Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.

HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 

Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.

Go down 
Go to page : 1, 2, 3  Next
AuthorMessage
mel
Admin

Female Posts : 2030

PostSubject: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Mon Apr 23, 2018 9:35 am

Θα αρχίσω με τρεις light εμπειρίες μου, περιμένω τις δικές σας, επίσης μπορείτε να γράφετε αν έχετε ακούσει κάτι από άλλους, εδώ μπορούμε να αναφέρουμε οτιδήποτε έχει να κάνει με το μεταφυσικό.
1. Πριν κάποια χρόνια είχα έναν έντονο εφιάλτη ότι βγαίνανε βρυκόλακες από ένα κουτί κ.λπ. που δε θυμάμαι τώρα. Ήταν τόσο άσχημο που πήρα δύο βαλεριάνες για να ξανακοιμηθώ. Την επόμενη μέρα έμαθα ότι πέθανε ένας νέος άνθρωπος, πολύ καλός που είχε παντρευτεί μια πολύ καλή κοπέλα που γνώριζε ο πατέρας μου και άφηνε και ορφανά παιδιά. Δεν μπορώ να θεωρήσω τυχαίο τον εφιάλτη την συγκεκριμένη στιγμή, καθώς σπανιότατα βλέπω εφιάλτες, να μην πω ότι πιθανόν να ήταν ο μοναδικός που έχω δει τουλάχιστον στην ενήλικη ζωή μου. Το θέμα είναι πως τα άσχημα προαισθήματα είναι μάλλον συνηθισμένα όταν πρόκειται για φίλους ή στενούς συγγενείς, γιατί όμως να έχω προαίσθημα για έναν άνθρωπο που ούτε είχα δει ποτέ μου scratch ;
2. Επίσης πριν λίγα χρόνια ο νοικάρης μας είχε κάποιες μέρες να δώσει σημεία ζωής. Τελικά βρέθηκε στο σπίτι νεκρός. Συνειδητοποίησα πως της τελευταίες μέρες επέλεγα και άκουγα τραγούδια στο κομπιούτερ όπως "Στον άλλον κόσμο που θα πας κοίτα μη γίνεις σύννεφο" scratch .
3. Κάποιους μήνες πριν γράψω μια σκηνή στην Noelia που όμως την είχα σκεφτεί πολύ καιρό πριν, έζησα μια σχεδόν ίδια στη ζωή μου mou shkwthhke h trix ! Δε θα πω ποια ήταν, δεν ήταν μέσα κάποιος τόσο όμορφος όπως ο Leandro αλλά τι να γίνει.

Female Posts : 462

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Tue Apr 24, 2018 5:05 pm

Παντως λιγο-πολυ αν ρωτησεις γυρω σου,θα δεις οτι ολοι κατι εχουν να πουν.
Μια φορα εζησα μια τετοια μεταφυσικη εμπειρια,οταν ξυπνησα και ενιωσα παρουσια καποιου στο κρεβατι μου.Με καποιον τροπο ομως ηξερα οτι ηταν ενα αγαπημενο μου προσωπο,που ειχε φυγει χρονια απο την ζωη και δεν φοβηθηκα.
Καποιες φορες πριν γινουν ασχημα πραγματα,ειναι σαν να το προαισθανομαι.Δεν μπορω να το περιγραψω.Νιωθω πολυ περιεργα μεσα μου ,πεταγομαι στον υπνο κτλ.
Επισης εχω βιωσει αυτο,που ξυυπνας το βραδυ και βλεπεις κατι μπροστα σου (τρομακτικο συνηθως).Επειδη το εχω ψαξει αυτο,δεν το βαζω στα μεταφυσικα,γιατι εξηγειται επιστημονικα,αλλα και παλι ειναι τρομακτικη εμπειρια.
Back to top Go down
View user profile
Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Wed Apr 25, 2018 4:55 pm

Δε θυμάμαι να είχα μεταφυσικές εμπειρίες, αλλά έχω ασχοληθεί με το μεταφυσικό σε θεωρητικό επίπεδο. Είναι δυνατή η πρόβλεψη του μέλλοντος αν δεχτούμε πως υπάρχει το συλλογικό ασυνείδητο. Μπορεί ένας άνθρωπος να συνδεθεί με το συλλογικό ασυνείδητο, το οποίο περιλαμβάνει παρελθόν, παρόν και μέλλον, κι έτσι να καταλάβει κάτι που πρόκειται να γίνει. Κάποιοι γεννιούνται με διαίσθηση κι άλλοι την εξασκούν για να την αναπτύξουν.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Wed Apr 25, 2018 7:41 pm

paola wrote:
Μια φορα εζησα μια τετοια μεταφυσικη εμπειρια,οταν ξυπνησα και ενιωσα παρουσια καποιου στο κρεβατι μου.Με καποιον τροπο ομως ηξερα οτι ηταν ενα αγαπημενο μου προσωπο,που ειχε φυγει χρονια απο την ζωη και δεν φοβηθηκα.
Καποιες φορες πριν γινουν ασχημα πραγματα,ειναι σαν να το προαισθανομαι.Δεν μπορω να το περιγραψω.Νιωθω πολυ  περιεργα μεσα μου ,πεταγομαι στον υπνο κτλ.
Επισης εχω βιωσει αυτο,που ξυυπνας το βραδυ και βλεπεις κατι μπροστα σου (τρομακτικο συνηθως).Επειδη το εχω ψαξει αυτο,δεν το βαζω στα μεταφυσικα,γιατι εξηγειται επιστημονικα,αλλα και παλι ειναι τρομακτικη εμπειρια.

Δυνατές οι εμπειρίες σου paola! Το δεύτερο είναι χάρισμα, αλλά πρέπει να είναι πολύ δυσάρεστο...

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Είναι δυνατή η πρόβλεψη του μέλλοντος αν δεχτούμε πως υπάρχει το συλλογικό ασυνείδητο. Μπορεί ένας άνθρωπος να συνδεθεί με το συλλογικό ασυνείδητο, το οποίο περιλαμβάνει παρελθόν, παρόν και μέλλον, κι έτσι να καταλάβει κάτι που πρόκειται να γίνει.

Κάπου πάει το μυαλό μου με το συλλογικό ασυνείδητο. Πώς όμως συνδέεται και με το μέλλον;

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Thu Apr 26, 2018 3:28 pm

mel wrote:
Κάπου πάει το μυαλό μου με το συλλογικό ασυνείδητο. Πώς όμως συνδέεται και με το μέλλον;

Σύμφωνα με κάποιους φιλοσόφους, το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον συμβαίνουν ταυτόχρονα στο άπειρο σύμπαν, σε διαφορετικά σημεία απλώς. Όταν θυμόμαστε τι κάναμε μικροί είναι επειδή αυτός ο μικρός εαυτός μας υπάρχει κάπου στο σύμπαν και πράττει εκείνο που εμείς θυμόμαστε. Κι ο μεγαλύτερος εαυτός μας είναι κάπου στο σύμπαν κι εμείς μπορούμε να τον συλλάβουμε με τη φαντασία. Με λίγα λόγια, αυτοί οι φιλόσοφοι (ο Πυθαγόρας ήταν ένας από αυτούς) έλεγαν πως οτιδήποτε υπάρχει στη φαντασία μας είναι πραγματικότητα σε κάποια γωνιά του σύμπαντος κι εμείς απλώς τη συλλαμβάνουμε.
(άρα κάπου υπάρχει κι η Νοέλια με τον Λεάνδρο ολοζώντανοι)

Άλλοι πάλι φιλόσοφοι θεωρούν πως το μέλλον δεν έχει γίνει ακόμα αλλά μπορεί να προβλεφθεί με υπολογισμούς που γίνονται στο ασυνείδητο. Όπως οι μετεωρολόγοι βλέπουν να έρχεται καταιγίδα μελετώντας τις κινήσεις των σωμάτων. Σ'αυτήν την περίπτωση, συνδεόμαστε με το συλλογικό ασυνείδητο, μελετάμε (ασυνείδητα πάντα) τις κινήσεις και βλέπουμε πού πηγαίνουν τα πράγματα.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Thu Apr 26, 2018 6:16 pm

Η πρώτη θεωρία μου αρέσει πιο πολύ xixi . Έχει σχέση και μ' αυτό που λέμε παράλληλα σύμπαντα; Να υπάρχει κάπου σε ένα σύμπαν μια mel που έχει κάνει σωστότερες επιλογές αλλά παρόλο που είμαι εγώ δεν με γνωρίζω scratch ; Και ναι η φαντασία σίγουρα είναι κάτι μεγαλύτερο απ' αυτό που οι περισσότεροι νομίζουν, αν μας επηρεάζει (ελάχιστα ή πολύ) κάτι φανταστικό σε τι διαφέρει από το αληθινό; Να σας πω κορίτσια κάτι κουλό, η ευχή που είχα κάνει για μένα για το 2018 μέσα στην τόση απαισιοδοξία μου ήταν να γίνω... άνιμε! Και ξαφνικά η ζωή μου γεμίζει ατάκες και στοιχεία από την Κάντυ Κάντυ από πραγματικούς όμως ανθρώπους ela xriste kai panag ! Γενικά αν θέλω κάτι μικρό (ένα γλυκό με κρέμα π.χ.) όλο το σύμπαν συνωμοτεί να μου το φέρει, για τα σημαντικά στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα thymos . Αυτό που λέει η Χρύσπα "μου κάνει πλάκα ο Θεός" carcajadas carcajadas carcajadas .  
Για την δεύτερη θεωρία δεν μας έχω για τόσο γατόνια.
Και κάτι πολύ πρόσφατο και πολύ μικρό. Χθες μετά από πολλά χρόνια βάζω στο youtube ν' ακούσω το τραγούδι Eva Maria se fue. Σήμερα η πρώτη σελίδα του fb μου βγάζει ένα τρέιλερ μιας ταινίας από το ertbox, όπου ακούγεται το ίδιο τραγούδι μεταξύ άλλων. 1000% σίγουρη πως δεν είχα ξαναδεί το τρέιλερ.

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Thu Apr 26, 2018 7:17 pm

Ωραιες οι θεωριες σου Αλμοδοβαρεμενη,εχω ακουσει αλλα δεν εχω διαβασει πολλα πραγματα.Νομιζω οτι ο κοσμος,η ζωη που ζουμε ειναι το μεγαλυτερο μυστηριο,και σιγουρα υπαρχουν εκατονταδες πραγματα που αγνοουμε.
Για την μεταφυσικη μου εμπειρια που εζησα να σας πω το εξης. Ισως να μου συνεβη,γιατι γενικα δεν πιστευω οτι υπαρχει ζωη μετα θανατον κτλ και καποιος εκει ψηλα,ηθελε να μου αποδειξει οτι κανω λαθος.Δεν ξερω τι να πω.
Οσο γι'αυτο με το κακο προαισθημα,ευχομαι ολοψυχα να μην το ειχα. Να λειπει!! Καλα πραγματα δεν προαισθανομαι,μονο τα ασχημα..Σε μικροτερη ηλικια δεν το ειχα.
Οταν ειχα διαβασει το "Secret" ελεγε οτι μπορουμε να φερουμε κοντα μας πραγματα και καταστασεις που θελουμε.Ισως αυτο να βιωνεις mel .Η αληθεια ειναι οτι κι εγω προσπαθουσα να το εφαρμοσω και σε καποια μικροπραγματα οντως γινοταν. (Με τα μεγαλα δεν γινεται,να κερδισω στο Τζοκερ κτλ) Smile Smile
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Fri Apr 27, 2018 11:55 am

paola wrote:
Για την μεταφυσικη μου εμπειρια που εζησα να σας πω το εξης. Ισως να μου συνεβη,γιατι γενικα δεν πιστευω οτι υπαρχει ζωη μετα θανατον κτλ και καποιος εκει  ψηλα,ηθελε να μου αποδειξει οτι κανω λαθος.Δεν ξερω τι να πω.

Εγώ αντιθέτως πάντα πίστευα πως κάτι υπάρχει και μετά τον θάνατό μας, όχι πως συνεχίζουμε μόνο μέσα από την αλυσίδα της ζωής. Τι θα ήταν καλύτερο δεν ξέρω.
Μια φορά πριν 14 χρόνια σε μια πολύ δύσκολη και πολύ περίεργη φάση της ζωής μου (και έκλαιγα και γέλαγα πολύ και σκεφτόμουν τον θάνατο ίσως γι αυτό τον προσέλκυσα κατά κάποιον τρόπο) βίωσα στον ύπνο μου την αστρική προβολή που τότε δεν ήξερα πως την έλεγαν έτσι, δεν είχα ιδέα για το φαινόμενο. Έφυγα από το σώμα μου από το σημείο του στήθους ή του θώρακα (ήμουν μπρούμυτα), ανέβαινα πάνω, με την ταχύτητα που κινείται το μετρό και με φως να με περιβάλλει κινιόμουν σ' ένα σκοτεινό τούνελ και μετά με την σκέψη πως δεν θέλω να πεθάνω μπήκα πάλι στο σώμα μου από το σημείο που είχα φύγει. Δεν λέω "ένιωσα πως" έφυγα απ' το σώμα μου κ.λπ. γιατί πιστεύω πως ήταν εμπειρία, όχι όνειρο. Δεν έπαιρνα φάρμακα και στην δουλειά μου είπαν ότι υπάρχουν πνεύματα που προσπαθούν να μας πάρουν scratch .
Τι θα γινόταν αν δεν ξαναέμπαινα φυσικά δεν ξέρω. Μήπως μετά το τούνελ θα τελείωναν όλα, η ψυχή μου θα έπαυε να υπάρχει; Λίγες μαρτυρίες αυτών που γύρισαν απ' τον θάνατο (όχι αυτών που έφτασαν κοντά) υπάρχουν και πώς μπορούμε να είμαστε βέβαιοι για την εγκυρότητά τους;

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Fri Apr 27, 2018 5:35 pm

Ουαου!! Ενταξει αυτο δεν μου εχει τυχει.
Νομιζω το τι συμβαινει μετα,θα το ανακαλυψουμε μια και καλη,οταν ερθει η ωρα μας( η οποια ελπιζω να αργει πολυ ακομα).
Back to top Go down
View user profile
Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Sat Apr 28, 2018 11:37 am

mel wrote:
Έχει σχέση και μ' αυτό που λέμε παράλληλα σύμπαντα; Να υπάρχει κάπου σε ένα σύμπαν μια mel που έχει κάνει σωστότερες επιλογές αλλά παρόλο που είμαι εγώ δεν με γνωρίζω scratch ; Και ναι η φαντασία σίγουρα είναι κάτι μεγαλύτερο απ' αυτό που οι περισσότεροι νομίζουν, αν μας επηρεάζει (ελάχιστα ή πολύ) κάτι φανταστικό σε τι διαφέρει από το αληθινό;

Ναι, είναι η θεωρία των παράλληλων συμπάντων. Και σύμφωνα με αυτήν, όχι μόνο μία mel, άπειρες υπάρχουν, όσο άπειρο είναι το σύμπαν ολόκληρο.
Φαντασία και πραγματικότητα είναι το ίδιο, ακόμα κι αν αφήσουμε στην άκρη τη μεταφυσική και πιάσουμε το θέμα από φυσική σκοπιά. Σύμφωνα με τη φυσική, ο κόσμος αποτελείται από σωματίδια που δεν έχουν από μόνα τους ιδιότητες. Οι αισθήσεις μας όμως δε συλλαμβάνουν την ουσία, αλλά τη μορφή.
Κάποιος που κοιτάζει τη mel βλέπει το σχήμα της, τα χρώματά της κλπ. Δε βλέπει τα σωματίδια ή την ακτινοβολία που επιδρά σε αυτά και δημιουργείται το χρώμα. Συλλαμβάνει ολόκληρη την εικόνα της mel με τις αισθήσεις του. Κι εγώ όταν διαβάζω για τη Νοέλια, δε βλέπω τα γράμματα, τα σημαδάκια που τη φτιάχνουν. Συλλαμβάνω ολόκληρη την εικόνα της Νοέλια στη φαντασία μου. Επομένως, η mel είναι τόσο αληθινή όσο και η Νοέλια.
Γι'αυτό εκείνοι οι αρχαίοι φιλόσοφοι έλεγαν ότι είμαστε όλοι φαντάσματα, προϊόντα της φαντασίας του θεϊκού στοιχείου που μας ζωγραφίζει στο σύμπαν. ¨
mel wrote:
πιστεύω πως ήταν εμπειρία, όχι όνειρο.

Είναι το ίδιο. Τα όνειρα είναι εμπειρίες που συμβαίνουν στο συλλογικό ασυνείδητο. Εμείς τείνουμε να θεωρούμε αληθινές μόνο τις εμπειρίες που βιώνουμε στον υλικό κόσμο γιατί έτσι μας δίδαξε ο πολιτισμός μας. Γεννηθήκαμε και μεγαλώσαμε στην εποχή του υλισμού. Σε άλλους πολιτισμούς, τα όνειρα ήταν μέχρι και πηγή γνώσης. Κι αν είμαστε όντως φαντάσματα, οι αστρικές προβολές δεν είναι καθόλου περίεργες. Το θεϊκό στοιχείο που σε ζωγράφισε στον πλανήτη γη μπορεί να σε ζωγραφίσει οπουδήποτε αλλού.

paola wrote:
Νομιζω οτι ο κοσμος,η ζωη που ζουμε ειναι το μεγαλυτερο μυστηριο,και σιγουρα υπαρχουν εκατονταδες πραγματα που αγνοουμε.

Ω ναι! Μια θεωρία που αφορά το σύμπαν δεν μπορεί να αποδειχθεί εμπειρικά διότι δεν μπορούμε να το εξερευνήσουμε ολόκληρο. Αναγκαστικά στηριζόμαστε στο Λόγο και μόνο σ'αυτόν για να πλησιάσουμε την αλήθεια (αν ποτέ την πλησιάσουμε κιόλας) :( :(
paola wrote:
Οσο γι'αυτο με το κακο προαισθημα,ευχομαι ολοψυχα να μην το ειχα. Να λειπει!! Καλα πραγματα δεν προαισθανομαι,μονο τα ασχημα..Σε μικροτερη ηλικια δεν το ειχα.

Μα είναι δώρο από το θεϊκό στοιχείο αυτό το προαίσθημα. Και σε προστατεύει. Προβλέποντας τα άσχημα, μπορείς να φυλαχθείς από αυτά. Ίσως γεννήθηκες με διαίσθηση και την εξάσκησες ασυνείδητα με τα χρόνια. Μεγαλώνοντας εσύ, μεγάλωσε κι αυτή. Όσοι δεν έχουμε αυτό το δώρο, στηριζόμαστε στην τύχη για προφύλαξη, είναι πιο δύσκολα τα πράγματα, ζούμε πιο μετέωρα. Μην αρνείσαι το δώρο, λοιπόν.

Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Sat Apr 28, 2018 7:04 pm

Πόσο μ' αρέσει η θεωρία των φανταστικών ηρώων που είναι τόσο αληθινοί όσο εμείς, να μπορούσε να γίνει κάποτε να τους συναντούσαμε για καφεδάκι xixi ; Μήπως και αυτό που αποκαλούμε προηγούμενες ή επόμενες ζωές να είναι η σύλληψη του εαυτού μας (μέσω αναδρομών) σε παράλληλα σύμπαντα; Αλλά θα μου πεις στις αναδρομές δεν βλέπεις τον εαυτό σου στον ίδια εποχή scratch . Θα ήταν τρομερά ενδιαφέρον όμως, να βλέπαμε τι κάνουνε τώρα κάποιες από τις άπειρες mel και Αλμοδοβαρεμένες και Πάολες...
Πολύ ωραία τα γράφεις Αλμοδοβαρεμένη  amor !

Admin

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Thu May 10, 2018 9:36 am

Έχω παρατηρήσει ότι όσοι με γνωρίζουν λίγο έχουν μια εικόνα για μένα που διαφέρει πολύ απ' αυτό που είμαι. Ακόμα κι ηλικιακά, σε μια συζήτηση που είχα μία με έκανε σχεδόν 20 χρόνια νεότερη!!! Να έχει δημιουργηθεί κι αυτή η mel των υποθέσεων και της φαντασίας των άλλων σε κάποιο παράλληλο σύμπαν scratch ; Και γιατί απ' τα τόσα παράλληλα σύμπαντα και τις τόσες διαστάσεις εμείς συλλαμβάνουμε/βιώνουμε μονάχα μία scratch ;

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Thu May 10, 2018 5:21 pm

Πολυ μπερδεμα αυτο με τα συμπαντα! xixi xixi
Μου φτανει ο ενας εαυτος μου δεν θελω κι αλλον.
Παντως κι εμενα πολλες φορες μου αποδιδουν χαρακτηρισμους που δεν ισχυουν. Καποιοι απο αυτους τουλαχιστον.

Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Wed May 16, 2018 10:05 am

Αλμοδοβαρεμένη για σένα regalito  Laughing . Ο ξανθός δεν ξέρω μπορεί να είναι απατεώνας αλλά είναι συμπαθητικούλης. Ψαρωτικό, δε λέω  xixi .

Last edited by mel on Mon Aug 06, 2018 7:39 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
View user profile http://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Thu May 17, 2018 3:44 pm

ypoklish ypoklish ypoklish
Ενδιαφέροντα βιντεάκια, αν και διαφωνώ με τα σχόλια του δημιουργού. Η θεωρία της μετενσάρκωσης δεν είναι αποκλειστικά ινδουιστική φιλοσοφία. Υπήρχε σε πολλούς αρχαίους πολιτισμούς, ακόμη και στους Έλληνες. έπειτα δεν υπονομεύει τη δημιουργικότητα του ανθρώπου. Αντιθέτως, λέει ότι από τις πράξεις θα κριθεί η ψυχή για να προχωρήσει στην επόμενη ζωή. Αν δεν πράξει τίποτα, θα βρει μπροστά του τις ίδιες συνθήκες ξανά, ώστε να τις αντιμετωπίσει και να προχωρήσει. Θα χάσει μια πίστα, να το πω κι έτσι. Αλλά έχει δίκιο όσον αφορά το ψώνιο. Όταν σκεφτόμαστε προηγούμενες ζωές μας όλοι διαλέγουμε μεγάλα ονόματα xixixi
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Fri May 18, 2018 12:10 pm

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
ypoklish ypoklish ypoklish
Ενδιαφέροντα βιντεάκια, αν και διαφωνώ με τα σχόλια του δημιουργού. Η θεωρία της μετενσάρκωσης δεν είναι αποκλειστικά ινδουιστική φιλοσοφία. Υπήρχε σε πολλούς αρχαίους πολιτισμούς, ακόμη και στους Έλληνες. έπειτα δεν υπονομεύει τη δημιουργικότητα του ανθρώπου. Αντιθέτως, λέει ότι από τις πράξεις θα κριθεί η ψυχή για να προχωρήσει στην επόμενη ζωή. Αν δεν πράξει τίποτα, θα βρει μπροστά του τις ίδιες συνθήκες ξανά, ώστε να τις αντιμετωπίσει και να προχωρήσει. Θα χάσει μια πίστα, να το πω κι έτσι.

Άδικο αυτό, κάποιες δοκιμασίες είναι τόσο σκληρές... Αλλά και τι είναι δίκαιο scratch ;

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Αλλά έχει δίκιο όσον αφορά το ψώνιο. Όταν σκεφτόμαστε προηγούμενες ζωές μας όλοι διαλέγουμε μεγάλα ονόματα xixixi

Προσωπικά θα ήθελα μια ενδιαφέρουσα επόμενη ζωή όπως και μια ενδιαφέρουσα προηγούμενη έτσι ώστε αν ποτέ το ψάξω να έχω κάτι καλό να βλέπω  relax xixi . Η διασημότητα όχι και τόσο, ούτε η προσωπική εξέλιξη. Απλώς να είναι σαν τηλενουβέλα, να μην βαριέμαι ποτέ kleinw to mati xixi .

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Fri May 18, 2018 3:33 pm

mel wrote:
Απλώς να είναι σαν τηλενουβέλα, να μην βαριέμαι ποτέ

Μα αν είναι σαν τηλενουβέλα, θα τα τραβήξεις τα μύρια όσα xixi Ειδικά αν είναι σαν τις παλιές...
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Fri May 18, 2018 4:40 pm

Μπορώ να είμαι η κακιά της τηλενουβέλας, να καλοπερνώ και να πληρώσω λίγο στο τέλος no no y no .

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Wed May 23, 2018 4:05 pm

Αν σε φαει κανας κροκοδειλος η' σε πυροβολησουν και μεινεις τετραπληγικη,αστο δεν λεει... no no y no
Back to top Go down
View user profile
Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Wed May 23, 2018 5:29 pm

paola wrote:
Αν σε φαει κανας κροκοδειλος η' σε πυροβολησουν και μεινεις τετραπληγικη,αστο δεν λεει... no no y no

Κι άντε, να σε φάει κροκόδειλος, υποφέρεις για λίγο κι ησυχάζεις ώσπου να ξαναγεννηθείς. Αν μείνεις τετραπληγική και πάθεις ο,τι η κακιά στο La Patrona που την παραμελούσαν οι νοσοκόμες; Φρίκη...
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Wed May 23, 2018 7:56 pm

Πλάκα έχετε κορίτσια risa . Ναι, να μείνω παραπληγική δε λέει scratch . Βασικά σκεφτόμουν να είμαι σαν την Nina της Avenida. Να με απασχολεί πώς θα την φέρω στην Carminha πρωτού μου την φέρει η Carminha. Που καιρός για αυτές τις ύπουλες σκέψεις που παρεισφρύουν στο μυαλό μετά. Αυτό που δε θα ήθελα με τίποτα όμως είναι να θαφτώ ζωντανή fovos .

Admin

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Tue Jun 05, 2018 3:23 pm

Παιδιά πείτε το "αργία μήτηρ πάσης κακίας", πείτε το "δουλειά δεν είχε ο διάβολος"..., τελευταία ασχολούμαι με τα μαντικά.
Βασικά ανακάλυψα μια άλλη χρήση του κόλπου του σταυρού (αυτό που κρατάς έναν σταυρό πάνω στην παλάμη σου και αναλόγως με την κίνησή του αποκαλύπτει αν θα κάνεις αγοράκι ή κοριτσάκι). Κάνεις μια ερώτηση και ανάλογα με το πώς θα ορίσεις το ναι ή το όχι (π.χ. το όχι μπορεί να είναι η κυκλική κίνηση του σταυρού) παίρνεις την απάντηση. Το περίεργο είναι ότι στις ίδιες ερωτήσεις μου δίνει τις ίδιες απαντήσεις, στο πολύ μεγαλύτερο ποσοστό η απάντηση είναι ναι και αναρωτιέμαι μήπως εγώ μέσω του εγκεφάλου μου επηρεάζω το αποτέλεσμα. Επειδή δεν έχω να ρωτήσω πολλά για μένα, ρωτάω μέχρι και για σχεδόν άγνωστους. Να πω όμως ότι η απάντηση δεν είναι πάντα αυτή που θέλω ή η αναμενόμενη (π.χ. με θυμάται η κυρία Αλεξάνδρα; Ναι -πας καλά εγώ εδώ κοντεύω να την ξεχάσω, δεν ξέρω κιόλας αν την λέγανε Αλεξάνδρα). Ή "θα κάνει έναν ευτυχισμένο γάμο η Κάλλια;". Μου έβγαλε δυο φορές όχι (ελπίζω όμως ναι).
Μπορεί να είναι μια μπούρδα και μισή αλλά εύκολα μπορείς να πωρωθείς κιόλας.

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Wed Jun 06, 2018 2:22 am

Το κόλπο με το σταυρό κάπου το είχα διαβάσει. Στο βιβλίο "Middlesex" του Τζέφρυ Ευγενίδη. Η μικρασιάτισσα γιαγιά το έκανε για να δει το φύλο του εγγονιού. Κάπως γενικό δεν είναι το αποτέλεσμα; Π.χ. η κυρία Αλεξάνδρα μπορεί να σε σκεφτεί κάποια στιγμή και μετά να ξεχάσει. Ή ο γάμος της Κάλλιας να πάει καλά την τάδε στιγμή και άσχημα την άλλη, όπως γίνεται συνήθως. Στο βιβλίο πάντως, το εγγόνι γεννήθηκε κορίτσι κι αργότερα έγινε αγόρι xixi xixixi

Για μαντική βασίζομαι σε τράπουλα και τη διαίσθηση φίλων, η δική μου δε φτουράει. Τελευταία μου έβγαλε τη μεγάλη τύχη και τη μεγάλη ατυχία δίπλα δίπλα. Ελπίζω πρώτα να έρθει η ατυχία και να τη διορθώσει η τύχη κι όχι το ανάποδο!
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Wed Jun 06, 2018 9:53 am

Δεν έχεις κι άδικο Αλμοδοβαρεμένη, εδώ και το φύλλο είναι σχετικό, αλλιώς γεννιέται αλλιώς αισθάνεται κανείς skeftomai ... Όταν ρωτάω για ευτυχισμένο γάμο, η ερώτησή μου είναι γενική, και μια κρίση να περάσει το ζευγάρι, αν αγαπιούνται και την ξεπεράσουν για μένα θεωρείται ευτυχισμένος ο γάμος τους. Λέτε να μη με καταλαβαίνει ο σταυρός scratch ; Μου έδωσε τρεις φορές θετική απάντηση για κάτι απίθανο. Αν όμως δεν βγει αυτό το καλοκαίρι τότε και οι απαντήσεις για τα κουτσομπολιά που ρώτησα μάλλον δεν είναι έγκυρες xixi .

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Για μαντική βασίζομαι σε τράπουλα και τη διαίσθηση φίλων, η δική μου δε φτουράει. Τελευταία μου έβγαλε τη μεγάλη τύχη και τη μεγάλη ατυχία δίπλα δίπλα. Ελπίζω πρώτα να έρθει η ατυχία και να τη διορθώσει η τύχη κι όχι το ανάποδο!

Αφού έρχεται και η μεγάλη τύχη μην ανησυχείς για τίποτα. Κι εγώ χρησιμοποιώ τελευταία τράπουλα αλλά την διαδικτυακή. Εντάξει πέφτει σχετικά μέσα, να μην περιμένουμε και πολλά... Έχω διαβάσει ότι πρέπει να περνάνε 22 μέρες από το τελευταίο ρίξιμο, πράγμα λογικό γιατί πόσο ν' αλλάξουν από την μια μέρα στην άλλη; Σε μια παρέα άκουσα για μια χαρτορίχτρα που είναι λέει καταπληκτική, 50 ευρώ παίρνει την επίσκεψη αλλά στα βρίσκει και στα λέει όλα. Είναι ξακουστή στην περιοχή της.

Να φέρω κι εγώ ένα παράδειγμα μεταφυσικού στην λογοτεχνία. Στην Λόελλα την κόρη του μπαμπά Μπέρτα, η μικρή Λόελλα σ' ένα τραπεζάκι (!) που κάνει με τις έφηβες φίλες της ρωτά ένα πνεύμα πότε θα δει τον μπαμπά της. Το πνεύμα της απαντά, αλλά η προφητεία δεν βγαίνει αληθινή. Όπως της εξήγησε η Μόνα, της είπε ψέματα γιατί ήταν Πρωταπριλιά xixi .

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    Wed Jun 06, 2018 9:44 pm

mel wrote:
Στην Λόελλα την κόρη του μπαμπά Μπέρτα, η μικρή Λόελλα σ' ένα τραπεζάκι (!) που κάνει με τις έφηβες φίλες της ρωτά ένα πνεύμα πότε θα δει τον μπαμπά της. Το πνεύμα της απαντά, αλλά η προφητεία δεν βγαίνει αληθινή. Όπως της εξήγησε η Μόνα, της είπε ψέματα γιατί ήταν Πρωταπριλιά

Έχουμε και φάρσες από τα πνεύματα; Όλη η μαντική αμφίβολη τότε, δεν θα ξέρουμε πότε λένε αλήθεια και πότε όχι xixi
mel wrote:
Κι εγώ χρησιμοποιώ τελευταία τράπουλα αλλά την διαδικτυακή. Εντάξει πέφτει σχετικά μέσα, να μην περιμένουμε και πολλά... Έχω διαβάσει ότι πρέπει να περνάνε 22 μέρες από το τελευταίο ρίξιμο, πράγμα λογικό γιατί πόσο ν' αλλάξουν από την μια μέρα στην άλλη;

Εξαρτάται από την τράπουλα, μερικές δε χρειάζονται τόσες μέρες μέχρι το επόμενο ρίξιμο. Μερικές φορές ξαναρίχνω το χαρτί μέσα στην ίδια μέρα να δω αν θα μου βγει το ίδιο. Τα σημαντικά γεγονότα ίδια βγαίνουν, τα δευτερεύοντα αλλάζουν.
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.    

Back to top Go down

Μεταφυσικό, εμπειρίες και απόψεις.
Back to top 
Page 1 of 3Go to page : 1, 2, 3  Next