Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.

HomeHome  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.

Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3
AuthorMessage
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη

Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptyThu Jul 12, 2018 7:07 pm

mel wrote:
Γιατί είμαι πολύ απογοητευμένη, συγχυσμένη, κάνω κακές σκέψεις... Και φοβάμαι πως δε θα έρθουν οι μεγάλες αλλαγές που χρειάζομαι...

Δεν ξέρω κατά πόσο σε ενδιαφέρει ο διαλογισμός, η ασχολία με τη φαντασία που μπορεί μάλιστα να υλοποιηθεί (π.χ. γράφοντας για τα όνειρά σου) απλά, αυτό κάνω εγώ όταν βρίσκομαι σε ανάλογη κατάσταση. Τα γυροφέρνω στο κεφάλι και μετά τα αποτυπώνω στο χαρτί. Σύμφωνα με τους φιλοσόφους, έτσι δημιουργούνται μεγάλα έργα. Από τη λαχτάρα που έχουμε για πράγματα που μας λείπουν. Μπορεί να σου φανεί κι εσένα λυτρωτική η μέθοδος.
Μακάρι να μας έρθουν οι μεγάλες αλλαγές! Αλλά και να μη μας έρθουν, θα τις βγάλουμε στη φαντασία που είναι εξίσου αληθινή με τον υλικό κόσμο...
Back to top Go down
mel
Admin
mel

Female Posts : 3604

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptyThu Jul 12, 2018 7:30 pm

paola wrote:
Δυστυχως η εποχη ειναι τετοια που δινει στους περισσοτερους απογοητευσεις. Δεν ξερουμε πια τι μας ξημερωνει..

Δεν είναι η οικονομική ανασφάλεια αλλά κάτι προσωπικό δυστυχώς. Το γενικό πιστεύω με τον έναν ή τον άλλον τρόπο παλεύεται (εκτός αν είναι ένας πόλεμος ξέρω 'γω).

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Δεν ξέρω κατά πόσο σε ενδιαφέρει ο διαλογισμός, η ασχολία με τη φαντασία που μπορεί μάλιστα να υλοποιηθεί (π.χ. γράφοντας για τα όνειρά σου) απλά, αυτό κάνω εγώ όταν βρίσκομαι σε ανάλογη κατάσταση. Τα γυροφέρνω στο κεφάλι και μετά τα αποτυπώνω στο χαρτί. Σύμφωνα με τους φιλοσόφους, έτσι δημιουργούνται μεγάλα έργα. Από τη λαχτάρα που έχουμε για πράγματα που μας λείπουν.

Δεν έχω πολύ εμπιστοσύνη σε διαλογισμό και τέτοια πράγματα να σου πω την αλήθεια... Λες αυτό με το γράψιμο να πιάσει scratch ; Είχα διαβάσει για "προφητείες" που επαληθεύτηκαν και στην ουσία προέρχονταν από την φαντασία κάποιων συγγραφέων (αλλά αν μερικές επαληθεύονται 150 χρόνια μετά, πάλι τι να το κάνεις; ). Ευχαριστώ για την συμβουλή, για να δούμε...

mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptyWed Aug 08, 2018 9:39 am

Δε λέει πολλά το βίντεο, αλλά το είχα πετύχει παλιά, το θυμήθηκα και μιας και είναι λάτιν είπα να το βάλω. Εγώ είμαι επιφυλακτική με αυτά χωρίς να αποκλείω τίποτα.

Τελευταίο μου ενδιαφέρον (και δεν το περίμενα) είναι η κούφια γη αλλά ενδιαφέρεται κανείς aporia ;

paola

paola

Female Posts : 760

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptyFri Aug 10, 2018 5:49 pm

Φαντασου το γκουγλαρα για να δω τι εννοεις.. Smile
Εκτος απο την θεωρια με την επιπεδη τωρα εχουμε και κουφια; Smile
Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptyFri Aug 10, 2018 7:33 pm

Τώωωρα... Αρχαία θεωρία, η ναζιστική Γερμανία είχε οργανώσει αποστολές επιστημόνων να το διερευνήσουν.

Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptySat Aug 11, 2018 1:03 am

mel wrote:
Αρχαία θεωρία, η ναζιστική Γερμανία είχε οργανώσει αποστολές επιστημόνων να το διερευνήσουν.

carcajadas carcajadas Η ναζιστική Γερμανία φημιζόταν για τις επιστημονικές της ανακαλύψεις xixixi xixixi Τελικά το διερεύνησαν; Έπρεπε να μπούνε στο κούφωμα της γης και μείνουν εκεί!
Τι ακριβώς λέει αυτή η θεωρία; Κατοικεί κάποιος στην κούφια γη;
Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptySat Aug 11, 2018 8:10 am

Ένας και δύο xixixi ; Ολόκληρη πολιτεία έχουνε glwssitsa .

Κάτσε να βρω και τις αρχαιοελληνικές αναφορές. Το θέμα μου όμως είναι... που πάμε όταν πεθαίνουμε αν ο κάτω κόσμος είναι κατειλημμένος; Πάμε πάνω (στον ουρανό) ή κάτω τελικά; Έχω κάτι απορίες xixi ...

Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptySat Aug 11, 2018 6:17 pm

Υπάρχει στο αχανές και άπειρο σύμπαν το "κάτω" και το "πάνω" κυριολεκτικά; Αλλά για να πήγαν ολόκληρες αποστολές εκεί, θα υπάρχει μάλλον... Ας κλείσουν την πόρτα κι ας κάτσουν εκεί να αραιώνουμε λίγο εδώ πέρα...
Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptySun Oct 21, 2018 11:44 am

"Οι άγγελοι ψιθυρίζουν στο αυτί σου απαλά τα μηνύματα".
Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 5f14e510
Κάποιες φορές λίγο πριν ξυπνήσω "ακούω" σκέψεις που δεν είμαι σίγουρη ότι είναι δικές μου. Είναι κάποιοι "χρησμοί" που κάποιοι έχουν βγει άλλοι δεν έχουν επιβεβαιωθεί ακόμα... Το ίδιο να συνέβαινε με την Ζαν Ντ' Αρκ; Μη μάθουν ότι ακούς φωνές, αμέσως να σε βγάλουν τρελό ή δαιμονισμένο Laughing ...

Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptySun Oct 21, 2018 3:25 pm

bravo bravo Τυχερή αν ακούς φωνές. Μπορεί να είναι η ιερά μανία (για την οποία διάβαζα πρόσφατα) Η ιερά μανία είναι θεικό δώρο σε προφήτες και καλλιτέχνες. Πρόκειται για κατάληψη από δαίμονα - όχι με τη χριστιανική έννοια, αλλά όπως εννοούσαν τους δαίμονες οι αρχαίοι. Πνεύματα που συνδέουν τους θεούς με τους ανθρώπους. Οι φωνές που ακούς μπορούν να είναι μηνύματα από το θεό που σου τα υπαγορεύει ο δαίμονας. Σου προσφέρει δημιουργικότητα, αρκεί να μη σε κλείσουν σε κανένα ίδρυμα.
Απορία: γιατί ακούς φωνές τώρα που μελετώ το εν λόγω θέμα;scratch Συνδεόμαστε τηλεπαθητικά; Ή μήπως με παρακολουθείς; ypopto
Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptySun Oct 21, 2018 3:45 pm

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
bravo bravo Τυχερή αν ακούς φωνές. Μπορεί να είναι η ιερά μανία (για την οποία διάβαζα πρόσφατα) Η ιερά μανία είναι θεικό δώρο σε προφήτες και καλλιτέχνες. Πρόκειται για κατάληψη από δαίμονα - όχι με τη χριστιανική έννοια, αλλά όπως εννοούσαν τους δαίμονες οι αρχαίοι. Πνεύματα που συνδέουν τους θεούς με τους ανθρώπους. Οι φωνές που ακούς μπορούν να είναι μηνύματα από το θεό που σου τα υπαγορεύει ο δαίμονας. Σου προσφέρει δημιουργικότητα, αρκεί να μη σε κλείσουν σε κανένα ίδρυμα.

Ναι, αυτό πιστεύω κι εγώ ότι μπορεί να είναι δαίμονες κατά τους αρχαίους ή κάποιος φύλακας άγγελος κατά τους Χριστιανούς. Αν με κλείσουν σε ίδρυμα θα είναι μια εμπειρία ακόμα λοιπόν  Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 535153130 . Χμ... κάτι ξέρω που δεν το λέω παραέξω  xixi .

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Απορία: γιατί ακούς φωνές τώρα που μελετώ το εν λόγω θέμα;scratch  Συνδεόμαστε τηλεπαθητικά; Ή μήπως με παρακολουθείς; ypopto

Πλάκα κάνεις sorpresa lipothimia sorpresa !

mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptySat Nov 17, 2018 6:02 pm

Μετά από πολύ πολύ καιρό μπήκα στο http://www.metafysiko.gr/forum/ και το πρώτο πρώτο θέμα που είδα ήταν αυτό που συζητούσαμε τελευταία: http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=8996 . Έχει και λινκ που παραπέμπει στο ίδιο περίπου θέμα που είχε ανοιχτεί παλιότερα.

mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptySat Dec 01, 2018 6:50 pm

Έπεσα σ' αυτό το εξώφυλλο:
Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 A63326f92dbb
Καλά αν σου είναι δύσκολο, μην πιστεύεις στην μετενσάρκωση xixi . Το έψαξα λίγο, σκέφτηκα δεν της ήρθε να το πει αυτό στα καλά καθούμενα. Φαίνεται ότι η νέα σειρά στην οποία πρωταγωνιστεί έχει να κάνει και μ' αυτό το θέμα. Και είδε λέει μια μαύρη πεταλούδα και άρχισε να πιστεύει scratch . Έχουν σχέση οι μαύρες πεταλούδες με την μετενσάρκωση scratch . Δεν το ήξερα scratch .

Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptySun Dec 02, 2018 6:53 am

Η πεταλούδα γενικά συμβολίζει την ψυχή. Δεν ξέρω αν οι μαύρες πεταλούδες συγκεκριμένα σημαίνουν τίποτα. Ποιά είναι η νέα σειρά της Boyer με τέτοιο ενδιαφέρον θέμα;
Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptySun Dec 02, 2018 10:26 am

Καλύτερα να σου βάλω το τρέιλερ:

Απ' ότι καταλαβαίνω δεν πρόκειται για κλασσική μετενσάρκωση, ότι ένας πεθαίνει και ξαναγεννιέται αλλά ότι δύο άνθρωποι αλλάζουν σώματα μετά τον θάνατό τους με έναν μυστήριο τρόπο. Άλλες νοβέλες που έχουν να κάνουν με μετενσάρκωση είναι La presencia de Anita (βραζιλιάνικο), El cuerpo del deseo, En otra piel... Είναι γοητευτικό θέμα είτε πιστεύει κανείς είτε όχι, ότι ξανασυναντιόμαστε σε άλλους τόπους και σε άλλες εποχές... Ακόμα και στην Juana la virgen υπήρχε ένας υπαινιγμός ότι Juana και Mauricio είχαν συναντηθεί πολύ παλιότερα, είχαν δείξει κάτι σκηνές τους από άλλη ζωή.

σσ Νομίζω ότι αυτή η υπόθεση θα σ' αρέσει:

El extraño retorno de Diana Salazar (1988), Televisa Esta súper producción de Televisa habló sobre la reencarnación. La historia arranca con el triángulo amoroso principal, interpretados por Lucía Méndez, Jorge Martínez y Alma Muriel, llevan sus pasiones de una vida a la otra. La historia arranca en 1627, donde una joven (Méndez) es quemada por la Santa Inquisición al ser acusada de bruja por su rival (Muriel) y por error también es condenado el galán (Jorge Martínez). Luego la historia se muda a 1988, donde una chica llamada Diana (Méndez) tiene constantes pesadillas de que muere quemada, y poco a poco va descubriendo sobre su vida pasada y se reencuentra con quien fue su novio y su peor enemiga, que en esta vida, su peor enemiga es precisamente su psicóloga.

Esta noticia ha sido publicada originalmente por Diario EL TELÉGRAFO bajo la siguiente dirección: https://www.eltelegrafo.com.ec/noticias/espectaculos/10/el-misticismo-en-las-telenovelas-un-recurso-frecuente-y-exitoso

Ναι αυτό είναι καθαρή μετενσάρκωσηbravo , και ότι η χειρότερη εχθρός της είναι τώρα η ψυχολόγος της έχει σίγουρα πλάκα xixi bravo .

Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptyTue Dec 04, 2018 2:19 pm

Η σειρά με την Boyer είναι remake του El Cuerpo del Deseo, αν κατάλαβα καλά. Τουλάχιστον ξεφεύγει από τα καθιερωμένα, αυτό έχει σημασία, και επιπλέον πρωταγωνιστεί ο Michel Brown amor2
El extrano retorno de Diana Salazar θα ήθελα πολύ να τη δω κάποια στιγμή. Μεσαίωνας, μάγισσες, μετενσάρκωση και μυστήριο, όλο το πακέτο το έχει. Παλιότερα οι σεναριογράφοι τηλενουβελών είχαν περισσότερη φαντασία.
Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptyFri Jan 18, 2019 12:09 pm

Δεν έγραψα κάτω απ' το βίντεο τις απόψεις μου, θα έχετε την τιμή να τις διαβάσετε εδώ bravo mou :

1. Βλέπω σε ανάλογα φόρουμ και βίντεο ότι πολλοί θέλουν ή προσπαθούν να πετύχουν αστρική προβολή. Όπως είχα γράψει στην αρχή, μου είχε τύχει μια φορά, είναι μια εμπειρία που δεν την ξεχνάς αλλά καλύτερα να μην το προσπαθήσει κανείς. Γιατί τέτοια πρεμούρα; Θα συμβεί που θα συμβεί έτσι κι αλλιώς, "άλλος πατάει άσφαλτο, κι άλλος πατάει χώμα/ ώσπου μια μέρα η ψυχή χωρίζει από το σώμα" όπως τραγουδούσε κι ο Καζαντζίδης.

2. Συμφωνώ με τον Ρώσο, το τελευταίο κομμάτι που εγκαταλείπει η ψυχή πρέπει να είναι η καρδιά, γιατί θυμάμαι να βγαίνω από τον θώρακα.

3. Λέει ότι το αστρικό σώμα έχει την ίδια μορφή με το φυσικό (τα περί τριών σωμάτων δεν τα έχω μελετήσει ακόμα). Πιθανόν οι αρχαίοι όταν έλεγαν "Οία η μορφή, τοιάδε και η ψυχή" το εννοούσαν εντελώς... κυριολεκτικά!!! Λογικά γι αυτό όσοι ασχολούνται με την μετενσάρκωση πιστεύουν ότι ξαναρχόμαστε με τα ίδια μούτρα λίγο πολύ.

4. Απορώ πως κάποιοι αρνούνται κατηγορηματικά την ύπαρξη της ψυχής ή της ζωής μετά θάνατον. Ας βάλουμε στην άκρη το μεταφυσικό. Υπάρχει ο νόμος της φυσικής που λέει ότι τίποτα δεν χάνεται, όλα μετασχηματίζονται. Αυτό γιατί να ισχύει μόνο για την ύλη και όχι για σκέψεις, αισθήματα κ.λπ.; Δε λέω κάτι πρωτότυπο, ακασικά αρχεία, σκεπτομορφές κ.λπ παίζουν εδώ και αιώνες. "Τίποτα ποτέ δεν σβήνει τίποτα δεν χάνεται/ μια ζωή η ιστορία επαναλαμβάνεται" έλεγε ο στιχουργός που πιθανόν άθελά του άγγιξε μεγάλα ζητήματα!

Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptyThu Jan 24, 2019 8:21 pm

mel wrote:
Απορώ πως κάποιοι αρνούνται κατηγορηματικά την ύπαρξη της ψυχής ή της ζωής μετά θάνατον. Ας βάλουμε στην άκρη το μεταφυσικό. Υπάρχει ο νόμος της φυσικής που λέει ότι τίποτα δεν χάνεται, όλα μετασχηματίζονται. Αυτό γιατί να ισχύει μόνο για την ύλη και όχι για σκέψεις, αισθήματα κ.λπ.;

Ακριβώς αυτό wdone Αφού δε χάνεται τίποτα στο σύμπαν, απλώς αλλάζει μορφή, κάλλιστα συμβαίνει το ίδιο με τις σκέψεις, τα συναισθήματα, τις ιδέες, ακόμα και τις αναμνήσεις. Εξάλλου και κατά τη διάρκεια της παρούσας ζωής αλλάζουμε τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά, αλλά ταυτόχρονα είμαστε το ίδιο άτομο. Μάλλον έτσι γίνεται και το πέρασμα από τη μία ζωή στην άλλη. Είμαστε καινούργια πλάσματα αλλά έχουμε στοιχεία από τους παλιούς εαυτούς.

mel wrote:
Πιθανόν οι αρχαίοι όταν έλεγαν "Οία η μορφή, τοιάδε και η ψυχή" το εννοούσαν εντελώς... κυριολεκτικά!!! Λογικά γι αυτό όσοι ασχολούνται με την μετενσάρκωση πιστεύουν ότι ξαναρχόμαστε με τα ίδια μούτρα λίγο πολύ.
Ποιας ηλικίας τη μορφή όμως; Αυτή που θα έχουμε τη στιγμή του θανάτου; Για τα σώματα λέγονται πολλά και διαφορετικά. Κάποιοι πιστεύουν ότι μπορούμε να γίνουμε και ζώα (αν ζήσαμε σαν ζώα, αφού η τωρινή ζωή καθορίζει την επόμενη)
Εύχομαι στην προηγούμενη ζωή να ήμουν η Louisa May Alcott xara . Αφενός ταυτίζομαι με τη Τζο. Αφετέρου είχε μεγάλα κόκκινα μάγουλα εξαιτίας λύκου (τα δικά μου οφείλονται σε ροδόχροη ακμή)

Στην αστρική προβολή μπορείς να δεις τον εαυτό σου π.χ. να κοιτάξεις αν έχεις χέρι και να δεις χέρι; Ή απλώς αισθάνεσαι τον εαυτό σου όπως έχουμε αίσθηση του σώματος; Η αστρική προβολή είναι όπως όταν βλέπουμε όνειρα και ταξιδεύουμε σε άλλους κόσμους ενώ κοιμόμαστε;

Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptyThu Jan 24, 2019 10:07 pm

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
mel wrote:
Πιθανόν οι αρχαίοι όταν έλεγαν "Οία η μορφή, τοιάδε και η ψυχή" το εννοούσαν εντελώς... κυριολεκτικά!!! Λογικά γι αυτό όσοι ασχολούνται με την μετενσάρκωση πιστεύουν ότι ξαναρχόμαστε με τα ίδια μούτρα λίγο πολύ.
Ποιας ηλικίας τη μορφή όμως; Αυτή που θα έχουμε τη στιγμή του θανάτου;

Με τη μορφή της προηγούμενης νεότητας όσο θα είσαι νέα, των προηγούμενων γηρατειών κ.ο.κ υποθέτω. Πάντως η κυρία που ισχυρίζεται πως είναι η μετενσάρκωση της Άνα Φρανκ δεν είναι σωσίας της.

Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 Anne-Frank-Reincarnation-Case

Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 46457123565c4ea1a832b10fc7205c04

Μια μέρα εκεί που έβλεπα ομοιότητες διάσημων, πέτυχα και αυτή την φοβερή ομοιότητα:
Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 8b8c3407a5cc9de357310bf8ac5cbc69
Δεν ξέρω βέβαια αν ο Orlando Bloom είναι η μετενσάρκωση εκείνου του Ρουμάνου ζωγράφου, η μόνη σχέση που πρέπει να έχει με την Ρουμανία είναι ότι κάποτε μια Ρουμάνα τον κατηγόρησε για κάτι  scratch .
Εμένα μάλλον θα με βόλευε να επιστρέψω με τα ίδια μούτρα. Και με το ίδιο ύψος, δε βαριέσαι... Τώρα αν το σύμπαν επιμένει να με γυρίσει Αλεσάντρα Αμπρόζιο, τι να γίνει, νομίζω δε θα ήταν σωστό να το προσβάλω  Laughing .  

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Στην αστρική προβολή μπορείς να δεις τον εαυτό σου π.χ. να κοιτάξεις αν έχεις χέρι και να δεις χέρι; Ή απλώς αισθάνεσαι τον εαυτό σου όπως έχουμε αίσθηση του σώματος; Η αστρική προβολή είναι όπως όταν βλέπουμε όνειρα και ταξιδεύουμε σε άλλους κόσμους ενώ κοιμόμαστε;

Εγώ βγήκα από το σώμα και ξαναμπήκα σύντομα γιατί φοβήθηκα. Άλλοι αναφέρουν πως βλέπουν καθαρά αντικείμενα, όπως στις επιθανάτιες εμπειρίες. Δεν αισθάνθηκα την ψυχή σαν σώμα. Μάλλον σαν κάτι πολύ ανάλαφρο κι ελεύθερο που δεν υπόκειται στους περιορισμούς του σώματος.

Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptyFri Jan 25, 2019 12:06 pm

Η Barbro Karlen δε μοιάζει και πολύ με την Άννα Φρανκ. Έχει μύτη στρογγυλή, της Φρανκ ήταν κάπως γερακίσια στο τελείωμα, αλλά και το στόμα της Barbro είναι πιο στενό από της Φρανκ. Ο Μπλουμ δεν άλλαξε ούτε κούρεμα! xixi
Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptyFri Sep 20, 2019 11:27 am

Τώρα κάτι μας είπαν  xixi .

paola

paola

Female Posts : 760

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptySat Sep 21, 2019 4:03 pm

Πιστευω γενικα οτι καποιοι ανθρωποι στον πλανητη,γνωριζουν και κανουν πραγματα που οι περισσοτεροι δεν θα τα μαθουμε ποτε.
Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptySat Mar 14, 2020 2:03 pm

Ακούγεται πολύ ότι ο κορονοϊός περιγράφεται σε βιβλίο του 1981, τι ισχύει δεν ξέρω.
Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 90-s

Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 90-s

Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptyMon Mar 16, 2020 5:19 am

Το μυθιστόρημα του Coontz, λένε, πέτυχε μόνο το όνομα της κινέζικης πόλης που ξεκίνησε ο ιός. Κι αυτό όχι με την πρώτη.
It is worth noting that in the first edition of “The Eyes of Darkness” in 1981, the fictional virus was not named after the Chinese city, but after a Russian locality named “Gorki” (Gorki-400). In the original version of the novel, the virus was developed outside of “Gorki” and it was meant to be the “Soviet’s most important, dangerous new biological weapon in the decade”. This is confirmed by a Google Books’ search of the word “Wuhan” in the 1981 edition (here). In this edition “Wuhan-400” brings no results.

According to the South China Morning Post, the name of the virus was changed on the re-release of the book in 1989, toward the end of the Cold War.

Το κείμενο που μιλάει για πνευμονία το 2020 προέρχεται από άλλο βιβλίο:

Some of the posts on social media also share a third image of a book page without any attribution (here), wrongly suggesting it is part of the same book. This page reads: “In around 2020 a severe pneumonia-like illness will spread throughout the globe, attacking the lungs and the bronchial tubes and resisting all known treatments”.

This page does not belong to “The Eyes of Darkness”. It comes from the 2008 book “End Of Days: Predictions and prophecies about the end of the world” by Sylvia Browne, an American author who claimed to be a psychic.
This claim is therefore partly false. Dean Koontz did write about a fictional virus called “Wuhan-400” in the 1989 re-release of his 1981 novel “The Eyes of Darkness”, but symptoms and effects of the disease do not match the official description of COVID-19. The additional page present in some claims suggesting an outbreak “around 2020” is from a different book.

Πηγή: https://www.reuters.com/article/uk-factcheck-coronavirus-koontz-book/partly-false-claima-1981-book-predicted-the-coronavirus-2019-outbreak-idUSKCN20M19I

Επίσης,λένε, δεν είναι η πρώτη φορά που έχουμε ξέσπασμα κορονοϊού. Το 2002-2003 υπήρχε ο SARS coronavirus και το 2012 ο MERS coronavirus. Toν SARS τον θυμάμαι από τα κανάλια, τότε γινόταν μεγάλος ντόρος με την "κινέζικη πνευμονία". Ο MERS μάλλον δεν ακούστηκε επειδή χτύπησε Μέση Ανατολή μόνο. Τώρα αυτός ο Covid-19 έχει παγκοσμίως περισσότερα θύματα. Καλή μας τύχη. Να ζήσουμε να τον θυμόμαστε.
Back to top Go down
mel
Admin
mel

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 EmptyMon Mar 16, 2020 9:44 am

Ή κάποιος να ζήσει να θυμάται εμάς xixi , αφού το δεύτερο βιβλίο για το τέλος του κόσμου το έγραψε αυτοαποκαλούμενο μέντιουμ xixi .
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, πολύ ενδιαφέρουσες, δεν το είχα ψάξει.
Να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Θυμάμαι ότι δυο φορές (σίγουρα) έχω ακούσει μουσική στον ύπνο μου. Χθες το γκούγκλαρα να δω από τι μπορεί να προέρχεται, τα αποτελέσματα βγάζανε ακουστικές παραισθήσεις, διάβασα και το άρθρο ενός ψυχίατρου αλλά ότι βρήκα δεν ανταποκρίνεται στην περίπτωσή μου. Εσύ τι λες να είναι;

Sponsored content

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.  - Page 3 Empty

Back to top Go down

Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.
Back to top 
Page 3 of 3Go to page : Previous  1, 2, 3