καποια χρονια το αγορασα σε κανονικη εκδοση.Υπεροχο!
Εχω διαβασει και το "Βιλετ",ωραιο αλλα για μενα,οχι τοσο ωραιο οσο το "Τζειν Ειρ".
Διαβασα το πρωτο βιβλιο (δυο τομοι στα ελληνικα) του Outlander- Σασεναχ.Ειμαι fan και της σειρας.
Τα βιβλια υπεροχα!Απλα αυτο που μου συμβαινει ειναι πως οταν πρωτα βλεπω μια ταινια\σειρα,που βασιζεται σε βιβλιο, (και πλεον συμβαινει παρα πολυ συχνα),και μετα το διαβαζω,εχει χαθει ενα μερος της απολαυσης,της μαγειας,της εκπληξης,γιατι γνωριζω απο πριν τα γεγονοτα....
Και παλι ομως ηταν πολυ ομορφα βιβλια.Με ταξιδεψαν.
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6695
Join date : 2015-08-11

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptyTue Jan 31, 2017 5:22 pm

Το "μειονέκτημα" της Τζέιν Έιρ έναντι της Βιλλέτ είναι ότι η πρώτη είναι μια πολύ γνωστή ιστορία, και ο πιο άσχετος ή αδιάφορος με αυτού του είδους την λογοτεχνία έχει μια ιδέα. Η Βιλλέτ ήταν μια μικρή ευχάριστη έκπληξη για μένα, ίσως γι αυτό την εκτίμησα περισσότερο. Μου άρεσε ο κάπως χιουμοριστικός τόνος της περιγραφής της σχέσης της Λούσι με τον Πολ παρά την άδοξη κατάληξη.  
Κορίτσια μιας και την έχετε διαβάσει κι εσείς, καταλάβατε ότι η Λούσι είχε συναισθήματα για τον Τζόν; Γιατί αυτό λέει εδώ http://logotexnia-filoteo.blogspot.gr/2012/10/blog-post_21.html (μήπως είμαι χαζή Laughing ; ).

_________________
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptyWed Feb 01, 2017 3:45 pm

Εγω θυμαμαι λιγα πραγματα και το τελος του βιβλιου.Εχουν περασει και κατι χρονια που το διαβασα.
Δυστυχως σε ταινιες και βιβλια εχω θεμα με την μνημη.. scratch scratch Μ'εχετε παρει χαμπαρι. Laughing Laughing
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6695
Join date : 2015-08-11

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptyWed Feb 01, 2017 5:45 pm

Κι εγώ θα ήθελα να έχω το βιβλίο για να ξαναρίξω μια ματιά σε ορισμένα σημεία αλλά δυστυχώς το είχα δανειστεί... Ρώτησα κι ένα άλλο άτομο κι έχει την ίδια γνώμη με εμένα. Σε ένα φόρουμ όμως είδα πως κάποιοι πιστεύουν πως είχε ερωτευθεί τον Τζον. Πώς θα μπορούσε να τον έχει ερωτευθεί αν δεν δείχνει την παραμικρή στενοχώρια που ενδιαφέρεται για άλλη ή το παραμικρό άγχος όταν βρίσκεται μαζί του (κάτι βρε αδερφέ); Απλώς τον παρουσιάζει ως έναν πολύ καλό και πάρα πολύ όμορφο άνδρα. Ο τύπος της όμως ήταν κοντός, άσχημος, να της φέρεται απαίσια Laughing (αν ο Πολ γλιτώνει την αντιπάθειά μας είναι γιατί παρόλα αυτά δεν ήταν κακός αλλά πολύ άγαρμπος στο να εκδηλώσει την αγάπη του).    

paola wrote:
Δυστυχως σε ταινιες και βιβλια εχω θεμα με την μνημη.. scratch scratch  Μ'εχετε παρει χαμπαρι. Laughing  Laughing

Όλες μας λίγο πολύ xixi .

_________________
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2160
Join date : 2015-08-13

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptyFri Feb 03, 2017 7:47 pm

Έπιασα μονότερμα την Τζέιν Ώστεν. Είχα διαβάσει πριν χρόνια το "Περηφάνεια και Προκατάληψη", τώρα άρχισα το "Πειθώ" και θα συνεχίσω με τα υπόλοιπα έργα της.
Η οπτική της σχετικά με τον έρωτα είναι πολύ μετρημένη, λογική, λείπει το πάθος και η τρέλα. Ο κατάλληλος galan, μας λέει, χρειάζεται να έχει και μια καλή κοινωνική θέση και χρήμα. Το περιβάλλον όπου ζουν οι ηρωίδες τα μετράει αυτά. Αλλά για να ευτυχίσουν οι ηρωίδες θέλουν να υπάρχει και αγάπη. Γενικά, περιγράφει καταστάσεις εύκολες, συμβατικές όπου το ζητούμενο είναι ποιον να διαλέξουν για γαμπρό και τα εμπόδια είναι μικρά, όπως η εικόνα που έβγαζε ο κύριος Ντάρσι στην αρχή. Δεν είμαι και πολύ φαν του ρεαλιστικού μυθιστορήματος, μάλλον.
Back to top Go down
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptyMon Feb 06, 2017 2:13 pm

Αλμοδοβαρεμένη wrote:


Η οπτική της σχετικά με τον έρωτα είναι πολύ μετρημένη, λογική, λείπει το πάθος και η τρέλα. Ο κατάλληλος galan, μας λέει, χρειάζεται να έχει και μια καλή κοινωνική θέση και χρήμα. Το περιβάλλον όπου ζουν οι ηρωίδες τα μετράει αυτά. Αλλά για να ευτυχίσουν οι ηρωίδες θέλουν να υπάρχει και αγάπη. Γενικά, περιγράφει καταστάσεις εύκολες, συμβατικές όπου το ζητούμενο είναι ποιον να διαλέξουν για γαμπρό και τα εμπόδια είναι μικρά, όπως η εικόνα που έβγαζε ο κύριος Ντάρσι στην αρχή.
Αν και συμφωνω με αυτα που γραφεις, η Austen ειναι απο τις αγαπημενες μου.Σιγουρα δεν εχει τους ερωτες και τα παθη,που διαβαζουμε σε αλλα βιβλια,ειναι πιο ρομαντικα,αλλο στυλ,και με ομορφη αναπαρασταση της εποχης,του τροπου σκεψης και ζωης τοτε. Wink Εχω ολα τα γνωστα της εργα,και το πρωτο αγαπημενο μου ειναι το "Περφανια και προκαταληψη". Μαλιστα το σκεφτομαι εδω και αρκετο καιρο,οτι θελω να τα ξαναδιαβασω. Smile Smile
Back to top Go down
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2160
Join date : 2015-08-13

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptyMon Feb 06, 2017 4:56 pm

paola wrote:
Αλμοδοβαρεμένη wrote:


Η οπτική της σχετικά με τον έρωτα είναι πολύ μετρημένη, λογική, λείπει το πάθος και η τρέλα. Ο κατάλληλος galan, μας λέει, χρειάζεται να έχει και μια καλή κοινωνική θέση και χρήμα. Το περιβάλλον όπου ζουν οι ηρωίδες τα μετράει αυτά. Αλλά για να ευτυχίσουν οι ηρωίδες θέλουν να υπάρχει και αγάπη. Γενικά, περιγράφει καταστάσεις εύκολες, συμβατικές όπου το ζητούμενο είναι ποιον να διαλέξουν για γαμπρό και τα εμπόδια είναι μικρά, όπως η εικόνα που έβγαζε ο κύριος Ντάρσι στην αρχή.
Αν και συμφωνω με αυτα που γραφεις, η Austen ειναι απο τις αγαπημενες μου.Σιγουρα δεν εχει τους ερωτες και τα παθη,που διαβαζουμε σε αλλα βιβλια,ειναι πιο ρομαντικα,αλλο στυλ,και με ομορφη αναπαρασταση της εποχης,του τροπου σκεψης και ζωης τοτε. Wink Εχω ολα τα γνωστα της εργα,και το πρωτο αγαπημενο μου ειναι το "Περφανια και προκαταληψη". Μαλιστα το σκεφτομαι εδω και αρκετο καιρο,οτι θελω να τα ξαναδιαβασω. Smile Smile


Πράγματι, τα έργα της Ώστεν έμειναν αθάνατα κυρίως επειδή αποτελούν ατόφιες τοιχογραφίες μιας ολόκληρης εποχής. Οι χαρακτήρες είναι ολοζώντανοι. Και η Ελίζαμπεθ Μπένετ είναι πρωτοποριακή, λέει τη γνώμη της και παίρνει αποφάσεις για τη ζωή της σε μια εποχή που δεν ήταν αποδεχτό αυτό για τις γυναίκες, ειδικά της υψηλής κοινωνίας. Αν μου άρεσε ο ρεαλισμός στη λογοτεχνία θα εκτιμούσα περισσότερο την Ώστεν (και άλλους συγγραφείς) Επειδή δεν μου αρέσει, τους διαβάζω για να δω πώς ήταν η ζωή τότε xixi
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6695
Join date : 2015-08-11

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptyThu Feb 09, 2017 10:18 am

Τελείωσα την Τζέιν Έιρ. Μου άρεσε πολύ που διάβασα κάποια κομμάτια που παραλείπονται -κακώς- σε ταινίες και σειρές. Δεν υπάρχει κάτι περιττό στο βιβλίο. Ακόμα και η ιστορία πριν το Θόρνφιλντ χρησιμεύει για να καταλάβει κανείς περισσότερο τον χαρακτήρα της Τζέιν.
Στο τέλος πέρα από ακρωτηριασμό και μερική τύφλωση, η συγγραφέας δεν παραλείπει να ξεκάνει κατά κάποιο τρόπο και τον Τζον. Εντάξει Σαρλότ Μπροντέ είναι αυτή, τα happy end της δεν είναι και για πυροτεχνήματα!

_________________
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Άσχετη

Άσχετη


Posts : 76
Join date : 2015-08-13

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptyMon Feb 13, 2017 9:52 am

Χτες άρχισα να διαβάζω την ελληνική μυθολογία του P. Decharme.
Την αγόρασα από το παζάρι βιβλίου που τέλειωσε αρχές Φεβρουαρίου στην πλατεία Κοτζιά.
Ήθελα από καιρό να πάρω μια μυθολογία που να έχει συγκεντρωμένους τους μύθους γιατί είχα μόνο κανάδυο παιδικά βιβλία, το ένα για τις μοίρες και το άλλο για τους Ολύμπιους Θεούς.
Μου αρέσει πολύ γιατί δεν λέει απλά τους μύθους αλλά εξηγεί και αναλύει κάποια πράγματα.
Back to top Go down
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptyMon Feb 13, 2017 2:17 pm

Ζηλευωωωωωωωωωωω!!! felicidades Λατρευω την ελληνικη μυθολογια!! bravo .Δυστυχως δεν εχω καποια καλη εκδοση σαν και αυτη που διαβαζεις τωρα. Κι εμενα μου αρεσει να αναλυουν τον μυθο.
Πριν αρκετο καιρο ειχα πετυχει σε μια βιβλιοθηκη,μια αλλη πολυτελη και καλη σειρα απο την εκδοτικη Αθηνων νομιζω με 5 τομους δεν θυμαμαι ακριβως,και ειχα μεινει και την χαλβαδιαζα για ποση ωρα. amor2 amor2
Back to top Go down
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2160
Join date : 2015-08-13

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptyMon Feb 13, 2017 4:44 pm

Ελληνική μυθολογία κι εγώ! Τις "Μεταμορφώσεις" του Οβίδιου που είναι σαν εγκυκλοπαίδεια ελληνορωμαϊκής μυθολογίας γιατί αναφέρει τους μύθους με τη σειρά από το Χάος μέχρι τα χρόνια του Καίσαρα. Μόνο που δεν έχει επεξήγηση και θα πρέπει να βασιστώ σε άλλα βιβλία για την αποκωδικοποίηση των μύθων.
Παράλληλα διαβάζω την "Πειθώ" της Τζέιν Ώστεν. Είμαι ακόμη στην αρχή.
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6695
Join date : 2015-08-11

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptyThu Feb 16, 2017 9:30 am

Πήρα Το σπίτι των επτά γυναικών, δεν το έχω διαβάσει ακόμα, μόνο κάποιες φρασούλες του βιβλίου από δω κι από κει όπως κάνω πάντα. Απ' ότι καταλαβαίνω πρωταγωνίστρια πρέπει να είναι η Μανουέλα, είδα το όνομά της άπειρες φορές και κατά δεύτερο λόγο η Ροζάριο (η Μαριάνα ριγμένη; scratch ).
Ήθελα να ρωτήσω αν ενδιαφέρεται καμιά να ανοίξουμε τόπικ στο φόρουμ της σειράς και να σχολιάζουμε μαζί το βιβλίο. Πώς σας φαίνεται η ιδέα;

_________________
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptyThu Feb 16, 2017 2:57 pm

Ποτε προλαβες καλε;;
Καλα ειναι να εχει δικο του topic το βιβλιο,στο forum της σειρας,αλλα προς το παρον φανταζομαι θα εισαι η μονη που το διαβαζει,οποτε μονο εσυ θα μπορεις να γραφεις σχολια. Smile Smile
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6695
Join date : 2015-08-11

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptyThu Feb 16, 2017 3:16 pm

Έχω διαβάσει "Τα τετράδια της Μανουέλα" που είναι σαν πρόλογος της ιστορίας. Το βιβλίο είναι αρκετά μεγάλο, πάνω από 600 σελίδες και δε βιάζομαι να σχολιάσω, δεν είναι ανάγκη να πάμε όλες με τον ίδιο ρυθμό, αρκεί να βρεθεί ένα δεύτερο άτομο που θα το αρχίσει (όποτε θέλει και μπορεί) Wink .

_________________
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2160
Join date : 2015-08-13

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptyThu Feb 16, 2017 3:45 pm

Συμφωνώ με την Πάολα, να έχει το βιβλίο δικό του τόπικ στο φόρουμ της σειράς. Σκοπεύω να το πιάσω αλλά δεν παίζει γι'αυτόν το μήνα. Έχω άλλα που με περιμένουν. Να το παραγγείλω, να έρθει και να ξεδώσω από τα άλλα που διαβάζω, θα πάει Μάρτιο. Βέβαια, Μελ, ξεκίνα αν θέλεις και σε προλαβαίνω μιας κι έχει 600 σελίδες
Back to top Go down
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptyThu Feb 16, 2017 8:02 pm

Εγω σιγουρα δεν θα το διαβασω αμεσα. Το εβαλα στην (ατελειωτη) λιστα μου,για καποια στιγμη αργοτεραααα, και αν διαβασω κι απο εσας καλα σχολια..Τωρα λογω οικονομικων εχω σταματησει  να αγοραζω βιβλια.  llorar  llorar
Αν το ξεκινησεις παντως περιμενουμε σχολια. Smile
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6695
Join date : 2015-08-11

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptyThu Feb 16, 2017 10:13 pm

Δεν υπάρχει θέμα, ξεκινάμε τον σχολιασμό Μάρτη, καλοκαίρι, όπως είπα δε βιάζομαι.

paola wrote:
Τωρα λογω οικονομικων εχω σταματησει  να αγοραζω βιβλια.  llorar  llorar

Σε καταλαβαίνω. Κι εγώ πήρα το βιβλίο και δεν έκανα κάποια άλλα έξοδα που σκεφτόμουν (κι έχω μείνει χωρίς λεφτά σχεδόν, πρέπει να πάρω από την τράπεζα). Ενώ παλιά αγόραζα ό,τι απίθανο μου γυάλιζε.
Οι εντυπώσεις μου είναι καλές. Απλό αλλά ωραίο στυλ γραφής γεμάτο εικόνες σαν να "διαβάζεις" μια ταινία. Μόνο που επειδή τα πρόσωπα είναι πολλά όπως καταλαβαίνεις, χρειάζεται λίγη συγκέντρωση.

_________________
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2160
Join date : 2015-08-13

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptySat Feb 18, 2017 4:36 am

paola wrote:
Τωρα λογω οικονομικων εχω σταματησει  να αγοραζω βιβλια.  llorar  llorar

mel wrote:
Κι εγώ πήρα το βιβλίο και δεν έκανα κάποια άλλα έξοδα που σκεφτόμουν (κι έχω μείνει χωρίς λεφτά σχεδόν, πρέπει να πάρω από την τράπεζα). Ενώ παλιά αγόραζα ό,τι απίθανο μου γυάλιζε.

Μεγάλος καημός xartomanthla Κάποτε αγόραζα ένα βιβλίο το μήνα, τώρα δυο το χρόνο (για φέτος το ένα θα είναι "Το Σπίτι των Επτά Γυναικών"). Το προηγούμενο καλοκαίρι βρήκα μια σελίδα στο fb όπου ανέβαζαν βιβλία σε pdf και κατέβασα αρκετά πριν ρίξουν τη σελίδα. Προμήθειες για το χειμώνα. Τα περισσότερα είναι ελληνικά.
Αν θέλετε, ν'ανοίξουμε καμια ενότητα και ν'ανεβάσω τα pdf (δεν είναι λάτιν όμως, με εξαίρεση τη Dona Barbara που την έχω στα ισπανικά) για να κατεβάσει όποια θέλει.
Back to top Go down
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptySat Feb 18, 2017 3:54 pm

Αν ενδιαφερεστε για pdf βιβλια γραφτειτε στο magico.Ειναι τορενταδικο και εχει πολλα πραγματα. Εχω κατεβασει παρα πολλα βιβλια απο εκει.Το προβλημα μου ειναι οτι λατρευω να διαβαζω τα βιβλια σε εντυπη μορφη.Οταν τα διαβαζω σε pdf δεν τα απολαμβανω το ιδιο.Αλλα λογω των συνθηκων αναγκαστικα συμβιβαζομαι.Δεν μπορουμε να αγοραζουμε οοολα οσα θελουμε.
Ολοι εχουμε υπαρξει και σε καλυτερες εποχες.Τωρα δεν ειναι απλα δυσκολη εποχη για βιβλιοφαγους (και αλλα χομπι),αλλα γενικα δυσκολη εποχη για επιβιωση.
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6695
Join date : 2015-08-11

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptySat Feb 18, 2017 6:01 pm

paola wrote:
Το προβλημα μου ειναι οτι λατρευω να διαβαζω τα βιβλια σε εντυπη μορφη.Οταν τα διαβαζω σε pdf δεν τα απολαμβανω το ιδιο.

Εμένα με κουράζει να διαβάζω βιβλία σε στον υπολογιστή.

Κορίτσια Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Gracias_Pluma για τις προτάσεις Smile amor . Αλμοδοβαρεμένη έχεις διαβάσει την Δόνια Μπάρμπαρα;

_________________
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2160
Join date : 2015-08-13

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 EmptySun Feb 19, 2017 5:37 am

paola wrote:
Αν ενδιαφερεστε για pdf βιβλια γραφτειτε στο magico

Δεν γνώριζα το σάιτ, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!
paola wrote:
Τωρα δεν ειναι απλα δυσκολη εποχη για βιβλιοφαγους (και αλλα χομπι),αλλα γενικα δυσκολη εποχη για επιβιωση.

Η αβεβαιότητα, το χειρότερο.

mel wrote:
Αλμοδοβαρεμένη έχεις διαβάσει την Δόνια Μπάρμπαρα;

Όχι ακόμη, περιμένει στην ουρά. Η αλήθεια είναι πως το αναβάλλω περισσότερο σε σχέση με άλλα βιβλία διότι θα μου βγάλει την πίστη να το διαβάσω. Μια ματιά που το έριξα, δεν είναι απλώς στα ισπανικά, αλλά χρησιμοποιεί πολλούς βενεζολάνικους ιδιωματισμούς. Έχει επεξηγηματικό λεξιλόγιο στο τέλος, πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να τρέχω από τη μία σελίδα στην άλλη και ταυτόχρονα να έχω ανοιχτό το google translator αφού δεν είμαι και στο ανώτερο επίπεδο γνώσης της ισπανικής. Θα το πιάσω όταν αισθανθώ γενναία risa
Εσύ το 'χεις διαβάσει;
Back to top Go down
Sponsored content





Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 2 Empty

Back to top Go down
 
Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;
Back to top 
Page 2 of 12Go to page : Previous  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» Ποιά τηλενουβέλα βλέπετε αυτή την περίοδο;
» Fanfic ή webnovelas, τι προτιμάτε να διαβάζετε στο ίντερνετ;

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Τηλενουβελοτρέλα :: Γενικού περιεχομένου :: Άλλα θέματα :: Διάβασμα-
Jump to: