Τηλενουβελοτρέλα
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

 

 Η Άννα των αγρών.

Go down 
3 posters
Go to page : Previous  1, 2
AuthorMessage
mel
Admin
mel


Female Posts : 6706
Join date : 2015-08-11

Η Άννα των αγρών.  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Άννα των αγρών.    Η Άννα των αγρών.  - Page 2 EmptySun Oct 08, 2017 8:20 pm

Ήταν πολύ δυσάρεστο όταν το είδα.

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Από τους χαρακτήρες που κάποιος μπορεί να δεθεί μαζί του ήταν ο Μάθιου.

Ακριβώς. Και η Μαρίλα λατρεύει την Αν αλλά ήταν πιο απόμακρη. Ο Μάθιου συμπεριφέρεται όπως ένας πατέρας που έχει αδυναμία στο κοριτσάκι του.

_________________
Η Άννα των αγρών.  - Page 2 Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Η Άννα των αγρών.  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Άννα των αγρών.    Η Άννα των αγρών.  - Page 2 EmptyTue Oct 10, 2017 4:51 pm

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Επειδή σόκαρε εμένα ο θάνατος του Μάθιου, νόμιζα ότι θα σόκαρε κι εσένα, Μελ. Είναι που δεν έχω δει τη σειρά καθόλου. Από τους χαρακτήρες που κάποιος μπορεί να δεθεί μαζί του ήταν ο Μάθιου. Δεν ήθελα να εξαφανιστεί από τη σειρά των βιβλίων τόσο νωρίς [url=http://emoticon
Αλμοδοβαρεμενη πραγματικα δες την σειρα! Αξιζει με το παραπανω! Βασικα 2 ταινιες ειναι που ειχαν παιχτει σαν 8 επεισοδια.Τηνν τριτη ταινια δεν σου την πολυπροτεινω. Ειναι σεναριο που δεν υπαρχει στα βιβλια.
Αλλα δες την σειρα. Smile
Back to top Go down
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2164
Join date : 2015-08-13

Η Άννα των αγρών.  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Άννα των αγρών.    Η Άννα των αγρών.  - Page 2 EmptyTue Oct 10, 2017 5:58 pm

paola wrote:
Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Επειδή σόκαρε εμένα ο θάνατος του Μάθιου, νόμιζα ότι θα σόκαρε κι εσένα, Μελ. Είναι που δεν έχω δει τη σειρά καθόλου. Από τους χαρακτήρες που κάποιος μπορεί να δεθεί μαζί του ήταν ο Μάθιου. Δεν ήθελα να εξαφανιστεί από τη σειρά των βιβλίων τόσο νωρίς [url=http://emoticon
Αλμοδοβαρεμενη πραγματικα δες την σειρα! Αξιζει με το παραπανω! Βασικα 2 ταινιες ειναι που ειχαν παιχτει σαν 8 επεισοδια.Τηνν τριτη ταινια δεν σου την πολυπροτεινω. Ειναι σεναριο που δεν υπαρχει στα βιβλια.
Αλλα δες την σειρα. Smile

Ναι, σκοπεύω να το κάνω μόλις διαβάσω τα βιβλία και ξεμπερδέψω με άλλες σειρές. Έχω περιέργεια να δω πώς μεταφέρθηκε στην οθόνη.
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6706
Join date : 2015-08-11

Η Άννα των αγρών.  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Άννα των αγρών.    Η Άννα των αγρών.  - Page 2 EmptyThu Oct 12, 2017 1:52 pm

Τελείωσα το βιβλίο χθες. Ξέρω πια την λεπτομερή εμφάνιση της Άννας: μάλλον ψηλή, όμορφη αν και όχι καλλονή, αδύνατη, με μεγάλα γκρι μάτια, μεγάλο στόμα, κόκκινα μαλλιά και φακίδες. Να είχε κάτι από την δημιουργό της; Στις φωτογραφίες η Montgomery έχει μεγάλο στόμα και τα μαλλιά της φαίνονται αρκετά ανοιχτόχρωμα. Χμ ypopto ...
Ό,τι κι αν έβαλε ή δεν έβαλε από τον εαυτό της στην ηρωίδα φαίνεται ότι την αγάπησε πολύ: παρά της γκάφες η Άννα περιγράφεται πνευματώδης και χαρισματική. Θα μπορούσε να είναι ένα μαραμένο, φοβισμένο κοριτσάκι εξαιτίας των άσχημων πρώτων χρόνων της ζωής της, αντιθέτως είναι εξωστρεφής και ζωηρή. Χρησιμοποιεί τη μεγάλη φαντασία της για να μεταστρέφει την δύσκολη καθημερινότητά της αναπτύσσοντάς την. Αναρωτιέμαι αν η συγγραφέας τοποθετεί τυχαία τα γενέθλια της Άννας μέσα Μαρτίου. Οι γεννημένοι στα μέσα του Μάρτη ανήκουν στο ζώδιο των Ιχθύων που θεωρείται καλλιτεχνικό και φαντασιόπληκτο (χωρίς παρεξήγηση Laughing ).
Δυο μοναχικά αδέρφια θα δώσουν στην Άννα ένα αληθινό σπιτικό και πολύ αγάπη. Εκείνη θα κάνει καλές φίλες, θα γνωρίσει άτομα που θα εκτιμήσει και θα την εμπνεύσουν, θα προοδεύσει στο σχολείο, θα περάσει τις εξετάσεις, θα διασκεδάσει, θα έχει όμορφες εμπειρίες, θα σπουδάσει. Είναι σα ν' αρπάζει απ' τα μαλλιά όλες τις ευκαιρίες που αναπάντεχα της δίνει η ζωή.
Και εκεί που όλα πάνε τόσο καλά, έρχεται ο θάνατος του Μάθιου. Είναι σα να τον αποσύρει η συγγραφέας αφού έπαιξε τον καθοριστικό του ρόλο και είδε το κορίτσι να τον δικαιώνει. Ίσως με αυτό να θέλει να δέσει περισσότερο την Άννα και τη Μαρίλα. Η Μαρίλα φέρεται περισσότερο σαν παιδαγωγός της, δεν είναι εκδηλωτική για να μην την κακομάθει (αλλά μπορεί απλώς να μην ξέρει πώς να φερθεί σ' ένα παιδί). Είναι όμως δίκαιη και δίνει εύστοχες απαντήσεις στη μικρή.
Το βιβλίο τελειώνει με δύο θυσίες που βεβαιώνουν την ποιότητα των ηρώων που τις κάνουν. Η δεύτερη θα γίνει η αφορμή να συγχωρέσει (και επίσημα) η Άννα τον Γκίλμπερτ.
Νομίζω πως η Άννα των αγρών δεν είναι τυχαία το διασημότερο βιβλίο της Montgomery. Είναι καλογραμμένο, με αναγνωρίσιμους χαρακτήρες, αστείο και αισιόδοξο.

_________________
Η Άννα των αγρών.  - Page 2 Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Η Άννα των αγρών.  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Άννα των αγρών.    Η Άννα των αγρών.  - Page 2 EmptyThu Oct 12, 2017 3:50 pm

Ωραια αναλυση mel felicidades bravo
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6706
Join date : 2015-08-11

Η Άννα των αγρών.  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Άννα των αγρών.    Η Άννα των αγρών.  - Page 2 EmptyThu Oct 12, 2017 6:23 pm

Ευχαριστώ eovageo .

_________________
Η Άννα των αγρών.  - Page 2 Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel


Female Posts : 6706
Join date : 2015-08-11

Η Άννα των αγρών.  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Άννα των αγρών.    Η Άννα των αγρών.  - Page 2 EmptyWed Dec 27, 2017 10:15 am

Αρκετά συχνά την περίοδο των γιορτών παιζόταν στην τηλεόραση το μιούζικαλ Annie του 1982 βασισμένο σε κόμικ του 1924. Φυσικά μετά την Μοντγκόμερι δεν απαγορεύτηκε να γράφει κανείς για ζωηρά σγουρομάλλικα, κοκκινομάλλικα κοριτσάκια που ζουν σε ορφανοτροφείο απλώς αναρωτήθηκα αν υπήρξε επιρροή από την Άννα skeftomai .
Η Άννα των αγρών.  - Page 2 Annie-movie-poster-1982-1010353823

Η Άννα των αγρών.  - Page 2 Annie

_________________
Η Άννα των αγρών.  - Page 2 Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Η Άννα των αγρών.  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Άννα των αγρών.    Η Άννα των αγρών.  - Page 2 EmptyThu Dec 28, 2017 6:05 pm

Αγαπημενη ταινια!! Στο παρελθον την εχω δει πολλες φορες. amor
Μπορει οντως να υπαρχει καποια επιρροη. Πιστευω οτι αυτες οι μικρες ηρωιδες δημιουργηθηκαν με αυτο το χρωμα μαλλιων για να ξεχωριζουν.
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6706
Join date : 2015-08-11

Η Άννα των αγρών.  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Άννα των αγρών.    Η Άννα των αγρών.  - Page 2 EmptyThu Dec 28, 2017 6:29 pm

Το πιτσιρίκι πιο ξερακιανό θα μπορούσε να είναι η Anne γιατί έχει έξυπνα μάτια. Αυτό το χρώμα είναι φανταστικό amor !

_________________
Η Άννα των αγρών.  - Page 2 Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2164
Join date : 2015-08-13

Η Άννα των αγρών.  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Άννα των αγρών.    Η Άννα των αγρών.  - Page 2 EmptySat May 05, 2018 6:47 pm

Έπιασα το δεύτερο βιβλίο, Anne of Avonlea. Στα αγγλικά και με βοήθεια για τις δύσκολες λέξεις αλλά δεν έχει σημασία, είμαι στην αρχή και το βρίσκω φοβερά διασκεδαστικό. Η Άννα μεγάλωσε, ετοιμάζεται να γίνει δασκάλα, ο χαρακτήρας της παραμένει ονειροπόλος και γκαφατζής. Γέλασα όταν πήγε να μαζέψει την αγελάδα από το χωράφι του γείτονα, την πούλησε επιτόπου και αποδείχτηκε δικιά του η αγελάδα xixixi Τουλάχιστον έσωσε τις καλλιέργειες του και το εκτίμησε risa
Back to top Go down
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Η Άννα των αγρών.  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Άννα των αγρών.    Η Άννα των αγρών.  - Page 2 EmptyMon May 07, 2018 3:53 pm

Ειναι πολυ ωραιο βιβλιο,οπως ολα της σειρας.!! Smile Αν και δεν μπορω να απολαυσω βιβλιο στα αγγλικα.Θα μου πεις ομως τι να κανεις,αφου δεν κυκλοφορουν πια στα ελληνικα. Smile
Εχω ποσο καιρο που σκεφτομαι οτι θελω να τα ξαναδιαβασω,αλλα εχω και αρκετα αδιαβαστα.Θελω ομως πολυ κι εγω να τα ξαναδιαβασω.

Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6706
Join date : 2015-08-11

Η Άννα των αγρών.  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Άννα των αγρών.    Η Άννα των αγρών.  - Page 2 EmptyMon May 07, 2018 7:46 pm

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Η Άννα μεγάλωσε, ετοιμάζεται να γίνει δασκάλα, ο χαρακτήρας της παραμένει ονειροπόλος και γκαφατζής. Γέλασα όταν πήγε να μαζέψει την αγελάδα από το χωράφι του γείτονα, την πούλησε επιτόπου και αποδείχτηκε δικιά του η αγελάδα xixixi Τουλάχιστον έσωσε τις καλλιέργειες του και το εκτίμησε risa

Αδιόρθωτο αυτό το κορίτσι risa xairekakia .

_________________
Η Άννα των αγρών.  - Page 2 Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2164
Join date : 2015-08-13

Η Άννα των αγρών.  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Άννα των αγρών.    Η Άννα των αγρών.  - Page 2 EmptyThu May 17, 2018 3:54 pm

Πάει κι αυτό...
Μου άρεσε πολύ, όπως και το πρώτο. Είχε γλυκές στιγμές αλλά και χιούμορ. Ο χαρακτήρας της Άννας είναι ανεπανάληπτος bravo Όσο μεγαλώνει, προσγειώνεται σιγά σιγά. Παρατήρησε ότι ο ιδανικός έρωτας, έτσι όπως τον είχε στο μυαλό της δηλαδή, πιθανότατα να μη βρεθεί ποτέ, επομένως άξιζε να δώσει μια ευκαιρία στον Γκίλμπερτ. Μου άρεσαν και οι καινούργιοι χαρακτήρες, η μις Λάβεντερ και ο μικρός Ντέιβι. Είναι και οι δυο πλευρές της Άννας. Η πρώτη εντελώς ονειροπόλα, μια ζωή σ'ένα συννεφάκι. Ο δεύτερος είναι γλωσσοκοπάνας και γκαφατζής. Ρώτησε την Άννα γιατί απαγορεύεται στους μικρούς να λένε ψέμματα αλλά επιτρέπεται στους μεγάλους, εννοώντας τη Μαρίλα. Γιατί η Μαρίλα του είπε ότι αν δεν προσεύχεται με το σωστό τρόπο θα πάθει διάφορα και διαπίστωσε πως δεν ισχύει risa Αργότερα θα πιάσω και το τρίτο βιβλίο, δυστυχώς πάλι στ'αγγλικά, δεν έχω άλλη επιλογή. Ελπίζω να με διασκεδάσει όπως τα δύο πρώτα.
Back to top Go down
Sponsored content





Η Άννα των αγρών.  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Άννα των αγρών.    Η Άννα των αγρών.  - Page 2 Empty

Back to top Go down
 
Η Άννα των αγρών.
Back to top 
Page 2 of 2Go to page : Previous  1, 2

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Τηλενουβελοτρέλα :: Γενικού περιεχομένου :: Άλλα θέματα :: Διάβασμα-
Jump to: