Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.

HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3
AuthorMessage
mel
Admin

Female Posts : 1293

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Sun Feb 19, 2017 9:53 am

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
mel wrote:
Αλμοδοβαρεμένη έχεις διαβάσει την Δόνια Μπάρμπαρα;

Όχι ακόμη, περιμένει στην ουρά. Η αλήθεια είναι πως το αναβάλλω περισσότερο σε σχέση με άλλα βιβλία διότι θα μου βγάλει την πίστη να το διαβάσω. Μια ματιά που το έριξα, δεν είναι απλώς στα ισπανικά, αλλά χρησιμοποιεί πολλούς βενεζολάνικους ιδιωματισμούς. Έχει επεξηγηματικό λεξιλόγιο στο τέλος, πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να τρέχω από τη μία σελίδα στην άλλη και ταυτόχρονα να έχω ανοιχτό το google translator αφού δεν είμαι και στο ανώτερο επίπεδο γνώσης της ισπανικής. Θα το πιάσω όταν αισθανθώ γενναία risa
Εσύ το 'χεις διαβάσει;

Το έχω διαβάσει και νομίζω πως είναι λίγο δύσκολο να γίνει "εμπορική" σειρά. Η τηλενουβέλα πιστεύω θα είναι πολύ διαφορετική.

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Thu Mar 30, 2017 3:49 pm

paola wrote:
Μεταξυ αλλων,διαβασα και το βιβλιο "Η σκλαβα Ιζαουρα",το οποιο ειχα πολυ καιρο στα αδιαβαστα.
Το αγορασα γιατι μου ξυπνησε μνημες απο την ομοτιτλη σειρα η οποια παιζοταν στα μεσα '80'ς,οταν ημουν παιδι.
Το βιβλιο μου θυμισε πολυ θεατρικο,και την υποθεση την βρηκα πολυ απλη,αν και καταλαβαινω οτι την εποχη που πρωτοκυκλοφορησε,ηταν αλλες οι συνθηκες,και γι'αυτο εκανε επιτυχια.
Ηταν καλο ομως. Απλο,αλλα μου αρεσε.
Το βιβλιο ειναι απο τις εκδοσεις "Ωκεανος" και εχει ομορφο εξωφυλλο.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Μόλις το άρχισα. Το βρήκα και στα πορτογαλικά, είπα να δοκιμάσω την τύχη μου as kaghasw, ελάχιστες λέξεις έπιασα μόνο και το πήρα στα ελληνικά. Απλοϊκό σαν το "Άγρια Καρδιά" και το "La Mentira" της Καριδάδ Μπράβο Άδαμς, να υποθέσω; Κατάφεραν να μείνουν κλασσικά όμως, μπράβο τους.
Back to top Go down
View user profile
paola

Female Posts : 152

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Fri Mar 31, 2017 6:09 pm

Καμια συγκριση με το "La mentira" και το  "Αγρια καρδια".Aυτα τα δυο μου αρεσαν πολυ και ειχαν και πλοκη.Η "Σκλαβα Ιζαουρα" ηταν πολυ πολυ απλο βιβλιο. Laughing
Back to top Go down
View user profile
Άσχετη

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Thu Jun 22, 2017 2:14 pm

Χθες άρχισα το "διακοπές στο Παρίσι" του Σώμερσετ Μωμ. Μου το χάρισε ένας φίλος, δεν έχω ξαναδιαβάσει άλλο βιβλίο αυτού του συγγραφέα. Μόνο το πρώτο κεφάλαιο διάβασα, συμπαθητικό φαίνεται. Smile
Back to top Go down
View user profile
paola

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Thu Jun 22, 2017 4:01 pm

Διαβαζω "Η Βασιλισσα του Νοτου" ! Βλεπω και ομοιοτητες,αλλα και πολλες διαφορες με την σειρα. 
Ωραιο ειναι! Wink
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

Female Posts : 1293

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Thu Jun 29, 2017 9:41 am

Άρχισα την Μεγάλη θυσία του Ντίκενς. Ήταν απ' τα βιβλία που είχα κάτι αιώνες στην βιβλιοθήκη και δεν τολμούσα να τα διαβάσω. Αλλά όλα μια απόφαση είναι Wink .

paola

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Thu Jun 29, 2017 4:25 pm

Κι εγω αφηνω βιβλια αδιαβαστα για μεγαλο διαστημα.Κακη συνηθεια. Laughing
Τελειωσα τη "Βασιλισσα του Νοτου", (ωραιο ηταν) ,και αφου ειμαι ακομα σε corazon salvaje mood,επιασα να ξαναδιαβασω την "Αγρια καρδια". amor
Το ειχα αγορασει και διαβασει μολις ειχε κυκλοφορησει,και μου ειχε αρεσει πολυ.Τοτε ομως δεν ειχα δει την σειρα.Τωρα που την εχω δει,το διαβαζω με καινουργιο ενδιαφερον.  Smile Smile
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    

Back to top Go down

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;
View previous topic View next topic Back to top 
Page 3 of 3Go to page : Previous  1, 2, 3