Τηλενουβελοτρέλα
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

 

 Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.

Go down 
3 posters
AuthorMessage
mel
Admin
mel


Female Posts : 6609
Join date : 2015-08-11

Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.  Empty
PostSubject: Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.    Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.  EmptySun Jun 12, 2016 2:50 pm

Χορεύοντας στην σιωπή (Alpha): Βασισμένη σε βιβλίο του Πολυράκη η ιστορία αρχίζει την εποχή της χούντας και προχωρά στο σήμερα. Από το πολύ καλό καστ ξεχωρίζει η Αθηνά Μαξίμου, είναι κατά τη γνώμη μου από τις λίγες ελληνικές σειρές που μπορούν να χαρακτηριστούν παραπάνω από αξιοπρεπείς wdone  .

Βαθύ κόκκινο (Star): Με γυρίσματα στην όμορφη Σύρο όπου ο Πάνος Μιχαλόπουλος σύμφωνα με την ιστορία μετακομίζει λόγω των αναπνευστικών προβλημάτων της κόρης του. Εκεί διδάσκει μαθηματικά σε ένα λύκειο είναι όμως... εναλλακτικός καθηγητής  xixixi καθώς στο πρώτο μάθημα φέρνει και την κιθάρα του. Κατά τα γνωστά μοτίβα αμερικάνικων ταινιών με σχολεία έρχεται σε κόντρα με έναν ατίθασο ρεαλιστή μαθητή του που επιμένει πως ή ζωή είναι δύσκολη και σκληρή (σιγά μεγάλε, στην Σύρο ζεις όχι στο Μπρονξ  xixixi ). Δεν αργεί να ερωτευθεί μια τολμηρή (την λες κι αλλιώς  kleinw to mati  glwssitsa ) μαθήτρια του που την έπαιζε η Ειρήνη Μουρελάτου (που έχει χαθεί αυτό το κορίτσι; ). Βέβαια ο Μιχαλόπουλος είναι λίγο... παχεμένος για galán  as kaghasw αλλά φαίνεται ήταν το μόνο όνομα που έκατσε στο Star.

Ακροβατώντας (Alpha): Ο πλούσιος Μιχάλης Μαρκάτης απατά την κοπέλα του Δήμητρα Σιγάλα που είναι πολύ πιο όμορφη από την Άννα Μονογιού, με την φτωχή Άννα Μονογιού και την αφήνει έγκυο. Θα παιδευτούν αλλά τέλος καλό όλα καλά  bravo . Με είχε τραβήξει γιατί ήταν νεανικό με οι ήρωες φοιτητές.

Αν μ' αγαπάς (Alpha): Ριμέικ ιταλικής σαπουνόπερας με μπερλουσκονικό λούσο (πισίνες, επαύλεις κλπ.). Άκρως τηλενουβελικό καθώς η Παπουτσάκη κάνει μια αλτρουίστρια γιατρό, σωστό άγγελο και κυριολεκτικά αναντικατάστατη (ήταν στο τσακ να μπει στο αεροπλάνο για ταξιδάκι και την κάλεσαν απ' το νοσοκομείο για ένα έκτακτο περιστατικό, προ μνημονίου αυτά risa ), που ερωτεύεται τον σκοτεινό tremw γοητευτικό Σταύρο Ζαλμά που θελει να πάρει εκδίκηση. Μπλέκουν αλλά αυτός της φέρεται άσχημα και απότομα και δικαίως η κοπέλα θα αναρρωτιέται κάθε φορά τι μύγα τον τσίμπησε. Για να είμαι ειλικρινής δε θυμάμαι αν έφτασα μέχρι το τέλος.
σσ. Αυτό το πλασάρισμα της Παπουτσάκη σαν Μπελούτσι, Σαρλίζ Θερόν και Ούμα Θέρμα της Ελλάδας μαζί ποτέ δεν το κατάλαβα. Προσωπικά δε μ' αρέσει ιδιαίτερα.

_________________
Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.  Oaca_a17
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2160
Join date : 2015-08-13

Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.  Empty
PostSubject: Re: Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.    Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.  EmptyMon Jun 13, 2016 5:25 pm

Από τα παραπάνω έχω δει μόνο το Χορεύοντας στη Σιωπή και συμφωνώ ότι είναι από τις αξιοπρεπέστερες της ελληνικής TV. Εκτός από την Αθηνά Μαξίμου, θαυμάσιος είναι και ο Άκης Σακελλαρίου ως Νώντας.

Η Αγάπη άργησε μια Μέρα: Λατρεύω το βιβλίο της Λιλής Ζωγράφου και δεν έχασα τη σειρά. Εξαιρετικοί ηθοποιοί, ειδικά η στριμμένη γεροντοκόρη Καραμπέτη. Ένα ψυχοπλάκωμα το είχα πάθει όμως από τα βάσανα που πέρασε η Ερατώ.

Σαν Χειμωνιάτικη Λιακάδα Κι αυτήν την είδα επειδή μου άρεσε το βιβλίο της Αλκυόνης Παπαδάκη. Θα προτιμούσα να πρωταγωνιστούσαν κάποιοι άλλοι από τους ξενέρωτους Βάνα Μπάρμπα-Απόστολος Γκλέτσος e oxi Νομίζω ήταν η πρώτη εμφάνιση του Τσιμιτσέλη στο ρόλο του γιου της Μπάρμπα όταν μεγάλωσε. Έκπληξη η Μαρία Σολωμού στο ρόλο της συνεσταλμένης Τουρκάλας που ερωτεύεται τον κουνιάδο/εραστή της πρωταγωνίστριας. Κάτι τέτοιες παραγωγές είχε το Star και σταμάτησε να παίζει ελληνικές σειρές nystaaa

Έβλεπα και κάποιες του Μανουσάκη αλλά όχι ολόκληρες και δεν μπορώ να τις θυμηθώ τώρα. Απωθημένο το'χω να δω το Ψίθυροι Καρδιάς για να καταλάβω προς τι ο τόσος ντόρος (ελπίζω όχι για τα μάτια του Γκλέτσου pote xana )

mel wrote:
Αυτό το πλασάρισμα της Παπουτσάκη σαν Μπελούτσι, Σαρλίζ Θερόν και Ούμα Θέρμα της Ελλάδας μαζί ποτέ δεν το κατάλαβα. Προσωπικά δε μ' αρέσει ιδιαίτερα.

Ούτε εμένα. Πιστεύω ότι είναι μια απ'τα ίδια τόσο εμφανισιακά όσο και υποκριτικά. Δεν της βρίσκω κάτι ξεχωριστό.


Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6609
Join date : 2015-08-11

Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.  Empty
PostSubject: Re: Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.    Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.  EmptyWed Jun 15, 2016 10:48 am

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
mel wrote:
Αυτό το πλασάρισμα της Παπουτσάκη σαν Μπελούτσι, Σαρλίζ Θερόν και Ούμα Θέρμα της Ελλάδας μαζί ποτέ δεν το κατάλαβα. Προσωπικά δε μ' αρέσει ιδιαίτερα.

Ούτε εμένα. Πιστεύω ότι είναι μια απ'τα ίδια τόσο εμφανισιακά όσο και υποκριτικά. Δεν της βρίσκω κάτι ξεχωριστό.

Στο πρωτότυπο τον πρωταγωνιστικό ρόλο τον είχε η Agnese Nano που έπαιζε σε μια ιταλική τηλενουβέλα που είχε προβληθεί κι εδώ την Edera.


Επίσης έχω δει Τα ψάθινα καπέλα (αλλά όχι απ' την αρχή) και αρκετή Δικαίωση για να εντοπίσω τις αντιγραφές meleth τόσο από το Revenge όσο και απ' την Avenida Brasil.

_________________
Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.  Oaca_a17
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2160
Join date : 2015-08-13

Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.  Empty
PostSubject: Re: Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.    Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.  EmptyFri Sep 16, 2016 11:40 pm

Η σειρά "Ψίθυροι Καρδιάς" που τελείωσα πρόσφατα ήταν μέτρια, ακόμη δεν κατάλαβα γιατί έκανε τόσο υψηλά νούμερα. Είχε καλούς ηθοποιούς, σενάριο που προσέγγιζε αρκετά τον πολιτισμό των τσιγγάνων και τις ιδιαιτερότητές του. Αλλά ήταν φοβερά αργό και ο Γκλέτσος δε μου άρεσε ποτέ. Δεν βγαίνει κανένα πάθος από τους πρωταγωνιστές αφού ο ένας είναι αγγούρι.
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6609
Join date : 2015-08-11

Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.  Empty
PostSubject: Re: Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.    Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.  EmptySun Oct 16, 2016 4:25 pm

Αναρωτιόμουν αν την Βάνα Μπάρμπα μπουζουξού και ζευγάρι με τον Πολυζωίδη την είχα δει στην Χειμωνιάτικη λιακάδα ή αλλού. Σήμερα η απορία μου λύθηκε, ήταν η πρωταγωνίστρια της σειράς του Σταρ, Εν Ιορδάνη, το είδα σε μια λίστα με τις " 15 ελληνικές σειρές τόσο κακές που σχεδόν σου άρεσαν" risa .
Άλλη μια σειρά που παρακολούθησα σαφώς περισσότερο από το Εν Ιορδάνη και ξέχασα να την βάλω στην λίστα, είναι το Έρωτας όπως έρημος με τον Σπύρο Παπαδόπουλο και την Μαριλίτα Λαμπροπούλου. Όπως σε πολλές τηλενουβέλες ο γιος ερωτεύεται την γυναίκα του πατέρα του. Πιστεύω ο "γιος" είχε τα φόντα να κάνει καριέρα ζεν πρεμιέ (εδώ κάνανε άλλοι κι άλλοι) αλλά μετά απ' αυτό εξαφανίστηκε  scratch ή τον εξαφάνισαν απ' την τηλεόραση.

_________________
Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.  Oaca_a17
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
paola

paola


Female Posts : 971
Join date : 2016-08-08

Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.  Empty
PostSubject: Re: Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.    Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.  EmptyMon Oct 17, 2016 4:50 pm

mel wrote:
.
Άλλη μια σειρά που παρακολούθησα σαφώς περισσότερο από το Εν Ιορδάνη και ξέχασα να την βάλω στην λίστα, είναι το Έρωτας όπως έρημος με τον Σπύρο Παπαδόπουλο και την Μαριλίτα Λαμπροπούλου. Όπως σε πολλές τηλενουβέλες ο γιος ερωτεύεται την γυναίκα του πατέρα του. Πιστεύω ο "γιος" είχε τα φόντα να κάνει καριέρα ζεν πρεμιέ (εδώ κάνανε άλλοι κι άλλοι) αλλά μετά απ' αυτό εξαφανίστηκε  scratch ή τον εξαφάνισαν απ' την τηλεόραση.
Α την εβλεπα κι εγω αυτη την σειρα,αν και δεν θυμαμαι το τελος.Μπορει και να μην το ειδα.Ευτυχως υπαρχει στο ιντερνετ,θα του ριξω μια ματια. (Και ωραιο το τραγουδι των τιτλων). Ναι ωραιο παιδι ο γιος!Κριμα που δεν επαιξε καπου αλλου.
Γενικα στο παρελθον εχω δει πολλες δραματικες ελληνικες  σειρες,εβδομαδιαιες κυριως οχι τοσο καθημερινες.(Μεταξυ αλλων και καποιες απο αυτες που αναφερθηκαν παραπανω).Τα τελευταια χρονια παντως δυσκολα πια κολλαω με ελληνικη σειρα.
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6609
Join date : 2015-08-11

Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.  Empty
PostSubject: Re: Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.    Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.  EmptyMon Oct 17, 2016 8:56 pm

paola wrote:
Γενικα στο παρελθον εχω δει πολλες δραματικες ελληνικες  σειρες,εβδομαδιαιες κυριως οχι τοσο καθημερινες.(Μεταξυ αλλων και καποιες απο αυτες που αναφερθηκαν παραπανω).Τα τελευταια χρονια παντως δυσκολα πια κολλαω με ελληνικη σειρα.

Νομίζω δεν το έχουμε με τις καθημερινές. Λείπουν τα καλά σενάρια και ο ρομαντισμός.

_________________
Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.  Oaca_a17
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2160
Join date : 2015-08-13

Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.  Empty
PostSubject: Re: Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.    Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.  EmptyTue Jun 16, 2020 1:50 pm

To Χρώμα του Φεγγαριού: Το καλύτερο βιβλίο που έγραψε η Αλκυόνη Παπαδάκη (μαζί με το "Αμάν Αμάν") έγινε μια υπέροχη νεανική αισθηματική σειρά. Καλογραμμένοι χαρακτήρες και καλοί ηθοποιοί, εδώ έδωσαν περισσότερη βάση στους καβγάδες των γονιών της Μαρίας, εξηγώντας γιατί η Μαρία έγινε όπως έγινε. To τέλος πιστο στο βιβλίο ρεαλιστικό, απογοητευτικό όμως για τος ρομαντικούς.

Βαμμένα Κόκκινα ΜαλλιάΕδώ γινόταν ένας αχταρμάς από πρόσωπα, όπως και στο μυθιστόρημα του Μουρσελά. Μόνο το πρωταγωνιστικό τρίο μου έμεινε στο μυαλό. Την τελείωσα γιατί είχε λίγα επεισόδια.

Η πρόβα του νυφικούΑνώτερη του βιβλίου. Τουλάχιστον εδώ ζωντάνεψαν οι χαρακτήρες, στο βιβλίο ήταν άχρωμοι. Είδαμε και τη γυναίκα του Βοσκόπουλου, νεαρή με δαμασκηνί μαλλί, σε ρόλο μοιραίας πλανεύτρας. Πολλές σκηνές επαναλαμβάνονταν, άλλες ήταν αργές και μακροσκελείς. Βαρετή σειρά .

Να με προσέχεις Είδα κι εγώ μια παπακαλιατιάδα ολόκληρη bravo Κι ήταν η μοναδική, από άλλες σειρές του απλώς τσιμπολογούσα μερικά επεισόδια. Ερωτικό τρίγωνο με μια πρωταγωνίστρια που δεν ήξερε ποιον από τα δυο αδέρφια ήθελε, δεν ήξερε τίνος ήταν το παιδί κλπ. Και να 'ταν η μοναδική; Η μικρότερη αδερφή είχε αναποφάσιστο γκόμενο, θυμάμαι. Είχε κι αυτός με τη σειρά του γκόμενο, ταλαντευόταν από τη μία στον άλλον. Ωραίο το τραγούδι των τίτλων, φλου το τέλος.
Back to top Go down
Sponsored content





Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.  Empty
PostSubject: Re: Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.    Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.  Empty

Back to top Go down
 
Οι ελληνικές δραματικές σειρές που έχουμε δει.
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Ελληνικές κωμικές σειρές (βαθμολογία).
» Διεθνής τηλεόραση.
» Χαρακτήρες από ξένες σειρές, που αγαπήσαμε (μη ισπανόφωνες).
» Παλιές ελληνικές ταινίες (βαθμολογία).
» Αγαπημένες σκηνές σε ελληνικές ταινίες (παλιές ή σύγχρονες).

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Τηλενουβελοτρέλα :: Γενικού περιεχομένου :: Άλλα θέματα :: Τηλεόραση, σινεμά, ίντερνετ.-
Jump to: