Τηλενουβελοτρέλα
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

 

 Αδιάφοροι χαρακτήρες σε μυθιστορήματα.

Go down 
3 posters
AuthorMessage
mel
Admin
mel


Female Posts : 6695
Join date : 2015-08-11

Αδιάφοροι χαρακτήρες σε μυθιστορήματα.  Empty
PostSubject: Αδιάφοροι χαρακτήρες σε μυθιστορήματα.    Αδιάφοροι χαρακτήρες σε μυθιστορήματα.  EmptyTue Apr 23, 2019 7:49 pm

Φυσικά δεν χρειάζεται να είναι κάποιος σούπερ χαρισματικός για να μας ενδιαφέρει αλλά ήθελα πολύ να μου προκαλέσουν περισσότερο συναίσθημα:

1. Η Λεονόρα από την κόρη την Αυστραλίας. Ναι πέρασε ένα παιδικό σοκ, μια δύσκολη παιδική ηλικία γενικά, είναι καλή και ενδιαφέρεται για τους Αβορίγινες αλλά μου έκανε τόσο καλή βαρετή πρωταγωνίστρια τηλενουβέλας... Η συγγραφέας έδωσε περισσότερη σημασία στον Τζέιμι, πιστεύω.

2. Η Λούσι από το Ένα δωμάτιο με θέα. Τόοοσο τυπική Αγγλίδα της εποχής της που μέχρι και στο σημείωμα της μεταφράστριας αναφέρεται πως αν δεν ήταν η ενασχόλησή της με το πιάνο θα ήταν αδιάφορη. Ακόμα και μ' αυτό δεν μου πέρασε το πάθος και την εσωτερική της ένταση. Και πάλι ο Τζωρτζ Έμερσον είχε απείρως περισσότερο ενδιαφέρον.

_________________
Αδιάφοροι χαρακτήρες σε μυθιστορήματα.  Image16

paola likes this post

Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Αδιάφοροι χαρακτήρες σε μυθιστορήματα.  Empty
PostSubject: Re: Αδιάφοροι χαρακτήρες σε μυθιστορήματα.    Αδιάφοροι χαρακτήρες σε μυθιστορήματα.  EmptyWed Apr 24, 2019 4:45 pm

Θα ελεγα την Ανασταζια απο το "Πενηντα αποχρωσεις του γκρι",αν και αυτη πιο πολυ την εχω στις εκνευριστικες/που χαζοφερνουν πρωταγωνιστριες. Smile Smile Smile Smile
Back to top Go down
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2160
Join date : 2015-08-13

Αδιάφοροι χαρακτήρες σε μυθιστορήματα.  Empty
PostSubject: Re: Αδιάφοροι χαρακτήρες σε μυθιστορήματα.    Αδιάφοροι χαρακτήρες σε μυθιστορήματα.  EmptyFri Apr 26, 2019 1:44 pm

paola wrote:
Θα ελεγα την Ανασταζια απο το "Πενηντα αποχρωσεις του γκρι",αν και αυτη πιο πολυ την εχω στις εκνευριστικες/που χαζοφερνουν πρωταγωνιστριες.
Απορία το 'χω πώς κατάφερε η "συγγραφέας" να την κάνει τόσο βαρετή κι ηλίθια. Λένε, όμως, ότι αντέγραψε τη Μπέλα Σουάν από το "Λυκόφως".

Όταν διάβαζα το "Νησί" της Βικτώρια Χίσλοπ, βρήκα όλη την οικογένεια Πετράκη αδιάφορη. Ο πατέρας ήταν ο τυπικός καλός οικογενειάρχης-μεροκαματιάρης, η μάνα μια αξιοσέβαστη δασκάλα κι οι κόρες σεμνή, εργατική, χαμηλοβλεπούσα η μία και ματαιόδοξη τσαπερδόνα η άλλη. Κλισέ μέχρι χασμουρητού. Το βιβλίο είχε ενδιαφέρον εξαιτίας του ιστορικού-κοινωνικού πλαισίου, τίποτα παραπάνω.

paola likes this post

Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6695
Join date : 2015-08-11

Αδιάφοροι χαρακτήρες σε μυθιστορήματα.  Empty
PostSubject: Re: Αδιάφοροι χαρακτήρες σε μυθιστορήματα.    Αδιάφοροι χαρακτήρες σε μυθιστορήματα.  EmptyWed Aug 31, 2022 8:35 pm

Έλενα, από το Μονοπάτι των αρωμάτων. Άλλη μια με τη βαρετή καλοσύνη του τύπου "επιμένω για ένα μισάωρο πως δεν ήταν ανάγκη να μου πάρετε δωρο". Απλώς σκάσε!
Επίσης θα ήθελα ο ήρωας να είχε περισσότερες αποχρώσεις. Είναι πληγωμένος καλός, έντιμός, μονοκόμματος. Τελεία.
Το τέλος δε μου άρεσε.
Spoiler:

_________________
Αδιάφοροι χαρακτήρες σε μυθιστορήματα.  Image16

paola likes this post

Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2160
Join date : 2015-08-13

Αδιάφοροι χαρακτήρες σε μυθιστορήματα.  Empty
PostSubject: Re: Αδιάφοροι χαρακτήρες σε μυθιστορήματα.    Αδιάφοροι χαρακτήρες σε μυθιστορήματα.  EmptyMon Jan 23, 2023 1:20 pm

Ισιδώρα από το μυθιστόρημα "Το νησί του έρωτα και της φωτιάς" της Αγγελικής Κακανιάρη.
Η Ισιδώρα περνά ένα σωρό περιπέτειες γιατί οι άλλοι την τραβολογούν από δω κι από κει. Η ίδια δεν έχει κανένα χαρακτηριστικό, πλην ότι είναι Ισπανίδα αριστοκρατικής γενεάς. Ξεχνιέται πανεύκολα.

paola likes this post

Back to top Go down
Sponsored content





Αδιάφοροι χαρακτήρες σε μυθιστορήματα.  Empty
PostSubject: Re: Αδιάφοροι χαρακτήρες σε μυθιστορήματα.    Αδιάφοροι χαρακτήρες σε μυθιστορήματα.  Empty

Back to top Go down
 
Αδιάφοροι χαρακτήρες σε μυθιστορήματα.
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Ρεαλιστικοί χαρακτήρες σε τηλενουβέλες.
» Χαρακτήρες από ξένες σειρές, που αγαπήσαμε (μη ισπανόφωνες).

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Τηλενουβελοτρέλα :: Γενικού περιεχομένου :: Άλλα θέματα :: Διάβασμα-
Jump to: