Τηλενουβελοτρέλα
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.

HomeHome  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;

Go down 
4 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AuthorMessage
paola

paola

Female Posts : 870

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 Empty
PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptySat Jun 27, 2020 4:48 pm

Εγω κλασικα ειμαι στα Young Adult Fantasy
Διαβασα "Καθοδος αγγελων" -https://www.goodreads.com/book/show/17876243
την συνεχεια "Ο κοσμος μετα".-https://www.goodreads.com/book/show/22587199
Πολυ ωραια βιβλια απο τα καλυτερα στο ειδος τους.το τριτο δυστυχως δεν μεταφραστηκε ποτε,γιατι εκλεισε ο εκδοτικος οικος.
Τωρα ειμαι στο δευτερο της σειρας "Οι Φωτεινοι" ,στο "Ονυχας" .-https://www.goodreads.com/book/show/26044861
Θα διαβασω και το τριτο "Oπαλιος" -https://www.goodreads.com/book/show/28075605
και οπως και πιο πανω δεν θα μπορεσω να διαβασω τα 2 τελευταια γιατι δεν προκειται να τα μεταφρασουν επειδη δεν εκαναν προφανως την αναμενομενη επιτυχια τα 3 που κυκλοφορησαν.
Πολυ σπαστικο να μενουν ανολοκληρωτες οι σειρες! e oxi
Back to top Go down
mel
Admin
mel

Female Posts : 4496

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptyMon Jun 29, 2020 9:09 am

Αφού τελείωσα το μικρό (και τελικά παιδικό Rolling Eyes ) Υπόθεση Laurus, τα κατορθώματα της Ρόζας Δελατόλλα, τώρα διαβάζω Το σπίτι στον βράχο της Μαίρη Νίκσον.

Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptyFri Jul 10, 2020 7:39 pm

Διαβάζω την παιδική-εφηβική τετραλογία της Άννας της συγγραφέως Βούλας Μάστορη. Διάβασα το πρώτο βιβλίο της σειράς, το "Αυγουστιάτικο Φεγγάρι", όταν ήμουν 15 και πρόσφατα βρήκα τα υπόλοιπα στη δανειστική. Μόλις τελείωσα το δεύτερο βιβλίο, "Στο Γυμνάσιο", κι έπιασα το τρίτο, το "Ένα ένα τέσσερα".
Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptySat Jul 11, 2020 9:13 am

Από Βούλα Μάστορη έχω διαβάσει το "Πού πήγε το φεγγάρι απόψε". Κάποιο από την τετραλογία της Άννας μπορεί να έχει πέσει στα χέρια μου στο σπίτι μιας θείας μου. Είναι μια αόριστη παιδική ανάμνηση απ' αυτές που πιάνουν άχρηστο χώρο στον εγκέφαλο.
Τώρα διαβάζω Illska - Το κακό του Eirikur Orn Norodahl (τι οικείο και ευκολοπρόφερτο όνομα, που να δείτε κι άλλα ονόματα και τοπονύμια xixi ). Η υπόθεση αφορά μια κοπέλα με λιθουανοεβραϊκές ρίζες που ερωτεύεται έναν νεοναζί όμως δεν είναι μανουσάκειο αλλά αντιθέτως μια "πολυπρισματική" όπως λέει μια κριτική, ματιά στο Ολοκαύτωμα και τα συναφή.

Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptySat Jul 11, 2020 2:25 pm

mel wrote:

Από Βούλα Μάστορη έχω διαβάσει το "Πού πήγε το φεγγάρι απόψε"
Εφηβικό;
mel wrote:
Τώρα διαβάζω Illska - Το κακό του Eirikur Orn Norodahl (τι οικείο και ευκολοπρόφερτο όνομα, που να δείτε κι άλλα ονόματα και τοπονύμια xixi ). Η υπόθεση αφορά μια κοπέλα με λιθουανοεβραϊκές ρίζες που ερωτεύεται έναν νεοναζί όμως δεν είναι μανουσάκειο αλλά αντιθέτως μια "πολυπρισματική" όπως λέει μια κριτική, ματιά στο Ολοκαύτωμα και τα συναφή.
Είχα ακούσει τον τίτλο. Και το όνομα-γλωσσοδέτη του συγγραφέα. Κι έχει σχέση η κοπέλα με το νεοναζί;
Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptySat Jul 11, 2020 3:01 pm

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
mel wrote:

Από Βούλα Μάστορη έχω διαβάσει το "Πού πήγε το φεγγάρι απόψε"
Εφηβικό;

Παιδικό.

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
mel wrote:
Είχα ακούσει τον τίτλο. Και το όνομα-γλωσσοδέτη του συγγραφέα. Κι έχει σχέση η κοπέλα με το νεοναζί;

Στην αρχή έχει σχέση με έναν άλλο τυπάκο. Τον νεοναζί τον γνωρίζει όταν κάνει την μεταπτυχιακή της εργασία σχετικά με το ολοκαύτωμα. Υπάρχει έλξη μεταξύ τους και κάποια στιγμή τον φιλάει και καταλήγει να απατά τον φίλο της. Δεν έχω προχωρήσει παρακάτω, εδώ που είμαι ο απατημένος με ένα σεξουαλικό εξάρτημα του άλλου στο χέρι (xixi )γυρίζει σε άθλια κατάσταση όλη την Ευρώπη από την τσαντίλα του (δεν είναι γραμμική η αφήγηση όπως καταλαβαίνεις).
Είναι ενδιαφέρον βιβλίο, δεν είναι μόνο η μεταξύ τους ιστορία, παρεμβάλλονται πολλές ιστορικές και όχι μόνο αναφορές, μαθαίνεις πολλά διαβάζοντάς το. Μόνο που θεωρώ τον συγγραφέα λίγο αυστηρό με τους συμπατριώτες του.

paola

paola

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptyThu Jul 16, 2020 2:59 pm

Μετα απο χρονια ξαναπιασα Αγκαθα Κριστι.
Διααβασα το "Φονος στο Πρεσβυτεριο" και τωρα διαβαζω "Φονος στην Μεσοποταμια" ela xriste kai panag
Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptyMon Jul 20, 2020 6:23 pm

Έχω προχωρήσει πολύ την Οδό Ευρυδίκης της Sofka Zinovieff. Νόμιζα ότι θα εξιστορούνταν οι εμπειρίες μιας απλής μετανάστριας στην Ελλάδα αλλά η συγγραφέας έχει υψηλές διασυνδέσεις axa .

mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptyThu Jul 30, 2020 11:28 am

Τελειώνω το Άγριο κυκλάμινο της Kimperley Freeman. Είναι σαν αγγλοσαξωνική τηλενουβέλα, δεν το αφήνεις xara ! Θα ψάξω και τα άλλα δύο της ίδιας αν υπάρχουν στην βιβλιοθήκη.

paola

paola

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptyThu Jul 30, 2020 5:18 pm

Χθες και σημερα κοιτουσα τα βιβλια της γιατι θελω καποια να τα παρω. Το "Αγριο κυκλαμινο" το εχω στα αδιαβαστα δυστυχως ακομα.
Παντως για ολα καλες κριτικες εχω διαβασει.
Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptyThu Jul 30, 2020 5:24 pm

paola wrote:
Χθες και σημερα κοιτουσα τα βιβλια της γιατι θελω καποια να τα παρω. Το "Αγριο κυκλαμινο" το εχω στα αδιαβαστα δυστυχως ακομα.

Στο συνιστώ 100%, ωραία ιστορία και δεν κάνει ποτέ κοιλιά.

paola likes this post

Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptyTue Aug 04, 2020 9:06 am

Άρχισα το Ντουέτο, έχω πάρει και τους Καταρράκτες των ρόδων, ο εγκέφαλός μου θα γεμίσει Kimberley Freeman αυτό το καλοκαίρι!

Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptyFri Aug 07, 2020 10:44 pm

Ολοκλήρωσα την τετραλογία της Άννας.
Κι έπιασα το "Άνθρωποι και υπεράνθρωποι" της Γαλάτειας Καζαντζάκη, μυθιστόρημα αυτοβιογραφικό, καθώς μιλά για τη σχέση της με το Νίκο Καζαντζάκη (τα ονόματα στο βιβλίο είναι αλλαγμένα)
Το μήνυμα; Ο ρομαντισμός κάνει κακό στις πραγματικές σχέσεις. Ο Αλέξανδρος Αρτάκης (Καζαντζάκης) είναι ένας ρομαντικός ασκητής. Θέλει να ζήσει έναν μεγάλο έρωτα επειδή αυτό έκαναν οι αγαπημένοι του ποιητές. Κι επιλέγει τη Δανάη, η οποία συγκινείται από τα όμορφα λόγια, την ποίηση, το γεγονός ότι τη θεωρεί μούσα του... Αλλά ως εκεί. Κατά τ'άλλα, αποφεύγει και τις τρυφερές εκδηλώσεις και τη σαρκική επαφή, ακόμα και την καθημερινή φροντίδα που υπάρχει ανάμεσα σε ανθρώπους που ζούνε μαζί. Συχνά την αφήνει για να ταξιδέψει μόνος του.
Σύμφωνα με το μυθιστόρημα (αλλά και τη βιογραφία "Καζαντζάκης, ένας τραγικός" της Λιλής Ζωγράφου), ο Νίκος Καζαντζάκης μεγάλωσε με πατέρα ψυχρό, απόμακρο, τύραννο και δεν έμαθε ποτέ να εκφράζεται συναισθηματικά έξω από τη λογοτεχνία. Δεν μπορούσε να δώσει κάτι που δεν είχε λάβει. Δεν ήταν κακό που έγινε ρομαντικός ασκητής, πιθανώς να ήταν η κλίση του κι αν είχε γεννηθεί σε άλλο περιβάλλον. Με τέτοια κλίση, όμως, έπρεπε να ζει μοναχός του κι όχι ζευγαρωμένος...

mel likes this post

Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptyMon Aug 10, 2020 7:09 am

Μα τι σόι έρωτας είναι αυτός αν δεν σου βγαίνει αυθόρμητα η τρυφερότητα προς το άλλο πρόσωπο;
Συνεχίζω με τους Καταρράκτες των ρόδων.
Back to top Go down
paola

paola

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptySat Aug 15, 2020 5:30 pm

Κι εγω αγορασα 2 βιβλια της Kimberley Freeman το "Μια θαλασσα αστερια" και το "Η σιωπη του φαρου" που μου ειχαν κανει πολυ κλικ απο οταν τα ειχα πρωτοδει. Εχω και το "Αγριο κυκλαμινο"
Αλλα πιστευω θα παρω και τα αλλα 2-3 που μενουν καποια στιγμη.

Τωρα διαβαζω την συνεχεια απο το "Φωτια και σταχτες" ,το "Πυρσος στη νυχτα". https://www.goodreads.com/book/show/40136928
Ειναι πολυ ωραιο οπως και το πρωτο.
Ελπιζω ο Ψυχογιος να εκδοσει και το τριτο καποια στιγμη.
Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptyMon Aug 17, 2020 5:08 pm

Διαβάζω την Ερωμένη του δικαστή της Τζοάνα Τρόλοπ.

paola likes this post

Back to top Go down
Άσχετη

Άσχετη

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptyMon Aug 24, 2020 6:15 pm

Σήμερα άρχισα τη "σιδερένια φτέρνα" του Τζακ Λόντον. Διάβασα μόνο το πρώτο κεφάλαιο, δεν μπορώ να πω ακόμα αν μ' αρέσει, θέλω να δω πως θα εξελιχθεί. Το δανείστηκα από τη δημοτική βιβλιοθήκη. Η γραμματοσειρά είναι υπερβολικά μικρή και αυτό κάνει λίγο κουραστική την ανάγνωση. Έχω διαβάσει και άλλα του Τζακ Λόντον (η κοιλάδα του φεγγαριού, Μάρτιν Ήντεν, η κόρη του χιονιού) και γενικά μ' αρέσει σαν συγγραφέας.

paola likes this post

Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptyThu Aug 27, 2020 11:20 am

Διαβάζω το Άρωμα της Ρόζας της Λίνα Σιμόνι, ένα μέτριο μυθιστόρημα μαγικού ρεαλισμού με κάποιες καλές στιγμές. Ο μαγικός ρεαλισμός μπορεί να μην έχει τους περιορισμούς του σκέτου ρεαλισμού, αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν χρειάζεται μαστοριά για να γράψεις κάτι πραγματικά καλό.

paola likes this post

Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptyTue Sep 01, 2020 9:40 am

Με τον νέο μήνα άρχισα νέο μυθιστόρημα -εμφανώς καλύτερο, το Κρασί από βατόμουρα της Τζόαν Χάρις. Η συγγραφέας έχει γράψει και την Καυτή σοκολάτα που έγινε μια βαρετή ταινία με τον Τζώνυ Ντεπ και την Ζυλιέτ Μπινός. Μέχρι στιγμής δεν βρίσκω τίποτα βαρετό στην ιστορία που διηγείται ένα μπουκάλι κρασί Laughing !

paola likes this post

Back to top Go down
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptyWed Sep 02, 2020 11:21 pm

mel wrote:
Ο μαγικός ρεαλισμός μπορεί να μην έχει τους περιορισμούς του σκέτου ρεαλισμού, αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν χρειάζεται μαστοριά για να γράψεις κάτι πραγματικά καλό.
Βεβαίως χρειάζεται μαστοριά, αλλιως μπορεί να βγει μέχρι και γελοίο, ειδικά όταν ο μαγικός ρεαλισμός έχει το λυρικό στοιχείο από μόνος του και κάποιοι συγγραφείς βρίσκουν καλή ιδέα να φορτώσουν επιπλέον λυρισμό, παρομοιώσεις, μεταφορές κλπ
Πώς σου φάνηκε το Άρωμα της Ρόζας; Το είχα διαβάσει παλιά. Καλό για να περάσεις μια ευχάριστη ώρα.

mel wrote:
το Κρασί από βατόμουρα της Τζόαν Χάρις. Η συγγραφέας έχει γράψει και την Καυτή σοκολάτα που έγινε μια βαρετή ταινία με τον Τζώνυ Ντεπ και την Ζυλιέτ Μπινός. Μέχρι στιγμής δεν βρίσκω τίποτα βαρετό στην ιστορία που διηγείται ένα μπουκάλι κρασί Laughing !
Κάποτε είχα διανάσει το Κρασί από Βατόμουρα, αλλά δε θυμάμαι πολλά, μόνο ότι έμοιαζε με ρομαντική κομεντί.
Από την τριλογία με τη Βιαν, την πρωταγωνίστρια της Καυτής Σοκολάτας, το καλύτερο βιβλίο είναι το δεύτερο, στα ελληνικά κυκλοφόρησε με τον τίτλο "Γόβες και Γλυκιές Αμαρτίες". Είναι πιο ευφάνταστο, πιο μποέμικο.

mel and paola like this post

Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptyThu Sep 03, 2020 12:51 pm

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Πώς σου φάνηκε το Άρωμα της Ρόζας; Το είχα διαβάσει παλιά. Καλό για να περάσεις μια ευχάριστη ώρα.  

Από το Άρωμα της Ρόζας μου άρεσε μόνο όταν η μεγαλωμένη σε μπορντέλο αλλά εντελώς αθώα Ρόζα πηγαίνει στο δωμάτιό της τον δήμαρχο, βγάζει τα ρούχα της μπροστά του κι εκείνος, ερωτευμένος μαζί της, παθαίνει λαλά  Laughing . Η ιστορία με τον Ρενάτο και όλα τ' άλλα μ' άφησαν εντελώς αδιάφορη, μάλλον θα προτιμούσα να χτιζόταν το τρίγωνο Δήμαρχος-Ρόζα-Μαντάμ Κ.

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Κάποτε είχα διαβάσει το Κρασί από Βατόμουρα, αλλά δε θυμάμαι πολλά, μόνο ότι έμοιαζε με ρομαντική κομεντί.
Από την τριλογία με τη Βιαν, την πρωταγωνίστρια της Καυτής Σοκολάτας, το καλύτερο βιβλίο είναι το δεύτερο, στα ελληνικά κυκλοφόρησε με τον τίτλο "Γόβες και Γλυκιές Αμαρτίες". Είναι πιο ευφάνταστο, πιο μποέμικο.

Θα το ψάξω Smile .

paola likes this post

Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptyTue Sep 15, 2020 4:16 pm

Αφού δεν βρήκα το Γόβες και γλυκιές αμαρτίες (αν και στην φόρμα της βιβλιοθήκης περιγράφεται ως διαθέσιμο) άρχισα τα 5/4 από πορτοκάλι της ίδιας συγγραφέως. Για να δούμε ποια φριχτή ιστορία υπάρχει στο παρελθόν της οικογένειας της Φραμπουάζ...

paola likes this post

Back to top Go down
paola

paola

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptySat Sep 19, 2020 5:22 pm

Εγω διαβαζω το "Εγκλημα στον Νειλο."
Το εχω σε μια παλιοτερη εκδοση που ειχα διαβασει 20 και χρονια πριν ,κι επειδη ηταν και "κουτσουρεμενο" σε σελιδες το ξαναγορασα απο τον Ψυχογιο.
Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptyFri Oct 30, 2020 11:18 am

Τελειώνω την Διπλή ζωή της Τζόαν Φόστερ της Μάργκαρετ Άτγουντ. Δεν είναι κακό, δεν ενθουσιάστηκα κιόλας. Δίνει μια γεύση απ' τον Καναδά των '70s.

paola likes this post

Back to top Go down
paola

paola

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 EmptyTue Nov 10, 2020 5:08 pm

Τον τελευταιο καιρο δυσκολευομαο να βρω χρονο να διαβασω, μου εχουν πεσει πολλα μαζεμενα.
Καταφερα και διαβασα:"Το βιβλιο των χαμενων αντικειμενων ". Το ειχα παααρα πολυ καιρο στην ακρη.Ηταν ανατριχιασστικο,ηταν βιαιο, ηταν παραμυθενιο,ηταν ωραιο και με τελος συγκινητικο.
Ξαναδιαβασα μετα απο 20-25 χρονια το βιβλιο "Ενα δεντρο μεγαλωνει στο Μπρουκλιν'. Αχ ναι..Ομορφο βιβλιο. por favor
Τωρα το γυρισα σε αστυνομικο και διαβαζω "Το 1ο εγκλημα" του James Patterson. Μ'αρεσει αν και ειμαι αρχη ακομα.
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;  - Page 8 Empty

Back to top Go down

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;
Back to top 
Page 8 of 10Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next