Τηλενουβελοτρέλα
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

 

 Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).

Go down 
2 posters
AuthorMessage
mel
Admin
mel


Female Posts : 6638
Join date : 2015-08-11

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptyWed 15 Apr 2020 - 9:35

Έτος παραγωγής: (2018)

Σεβίλλη 1920. Η Τερέζα φτάνει στην Ακαδημία Κυριών, έχοντας ξεφύγει από τη μυστηριώδη δολοφονία του Ισπανού Πρέσβη στη Λισαβόνα. Έχει μια διαφορετική ματιά για τον κόσμο γύρω της. Μια γυναίκα που έχει πολλά να κρύψει, μια γυναίκα που είναι μπροστά από την εποχή της.

Η σειρά αποτυπώνει την ιστορία γυναικών κάθε ηλικίας που αντιμετωπίζουν με θάρρος ή αυταπάτες προβλήματα που εξακολουθούν να ισχύουν και σήμερα στην κοινωνία.

Ισχυροί χαρακτήρες που αντικατοπτρίζουν μια εποχή μεγάλων αλλαγών στη ζωή των γυναικών, όταν άρχισαν να έρχονται στην επιφάνεια θέματα όπως ο εκφοβισμός, η καταπίεση, οι ανισότητες στις αμοιβές, η σεξουαλική τους ταυτότητα.

Σενάριο - Σκηνοθεσία: Χοσέπ Σίστερ Ρούμπιο, Χάιμε Βάκα.
Πρωταγωνιστούν: Μακαρένα Γκαρσία, Πατρίσια Λόπεζ, Άνα Βάχενερ, Σεσίλια Φρέιρε καθώς και οι Μπεγκόνια Βάργκας, Λουσία Ντίεζ, Ελένα Γκαγιάρντο, Αμπρίλ Μοντίγια, Κάρλα Κάμπρα και η Πάουλα ντε λα Νιέτα, νεαρές ηθοποιοί που υποδύονται τις μαθήτριες.

Πηγή: https://program.ert.gr/Ert2/

Επιτέλους ισπανική σειρά μετά από πολύ καιρό xara . Με τραβά σαν υπόθεση και θα την αρχίσω σίγουρα! Η Μακαρένα Γκαρθία έπαιζε στο De boca en boca αν το έβλεπε καμία.

Πρεμιέρα 27/4 9.00 το βράδυ.

_________________
Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com Online
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2164
Join date : 2015-08-13

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptyWed 15 Apr 2020 - 22:35

Ενδιαφέρουσα ακούγεται.Κι εγώ θα την αρχίσω.
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6638
Join date : 2015-08-11

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptyTue 21 Apr 2020 - 17:50


_________________
Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com Online
mel
Admin
mel


Female Posts : 6638
Join date : 2015-08-11

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptyTue 28 Apr 2020 - 9:35

Χμ... τυπικό ισπανικό εποχής, λίγο μανιφέστο, λίγο υπερβολικό, λίγο μη ρεαλιστικό... Γιατί αν είσαι ύποπτη για φόνο τι κάνεις; Προσπαθείς να είσαι όσο πιο διακριτική γίνεται για να μη δίνεις στόχο; Όοοοοοοχι pote xana , φοράς κάτι σαν στολή ιππασίας και πας στην πιο μούχλα Ακαδημία Δεσποινίδων που υπάρχει για να κάνεις χαμό xixi .
Μου αρέσει η ηθοποιός που παίζει την Τερέσα έχει νεύρο και μου κάνει λίγο Αδριάνα Ουγάρτε στο πιο ώριμο με κόκκινο μαλλί. Σαν αντικαπνίστρια δε θα ήθελα καπνίζει αλλά καπνίζει πούρο οπότε συγχωρείται (μ' αρέσει η μυρωδιά του πούρου)  xixi .
Την έκανε η Τερέσα την γκάφα της. Πώς εμπιστεύεσαι καλή μου μια έφηβη που πάει να δει τ' αγόρι της; Η Μαργαρίτα φαίνεται στρίντζω αλλά την έσωσε. Ο Ράφα καλό κουμάσι όπως το είχα υποπτευθεί. Ούτε να γυρίσει την κοπέλα του με το αυτοκίνητο δεν προσφέρθηκε.  
Τώρα πώς συνδέεται ο φόνος με την Ρομπέρτα είναι ακόμα πολύ θολό...

_________________
Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com Online
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2164
Join date : 2015-08-13

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptyTue 28 Apr 2020 - 22:42

mel wrote:
Μου αρέσει η ηθοποιός που παίζει την Τερέσα έχει νεύρο και μου κάνει λίγο Αδριάνα Ουγάρτε στο πιο ώριμο με κόκκινο μαλλί.
Νόμιζα ότι ήταν η Ανριάνα Ουγκάρτε μέχρι που κοίταξα το επιτελείο ηθοποιών για να δω το όνομα! Τρομερή ομοιότητα. Μετά κατάλαβα ότι την είχα δει στη σειρά La Peste (Μαύρος Θάνατος)
Αλλά και η Μανουέλα μοιάζει αρκετά στην καλόγρια που έχεις για άβαταρ, Μελ.

Είναι κλισέ ο χαρακτήρας της Τερέσα. Παντελόνια, τσιγάρο, μπότες, κοντό μαλλί και κοσμοπολίτισσα, πολυδιαβασμένη, για να δείξει πως είναι η τυπική φεμινίστρια δεκαετίας του '20. Έχω δει παρόμοιους χαρακτήρες σε αρκετές ταινίες. Πλάκα θα έχει να είναι και ομοφυλόφιλη για να συμπληρωθεί το κλισέ. Η μητέρα της Μανουέλα είπε στην κόρη της να την παρακολουθήσει για να δει τι κάνει με τις μαθήτριες xixi Ίσως με την ίδια τη Μανουέλα να γίνει κάτι.

mel wrote:
Γιατί αν είσαι ύποπτη για φόνο τι κάνεις; Προσπαθείς να είσαι όσο πιο διακριτική γίνεται για να μη δίνεις στόχο; Όοοοοοοχι pote xana , φοράς κάτι σαν στολή ιππασίας και πας στην πιο μούχλα Ακαδημία Δεσποινίδων που υπάρχει για να κάνεις χαμό xixi .
carcajadas carcajadas Και αρχίζεις να έχεις κόντρα με συναδέλφους, ακόμα δε μπήκες στη σχολή-κρησφύγετο.
Διακριτικότατη παρουσία.
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6638
Join date : 2015-08-11

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptyWed 29 Apr 2020 - 9:42

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Είναι κλισέ ο χαρακτήρας της Τερέσα. Παντελόνια, τσιγάρο, μπότες, κοντό μαλλί και κοσμοπολίτισσα, πολυδιαβασμένη, για να δείξει πως είναι η τυπική φεμινίστρια δεκαετίας του '20. Έχω δει παρόμοιους χαρακτήρες σε αρκετές ταινίες. Πλάκα θα έχει να είναι και ομοφυλόφιλη για να συμπληρωθεί το κλισέ. Η μητέρα της Μανουέλα είπε στην κόρη της να την παρακολουθήσει για να δει τι κάνει με τις μαθήτριες xixi Ίσως με την ίδια τη Μανουέλα να γίνει κάτι.

Όχι, δεν πιστεύω να είναι λεσβία. Επειδή όμως τελευταία είναι must το λεσβιακό, ναι, υπάρχει λεσβιακή σχέση στην σειρά. Η μία λεσβία είναι η
Spoiler:
Για την Τερέσα δεν ξέρω ποιος θα της ταίριαζε. Συμπαθώ τον Ραμόν αλλά είναι κάπως απλοϊκός για εκείνη από την άλλη όμως είναι το πορτογαλικό κάθαρμα που δεν το θέλω καθόλου e oxi .

_________________
Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com Online
mel
Admin
mel


Female Posts : 6638
Join date : 2015-08-11

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptyFri 1 May 2020 - 17:09

Σχόλια για τα τελευταία επεισόδια τώρα που τα θυμάμαι xixi .
Επεισόδιο δεύτερο: μερικές φορές η ζωή τα φέρνει έτσι ώστε σχεδόν από τύχη αποδίδεται δικαιοσύνη. Θα ήταν δίκαιο να γίνει διευθύντρια η Λουίσα; Όχι μ' αυτά τα μέσα, με την παρέμβαση του παπά και τον οικονομικό εκβιασμό. Τελικά η Μανουέλα παρέμεινε στην θέση της εξαιτίας του Αρκάδιο. Που ίσως η πολύ παραδοσιακή ανατροφή απ' την αντίπαλό της να συνέβαλε στο να γίνει το τέρας που έγινε.
Τρίτο: μας αποκαλύπτεται ότι η Άνχελα είναι λεσβία. Την λυπήθηκα σε διάφορες περιστάσεις γιατί είναι πολύ καταπιεσμένη κι αυτό την κάνει να ξεσπά με το παραμικρό. Φυσικά δεν φταίει ο σύζυγός της που φαίνεται καλός άνθρωπος.
Μέχρι κι εγώ θα ήθελα διαφορετικό πάρτι αυτή την χρονιά στην Ακαδημία. Σου περνάει η σειρά το πόσο βαλτωμένα είναι όλα, κάθε χρονιά η ίδια μουσική, τα ίδια γλυκά...
Τέταρτο: πως φαίνεται ότι την σειρά την γράφουν άνδρες xixi . Παιδιά ακόμα και το 20 με την Μανουέλα να συνευρίσκεται με τον άνδρα της φορώντας νυχτικό, οι έφηβες δεν είχαν τόση άγνοια για τα γεννητικά τους όργανα. Περίεργες οι μέθοδοι της Τερέσα, η Λουίσα όμως ήταν καλή με την Μαρία Χεσούς. Αλλά δεν έπρεπε να της αποκρύψει το γράμμα του Αρκάδιο. Ας τον απορρίψει μόνη της.

_________________
Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com Online
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2164
Join date : 2015-08-13

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptyFri 1 May 2020 - 22:27

mel wrote:
Για την Τερέσα δεν ξέρω ποιος θα της ταίριαζε. Συμπαθώ τον Ραμόν αλλά είναι κάπως απλοϊκός για εκείνη από την άλλη όμως είναι το πορτογαλικό κάθαρμα που δεν το θέλω καθόλου e oxi
Δεν ταιριάζουν με το Ραμόν, είναι πολύ δυναμική για έναν ήρεμο άνθρωπο σαν τον Ραμόν. Αλλά συμφωνώ, ο Πορτογάλος είναι η χειρότερη επιλογή no no y no
mel wrote:
Τελικά η Μανουέλα παρέμεινε στην θέση της εξαιτίας του Αρκάδιο.
Εξαιτίας του Αρκάδιο; Νόμιζα ότι η Λουίσα υποχώρησε για χάρη της Μανουέλα. Μάλλον ισχύει πως την αγαπά σαν κόρη της (όπως τόνισε η μάνα της Μανουέλα) Την ώρα της ψηφοφορίας, η Λουίσα είδε πόσο πληγώθηκε η Μανουέλα και γι'αυτό παραιτήηθηκε. Έτσι μου φάνηκε τουλάχιστον.
mel wrote:
μας αποκαλύπτεται ότι η Άνχελα είναι λεσβία. Την λυπήθηκα σε διάφορες περιστάσεις γιατί είναι πολύ καταπιεσμένη κι αυτό την κάνει να ξεσπά με το παραμικρό. Φυσικά δεν φταίει ο σύζυγός της που φαίνεται καλός άνθρωπος.
Με πέντε παιδιά δύσκολα θα απελευθερωθεί η Άνχελα όσο και να το θέλει. Κρίμα.
Εκείνη που λυπάμαι περισσότερο στη σειρά είναι η Μανουέλα. Η μάνα της την υποτιμά συνεχώς, ο σύζυγος τη θέλει μόνο για να τεκνοποιήσει. Ευτυχώς έχει τον πατέρα της να στηριχτεί. Κι έχει πολύ δίκιο που δε θέλει να μείνει έγκυος έτσι όπως είναι η σχέση της με τον άντρα της.
mel wrote:
η Λουίσα όμως ήταν καλή με την Μαρία Χεσούς. Αλλά δεν έπρεπε να της αποκρύψει το γράμμα του Αρκάδιο. Ας τον απορρίψει μόνη της.
Τελικά τη συμπάθησα τη Λουίσα! Συντηρητική μεν, αλλά όχι στριμμένη, όπως φανταζόμουν αρχικά. Κι επειδή ξέρει τι κάθαρμα είναι ο γιος της, αποφάσισε να προστατέψει τη Μαρία δε Χεσούς. Ναι, θα απέρριπτε μόνη της τον Αρκάδιο, αλλά μπορεί πρώτα να έμπλεκε άσχημα μαζί του και να πληγωνόταν. Είναι μικρή να περάσει τέτοιο βάσανο, πιθανό να μην ξέρει πώς να το διαχειριστεί.

Ο Ράφα εκδικείται τη Ρομπέρτα με τον πιο άνανδρο τρόπο thymos Και ποιος ξέρει τι της έκανε στο πάρτυ για να έχει αλλάξει τόσο η ψυχολογία της
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6638
Join date : 2015-08-11

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptySat 2 May 2020 - 9:43

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
mel wrote:
Τελικά η Μανουέλα παρέμεινε στην θέση της εξαιτίας του Αρκάδιο.
Εξαιτίας του Αρκάδιο; Νόμιζα ότι η Λουίσα υποχώρησε για χάρη της Μανουέλα. Μάλλον ισχύει πως την αγαπά σαν κόρη της (όπως τόνισε η μάνα της Μανουέλα) Την ώρα της ψηφοφορίας, η Λουίσα είδε πόσο πληγώθηκε η Μανουέλα και γι'αυτό παραιτήηθηκε. Έτσι μου φάνηκε τουλάχιστον.

Δεν ξέρω, κοίταξε την Μανουέλα αλλά μου φάνηκε ότι φοβήθηκε πως θα έπρεπε να βάλει τον Αρκάδιο στην Ακαδημία αν νικούσε. Το συζήτησε με την Άνχελα μετά. Κατέληξε πως πάλι ήταν καλύτερα να μείνουν τα πράγματα όπως έχουν. Κλασική Λουίσα  xixi .

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Εκείνη που λυπάμαι περισσότερο στη σειρά είναι η Μανουέλα. Η μάνα της την υποτιμά συνεχώς, ο σύζυγος τη θέλει μόνο για να τεκνοποιήσει. Ευτυχώς έχει τον πατέρα της να στηριχτεί. Κι έχει πολύ δίκιο που δε θέλει να μείνει έγκυος έτσι όπως είναι η σχέση της με τον άντρα της.

Το χειρότερο είναι πως ο άνδρας της δεν καταλαβαίνει. Της δώρισε το φόρεμα και το κολιέ, την πήγε στο δείπνο και εκείνη έπρεπε να είναι ευχαριστημένη. Φάνηκε πως ό,τι έκανε το έκανε πάλι για τον εαυτό του, για την κοινωνική του εικόνα και όχι για την ίδια.

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Τελικά τη συμπάθησα τη Λουίσα! Συντηρητική μεν, αλλά όχι στριμμένη, όπως φανταζόμουν αρχικά. Κι επειδή ξέρει τι κάθαρμα είναι ο γιος της, αποφάσισε να προστατέψει τη Μαρία δε Χεσούς. Ναι, θα απέρριπτε μόνη της τον Αρκάδιο, αλλά μπορεί πρώτα να έμπλεκε άσχημα μαζί του και να πληγωνόταν. Είναι μικρή να περάσει τέτοιο βάσανο, πιθανό να μην ξέρει πώς να το διαχειριστεί.

Όχι, κακιά δεν είναι η Λουίσα, αλλά υπερβολικά συντηρητική. "Δεν της αρέσει ούτε όταν αλλάζει ο χρόνος"  xixi όπως είχε πει σε μια χαριτωμένη ατάκα στο πρώτο επεισόδιο η Μανουέλα. Γι αυτό η Μανουέλα πιστεύω προσέλαβε την Τερέσα, δεν άντεχε τόση στασιμότητα, ήταν μια κίνηση που αλλιώς δε θα είχε καμιά λογική.  

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Ο Ράφα εκδικείται τη Ρομπέρτα με τον πιο άνανδρο τρόπο thymos Και ποιος ξέρει τι της έκανε στο πάρτυ για να έχει αλλάξει τόσο η ψυχολογία της

Σ' ένα φόρουμ υποθέτανε βιασμό. Του φαίνεται όμως αδιανόητο που η Ρομπέρτα έχει αλλάξει στάση απέναντί του. Αν την βίαζε δε θα το περίμενε; Μήπως εκμεταλλεύτηκε την κατάστασή της και έγινε κάτι χωρίς συναίνεση; Η Ρομπέρτα ρωτά στο μάθημα αν οι γυναίκες θα πρέπει να είναι πάντα διαθέσιμες. Σίγουρα η ερώτησή της είχε να κάνει μ' αυτό που έγινε στο πάρτι.

_________________
Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com Online
mel
Admin
mel


Female Posts : 6638
Join date : 2015-08-11

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptyTue 5 May 2020 - 9:44

Δεν πολυσυμπαθώ την Πάουλα. Από την μια ξεσηκώνει την Άνχελα κι απ' την άλλη την αδειάζει. Κρίμα για τον Δαβίδ. Η Λουίσα φοβάται πως ένας άνδρας δάσκαλος μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στην ακαδημία. Καλά, αυτόν άνετα τον ερωτεύονται όλες!
Είχα διαβάσει πως η σειρά ξεκίνησε καλά αλλά στη συνέχεια έπεσε. Φυσικό μου φαίνεται. Έχουμε έναν φόνο, η Τερέσα έχει διαφύγει στην Ισπανία και όλο ασχολούμαστε με τις λεσβίες και την Φλάβια. Δεν ελπίζω πως θα έχουμε ένα καλό ρομάντζο με κάποια από τις μαθήτριες. Είχαμε όμως μια σημαντική αποκάλυψη! Η Τερέσα ήταν κόρη του πρεσβευτή. Ωστόσο όταν τον είδε νεκρό δεν αντέδρασε σαν κόρη του.

_________________
Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com Online
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2164
Join date : 2015-08-13

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptyWed 6 May 2020 - 3:22

mel wrote:
Είχα διαβάσει πως η σειρά ξεκίνησε καλά αλλά στη συνέχεια έπεσε. Φυσικό μου φαίνεται. Έχουμε έναν φόνο, η Τερέσα έχει διαφύγει στην Ισπανία και όλο ασχολούμαστε με τις λεσβίες και την Φλάβια.
Το θέμα του φόνου δεν ήταν εξαρχής δοσμένο καλά. Η Τερέσα να στέκεται κοιτώντας το πτώμα χωρίς καμία αντίδραση, μετά να τρέχει μες στη νύχτα και να βρίσκει καταφύγιο άνετη. Δεν έπειθε no no y no

Προσωπικά δε θα τη συνεχίσω. Δε με τραβάει η όλη φάση. Ας είναι μανιφέστο υπέρ των γυναικών, τα έχω δει αλλού αυτά και καλύτερα.
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6638
Join date : 2015-08-11

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptyWed 6 May 2020 - 9:43

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
mel wrote:
Είχα διαβάσει πως η σειρά ξεκίνησε καλά αλλά στη συνέχεια έπεσε. Φυσικό μου φαίνεται. Έχουμε έναν φόνο, η Τερέσα έχει διαφύγει στην Ισπανία και όλο ασχολούμαστε με τις λεσβίες και την Φλάβια.
Το θέμα του φόνου δεν ήταν εξαρχής δοσμένο καλά. Η Τερέσα να στέκεται κοιτώντας το πτώμα χωρίς καμία αντίδραση, μετά να τρέχει μες στη νύχτα και να βρίσκει καταφύγιο άνετη. Δεν έπειθε no no y no

Χθες στις αναμνήσεις της Τερέσα είδαμε κάποιες λεπτομέρειες παραπάνω όχι τίποτα πολύ ιδιαίτερο όμως.

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Προσωπικά δε θα τη συνεχίσω. Δε με τραβάει η όλη φάση. Ας είναι μανιφέστο υπέρ των γυναικών, τα έχω δει αλλού αυτά και καλύτερα.

Επίσης σεμινάριο αυτοβελτίωσης risa . Στο χθεσινό το μόνο που μου άρεσε ήταν ο διάλογος του Ραμόν με τον Νίλντο. Ξεκίνησε και η σχέση της Μαρία Χεσούς με τον Αρκάδιο, τα άλλα όμως ήταν ψιλοαδιάφορα. Για μένα μεγάλο ατού της σειράς ήταν το νεανικό καστ αλλά αν δεν έχουν ιστορίες της προκοπής τι να το κάνεις;
Θα την συνεχίσω όμως, κάτι με τραβάει παρόλα αυτά.

_________________
Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com Online
mel
Admin
mel


Female Posts : 6638
Join date : 2015-08-11

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptyThu 7 May 2020 - 9:58

Όλο εξελίξεις το χθεσινό επεισόδιο bravo : η Μανουέλα τα είπε έξω απ' τα δόντια στον σύζυγό της, η Τερέσα εξομολογήθηκε την αλήθεια στον Ραμόν, η Μακαρένα ανακάλυψε την σχέση της μάνα της με την Άνχελα, η Ρομπέρτα γύρισε στην ακαδημία και είναι αποφασισμένη να κάνει μήνυση στον Ραφίτα. Δεν κρατήθηκε όμως και του το είπε, έτσι η οικογένειά του τώρα έχει χρόνο να οργανωθεί.
Μου άρεσαν οι σκηνές της Φλάβια και του Τομάς, αν και αυτός είναι λίγο φλούφλης. Πάλι καλά που δεν είναι βιαστής σαν τον αδερφό του.
Έχει ενδιαφέρον γιατί κάθε φορά που πάει να γίνει κάτι προοδευτικό κάποιοι αντιδρούν και έτσι δικαιώνεται η "αμάρτησα για την ακαδημία μου" μητέρα Μανουέλα. Γενικά, δύσκολα τα πράγματα.

_________________
Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com Online
mel
Admin
mel


Female Posts : 6638
Join date : 2015-08-11

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptyFri 8 May 2020 - 9:22

Πω πω εντελώς μανιφέστο η σειρά, πιάνουν ένα θέμα ή μια ιδέα και το εξαντλούν ένα ολόκληρο επεισόδιο  zalisthka .

_________________
Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com Online
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2164
Join date : 2015-08-13

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptySat 9 May 2020 - 2:29

mel wrote:
Πω πω εντελώς μανιφέστο η σειρά, πιάνουν ένα θέμα ή μια ιδέα και το εξαντλούν ένα ολόκληρο επεισόδιο  zalisthka .
Ποιο θέμα εξάντλησαν;
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6638
Join date : 2015-08-11

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptySat 9 May 2020 - 14:48

Ήταν η δίκη του Ραφίτα Περάλτα και η Τερέσα είπε συγχαρητήρια στην Ρομπέρτα που τον κατήγγειλε, πως θα γίνει παράδειγμα για τις γυναίκες που πρέπει να μιλάνε, σε κάποια φάση όλες άρχισαν να λένε τι έχουν αντιμετωπίσει, ακούσαμε πως καμιά γυναίκα δεν φταίει κ.λπ. Δεν είναι ότι δεν συμφωνώ αλλά πρέπει να τρέξει λίγο και η υπόθεση.
Άλλη φορά εξάντλησαν ολόκληρο το επεισόδιο να μας πείσουν πως ανεξάρτητα από τα τεστ δεξιοτήτων και το γεγονός ότι μάλλον δεν έχει ανάλογη κλίση η Καντέλα πρέπει γίνει βιολόγος αφού το θέλει.
Τέλος πάντων κέρδισε την δίκη η Ρομπέρτα μετά την παρέμβαση του αδερφού του Ραφίτα του Τομάς που τα είχε με την Φλάβια, η ποινή όμως του ενόχου ήταν αστεία, κάποιο χρηματικό πρόστιμο που για την οικογένειά του δεν είναι τίποτα.

_________________
Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com Online
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2164
Join date : 2015-08-13

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptySun 10 May 2020 - 7:39

mel wrote:
Ήταν η δίκη του Ραφίτα Περάλτα και η Τερέσα είπε συγχαρητήρια στην Ρομπέρτα που τον κατήγγειλε
Τελικά επρόκειτο για βιασμό;
mel wrote:
Δεν είναι ότι δεν συμφωνώ αλλά πρέπει να τρέξει λίγο και η υπόθεση
Ο αφόρητος διδακτισμός δεν είναι ο,τι καλύτερο σε ένα έργο. Ακόμα κι αν έχουν δίκιο σ'αυτά που κηρύττουν, καταντά κουραστικό.
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6638
Join date : 2015-08-11

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptySun 10 May 2020 - 9:30

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
mel wrote:
Ήταν η δίκη του Ραφίτα Περάλτα και η Τερέσα είπε συγχαρητήρια στην Ρομπέρτα που τον κατήγγειλε
Τελικά επρόκειτο για βιασμό;

Ναι. Η Ρομπέρτα δεν φώναξε, δεν αντέδρασε γιατί την είχε μεθύσει πάρα πολύ και δεν μπορούσε να το κάνει.

_________________
Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com Online
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2164
Join date : 2015-08-13

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptySun 10 May 2020 - 9:46

mel wrote:
Αλμοδοβαρεμένη wrote:
mel wrote:
Ήταν η δίκη του Ραφίτα Περάλτα και η Τερέσα είπε συγχαρητήρια στην Ρομπέρτα που τον κατήγγειλε
Τελικά επρόκειτο για βιασμό;

Ναι. Η Ρομπέρτα δεν φώναξε, δεν αντέδρασε γιατί την είχε μεθύσει πάρα πολύ και δεν μπορούσε να το κάνει.
Κι ο Ράφα δεν θεώρησε ότι διέπραξε έγκλημα επειδή η Ρομπέρτα δεν αντέδρασε;
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6638
Join date : 2015-08-11

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptySun 10 May 2020 - 9:52

Πιθανόν. Έλεγε στ' αδέρφια του πως καμιά γυναίκα δεν λέει όχι σ' έναν Περάλτα. Ο τρόπος που φερόταν δείχνει μάλλον πως ακόμα κι αν στόχος του ήταν η αποπλάνηση δεν είχε συναίσθηση της σοβαρότητας της πράξης του.

_________________
Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com Online
mel
Admin
mel


Female Posts : 6638
Join date : 2015-08-11

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptyTue 12 May 2020 - 12:34

Μια στιγμή... η Άνχελα χτυπά την Μακαρένα, η Μανουέλα το βλέπει, το συζητά μαζί της και δεν υπάρχει καμιά επίπτωση scratch ;
Πέρα απ' αυτό (η Άνχελα) ανακτά την οικογενειακή της ευτυχία μέχρι που ένα ασήμαντο περιστατικό την ωθεί να ξεράσει όλη την αλήθεια στον Δαβίδ. Αυτός θυμώνει και της παίρνει τα παιδιά. Αν και δε μ' ενδιαφέρει καθόλου η ιστορία της Άνχελα και της Πάουλα, βρίσκω κάποια πρωτοτυπία στο γεγονός ότι η μία λεσβία είναι τόσο καταπιεσμένη και εύθραυστη. Στο δικό μου μυαλό τουλάχιστον, για να συνάψει κάποια ομοφυλοφιλική σχέση εκείνη την εποχή θα έπρεπε να είναι αρκετά δυναμική ή και ιδιόρρυθμη. Εδώ ήταν κάτι που προέκυψε αυθόρμητα, μια τάση που εκδηλώθηκε χωρίς να την έχουν συνειδητοποιήσει και η ίδιες.
Είχαμε και το πρώτο φιλί της Τερέσα και του Ραμόν. Λυπάμαι αλλά... δε μου φαίνεται ότι ταιριάζουν No .
Γενικά παρόλο που έγιναν ορισμένα πράγματα το επεισόδιο ήταν βαρετό.

_________________
Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com Online
mel
Admin
mel


Female Posts : 6638
Join date : 2015-08-11

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptyTue 19 May 2020 - 9:26

Δυνατό αν και κάπως αναληθοφανές το φινάλε του πρώτου κύκλου. Ο Νίλντο ομολογεί στην Τερέσα ότι η μητέρα της Ρομπέρτα τον είχε βάλει να σκοτώσει τον πατέρα της και πως αν και έχει εντολή τώρα πια δεν μπορεί να σκοτώσει και την ίδια. Κρίμα είχα την μητέρα της Ρομπέρτα πιο λογική από τον (υποτιθέμενο) πατέρα της αλλά μας βγήκε ψυχοπαθής No .
Η Τερέσα συλλαμβάνεται.
Πέρα απ' αυτά τα συνταραχτικά είχαμε την προδοσία της Φλάβια από τον Τομάς. Υπήρχε μια ξεκάθαρη προοικονομία στα λόγια του φλούφλη (άλλο ένα ζευγάρι που δεν ταιριάζει) αλλά εκείνη λόγω χαζομάρας ή έρωτα δεν το κατάλαβε. Ήταν να κλεφτούν μαζί αλλά αυτός τελικά δεν ήρθε. Ναι, να ζούνε από τις φωτογραφίες του στο Λονδίνο ίσως να μην ήταν η ζωή που ονειρευόταν η Φλάβια αλλά ας της έλεγε "δεν θέλω" ή "δεν το βρίσκω καλή ιδέα" ή "σκέφτηκα κάτι άλλο". Την παρέδωσε ουσιαστικά στον Ενρίκε κι ας μην τον αγαπά. Ότι δεν πήρε χρήματα απ' αυτόν δε μου λέει κάτι. Συγνώμη αλλά τέτοιες "θυσίες" δε με πείθουν καθόλου thymos no no y no .

_________________
Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com Online
mel
Admin
mel


Female Posts : 6638
Join date : 2015-08-11

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptyThu 21 May 2020 - 10:11

Στον δεύτερο κύκλο έχουμε μια μαύρη μαθήτρια που η Τερέσα μάζεψε από τον δρόμο και είναι μια αφορμή να μιλήσουμε για πράγματα όπως ο φόβος, το μίσος κ.λπ. miso xamogelo .
Εκεί που έλεγα επιτέλους ένα λαβ στόρυ της προκοπής για Μαργαρίτα και Ελίας, προκύπτει ότι αυτός βλέπει πράγματα που μάλλον δεν υπάρχουν. Δεν ξέρω πώς να το δω αυτό.
Στην ακαδημία εργάζεται πια και η Κάρμεν, παλιά φίλη της Μανουέλα, όμως ο ρόλος της δεν είναι αθώος αφού είναι εντεταλμένη του πατέρα Περάλτα που θέλει να εκδικηθεί axa . Σπάω το κεφάλι μου αν έχω δει κάπου αυτήν την ηθοποιό ή ποια μου θυμίζει:
Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Entrevista-Melina-Matthews-laotramirada-tve-mujer-deporte_2136406340_13741784_1280x720
Η Λουίσα βρήκε γκόμενο xixi .

_________________
Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com Online
mel
Admin
mel


Female Posts : 6638
Join date : 2015-08-11

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptySun 31 May 2020 - 14:10

Έφτασα στο τέλος του δεύτερου κύκλου. Γενικά κάποια πράγματα μου άρεσαν όπως η εμπλοκή της Κάρμεν ή η σύμπραξη μαθητριών-εργατριών στο τελευταίο επεισόδιο, για κάποια ήμουν έτσι κι έτσι κι άλλα όχι. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν ο τόσος διδακτισμός που έφτανε να δημιουργεί "κοιλιά" σε μια σειρά με λίγα επεισόδια.
Η ιστορία που δε μου άρεσε ήταν αυτή της Φλάβια και του Τομάς. Τα έχουν, μετά αυτός την παραχωρεί ουσιαστικά στον αρραβωνιαστικό της, κάνει κάτι με την Ρομπέρτα και μετά τα ξαναφτιάχνουν. Ενώ η Φλάβια αρχικά δηλώνει πως είναι ευχαριστημένη να ικανοποιεί τους γονείς της μετά γίνεται η σούπερ επαναστάτρια. Φυσικά ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει αλλά η αλλαγή έγινε πολύ γρήγορα και όπως και το "φοβερό" λαβ στόρυ της δε με έπεισε.
Άκουσα ότι θα υπάρξει και τρίτος κύκλος και είμαι θετική να τον παρακολουθήσω αρκεί να είναι πιο δυνατός και να μην επαναληφθούν τίποτα καταστάσεις σαν της Φλάβια και του Τομάς πάλι. Με τον κακό ιδιοκτήτη της ακαδημίας θα βλέπαμε ωραία σκηνικά.

_________________
Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com Online
mel
Admin
mel


Female Posts : 6638
Join date : 2015-08-11

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). EmptyThu 10 Dec 2020 - 10:24

La Otra Mirada – Με τα μάτια της Τερέζας – Γενικό Review (χωρίς spoilers)
από Μαίρη Μαλάμου 30 Οκτωβρίου 2020

Η ιστορία μας ξετυλίγεται στη Σεβίλλη του 1920 , και πιο συγκεκριμένα στην ακαδημία νεαρών γυναικών της πόλης, όπου η άφιξη της Τερέζας, μιας νέας δασκάλας , έρχεται να ταράξει συθέμελα τις ζωές των νεαρών μαθητριών και του προσωπικού. Ο διαφορετικούς τρόπος σκέψης της Τερέζας έρχεται σε σύγκρουση με τον ακλόνητο τρόπο και τις ηθικές αξίες της εποχής ,και φέρνει αναπόφευκτες συγκρούσεις, ενώ προσπαθεί να λύσει το μυστήριο που εξ’αρχής την οδήγησε στην ακαδημία.

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). TVE-confirma-temporada-mirada-tramas_2067403276_9626962_660x371-1

Τα επεισόδια της σειράς επικεντρώνονται στο πώς αντανακλά η ιστορία σε κάθε πρωταγωνιστή , που γεμάτοι από ψευδαισθήσεις και οπλισμένοι με θάρρος καλούνται να αντιμετωπίσουν τα προβλήματα τους υπό τη στέψη και την πίεση της κοινωνίας. ‘Έντονοι χαρακτήρες που καθρεφτίζουν την εποχή , και των οποίων η αλλαγή γίνεται φανερή φέρνοντας στην επιφάνεια θέματα όπως το bullying, την κακοποίηση, την ανακάλυψη και την αποδοχή της σεξουαλικής ταυτότητας και τις οικονομικές ανισότητες.

Πρόκειται για μια σειρά , που ενώ μας μεταφέρει στο παρελθόν είναι ταυτοχρόνως τόσο σύγχρονη. Μέσα από τις ιστορίες των πρωταγωνιστών δίνεται η δυνατότητα στο θεατή να έρθει σε μια πρώτη επαφή με τις ιστορίες διάφορων σημαντικών προσώπων της Ιστορίας και καλλιτεχνών, όπως της “Elena Maseras” και του “Francisco de Goya”. Μια πιο προσεκτική ματιά “πίσω” από την πλοκή του έργου θα σας δώσει την ευκαιρία να θαυμάσετε υπέροχες τοποθεσίες της Σεβίλλης και μοναδικά κτίρια.

Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Apopsi

Ανάλαφρη, ουσιώδης και καθόλου βαρετή είναι η ιδανική σειρά για τα απογεύματα του χειμώνα. Η σειρά αποτελείται από 2 seasons και συνολικά μόλις 21 επεισόδια. Προβλήθηκε στη χώρα μας από την ΕΡΤ2 ενώ πλέον είναι διαθέσιμη στη δωρεάν ψηφιακή πλατφόρμα της ΕΡΤ,το ertflix.

La otra mirada - Review
Σενάριο 6
Σκηνοθεσία 7
Ερμηνεία 9
Βαθμολογία 7.3


Πηγή: https://lordoftheseries.gr/

_________________
Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Image16

paola likes this post

Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com Online
Sponsored content





Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty
PostSubject: Re: Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).   Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2). Empty

Back to top Go down
 
Με τα μάτια της Τερέζας (La otra mirada, ΕΡΤ2).
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» La Señora (ΕΡΤ2).
» Δύο ζωές (Dos vidas, ΕΡΤ2).
» Οι έξι αδελφές (Seis hermanas, ΕΡΤ2).

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Τηλενουβελοτρέλα :: Γενικού περιεχομένου :: Ισπανικές σειρές-
Jump to: