Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.

HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 

Σχόλια για την τηλενουβέλα.

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
mel
Admin

Female Posts : 1334

PostSubject: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Tue Oct 03, 2017 9:32 am

Κολομβία 1821. Έτος σημαδιακό, όχι μόνο για μας. Η δουλεία δεν έχει καταργηθεί αλλά ήδη έχουν γίνει βήματα προς αυτή την κατεύθυνση.
Η πιο αξιοπρόσεχτη σκηνή του πρώτου επεισοδίου, είναι αυτή όπου το αφεντικό μαστιγώνει την απρόσεχτη σκλάβα εκεί όμως που κάποιος θα υπέθετε πως το περιστατικό αυτό χρησιμεύει ως καταγγελία της δουλείας, βλέπουμε ότι αυτοί οι δυο έχουν σχέση και μάλιστα ο άνδρας ερωτοτροπεί με την γυναίκα που το δέρμα της έχει ανοίξει σε πολλές μεγάλες πληγές απ' το μαστίγιο! Δε μοιάζει πολύ ρεαλιστικό όλο αυτό, από την άλλη κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να έχει η καθεμιά (ανώμαλη) στο μυαλό και την καρδιά της.  
Όσον αφορά την δουλεία, δεν εξωραΐζεται, μας δείχνουν ξεκάθαρα ότι η ζωή των σκλάβων δεν άξιζε τίποτα.
Διαπίστωσα όμως κάποιες τρύπες στο σενάριο:
-Πώς ο δουλέμπορος καταφέρνει να μπει στο σπίτι χωρίς κανένας να τον αντιληφθεί;
-Όπως βάζει φωτιά με το πάσο του παντού δε φοβάται μήπως καεί και ο ίδιος;
-Έχει πάρει στο λαιμό του εκατοντάδες ανθρώπους, πώς και τον πιάνει η ευαισθησία για το μωρό;
Πάντως όταν έφτασε το τέλος του επεισοδίου, ήθελα να δω λίγο ακόμα. Ελπίζω στα επόμενα να βελτιωθεί ο ρυθμός.

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Tue Oct 03, 2017 10:30 am

Είδα το πρώτο επεισόδιο και δεν μπορώ να χωνέψω την υπέρμετρη γκαντεμιά του σκλάβου Τομάς kopaniemai Έφτασε στην πηγή και νερό δεν ήπιε. Ελπίζω η οικογένεια να βρήκε κοινότητα απελεύθερων, τουλάχιστον θα είναι προστατευμένοι για ένα διάστημα.
Υποψιάζομαι ότι οι γονείς του μωρού δεν πέθαναν. Αφού πρόκειται για τηλενουβέλα, κάποιον τρόπο θα βρουν να τους ζωντανέψουν αργότερα. Πού βασίζονται οι υποψίες μου; Στη συζήτηση Τομάς με τη γυναίκα του. Τη ρωτούσε αν είναι νεκροί, εκείνη απάντησε ότι δεν ξέρει, εξαφανίστηκαν skeftomai

mel wrote:
ο άνδρας ερωτοτροπεί με την γυναίκα που το δέρμα της έχει ανοίξει σε πολλές μεγάλες πληγές απ' το μαστίγιο! Δε μοιάζει πολύ ρεαλιστικό όλο αυτό, από την άλλη κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να έχει η καθεμιά (ανώμαλη) στο μυαλό και την καρδιά της.

xixi Δίκιος έχεις, με τόσα που έχουμε δει, δεν αποκλείεται να είναι μαζόχα η κοπελιά. Για το καλό της, όμως, θέλω να πιστεύω ότι τον ανέχεται για να ξεφύγει αργότερα. Όταν την ξάπλωσε, το βλέμμα της καρφώθηκε στην αρμαθιά με τα κλειδιά που είχε στη ζώνη του. Ελπίζω να τον καλοπιάνει για να κλέψει τα κλειδιά.
Για τις τρύπες στο σενάριο θα συμφωνήσω απόλυτα. Τις ίδιες απορίες έχω. Ειδικά, πώς κατάφερε να περάσει στην έπαυλη; Φρουρούς δεν είχε ο ιδιοκτήτης κοτζάμ Δον;
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Tue Oct 03, 2017 10:36 am

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Για τις τρύπες στο σενάριο θα συμφωνήσω απόλυτα. Τις ίδιες απορίες έχω. Ειδικά, πώς κατάφερε να περάσει στην έπαυλη; Φρουρούς δεν είχε ο ιδιοκτήτης κοτζάμ Δον;

Είπαν ότι δεν γάβγισαν τα σκυλιά. Ακόμα όμως και να έπαθαν κάτι τα σκυλιά, έτσι άφησαν της πόρτες νυχτιάτικα για να μπει ο κακούργος scratch ;
Αυτό με τα κλειδιά δεν το είχα προσέξει, ενδιαφέρον ypopto .

mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Wed Oct 04, 2017 10:18 am

Κρίμα για τον Tomas και για όσους έπιασαν lygmos . Κάποια πράγματα που δείχνει η τηλενουβέλα είναι πιστά στην ιστορική πραγματικότητα, όντως έβαζαν σκυλιά να ξεσκίζουν τους σκλάβους που προσπαθούσαν να δραπετεύσουν. Υποθέτω όμως πως για τις κοινότητες των δραπετών έχουμε ελάχιστες πληροφορίες καθώς στους σκλάβους απαγορευόταν να μάθουν γράμματα ώστε να έχει διασωθεί κάποια γραπτή καταγραφή από τους ίδιους.
Στην κοινότητα τους επίσης υπάρχουν προκαταλήψεις και δεισιδαιμονίες, όμως ποιός θα τους κατηγορήσει; Στη θέση τους θα μισούσαμε και το χιόνι επειδή είναι λευκό όχι ένα μωρό (που είναι γλύκα agapi ). Ευτυχώς που ήταν η κόρη του αρχηγού και έμεινε η Victoria. Δεν είχα καταλάβει ότι αυτή ήταν το ίδιο πρόσωπο με τη Sara που το έσκασε από την Εδέμ και που όντως πήγε με τον Nicolas με σχέδιο (αυτό τώρα ποιος με ανάγκασε να το πω; Rolling Eyes  Laughing ).
Πολύ απότομο τέλος όμως aporripsi .

mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Thu Oct 05, 2017 10:01 am

Όπως το φοβόμουν, η έξοδος των παιδιών συνετέλεσε στο να βρουν οι λευκοί το χωριό lygmos . Έτσι εκπληρώθηκε η "προφητεία" πως το λευκό κορίτσι θα έφερνε τους λευκούς ακόμα κι αν αυτό δεν έγινε με κάποιον μεταφυσικό τρόπο. Την καταλαβαίνω την Victoria. Δύσκολο να είσαι τόσο διαφορετικός από το περιβάλλον σου και μάλιστα να σε κατηγορούν γι αυτό (εδώ η Άννα των αγρών που ζούσε ανάμεσα σε Αγγλοσάξονες έποικους έκανε θέμα τα κόκκινα μαλλιά της Laughing ). Μεγάλη η ανευθυνότητα του Miguel, είναι όμως μόνο δώδεκα χρόνων και ερωτευμένος. Μα τι επιμονή και αυτός ο (ας μην τον χαρακτηρίσω de milaw ) ν' ακολουθήσει δύο πιτσιρίκια. Άσχημα τα πράγματα No .

paola

Female Posts : 199

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Thu Oct 05, 2017 6:09 pm

Ειδα κι εγω τα 3 πρωτα επεισοδια.μου αρεσαν και θα δω σιγουρα και την υπολοιπη σειρα.
Που λες mel κι εγω τις ιδιες αποριες ειχα με σενα.Και αυτο με την σκηνη που πρωτα την μαστιγωσε (αν και το εκανε για ξεκαρφωμα για την μανα του) και μετα την φιλουσε ηταν οντως καπως.Μετα στην σκηνη ομως στο δωματιο της που κοιτουσε τα κλειδια καταλαβα οτι η Σαρα ηθελε να το σκασει.
Περιεργο ειναι επισης οτι 2 μικρα παιδια περιπλανηθηκαν μονα τους 3 μερες χωρις φαι,νερο,τιποτα και οτι στην επιστροφη επισης τους πηρε στο κατοπι και καποιος για τοσο πολυ."Ακολουθα τους" ειπε το αφεντικο,αλλα εδω δεν μιλαμε για 5 χιλιομετρα υποτιθεται.
Ωστε η Βικτωρια θα ειναι ερωτευμενη με τον γιο του ανθρωπου που την αφησε ορφανη..
Παντως βρε κοριτσια καθε φορα που βλεπω σειρα η' διαβαζω βιβλια που αναφερονται στα χρονια της δουλειας των νεγρων νιωθω καπως.Οταν σκεφτεσαι οτι αυτα τα πραγματα τα εζησαν πραγματικα ανθρωποι για πολλα χρονια....
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Thu Oct 05, 2017 7:20 pm

Δυστυχώς αυτά που βλέπουμε δεν ήταν η εξαίρεση αλλά η καθημερινότητα των σκλάβων. Πώς να μην αισθάνεσαι άσχημα αν σκεφτείς πως τόσοι άνθρωποι υπέστησαν όλα αυτά, μόνο για να πλουτίζουν κάποιοι άλλοι... Έχεις διαβάσει το Νησί κάτω απ' τη θάλασσα της Αλιέντε; Κι εκεί περιγράφονται ανατριχιαστικές καταστάσεις fovos .

paola

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Fri Oct 06, 2017 12:30 pm

Οχι δεν το εχω διαβασει το συγκεκριμενο βιβλιο.
Δεν το ηξερα καν.Του εριξα μια ματια και φαινεται ενδιαφερον..
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Fri Oct 06, 2017 6:10 pm

Χάρηκα που η στρατιώτες έπεφταν χωρίς να το περιμένουν στην τάφρο Razz , αλλά η μάχη ήταν άνιση. Τέλος οι μέρες της ελευθερίας lygmos . Αυτός ο συνεργός του Nicolas με τι μανία και τι χαρά μαστίγωνε την Sara, ούτε τον ίδιο να είχε προδώσει δε θα έκανε έτσι ela xriste kai panag mou shkwthhke h trix . Για τον στρατηγό τι να πεις, όταν έκλαιγε για τον γιο του σκεφτόμουν "ρε μ de milaw αφού εσύ λύσσαξες να πολεμήσετε". Ο παπάς είχε έτοιμο το σχέδιο να φυγαδεύσει τη Victoria xixi .

mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Sat Oct 07, 2017 10:29 am

Αν η Sara δεν είχε πεθάνει στο προηγούμενο επεισόδιο τότε γιατί την μοιρολογούσαμε Laughing ; Η Victoria ένα κορίτσι αγράμματο που έχει μεγαλώσει στην ζούγκλα πώς κατάφερε να βρει το μοναστήρι χωρίς την συνοδεία κάποιου scratch ; Κλασικά η ηγουμένη είναι σούπερ κακίστρω ενώ οι υφιστάμενες καλές. Η μικρή φίλη της Victoria πολύ συμπαθητική και συνεργάσιμη Wink . Τώρα βλέπω πόσο επιτυχημένη ήταν η επιλογή των δύο ηθοποιών που υποδύονται την Victoria. Η μετάβαση φαίνεται πολύ φυσική, και μιλάνε σχεδόν με τον ίδια φωνή και τον ίδιο τρόπο!
Να σας πω ότι δεν αναγνώρισα την Natasha Klaus; Ίσως επειδή περίμενα να την δω μεγαλύτερη, μπορεί επειδή την είχα συνηθίσει με αγορίστικα ρούχα. Η φάτσα της μου ήταν γνωστή αλλά δεν είχα καταλάβει ποια είναι.
Αυτό που με ενοχλεί λίγο είναι ότι κάποιες σκηνές κόβονται απότομα, ειδικά στο τέλος.

paola

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Sat Oct 07, 2017 6:04 pm

Ωραια η σειρα αλλα πολυ στεναχωρη βρε κοριτσια....
Κριμα και για την Λορεντζα και για την Σαρα.Πραγματικα η μεταβαση εγινε με ωραιο τροπο και με ηθοποιους που μοιαζουν.Ακομα και η φιλη της Victoria η μικρη,εμοιαζε με την μεγαλυτερη εκδοχη.
Την Clauss,ουτε κι εγω την καταλαβα,αν και ειχα διαβασει το ονομα της στο cast.Νομιζα οτι ηταν η κακιστρω μοναχη.Μετα καταλαβα ποια ηταν.
Ωραια...για να δουμε πως θα συνεχισει η ιστορια.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Tue Oct 10, 2017 9:52 am

Είχα μια περιέργεια να δω πώς θα εξελιχθεί η Isabelita, αλλά πώς να εξελισσόταν; Το μήλο κάτω απ' τη μηλιά thymos . Εκεί που τη λήστευαν η άλλη η ακόλαστη μάλλον φαντασιωνόταν όργια με τους ληστές axa risa . Δεν ξέρω αν η εταιρεία δίνει άλλη βερσιόν στις χώρες του εξωτερικού, πάντως συνεχίζω σε πολλές σκηνές να έχω την εντύπωση πως λείπει η μισή σκηνή. Εκεί που έβαλαν την Rosita ανάμεσα σε κάτι παλούκια, γιατί δε μας έδειξαν τι έγινε μετά scratch ; Τη μαστίγωσαν scratch ; Την άφησαν έτσι για τιμωρία scratch ; Όλο με απορίες μας αφήνει αυτή η σειρά.

mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Wed Oct 11, 2017 10:00 am

Όντως στενάχωρη η σειρά... Πάει κι ο Juan na ton thymomaste ... Και μπορεί ως τηλεθεατές να μας ευχαριστούσε αν την γλίτωνε την τελευταία στιγμή, αλλά αναγνωρίζω πως το γεγονός πως δολοφονήθηκε εν ψυχρώ ήταν ωμό και ρεαλιστικό wdone .
Την ακόλαστη πιστεύω ότι την ενόχλησε ο επικείμενος γάμος του Nicolas. Ωραία του την έφερε xixi . Με ενδιαφέρουν τα ερωτικά του και πιστεύω στη συνέχεια τα πράγματα θα γίνουν ακόμα καλύτερα καθώς (είμαι σίγουρη) θα ερωτευθεί παράφορα τη "μαρκησία" xara .
Αμφιβάλλω για την αποτελεσματικότητα του σχεδίου του Miguel skeftomai .

paola

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Wed Oct 11, 2017 5:10 pm

Γκρρρρρρρρρρρρρρρρρ!!!!!!!!!Μπαινω στο series ert.gr να δω τα επεισοδια 6 και 7 και δεν τα παιζει για καποιο λογο.Βασικα ουτε τα προηγουμενα βλεπω να παιζει.Αντε να το φτιαξουν..
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Wed Oct 11, 2017 6:10 pm

Ωχ, υπάρχει ένα θέμα με το webtv, είδα πως και άλλοι παραπονιούνταν. Καλύτερα να τα γράφεις αν μπορείς. Τώρα πιστεύω πως θα γίνονται όλο και καλύτερα τα επεισόδια Smile .

mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Thu Oct 12, 2017 9:49 am

Σκύλιασε η Eugenia μόλις είδε τον Nicolás γοητευμένο από την "μαρκησία" risa . Μπορεί αυτός να έχει πιο εξωτικές προτιμήσεις και η Victoria να είναι το "λευκότερο λευκό", "το λευκό που ξεχωρίζει" αλλά είναι και γυναικάρα. Εκεί που περίμενε καμιά άχαρη γεροντοκόρη. Τι να κάνω κορίτσια, καλές οι ιστορίες των σκλάβων αλλά θέλω να επικεντρωθώ σε κάτι ερωτικό. Το ρομάντζο Victoria-Miguel δε νομίζω να με τραβήξει, γενικά δε με πείθει ότι δυο ενήλικες συνεχίζουν να είναι ερωτευμένοι και να σκέφτονται ο ένας τον άλλον επειδή στα δώδεκα τους πλατσουρίζανε στις λακούβες του χωριού. Εδώ μπορεί οι ήρωες να μην είναι συμπαθείς (ο Nicolás ειδικά aporripsi ) αλλά τουλάχιστον βλέπεις αληθινό πάθος.
Πολύ καλά πήγε το σχέδιο του Miguel -πλακώθηκαν και οι τρεις από την πρώτη μέρα. Αλλά κάτι φαίνεται ν' αποδίδει...

paola

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Sat Oct 14, 2017 6:19 pm

Ουφ επιτελους καταφερα να συνεχισω την σειρα κι ετσι ειδα μονοκοπανια τα επεισοδια 6-10. bravo
Η Βικτωρια εχει εξελιχθει σε μια ομορφη κοπελα που παιρνει ρισκα αλλα πραγματικα δεν εχει καθλου το attitude της Δουκισσας.
Ευτυχως η φιλη της ειναι κοντα και την βοηθαει οσο μπορει.
Αυτη η Εουχενια;;; Πολυ ασχημα γουστα εχει η μανδαμ. axa axa Και ναι γαμους δεν θελει,αλλα την ετσουξε που ο αλλος ηθελε παντρολογηματα με αλλη.
Ο Μιγκελ που εχει καψει καρδιες στην σειρα,(εκεινη η Clauss μα καθολου δεν το κρυβει η λυσσαρα; ) μεχρι στιγμης δεν εχει καψει την δικη μου.
Ο Νικολας εξακολουθει να ειναι γοητευικο καθαρμα.
Μου αρεσει και η πιτσιρικα που παιζει την Ιζαμπελιτα.
Η Βικτωρια λοιπον σφετεριστηκε μια ταυτοτητα που δεν της ανηκει,θελουν να την παντρεψουν σε 3 μερες και θελει να παρει την οικογενεια της και να φυγει λες και ειναι κατι τοσο απλο.Περιμενω την συνεχεια.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Sat Oct 14, 2017 7:19 pm

paola wrote:
Ο Μιγκελ που εχει καψει καρδιες στην σειρα,(εκεινη η Clauss μα καθολου δεν το κρυβει η λυσσαρα; ) μεχρι στιγμης δεν εχει καψει την δικη μου.

Τον θέλουν όλες αλλά αυτός είναι ακόμα ερωτευμένος με την παιδική του αγάπη και καλά  xixi . Πολύ λυσσάρα η Clauss και ο άνδρας της προσπαθεί να την συγκρατήσει  risa . Ο Miguel καλός είναι, ασχημούτσικο ήταν το παιδάκι που τον έκανε μικρό. Σαν άνδρας όμως μ' αρέσει περισσότερο ο Nicolás.

paola wrote:
Ο Νικολας εξακολουθει να ειναι γοητευικο καθαρμα.

Είναι ο χειρότερος χαρακτήρας που έχω δει ποτέ, αλλά δεν έχω ακόμα να εκνευριστεί πραγματικά μαζί του κάτι που μου έχει συμβεί με την Carminha ή την Rubí που κι αυτές ακόμα μπροστά του ήταν αγγελούδια. Διάβαζα σ' ένα μπλογκ πως είναι κακός ηθοποιός. Να φταίει αυτό, ή είναι θέμα σεναρίου  scratch ; Μας κάνει να υποθέτουμε ότι είναι λίγο πολύ ο τυπικός μεγαλογαιοκτήμονας της εποχής.

paola wrote:
Η Βικτωρια λοιπον σφετεριστηκε μια ταυτοτητα που δεν της ανηκει,θελουν να την παντρεψουν σε 3 μερες και θελει να παρει την οικογενεια της και να φυγει λες και ειναι κατι τοσο απλο.Περιμενω την συνεχεια.

Έλα ντε. Προς το παρόν πήρε μια μικρή αναβολή... Να δούμε πως θα τα καταφέρει να μην παντρευτεί και να μην κάτσει στον Don Nicolás (που νομίζω ήδη την έχει ερωτευθεί, πιστεύω πως γκρίνιαζε για την αργοπορία της γιατί ήθελε να την ξαναδεί axa ). Και να ελευθερώσει την οικογένειά της βεβαίως.

paola

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Sun Oct 15, 2017 4:59 pm

Το παιδακι που επαιζε τον Μιγκελ μικρο,ηταν ομορφο αγορι αλλα,κατα τα δικα μου γουστα, τον χαλαγε πολυ το μαλλι αφανα.:-P
Ο μεγαλος Μιγκελ εχει επισης πολυ σγουρα μαλλια κατι που δεν μου αρεσει στους αντρες γενικα :-P  
Σε αυτη την φωτογραφια με το κοντο μαλλι ειναι πολυ ομορφος!
Spoiler:

Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Sun Oct 15, 2017 6:46 pm

paola wrote:
Το παιδακι που επαιζε τον Μιγκελ μικρο,ηταν ομορφο αγορι αλλα,κατα τα δικα μου γουστα, τον χαλαγε πολυ το μαλλι αφανα.:-P

Αλήθεια; Εγώ τον μικρό Miguel τον έβρισκα πολύ άσχημο (στόμα, μύτη κ.λπ). Λοιπόν μια φορά στο δημοτικό εγώ και μια συμμαθήτριά μου χαϊδεύαμε ένα ήσυχο πολύ μικρό μαύρο παιδάκι. Θυμάμαι πως αυτά τα σγουρά μαλλιά έχουν υφή σφουγγαριού. Καμιά φορά μου έρχεται να βουτήξω το χέρι μου στην αφάνα της Rosita risa .

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Mon Oct 16, 2017 4:27 pm

Είδα μαζεμένα τα επεισόδια κι έφτασα μέχρι το 7ο. Σιγά σιγά θα σας φτάσω xixi
Η σειρά μου θυμίζει λίγο το μυθιστόρημα "Περί Έρωτος και Άλλων Δαιμονίων" του Μαρκές. Δεν είχε θέμα τους σκλάβους αλλά τη διαφορά στα ήθη. Η πρωταγωνίστρια μεγάλωσε με τους σκλάβους στο κτήμα του πατέρα της κι ενώ ήταν λευκή, ακολουθούσε τις αφρικανικές παραδόσεις. Στα 12 την έστειλαν σε μοναστήρι για να λάβει την "εκπαίδευση των λευκών" αλλά δεν μπορούσε καθόλου να προσαρμοστεί. Μαθημένη στην άγρια φύση και την ελευθερία, δεν άντεχε τους αυστηρούς κανόνες του μοναστηριού. Αυτό μου θύμισε η πορεία της Βικτόρια.

Το σενάριο έχει αρκετό ενδιαφέρον αλλά και υπερβολές. Η Ιζαμπελίτα, για παράδειγμα, τι προβλήματα υγείας έχει; Φωτοαλλεργία και εύθραυστα οστά μαζί; Παρατραβηγμένο skeftomai Εκτός αν δεν είναι όντως έτσι και απλώς ο Νικολάς κι η μάνα του θέλουν να τη συντηρούν στη γυάλα. Ταίριαξαν με τη Ροσίτα, πάντως. Είναι και οι δυο "μη μου άπτου".
Η σκηνή που η γιαγιά διάβαζε στην εγγονή και είχαν γλαρώσει από τη βαρεμάρα τόσο η Ιζαμπελίτα όσο και η Ροσίτα είχε πλάκα.

mel wrote:
Τι να κάνω κορίτσια, καλές οι ιστορίες των σκλάβων αλλά θέλω να επικεντρωθώ σε κάτι ερωτικό. Το ρομάντζο Victoria-Miguel δε νομίζω να με τραβήξει, γενικά δε με πείθει ότι δυο ενήλικες συνεχίζουν να είναι ερωτευμένοι και να σκέφτονται ο ένας τον άλλον επειδή στα δώδεκα τους πλατσουρίζανε στις λακούβες του χωριού. Εδώ μπορεί οι ήρωες να μην είναι συμπαθείς (ο Nicolás ειδικά aporripsi ) αλλά τουλάχιστον βλέπεις αληθινό πάθος.

Πράγματι, δε βλέπω να με τραβά ούτε εμένα το πρωταγωνιστικό ζευγάρι. Εκτός αν ο σεναριογράφος κάνει κανένα θαύμα και δείξει τη Βικτόρια και το Μιγκέλ να ερωτεύονται ως ενήλικες. Όχι να συνεχίζουν τον "έρωτα" που είχαν στα 12 και διακόπηκε.
Η ιστορία Βικτόρια-Νικολάς μπορεί να σε τραβήξει γιατί έχει κάτι από "Avenida Brasil". Ο Νικολάς είναι σαν τον Μαξ. Υπεύθυνος για τις περασμένες δυστυχίες της, επικίνδυνος και βιολογικός πατέρας του αντιζήλου του.
paola wrote:
Ομοίωςvarethhka Έχεις δίκιο πως τον χαλάει το μαλλί. Η αφάνα κάνει το πρόσωπό του πολύ τετράγωνο, ενώ στη φωτογραφία είναι πιο στρογγυλεμένο και γι'αυτό δείχνει ομορφότερος.
Η αφάνα κατέστρεψε και τον Τρινιντάντ. Με πατικωμένο μαλλί είναι πολύ πιο ωραίος:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Μακάρι να βρεθεί κανένα δευτερεύον ζευγάρι να ακολουθήσω. Ελπίζω να φτιάξουν καμιά ωραία ερωτική ιστορία για τη Μιλάγκρος (Ana Mosquera) Η ηθοποιός μου άρεσε από την εποχή που την έβλεπα στη La Pola. Κι εδώ μου αρέσει ο χαρακτήρας της Μιλάγκρος.
Back to top Go down
View user profile
paola

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Mon Oct 16, 2017 4:57 pm

Για την Ιζαμπελιτα εχω κι εγω την ιδια απορια.Τι στο καλο εχει που δεν μπορει ουτε να βγει εξω ουτε τιποτα.Δεν το εχουν εξηγησει.
Η Μιλαγκρος αρεσει και σε μενα και θελω να την δω να εξελισσεται στην σειρα.
Παντως μεχρι στιγμης 3 στις 3 απο εμας δεν "πεταμε την σκουφια μας' για το πρωταγωνιστικο ζευγαρι. Smile
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Mon Oct 16, 2017 6:46 pm

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Το σενάριο έχει αρκετό ενδιαφέρον αλλά και υπερβολές. Η Ιζαμπελίτα, για παράδειγμα, τι προβλήματα υγείας έχει; Φωτοαλλεργία και εύθραυστα οστά μαζί; Παρατραβηγμένο skeftomai Εκτός αν δεν είναι όντως έτσι και απλώς ο Νικολάς κι η μάνα του θέλουν να τη συντηρούν στη γυάλα.

Μια παρόμοια ιστορία υπήρχε και στην Massa fresca, η μικρή Teresinha δε μπορούσε να βγει στο φως του ήλιου. Τελικά στα τελευταία επεισόδια έκανε κάποιες εξόδους φορώντας κάτι σαν στολή αστροναύτη! Αλλά το έχω σκεφτεί κι εγώ, μήπως η Isabelita δεν είναι και τόσο ευάλωτη και ο Nicolás με τη μάνα του είναι υπερβολικοί (τουλάχιστον) aporia ;  

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Η ιστορία Βικτόρια-Νικολάς μπορεί να σε τραβήξει γιατί έχει κάτι από "Avenida Brasil". Ο Νικολάς είναι σαν τον Μαξ. Υπεύθυνος για τις περασμένες δυστυχίες της, επικίνδυνος και βιολογικός πατέρας του αντιζήλου του.

Ναι το πρόσεξα, οι δύο περιπτώσεις έχουν πολλά κοινά. Μόνο που αυτός είναι δουλοκτήτης, δουλέμπορος, σκοτώνει τον κόσμο για πλάκα, ήθελε να ξεκάνει και την ίδια την Victoria... Με δυο λόγια πολύ χειρότερος. Το μόνο ελαφρυντικό που μπορώ να του βρω είναι ότι ώρες ώρες δε φαίνεται να έχει συναίσθηση των όσων κάνει. Όπως στο πρώτο επεισόδιο που μαστίγωσε τη Sara και μετά της ζήτησε συγνώμη. Τι συγνώμη και τι δικαιολογία ήταν αυτή πως το έκανε για να μην τους καταλάβει η μητέρα του, εδώ της είχε σκίσει τις σάρκες!

(Ωραίο ακούγεται το μυθιστόρημα του Márquez Wink ).

mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Today at 10:18 am

Καμιά φορά σε ξενερώνει μια λεπτομέρεια... Ήξερα τι κουμάσι είναι ο Nicolás, αλλά με την κίνησή του να πάει "φουντωμένος" από την Victoria να βιάσει την σκλάβα νομίζω εξάντλησε όλα τα περιθώρια να τον συμπαθήσω κάποτε No No No . Είπε και μια σωστή κουβέντα στο χθεσινό (πως το παθε) πως η Rosita ενδιαφέρεται για το καλό της όπως όλοι.
Κορίτσια τώρα που θα έχετε προχωρήσει πως σας φαίνεται η Victoria με τον Miguel σαν ζευγάρι;
Δεν πάει το μυαλό μου τι μπορεί να κάνει σε μια εβδομάδα η Victoria για ν' αποφύγει τον γάμο και να ελευθερώσει τους δικούς της. Δε φαίνεται και κανένα σαΐνι. Αυτή που της κόβει το μυαλό είναι η Reme.

paola

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Today at 3:28 pm

Aυτο με τον βιασμο οντως....Ηρθε για να μας υπενθυμισει αλλη μια σκληρη αληθεια των ανθρωπων-σκλαβων εκεινης της εποχης.Τον βιασμο τοσων γυναικων,(και τις εγκυμοσυνες) απο τους αφενταδες που ειχαν καψες και τις εβλεπαν σαν παιχνιδι για να παιξουν. e oxi
Η Βικτωρια με την στολη της ιππασιας μια κουκλα!
Σ'αυτο που ειπες οτι δεν φαινεται και κανενα σαινι θα συμφωνησω Laughing .Αν δεν ειχε και την Ρεμε θα την ειχε πολυ ασχημα.
Με τον Μιγκελ δεν μου αρεσε ιδιαιτερα ουτε τωρα που τους ειδα ζευγαρι...
Καταλαθος επεσε το ματι μου σε μια περιληψη απο τα παρακατω επεισοδια και δυστυχως διαβασα κατι ασχημο αλλα δεν θα το πω.Πιθανοτατα θα το δειξει σημερα.
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    

Back to top Go down

Σχόλια για την τηλενουβέλα.
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1