Τηλενουβελοτρέλα
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.

HomeHome  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).

Go down 
AuthorMessage
mel
Admin
mel

Female Posts : 4212

Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).  Empty
PostSubject: Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).    Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).  EmptyWed Dec 25, 2019 7:36 pm

Δραματική σειρά, συμπαραγωγής Ιταλίας - ΗΠΑ 2018.
Βασισμένο στο μπεστ σέλερ μυθιστόρημα της Έλενα Φερράντε, το πρώτο της τετραλογίας της Νάπολης.

Όταν η πιο σημαντική φίλη της ζωής της εξαφανίζεται χωρίς να αφήσει ίχνη, η Έλενα Γκρέκο, μια ηλικιωμένη γυναίκα που ζει σε ένα σπίτι γεμάτο βιβλία ανοίγει τον υπολογιστή της και αρχίζει να γράφει τη δική της ιστορία και αυτήν της Λίλα.
Διηγείται την ιστορία της φιλίας τους που άρχισε στο σχολείο τη δεκαετία του 1950, σε μια επικίνδυνη αλλά γοητευτική Νάπολη και των ζωών τους, επί εξήντα χρόνια.
Μια ιστορία που ξεδιπλώνει το μυστήριο που καλύπτει τη Λίλα, την υπέροχη φίλη της Έλενα.
Η καλύτερη φίλη της και η χειρότερη εχθρός της.

Πηγή: https://www.ert.gr/

Από 6/1, 7 το απόγευμα. Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, οπότε είναι μια καλή ευκαιρία να δω την ιστορία στην τηλεόραση Smile.

Edit: https://www.facebook.com/ERTprogram/videos/1779654662166805/

Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).    Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).  EmptyTue Jan 14, 2020 2:12 am

Ξεκίνησα να το βλέπω, κυρίως από περιέργεια για το πώς θα απέδιδαν τη σειρά. Είναι πολύ καλό. Βοηθάει να ξεχωρίσω και πρόσωπα. Το βιβλίο περιέχει πάμπολλους χαρακτήρες και καμιά φορά μπέρδευα ονόματα κ συγγένειες. Μου αρέσουν οι ηθοποιοί που διάλεξαν για πρωταγωνίστριες. Ειδικά η Λίνα.
Back to top Go down
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).    Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).  EmptyWed Jan 22, 2020 2:26 pm

Αυτοί οι Ναπολιτάνοι όλο καβγάδες, φωνές, κουτσομπολιά και "τι θα πει ο κόσμος". Τι μας θυμίζει, τι μας θυμίζει... xixi Και οι δυο φίλες που προσπαθούν να ξεφύγουν από αυτόν τον κόσμο. Η Ραφαέλλα/Λίλα/Λίνα και η Έλενα/Λενού/Λενούτσα συμπληρώνουν η μία την άλλη. Η πρώτη θαρραλέα και ισχυρογνώμων, η δεύτερη μειλίχια και γλυκιά. Η πρώτη στάθηκε άτυχη, οι δικοί της δεν θα την άφηναν να κάνει και πολλά πράγματα, η δεύτερη ο,τι έπαθε (στα επόμενα βιβλία για την ακρίβεια) τα έπαθε από το κεφάλι της.
Υπάρχει ανταγωνισμός ανάμεσά τους, αλλά και υποστήριξη. Μόλις τελείωσαν το δημοτικό, η Λενού πήρε άδεια από την οικογένειά της να συνεχίσει στο γυμνάσιο, ενώ η Λίνα όχι, παρότι ήταν ευφυέστατη και το ήθελε πολύ. Η ζήλεια την έκανε να
Spoiler:

Μπορεί τότε να φέρθηκε σκάρτα (συγχωρείται λόγω ηλικίας) αργότερα όμως η Λίνα βοηθούσε τη Λενού στα μαθήματα και
Spoiler:

Ως κι η δασκάλα απογοητεύτηκε που η ευφυής Λίνα αποφάσισε να τυλίξει ευκατάστατο γαμπρό. Πήγαν χαμένα τόσα σχέδια  adios Τι να έκανε όμως; Ή θα έβρισκε η ίδια γαμπρό ή θα την πάντρευαν με το μαφιόζο τον Μαρτσέλο. Η Λενού πάλι το χαβά της με το Νίνο Σαρρατόρε. Κι όχι τίποτα άλλο, πλήγωσε ένα καλό παιδί για χάρη του.  ahora vas a ver
Ο πρώτος κύκλος τελειώνει όπως το πρώτο βιβλίο: στο πάρτι του γάμου, να ανακαλύπτει η Λίνα πόσο γλείφτες είναι οι δικοί της, συμπεριλαμβανομένου του γαμπρού. Ο δεύτερος, "Το νέο Όνομα" θα προβληθεί στα μέσα 2020 έμαθα. Ανυπομονώ. Είναι πολύ όμορφη σειρά.
Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).    Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).  EmptySun Mar 29, 2020 9:20 am

Πολύ έντονη η κοινωνία της Νάπολη και με πολλές αντιστοιχίες με την ελληνική της ίδιας εποχής. Θυμίζουν Ελλάδα τα ξεκάθαρα "Κυρ ελέησον" στην εκκλησία αλλά (σε μένα) και ο τύπος Λενού του ονόματος της Λένα όπως είχαν στην Κύπρο τα Αναστασού, Ελενού κ.λπ.
Αν η άσχημη και μισότρελη Μελίνα βρήκε γκόμενο τότε μάλλον ισχύει ότι για όλους υπάρχει κάποιος xixi (όχι ότι τα μούτρα του κάποιου είναι πολύ καλύτερα φυσικά). Μου αρέσει που οι γειτόνισσες κουτσομπολεύουν δυνατά στα μπαλκόνια αλλά όταν εκείνη αποτρελαίνεται της λένε "μην κάνεις έτσι, σκέψου τα παιδιά σου" eleos . Παιδιά αυτή δεν κάνει με τίποτα με τριαντάρα έστω που μεγαλοφέρνει. Αν δεν διάβαζα σήμερα την περίληψη στο πρώτο ποστ θα έγραφα ότι έχουν θέμα με τις ηλικίες γιατί είχα καταλάβει πως εξαφανίστηκε η μαμά της γριάς που βλέπουμε στην πρώτη σκηνή και σκεφτόμουν "καλά ζει η μάνα της kala na pathei ";
Διάβασα πάλι και τα ποστ της Αλμοδοβαρεμένης και λυπήθηκα που η Λίλα δεν είχε ένα καλύτερο μέλλον. Εκτός από ατρόμητη ήταν και πανέξυπνη.

mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).    Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).  EmptyMon Mar 30, 2020 6:14 pm

Μάλλον έχασα το δεύτερο επεισόδιο. Είδα πάλι τις δύο φίλες πιο μεγάλες και την Λίλα να αποφεύγει την Λενού.
Και ως έφηβη η Λενού είναι πιο όμορφη κατά τη γνώμη μου, όμως η Λίλα έχει άλλα χαρίσματα που κάνουν τους άλλους να την προσέχουν. Της Λενού της έκατσε άσχημα η εφηβεία, μάλλον πέρασε και κάποια κατάθλιψη και όλη την ώρα έχει ένα βλέμμα απλανές και οι μύες του προσώπου της συσπώνται μόνο όταν τρώει ένα σάντουιτς (το οποίο της έπεσε όταν ξαναείδε τον Σαρατόρε τόση καψούρα!). Τουλάχιστον θα αργήσει να κάνει ρυτίδες xixi . Η Λίλα είναι δραστήρια, χορεύει είναι ικανή ακόμα και για το κακό.
Το μόνο σίγουρα είναι πως με τίποτα δε θα ήθελα να ζω στην Νάπολη της δεκαετίας του '50.

Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).    Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).  EmptyMon Mar 30, 2020 9:06 pm

Δεν ήξερα ότι το παρακολουθείς, Μελ! Πώς σου φαίνεται σαν έργο; Ενδιαφέρον;

mel wrote:
λυπήθηκα που η Λίλα δεν είχε ένα καλύτερο μέλλον. Εκτός από ατρόμητη ήταν και πανέξυπνη.
Η εξυπνάδα της αποδίδει καρπούς, μην ανησυχείς. Το ίδιο κι η ισχυρογνωμοσύνη της, αν και όχι πάντα θετικούς.
mel wrote:
Της Λενού της έκατσε άσχημα η εφηβεία, μάλλον πέρασε και κάποια κατάθλιψη και όλη την ώρα έχει ένα βλέμμα απλανές και οι μύες του προσώπου της συσπώνται μόνο όταν τρώει ένα σάντουιτς (το οποίο της έπεσε όταν ξαναείδε τον Σαρατόρε τόση καψούρα!).
Με τέτοια μάνα πώς να μην περάσει κατάθλιψη! Έλεγε στον πατέρα της Λενού να τη διαπαιδαγωγήσει με το ξύλο και φαγώθηκε να τη διακόψει απ'το γυμνάσιο. Το δεύτερο δεν πέρασε, ευτυχώς. Δεν τα κάνει από κακία, πάντως, αλλά από βλακεία. Πιστεύει ότι πρέπει να τη συνετισει, να μην πάρουν τα μυαλά της αέρα, να μάθει τη θέση της στην κοινωνία κλπ
mel wrote:
Το μόνο σίγουρα είναι πως με τίποτα δε θα ήθελα να ζω στην Νάπολη της δεκαετίας του '50
Άδικο έχεις; Να μην ξέρεις πώς να γλιτώσεις με τέτοιες οικογένειες, γειτονιές και μαφιόζους.
Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).    Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).  EmptyTue Mar 31, 2020 9:23 am

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Δεν ήξερα ότι το παρακολουθείς, Μελ! Πώς σου φαίνεται σαν έργο; Ενδιαφέρον;

Ναι, ενδιαφέρουσα σειρά, λίγο σκοτεινή και από επιλογή του σκηνοθέτη. Ίσως να είναι καλύτερα έτσι, τονίζεται η δραματικότητα των καταστάσεων. Την έβαλε πάλι η ερτ και αφού δεν την είχα δει την πρώτη φορά είπα να την δω τώρα.

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
mel wrote:
Της Λενού της έκατσε άσχημα η εφηβεία, μάλλον πέρασε και κάποια κατάθλιψη και όλη την ώρα έχει ένα βλέμμα απλανές και οι μύες του προσώπου της συσπώνται μόνο όταν τρώει ένα σάντουιτς (το οποίο της έπεσε όταν ξαναείδε τον Σαρατόρε τόση καψούρα!).
Με τέτοια μάνα πώς να μην περάσει κατάθλιψη! Έλεγε στον πατέρα της Λενού να τη διαπαιδαγωγήσει με το ξύλο και φαγώθηκε να τη διακόψει απ'το γυμνάσιο. Το δεύτερο δεν πέρασε, ευτυχώς. Δεν τα κάνει από κακία, πάντως, αλλά από βλακεία. Πιστεύει ότι πρέπει να τη συνετισει, να μην πάρουν τα μυαλά της αέρα, να μάθει τη θέση της στην κοινωνία κλπ

Και αυτό είναι το χειρότερο και το πιο ειρωνικό. Ολόκληρες ζωές καταστρέφονται όχι από κακία αλλά από βλακεία. Και το πιο ύπουλο γιατί την κακία την αντιλαμβάνεται το παιδί και μπορεί να πάρει αποστάσεις από ένα τοξικό οικογενειακό περιβάλλον πιο εύκολα και χωρίς ενοχές.

Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).    Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).  EmptyWed Apr 01, 2020 11:25 am

mel wrote:
Και το πιο ύπουλο γιατί την κακία την αντιλαμβάνεται το παιδί και μπορεί να πάρει αποστάσεις από ένα τοξικό οικογενειακό περιβάλλον πιο εύκολα και χωρίς ενοχές.
Ενώ όταν το οικογενειακό περιβάλλον είναι τοξικό για "το καλό του παιδιού", όπως θεωρούν πολλοί, το παιδί μένει δέσμιο, μερικές φορές ταυτίζεται κιόλας με τα τοξικά πρόσωπα κι επαναλαμβάνει τον κύκλο.
Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).    Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).  EmptyWed Apr 01, 2020 5:49 pm

Σωστά. Αντί στην ηλικία που είναι η Λενού η μάνα της να της φέρεται με κατανόηση και τρυφερότητα την κάνει να νιώθει άσχημα. Τους γονείς της Λίλα δεν τους έχω δει, μόνο τον πατέρα της για λίγα δευτερόλεπτα μετά τον πετροπόλεμο αλλά τουλάχιστον έχει τον μεγάλο της αδερφό που μπορεί να μην είναι μελετηρός, αλλά είναι καλός μαζί της. Ελπίζω το μίσος του για τους Σολάρα να μην τον βάλει σε μπελά.

mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).    Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).  EmptySun Apr 05, 2020 9:25 am

Η οικογένεια της Λίλα είναι πολύ χειρότερη από εκείνη της Λενού και αν εκείνη δεν απέκτησε φοβίες και ενοχικά σύνδρομα όπως η φίλη της οφείλεται μόνο στο υλικό από το οποίο είναι φτιαγμένη. Το θεωρούν μέγιστη τιμή να κάνουν γαμπρό τους έναν μαφιόζο sorpresa . Αυτόν δεν τον θέλω καθόλου για την Λίλα thymos αν και είχε αρχίσει να δείχνει προς τα πού θα πήγαινε η ιστορία. Νομίζω την ερωτεύθηκε από την στιγμή που του έβαλε το μαχαίρι στον λαιμό γιατί έδειξε ότι έχει κότσια.
Επίσης από την αρχή σχεδόν υποπτεύτηκα ότι ο Ντονάτο μπορεί να γουστάρει την Λενού αλλά έλεγα δεν μπορεί, ιδέα μου, απλά την συμπαθεί. Νόμιζα ότι ο Νίνο είναι υπερβολικός και του βγαίνει η αντίδραση προς τον πατέρα του λόγω εφηβείας αλλά ο τύπος είναι πραγματικά σιχαμένος. Στην σκηνή που Λενού είναι ξαπλωμένη κι αυτός την πλησιάζει φοβήθηκα για το χειρότερο, όταν της χαμογέλασε είπα εντάξει δε θα γίνει τίποτα, αλλά μετά αρχίζει να την χουφτώνει. Και καλά που έμεινε εκεί.    
Εκεί που κουφάθηκα ήταν όταν της είπε "μου αρέσεις και το ξέρω ότι σου αρέσω κι εγώ". Ορίστεεεεε scratch scratch scratch scratch scratch ; Για ποιόν λόγο να της αρέσει, επειδή γράφει χαριτωμενιές στις εφημερίδες; Εκτός των άλλων ο τύπος είναι πολύ άσχημος κι έτσι ψηλός κι αδύνατος μοιάζει εντελώς με σκιάχτρο, αν ήταν η Λίλα μπορεί να του έλεγε "για να φοβίζεις τα πουλιά καλός είσαι".

mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).    Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).  EmptyMon Apr 06, 2020 9:41 am

Όλοι κακολογούν την Λίλα αλλά δεν κατσικώθηκε σ' αυτούς ο Μαρτσέλο με το έτσι θέλω. Εκείνη το πάλεψε όσο μπορούσε. Αν πάει σε κομμωτήρια και ντύνεται καλά γούστο της καπέλο της.
Ο Μαρτσέλο εμφανίστηκε στον γάμο με κερασάκι στην τούρτα τα παπούτσια που είχε φτιάξει η Λίλαfovos . Εντάξει δεν είναι παραμύθι να ζήσουν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα αλλά δε θα γίνει και κάτι καλό;

Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).    Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).  EmptyTue Apr 07, 2020 2:05 pm

mel wrote:
Εντάξει δεν είναι παραμύθι να ζήσουν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα αλλά δε θα γίνει και κάτι καλό;
Κρίνοντας από τη σειρά βιβλίων, και καλά και άσχημα γίνονται. Πολλά άσχημα, όμως No
mel wrote:
Επίσης από την αρχή σχεδόν υποπτεύτηκα ότι ο Ντονάτο μπορεί να γουστάρει την Λενού αλλά έλεγα δεν μπορεί, ιδέα μου, απλά την συμπαθεί. Νόμιζα ότι ο Νίνο είναι υπερβολικός και του βγαίνει η αντίδραση προς τον πατέρα του λόγω εφηβείας αλλά ο τύπος είναι πραγματικά σιχαμένος. Στην σκηνή που Λενού είναι ξαπλωμένη κι αυτός την πλησιάζει φοβήθηκα για το χειρότερο, όταν της χαμογέλασε είπα εντάξει δε θα γίνει τίποτα, αλλά μετά αρχίζει να την χουφτώνει. Και καλά που έμεινε εκεί.
Εκεί που κουφάθηκα ήταν όταν της είπε "μου αρέσεις και το ξέρω ότι σου αρέσω κι εγώ". Ορίστεεεεε scratch scratch scratch scratch scratch ; Για ποιόν λόγο να της αρέσει, επειδή γράφει χαριτωμενιές στις εφημερίδες; Εκτός των άλλων ο τύπος είναι πολύ άσχημος κι έτσι ψηλός κι αδύνατος μοιάζει εντελώς με σκιάχτρο, αν ήταν η Λίλα μπορεί να του έλεγε "για να φοβίζεις τα πουλιά καλός είσαι".
Σιχαμένος δε λες τίποτα! Παριστάνει και το γυναικά κιόλας ο Ντονάτο. Θα υπάρξει συνέχεια με τη Λενού. Όσο για το γιο του, τώρα στην εφηβεία έχει κόντρα μαζί του. Μετά, μια από τα ίδια.
Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).    Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).  EmptyTue Apr 07, 2020 5:40 pm

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
mel wrote:
Εντάξει δεν είναι παραμύθι να ζήσουν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα αλλά δε θα γίνει και κάτι καλό;
Κρίνοντας από τη σειρά βιβλίων, και καλά και άσχημα γίνονται. Πολλά άσχημα, όμως No

Ωχ fovos !

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
mel wrote:
Σιχαμένος δε λες τίποτα! Παριστάνει και το γυναικά κιόλας ο Ντονάτο. Θα υπάρξει συνέχεια με τη Λενού. Όσο για το γιο του, τώρα στην εφηβεία έχει κόντρα μαζί του. Μετά, μια από τα ίδια.

Εννοείς ότι θα γίνει σαν τον πατέρα του; Και κάπου δεν με έπειθε το στυλάκι Αντώνης Σαμαράς των 90's.

Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).    Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).  EmptySat Apr 11, 2020 5:14 am

mel wrote:
Εννοείς ότι θα γίνει σαν τον πατέρα του;
Δυστυχώς...
mel wrote:
Και κάπου δεν με έπειθε το στυλάκι Αντώνης Σαμαράς των 90's.
carcajadas carcajadas
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).    Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).  Empty

Back to top Go down

Η υπέροχη φίλη μου (L'amica geniale, ΕΡΤ2).
Back to top 
Page 1 of 1