Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.

HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 

Κάτι απρόσμενα οικείο.

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
mel
Admin

Female Posts : 1334

PostSubject: Κάτι απρόσμενα οικείο.   Fri Oct 13, 2017 10:14 am

Είναι κάποιες φορές που στην παρακολούθηση μιας ξένης σειράς ή ταινίας ή στην ανάγνωση ενός ξένου μυθιστορήματος συναντάς κάτι απρόσμενα οικείο. Ας καταγράψουμε αυτές τις φορές.

1. Στη σειρά Benvenuti a tavola τα δυο κορίτσια της οικογένειας Perrone θέλουν να διανυχτερεύσουν στην κατάληψη του σχολείου. Αχ τι μου θύμισαν, παλιές εποχές...

2. Στο βιβλίο Θα σε πάρω να φύγουμε συναντάμε τη μάνα ενός εκ των τεσσάρων ηρώων που είναι περήφανη για τη μαγειρική της και πάντα μπουκώνει τους επισκέπτες της. Η συνολική περιγραφή θυμίζει μια θεία που έχουμε όλοι...

(Επειδή υπάρχουν και κακεντρεχείς να σημειώσω ότι αυτές οι ιστορίες διαδραματίζονται στον Βορρά της Ιταλίας)

3. Σε μια γαλλική ταινία που ένας πεθαίνει και οι φίλοι του πάνε διακοπές ένα πλάνο μιας λεωφόρου του Παρισιού μου θύμισε πολύ κεντρικό δρόμο της Αθήνας.

4. Μου φάνηκε τόσο φυσικό που παραλίγο να μην το συμπεριλάβω. Την ίδια εποχή που εμείς γυρίζαμε τον Μανωλιό στην Ευρώπη οι Ισπανοί κάνανε αντίστοιχης αφέλειας μουσικές κωμωδίες. Εδώ ο Manolo Escobar ρίχνει μια σούστα:

5. Ειδικά οι εσωτερικοί χώροι των σπιτιών της επαρχίας της αργεντίνικης ταινίας "Μια αγελάδα που έπεσε απ' τον ουρανό" είναι ίδιοι με εκείνους της ελληνικής επαρχίας.

6. Βλέποντας μια παλιά αργεντίνικη σειρά δε μπορούσα παρά να αναρωτηθώ από πού στο καλό ο σεναριογράφος γνωρίζει τη μάνα μου scratch . Δε σας λέω τον τίτλο της, αρκετά έχω εκτεθεί no no y no .

PostSubject: Re: Κάτι απρόσμενα οικείο.   Sat Oct 14, 2017 9:26 pm

Είχανε και οι Ισπανοί τον Μανωλιό τους; Ενδιαφέρον...

Δεν θυμάμαι εύκολα πράγματα που μου γεννούν οικειότητα, εκτός αν είναι πρόσφατα. Έτυχε να ξαναδω την ταινία Polish Wedding. Η μητέρα της οικογένειας των Πολωνών είχε ένα θέμα με τους τσιγγάνους. Φώναζε τσιγγάνο όποιον την τσάντιζε. Έπιασε την κόρη της να το σκάει τη νύχτα από το σπίτι και φώναξε "Aaaaaaaaaaaa gypsy!" Μου θύμισε τη γιαγιά μου που είχε παρόμοιο θέμα με Τούρκους. Όταν κάναμε αταξίες μας φώναζε "Τουρκαλάδες!" xixixi xixixi
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

Female Posts : 1334

PostSubject: Re: Κάτι απρόσμενα οικείο.   Sun Oct 15, 2017 9:31 am

risa

PostSubject: Re: Κάτι απρόσμενα οικείο.   

Back to top Go down

Κάτι απρόσμενα οικείο.
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1