Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.

HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 

Χρήσιμες πληροφορίες, συμβουλές.

Go down 
AuthorMessage
mel
Admin

Female Posts : 1973

PostSubject: Χρήσιμες πληροφορίες, συμβουλές.    Thu Aug 24, 2017 9:56 am

Αυτό είναι ένα νήμα για οτιδήποτε ανακαλύπτουμε ή μαθαίνουμε και μπορεί να είναι χρήσιμο για τον συνάνθρωπο.
Αρχίζω με την πληροφορία ότι το πλήκτρο δίπλα αριστερά απ' το δεξί κοντρόλ (ctrl) μπορεί να χρησιμεύσει για δεξί κλικ. Μακάρι να μη χρειαζόταν να το μάθω lygmos . Ελπίζω ο υπολογιστής μου να μην πάει σύντομα εις τόπον αναπάσευως, τόπον χλοερόν No xartomanthla na ton thymomaste .

PostSubject: Re: Χρήσιμες πληροφορίες, συμβουλές.    Thu Aug 24, 2017 11:48 am

Δεν ανταποκρίνεται το ποντίκι κι αναγκάστηκες να το μάθεις;
Κρίμα για τον υπολογιστή. Μόνο σώσε τα αρχεία όσο είναι καιρός. Εγώ την πάτησα με τον παλιό εξωτερικό σκληρό δίσκο και τώρα δεν μπορώ να πάρω τα αρχεία από εκεί.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Χρήσιμες πληροφορίες, συμβουλές.    Thu Aug 24, 2017 2:33 pm

Δεν έχω άλλο πρόβλημα με το ποντίκι και ευτυχώς δεν έχω αρχεία που χρειάζομαι οπωσδήποτε που δεν έχουν αποθηκευτεί σε φλασάκια. Εύχομαι να κρατήσει ακόμα se parakalw theoulh .

Admin

PostSubject: Re: Χρήσιμες πληροφορίες, συμβουλές.    Sat Aug 26, 2017 9:44 am

Το δεξί κλικ λειτουργεί κατά βούληση, σήμερα είναι εντάξει Laughing .

Admin

PostSubject: Re: Χρήσιμες πληροφορίες, συμβουλές.    Tue Jan 02, 2018 2:08 pm

Οι Κινέζοι λένε ότι η πείρα είναι μια χτένα που την έχεις όταν είσαι πλέον φαλακρός. Αν ισχύει το ίδιο και για την γνώση ειδικά την τελευταία χρονιά νιώθω σα να μου έφυγαν και τα τελευταία μαλλάκια ενώ έχω γεμίσει χτένες. Έχω βρει τα πώς και τα γιατί που πια δε μου χρησιμεύουν σε τίποτα για να βελτιωθεί η ζωή μου.
Τέλος πάντων, μπορεί κάποιος να προσφέρει τα χτενάκια του σ' αυτούς που έχουν ακόμα μαλλιά. Η συμβουλή μου για τη νέα χρονιά είναι μακριά από τα φίδια. Καμιά ανοχή, καμιά παραχώρηση. Μιλάω για τα ανθρώπινα φίδια. Τα άλλα τα καημένα το πολύ πολύ να βρεθούν σε κανένα οικόπεδο που δεν έχει μαζευτεί και αν δεν τα πειράξεις δε σε πειράζουν. Τα ανθρώπινα φίδια μέχρι που θα έρθουν στο δικό σου οικόπεδο για να χύσουν το δηλητήριό τους.
Όχι στην ανοχή και την γενναιοδωρία. Έτσι κι αλλιώς δε θα το αναγνωρίσουν, τους προκαλεί να αυξήσουν το δηλητήριό τους. Όχι για να πέσουμε στο επίπεδό τους αλλά όπως από σωφροσύνη δε θα παίρναμε έναν κροταλία σπίτι, κρατάμε τα ανθρώπινα φίδια μακριά, αλλάζουμε χώρα ει δυνατόν.
Να θυμάστε πάντα τον μύθο με τον βάτραχο και τον σκορπιό.

PostSubject: Re: Χρήσιμες πληροφορίες, συμβουλές.    Tue Jan 02, 2018 9:15 pm

Δυστυχώς, τις περισσότερες φορές αντιλαμβανόμαστε τα φίδια όταν μας έχουν πλέον δαγκώσει. Και μπορούμε να ζούμε επιφυλακτικά συνεχώς; Είναι ψυχοφθόρο. Ας ελπίσουμε το 2018 να φέρει λιγότερα χτένια.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Χρήσιμες πληροφορίες, συμβουλές.    Wed Jan 03, 2018 9:42 am

Επιφυλακτική με τους νέους ανθρώπους που γνωρίζω δεν είμαι, ούτε με νοιάζει κιόλας, όταν κάποιους λόγω συνθηκών τους φορτώνεσαι μια ζωή αλλάζει το πράγμα.
Καλό πάντως είναι να μην περιμένουμε και το 200ο δείγμα xixi .

Female Posts : 448

PostSubject: Re: Χρήσιμες πληροφορίες, συμβουλές.    Wed Jan 03, 2018 5:34 pm

Ποσο μα ποσο συμφωνω με αυτα που λετε!! Ειμαι και παθουσα! Με φιλη-φιδι με ολη την εννοια.Και ημασταν και παιδικες φιλες.Κομπλεξικα ατομα.Αχαριστα. Το οτι την σουταρα εδω και παρα πολλα χρονια ηταν απο τα καλυτερα πραγματα που εχω κανει.
Επισης γενικα ειμαι επιφυλακτικη και δυσπιστη με τους ανθρωπους,και αυτους που γνωριζω χρονια και με νεους.Το λεω με την εννοια οτι εχω δει αρκετα πραγματα στην ζωη μου, ωστε να μην βαζω το χερι μου στην φωτια για κανεναν, και να μην πεφτω απο τα συννεφα για συμπεριφορες.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Χρήσιμες πληροφορίες, συμβουλές.    Thu Jan 04, 2018 10:37 am

paola σε πληγώνει πολύ όταν μια φίλη σου φέρεται έτσι, εγώ ευτυχώς δεν έχω κάποιον ψυχικό δεσμό με τα δύο φίδια, δυστυχώς όμως έχουν ξεφύγει πολύ και μακάρι η κατάσταση να μείνει ψυχοφθόρα και να μη γίνει επικίνδυνη.
Κι εκεί δε φανταζόμουν να με εκπλήξει κάτι, οι γονείς μου που τους γνωρίζω (; ) μια ζωή με εκπλήσσουν με το κουλό που έκαναν σήμερα το πρωί.
Κι άλλο χτενάκι, άλλη μια φορά όλη η εικόνα καθαρή μπροστά μου, βλέπω πόσο δεν έχω φταίξει και σε πράγματα που νόμιζα ότι φταίω. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι είμαι πάρα πολύ άτυχη. Δεν είμαι η μόνη, όμως σίγουρα υπάρχουν πολύ πιο φυσιολογικοί άνθρωποι, όχι τέλειοι, όλοι έχουν τα σοβαρά τους μειονεκτήματα, τι να γίνει αυτοί οι φυσιολογικοί άνθρωποι δεν έτυχαν στο πολύ κοντινό μου περιβάλλον. Δεν έχω παρά να το αποδεχτώ, είμαι πάρα πολύ άτυχη.

PostSubject: Re: Χρήσιμες πληροφορίες, συμβουλές.    Thu Jan 04, 2018 6:31 pm

Mel μου δεν μπορουμε να εχουμε εμπιστοσυνη στον ιδιο μας τον εαυτο.Οποτε ας μην το περιμενουμε απο αλλους.Γι'αυτο εγραψα πιο πανω οτι 100% εμπιστοσυνη δεν εχω σε κανεναν.Και δεν χρειαζεται παντα ο αλλος να σου κανει κατι τρανταχτο.Και μικρο να ειναι οταν δεν το περιμενεις απο καποιον,σου ερχεται καπως.Τα τελευταια χρονια το ζω πιο συχνα. Ειναι που μεγαλωνουμε; Που αλλαζουν οι συνθηκες;Που ολοι νοιαζονται μονο για τον εαυτο τους; Δεν ξερω.
Και για το δευτερο κομματι που γραφεις δεν φανταζεσαι ποσο σε καταλαβαινω..
Μαζευεις τα χτενακια σου και συνεχιζεις.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Χρήσιμες πληροφορίες, συμβουλές.    Fri Jan 05, 2018 10:31 am

Θα ήθελα να γράψω κάτι παρηγορητικό αλλά είναι δύσκολο αφού όλο αυτό εγώ το ξεκίνησα risa . Έχουν υπάρξει περίοδοι στην ζωή μου που ήμουν ικανοποιημένη και μόνο που ήμουν υγιής και αρτιμελής (γιατί τίποτα δεν είναι δεδομένο) και δεν σκεφτόμουν πολύ (κατά τον Κομφούκιο "αλλάζει, γιατί στενοχωριέσαι; δεν αλλάζει γιατί στενοχωριέσαι;"). Έτσι ένιωθα καλύτερα, αλλά κάποιες στιγμές εσύ νιώθεις καλά και έρχονται οι άλλοι και σε τσιγκλάνε σα να το κάνουν επίτηδες. Είναι εύκολο (και σωστό δε λέω) ν' ακούς πως πρέπει να αφήσεις τι έγινε παλιά και να προχωρήσεις αλλά μερικές φορές είναι σα να σου λένε "γιατί δεν περπατάς, γιατί δεν χορεύεις;" αφού πρώτα σου έχουν σπάσει τα πόδια.
Και για τους γονείς, ξέρω αρκετές περιπτώσεις που δυστυχώς τα έχουν καταστρέψει τα παιδιά τους. Στις επόμενες γενιές τα κρούσματα πιστεύω θα είναι πιο σπάνια γιατί οι άνθρωποι δεν έχουν τόσα απωθημένα όπως παλιά, είναι πιο χαρούμενοι, παντρεύονται αυτούς που θέλουν κ.λπ. , αλλά αυτό δε μας αφορά Rolling Eyes .  
Νομίζω ο Σαρτρ είχε πει "Δεν επέλεξα να γεννηθώ άρα δε φταίω για τίποτα", που έχει σίγουρα μια βάση αν σκεφτείς πόσο μας καθορίζει και η παιδική μας ηλικία αλλά ακόμα και κάποια πράγματα που έγιναν πριν γεννηθούμε.

PostSubject: Re: Χρήσιμες πληροφορίες, συμβουλές.    Fri Jan 05, 2018 6:03 pm

Πολυ σωστα οσα εγραψες.
Σιγουρα ο τροπος που μεγαλωνεις παιζει πολυ μεγαλο ρολο στην μετεπειτα ζωη σου.Ιδανικοι γονεις δεν υπαρχουν,αλλα υπαρχουν οι φυσιολογικοι και οι αλλοι.Οι κτητικοι,χειριστικοι,τοξικοι,αδιαφοροι.
Οι σημερινοι γονεις μπορει να μην εχουν απωθημενα οπως λες,αλλα εχουν περασει και στο αλλο ακρο,οπου επιτρεπουν ολες τις ελευθεριες στα παιδια τους απο πολυ μικρη ηλικια.Ενταξει ουτε αυτο ειναι καλο.Καπου εχει χαθει το μετρο.
Και οι περισσοτεροι παντρευονται,κανουν παιδια,χωριζουν σε χρονο dt.Και μετα ξανα αλλη οικογενεια κτλ.Εχει λιγο χαθει αυτο το "για παντα" που υπηρχε στα παλιοτερα ζευγαρια, απο τους γονεις μας και πιο πισω,που ναι μεν μπορει να ειχαν δυσκολιες,αλλα εμεναν μαζι.
Ασε μεγαλη κουνεντα οι ανθρωπινες σχεσεις.
Επισης εννοειται οτι η υγεια ειναι πανω απ'ολα.Αλλα εκτος απο σωματικη,πρεπει να εχουμε και ψυχικη υγεια.Η οποια λογω συνθηκων και προσωπων μπορει να κλονιζεται καποιες φορες.
(Ωραιο αυτο που ειπε ο Κομφουκιος.Δεν το ηξερα. )   Wink
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Χρήσιμες πληροφορίες, συμβουλές.    

Back to top Go down

Χρήσιμες πληροφορίες, συμβουλές.
Back to top 
Page 1 of 1