Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.

HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 

Σχόλια για την τηλενουβέλα.

Go down 
AuthorMessage
mel
Admin

Female Posts : 1790

PostSubject: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Mon Oct 01, 2018 9:57 pm

Η τηλενουβέλα αρχίζει μουσικά, με την Helenita να τραγουδάει σε όλες τις ηλικίες της μέχρι την εφηβεία της. Κάτι που δεν μας πείραξε καθόλου φυσικά, και περισσότερο να την ακούγαμε ακόμα καλύτερα, ωραία μουσική amor .
Το παράδοξο για εμάς τους Έλληνες είναι πόσο αλήτικες θεωρούνταν οι rancheras (οι οποίες περιλάμβαναν και αρκετά βαλσάκια) όταν η ίδια ή παρόμοια μουσική είχε φτάσει στα μέρη μας ως ελαφρά! Η μάνα της Helenita είναι μια στρίντζω που ακόμα και σ' εκείνα τα χρόνια δεν συναντούσες πολύ εύκολα πιστεύω, ένα υπερσυντηριτικό και στενόμυαλο άτομο. Αντιτίθεται τόσο στην κλίση της Helenita που της χτυπά τα χέρια όταν παίζει rancheras. Αυτή όμως εκεί, έχει εκπληκτικό τσαγανό, κι εδώ που τα λέμε αν δεν το είχε δε θα έφτανε τόσο ψηλά εκείνα τα χρόνια. Ίσως να μην έφτανε πουθενά.
Ο ένας αδερφός της που η μανούλα τον έστειλε στον στρατό είναι καλός, ο άλλος ένας pelotudo de mierda (ευχαριστώ Guapas που με μάθατε να βρίζω στα ισπανικά xixi , δεν ακούγονται τόσο άσχημα οι βρισιές xixi )
Γι αυτόν όμως που δεν ξέρω τι να σκεφτώ είναι ο πατέρας της κολλητής της Helenita, μου αρέσει που ταπώνει την μάνα της, μάλλον είναι καλό που είναι αυτονομιστής (αν και φυσικά δεν ξέρω τα πολιτικά της Κολομβίας του '50) αλλά δε μου αρέσει που καλοβλέπει ένα κοριτσάκι όπως η Helenita.
Το πρώτο επεισόδιο ήταν γεμάτο δράση, χωρίς ούτε μια χαλαρή στιγμή, κρατά το ενδιαφέρον ως το τέλος. Όταν η Helenita με την φίλη της αναζητούν το κέντρο που γίνεται ο διαγωνισμός τραγουδιού, θυμήθηκα το βιβλίο Αυτή η νύχτα μένει του Θάνου Αλεξανδρή όπου οι καλλιτέχνες ψάχνανε το κέντρο που θα τραγουδούσαν κι αυτό τελικά ήταν μια καλύβα στη μέση του πουθενά xixi .

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Wed Oct 03, 2018 12:10 pm

mel wrote:
Το παράδοξο για εμάς τους Έλληνες είναι πόσο αλήτικες θεωρούνταν οι rancheras (οι οποίες περιλάμβαναν και αρκετά βαλσάκια) όταν η ίδια ή παρόμοια μουσική είχε φτάσει στα μέρη μας ως ελαφρά!

Δε μασάμε εμείς και τα αλήτικα τα βλέπουμε ελαφρά! [You must be registered and logged in to see this image.]Έχουμε παράδοση στο θέμα με το ρεμπέτικο τραγούδι που κάποτε θεωρούνταν περιθωριακό, εκφυλιστικό ενώ σήμερα παίζει μέχρι και σε σχολικές γιορτές.

mel wrote:
Η μάνα της Helenita είναι μια στρίντζω που ακόμα και σ' εκείνα τα χρόνια δεν συναντούσες πολύ εύκολα πιστεύω, ένα υπερσυντηριτικό και στενόμυαλο άτομο. Αντιτίθεται τόσο στην κλίση της Helenita που της χτυπά τα χέρια όταν παίζει rancheras. Αυτή όμως εκεί, έχει εκπληκτικό τσαγανό, κι εδώ που τα λέμε αν δεν το είχε δε θα έφτανε τόσο ψηλά εκείνα τα χρόνια. Ίσως να μην έφτανε πουθενά.

H μάνα της είναι ο κλασσικός λοχίας που θέλει τα πάντα υπό έλεγχο, θεωρεί ότι κάνει το σωστό, ότι αν χαλαρώσει λίγο το ζωνάρι θα γκρεμιστεί το σύμπαν. Αλλά τον έκαναν υπερβολικό το χαρακτήρα, τόσο υστερικό που φλερτάρει με το ψεύτικο και την καρικατούρα. Μάλλον ήθελαν να στηρίζει δραματικές σκηνές όπως αυτή που έκαψε το πιάνο κι η Ελενίτα φώναζε "να με κάψετε μαζί του"
Η Άννα Εστουπινιάν (Ελενίτα) έχει τον ίδιο ρόλο που είχε στο La Pola και La Vendedora de Rosas. Είναι η ανυπάκουη και δυναμική νεαρή που της μέλλει να γίνει περίφημη στη ζωή της. Κι αν δεν έχει τόσο καλή φωνή, έχει εξαιρετική σκηνική παρουσία.
mel wrote:
Γι αυτόν όμως που δεν ξέρω τι να σκεφτώ είναι ο πατέρας της κολλητής της Helenita,  αλλά δε μου αρέσει που καλοβλέπει ένα κοριτσάκι όπως η Helenita.

Μήπως θα τον αρραβωνιαστεί σε κάποια φάση τον μπάρμπα; Διότι στο τρέιλερ θυμάμαι να λέει πώς το 'σκασε για να μην παντρευτεί ένα γέρο....

Πολλές φάτσες ινδιάνικες βλέπω στο έργο. Πολλοί μιγάδες με έντονο το ανατολίτικο-ασιατικό στοιχείο. Καιρός ήταν να γίνονται γνωστοί κι αυτοί. Η κολλητή της Ελενίτα θυμίζει κάπως τη Γιουράνι από το La Vendedora de Rosas. Κι η κτηνίατρος που δουλεύει για τον πατέρα της Ελενίτα είναι πολύ όμορφη κοπέλα. Πλάκα είχε που τραγουδούσε στη γκαστρωμένη αγελάδα xixi
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Wed Oct 03, 2018 5:46 pm

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
mel wrote:
Το παράδοξο για εμάς τους Έλληνες είναι πόσο αλήτικες θεωρούνταν οι rancheras (οι οποίες περιλάμβαναν και αρκετά βαλσάκια) όταν η ίδια ή παρόμοια μουσική είχε φτάσει στα μέρη μας ως ελαφρά!

Δε μασάμε εμείς και τα αλήτικα τα βλέπουμε ελαφρά! [You must be registered and logged in to see this image.]

xixi  xixi  xixi  

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
mel wrote:
Γι αυτόν όμως που δεν ξέρω τι να σκεφτώ είναι ο πατέρας της κολλητής της Helenita,  αλλά δε μου αρέσει που καλοβλέπει ένα κοριτσάκι όπως η Helenita.

Μήπως θα τον αρραβωνιαστεί σε κάποια φάση τον μπάρμπα; Διότι στο τρέιλερ θυμάμαι να λέει πώς το 'σκασε για να μην παντρευτεί ένα γέρο....

Πιθανόν. Αρραβώνας, γάμος, κάτι θα παίξει...

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Η κολλητή της Ελενίτα θυμίζει κάπως τη Γιουράνι από το La Vendedora de Rosas. Κι η κτηνίατρος που δουλεύει για τον πατέρα της Ελενίτα είναι πολύ όμορφη κοπέλα. Πλάκα είχε που τραγουδούσε στη γκαστρωμένη αγελάδα xixi

Σίγουρα πολύ όμορφη αλλά κι ο πατέρας της Sofía Helena καλός κι αυτός xixi . Η κόρη του το σκάει κι αντί να κάνει κάτι πιο... δραστικό κάθεται και την πέφτει στην κτηνίατρο. Με θλίψη και συμπόνια αλλά βλέπουμε που πάει το πράγμα. Για να είμαστε δίκαιοι, με την γυναίκα που έχει δεν είναι καθόλου περίεργο να στρέφεται αλλού.

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Sat Oct 06, 2018 11:07 am

mel wrote:
Πιθανόν. Αρραβώνας, γάμος, κάτι θα παίξει...

Δέχτηκε να τον παντρευτεί η μικρή xtypw to kefali mou Που να'ξερε τι κάθαρμα είναι... Δήλωσε ερωτευμένη κιόλας. Είναι άβγαλτη και μάλλον γοητεύτηκε από το πατρικό πρότυπο. Αφού ο πατέρας της είναι μαριονέτα της μάνας της και δεν την στήριξε ούτε όταν αποφάσισε να φύγει από το σπίτι.

Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Sat Oct 06, 2018 3:39 pm

Είναι σε μια ηλικία που ψάχνεται για λίγο ρομαντισμό και ο Hincapié την κάνει να πιστεύει πως της προσφέρει τα πάντα, την έχει σαν πριγκίπισσα και αυτό πάντα συγκινεί. Κατά τ' άλλα δε νομίζω πως έχει κάτι γοητευτικό επάνω του. Και είναι και κακός. Αρχικά μας αφήνει περιθώρια για αμφιβολίες, μέχρι το επεισόδιο που υπερασπίζεται τον βιαστή. Και δεν είναι ότι τον υπερασπίζεται, αλλά πόσο ψυχρό είναι το βλέμμα του! Τι κυνισμός! Και με τι τρόπο προδίδει την ερωμένη του fovos ! Καλό θύμα κι αυτή, την αδειάζει και παρόλα αυτά τρέχει από πίσω του...

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Sat Oct 06, 2018 3:52 pm

mel wrote:
Αρχικά μας αφήνει περιθώρια για αμφιβολίες, μέχρι το επεισόδιο που υπερασπίζεται τον βιαστή

Το θύμα του βιαστή είπε στον Ινκαπιέ ότι θα πληρώσει κάποτε. Πολύ φοβάμαι ότι για την κόρη του θα υποφέρει αυτός. Κρίμα για τη Σέσι
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Sat Oct 06, 2018 3:56 pm

Ναι, κι εγώ το σκέφτηκα αυτό. Κατηγορούσε την γυναίκα ότι "πήγαινε γυρεύοντας" επειδή ντύθηκε καλά και φορούσε μακιγιάζ και η κόρη του πήγε με την θέλησή της με τον μπεκρή τον καμπούρη. Και νομίζω ότι
Spoiler:

. Κρίμα για την Cecilia αλλά αποδείχτηκε πολύ αφελής.

mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Mon Oct 15, 2018 9:50 pm

Από τα κορίτσια της σειράς συμπαθώ πολύ τις φίλες της Helenita καθώς και την αδερφούλα της παρόλο που έχει πολύ μικρό ρόλο. Η Maritza μου άρεσε απ' την αρχή που κουβαλούσε την κούκλα της σα μικρό κοριτσάκι xixi . Η Virginia πανέμορφη και κομψότατη. Πάντα την αγαπούν και την υποστηρίζουν. Προτιμούσα την Mari με τον Nando, θα ήταν όμορφο ζευγαράκι, τον άλλον δεν τον είδα με καλό μάτι αλλά δεν περίμενα πως θα ήταν ομοφυλόφιλος. Μάλλον την παντρεύεται για κοινωνική κάλυψη No .
Ο Hincapié δεν φτάνουν όσα έχει κάνει, αλλά υπερασπίζεται και τον δολοφόνο του αδερφού της Helenita ahora vas a ver . Δεν άντεχε να μην το κάνει και αυτό!

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Tue Oct 16, 2018 1:21 am

mel wrote:
Από τα κορίτσια της σειράς συμπαθώ πολύ τις φίλες της Helenita καθώς και την αδερφούλα της παρόλο που έχει πολύ μικρό ρόλο

κι εμένα μου αρέσουν πολύ. Μου άρεσε επίσης όταν η Βιρχίνια έβλεπε την Ελενίτα με τη Μαρίτζα και ζήλευε που πήρε άλλη τη θέση της κολλητής. Από τη λύσσα της ειδοποίησε τον Χερμάν ότι η Ελενίτα τραγουδάει στα κρυφά. Ευχαριστήθηκα που λύσσαξε διότι βρίσκω άδικη τη συμπεριφορά της απέναντι στην Ελενίτα. Ναι μεν της έκρυψε κάτι σημαντικό, πολύ κακώς το έκανε, αλλά νοιαζόταν γι'αυτήν, προσπάθησε να την υπερασπιστεί απέναντι στον πατέρα και να της συμπαρασταθεί όταν έχασε το μωρό. Πού θα έβρισκε άλλη τέτοια φίλη;
mel wrote:
Προτιμούσα την Mari με τον Nando, θα ήταν όμορφο ζευγαράκι,

Υπέροχος ρόλος ο Νάντο. Κρίμα [url=http://emoticon Όταν διάβασα στο βιογραφικό της αληθινής Ελένα Βάργκας ότι επέστρεψε στο Κάλι μετά το θάνατο του αδερφού της, υπέθεσα πως στη σειρά θα έχανε τον άλλον αδερφό, τον κακιασμένο. Είχε μπει στο στόχαστρο του Χερμάν, άλλωστε. Δεν περίμενα να είναι ο Νάντο llorar llorar Ήταν άδικο που δεν πρόλαβε να κάνεο όσα ήθελε.
mel wrote:
Ο Hincapié δεν φτάνουν όσα έχει κάνει, αλλά υπερασπίζεται και τον δολοφόνο του αδερφού της Helenita ahora vas a ver . Δεν άντεχε να μην το κάνει και αυτό!

O Ινκαπιέ θυμίζει τόσο πολύ το Νικολάς Παρένιο από τη Λευκή Σκλάβα! Κι εκείνος κρυβόταν πίσω από ΚΑΘΕ κακό που γινόταν στη σειρά και είχε καταντήσει καρικατούρα.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Tue Oct 16, 2018 9:53 am

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
mel wrote:
Από τα κορίτσια της σειράς συμπαθώ πολύ τις φίλες της Helenita καθώς και την αδερφούλα της παρόλο που έχει πολύ μικρό ρόλο

κι εμένα μου αρέσουν πολύ. Μου άρεσε επίσης όταν η Βιρχίνια έβλεπε την Ελενίτα με τη Μαρίτζα και ζήλευε που πήρε άλλη τη θέση της κολλητής. Από τη λύσσα της ειδοποίησε τον Χερμάν ότι η Ελενίτα τραγουδάει στα κρυφά. Ευχαριστήθηκα που λύσσαξε διότι βρίσκω άδικη τη συμπεριφορά της απέναντι στην Ελενίτα. Ναι μεν της έκρυψε κάτι σημαντικό, πολύ κακώς το έκανε, αλλά νοιαζόταν γι'αυτήν, προσπάθησε να την υπερασπιστεί απέναντι στον πατέρα και να της συμπαρασταθεί όταν έχασε το μωρό. Πού θα έβρισκε άλλη τέτοια φίλη;

Την καταλαβαίνω την Cecilia γιατί δεν είναι εύκολο να μαθαίνεις ότι η κολλητή σου τα έχει... με τον πατέρα σου (!) αλλά έχει γίνει πολύ σπαστικιά. Και δε φέρεται καλά στην Helenita, και πίστευε πως με το μωρό θα μπορούσε να κάνει τον Efraín να γυρίσει σ' αυτήν. Μα πόσο ηλίθια scratch ; Πάντως περίμενα λίγο πιο έντονη την αντίδραση του Germán όταν έμαθε ότι η κόρη του είχε μείνει έγκυος.

mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Tue Oct 16, 2018 9:57 pm

Πάνω που έλεγα πού έχει χαθεί η κτηνίατρος! Τι όμορφη, απορώ που ερωτεύεται τον Luis, τον μεσήλικα με την κουρασμένη φάτσα, αυτή η κοπέλα θα μπορούσε να έχει στα πόδια της οποιονδήποτε ήθελε. Να ένιωσε συμπόνια που αργότερα με τη συχνή επαφή σε μετατράπηκε σε έρωτα;
Γεγονός είναι ότι γίνεται ερωμένη ενός παντρεμένου κι ας ήθελε να το αποφύγει (αλλά εδώ που τα λέμε δεν προσπάθησε και πολύ xixi ). Και ο Luis όντως ξανανιώνει! Και η γυναίκα του το καταλαβαίνει. Σου λέει πώς ζει μαζί μου και δεν είναι δυστυχισμένος xixi ;

Sponsored content

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    

Back to top Go down

Σχόλια για την τηλενουβέλα.
Back to top 
Page 1 of 1