Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.

HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 

Ένα βιβλίο που σας επηρέασε.

Go down 
AuthorMessage
mel
Admin

Female Posts : 2027

PostSubject: Ένα βιβλίο που σας επηρέασε.   Wed Aug 15, 2018 9:46 am

Όταν διάβαζα το Αόρατο βουνό ήμουν σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση. Στο βιβλίο ένα κοριτσάκι πιάνει δουλειά στο κατάστημα παπουτσιών ενός φίλου του πατέρα του. Ο φίλος την κρατά και μετά την δουλειά, την πηγαίνει σε καταγώγια και της μαθαίνει τάνγκο. Μια μέρα βιάζει το κοριτσάκι. Εκείνη την περίοδο έκανα μαθήματα τάνγκο και αν και δεν ήμουν ανήλικη και ήξερα πως κανένας δεν είχε σκοπό να με βιάσει, έγινα ακόμα πιο χάλια ψυχολογικά lygmos .

PostSubject: Re: Ένα βιβλίο που σας επηρέασε.   Wed Aug 22, 2018 9:43 pm

Ποιο βιβλίο είναι το Αόρατο Βουνό; (συγγραφέας, χώρα, είδος αν θυμάσαι...)
Επειδή όταν είμαστε χάλια ψυχολογικά τα βιβλία επηρεάζουν περισσότερο από κάθε άλλη φορά, καλύτερα να διαλέγουμε κωμικά ή ανάλαφρα για να μας ανεβάσουν τη διάθεση. Βέβαια, υπάρχει κι η άλλη άποψη που στηρίζει...ομοιοπαθητική. Μπορεί να έγινες χειρότερα με τη μοίρα της μικρής πρωταγωνίστριας αλλά άμα συναντήσεις κάτι άσχημο θα είσαι πιο ψύχραιμη.
Εμένα με είχε επηρεάσει τρομερά ο "Ξένος" του Αλμπέρ Καμύ. Πέρασα μια φάση παρόμοια με την κατάσταση του πρωταγωνιστή. Μόνο που δε θυμάμαι αν την πέρασα πριν το διαβάσω και απλώς την αναγνώρισα στις σελίδες ή την πέρασα μετά επηρεασμένη από την ανάγνωση... scratch
Back to top Go down
View user profile
paola

Female Posts : 462

PostSubject: Re: Ένα βιβλίο που σας επηρέασε.   Sat Aug 25, 2018 4:36 pm

Πριν πολλα χρονια ειχε τυχει μια φαση που ημουν πολυ χαλια ψυχολογικα,και διαβασα το "The secret-Το μυστικο" . Μπορει αν το ειχα διαβασει καποια αλλη στιγμη,να μην μου ειχε κανει κατι το ιδιαιτερο,αλλα πραγματικα τοτε,με επηρεασε θετικα,και ενιωσα πολυ καλυτερα. Wink
Back to top Go down
View user profile
Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Ένα βιβλίο που σας επηρέασε.   Sun Aug 26, 2018 8:54 pm

paola wrote:
Πριν πολλα χρονια ειχε τυχει μια φαση που ημουν πολυ χαλια ψυχολογικα,και διαβασα το "The secret-Το μυστικο" . Μπορει αν το ειχα διαβασει καποια αλλη στιγμη,να μην μου ειχε κανει κατι το ιδιαιτερο,αλλα πραγματικα τοτε,με επηρεασε θετικα,και ενιωσα πολυ καλυτερα. Wink

Είναι βιβλίο αυτοβοήθειας;
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Ένα βιβλίο που σας επηρέασε.   Mon Aug 27, 2018 3:08 pm

Αλμοδοβαρεμένη wrote:

Είναι μυθιστόρημα της Ουρουγουανής Carolina de Robertis (η οποία είναι και ομορφούλα αν κρίνω απ' το οπισθόφυλλο) με αρκετό μαγικό ρεαλισμό.
Παρά την τραυματική της εμπειρία η κοπέλα συνεχίζει τη ζωή της.
Spoiler:

PostSubject: Re: Ένα βιβλίο που σας επηρέασε.   Mon Aug 27, 2018 4:08 pm

mel wrote:
Αλμοδοβαρεμένη wrote:

Είναι μυθιστόρημα της Ουρουγουανής Carolina de Robertis (η οποία είναι και ομορφούλα αν κρίνω απ' το οπισθόφυλλο) με αρκετό μαγικό ρεαλισμό.
Παρά την τραυματική της εμπειρία η κοπέλα συνεχίζει τη ζωή της.
Spoiler:

Μαγικός ρεαλισμός synefaki bravo
Προχώ καταστάσεις στο Αόρατο Βουνό, βλέπω. Αλλά αφού έγινε ευτυχισμένη η κοπελιά, χαλάλι της.
Από Carolina de Robertis έχω διαβάσει την Πέρλα. Και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον που ο πνιγμένος επέστρεψε να διηγηθεί την ιστορία του, την ιστορία της πρωταγωνίστριας κι ενός ολόκληρου λαού. Ήταν υπέροχο.
Back to top Go down
View user profile
paola

Female Posts : 462

PostSubject: Re: Ένα βιβλίο που σας επηρέασε.   Mon Aug 27, 2018 4:31 pm

Είναι βιβλίο αυτοβοήθειας;[/quote]

Μιλα για την μοιρα για το πως ελκουμε αυτα που φοβομαστε,πως πρεπει να διωξουμε την αρνητικη σκεψη και  να προσπαθουμε να εχουμε θετικη,για να προσελκυουμε καλα πραγματα στην ζωη μας κτλ.

mel ολα τα κουφα εσυ τα διαβαζεις Smile Smile
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Ένα βιβλίο που σας επηρέασε.   Mon Aug 27, 2018 7:40 pm

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Από Carolina de Robertis έχω διαβάσει την Πέρλα. Και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον που ο πνιγμένος επέστρεψε να διηγηθεί την ιστορία του, την ιστορία της πρωταγωνίστριας κι ενός ολόκληρου λαού. Ήταν υπέροχο.

Και εδώ παίζει το ιστορικό αφού η κόρη της
Spoiler:

PostSubject: Re: Ένα βιβλίο που σας επηρέασε.   

Back to top Go down

Ένα βιβλίο που σας επηρέασε.
Back to top 
Page 1 of 1