Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.

HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 

Η πιο περίεργη σκηνή που έχετε διαβάσει σε βιβλίο.

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
mel
Admin

Female Posts : 1346

PostSubject: Η πιο περίεργη σκηνή που έχετε διαβάσει σε βιβλίο.    Sun Aug 13, 2017 3:04 pm

Ο βιασμός μιας κότας mou shkwthhke h trix scratch στο μυθιστόρημα του Λιόσα Η πόλη και τα σκυλιά. Αλλά το βιβλίο είναι τεχνικά τουλάχιστον αριστουργηματικό.

Female Posts : 204

PostSubject: Re: Η πιο περίεργη σκηνή που έχετε διαβάσει σε βιβλίο.    Sun Aug 13, 2017 4:41 pm

Εεεεεε;;;;; Πλακα κανεις!!  xixi Ok μονο αυτο δεν περιμενα ν'ακουσω.  ela xriste kai panag   Δεν το γνωριζω το βιβλιο αυτο ειναι η αληθεια.
Χμμμμ εχω διαβασει τοσα βιβλια αλλα δεν μπορω να θυμηθω κατι περιεργο τωρα.Αν θυμηθω κατι,θα επανελθω.
Back to top Go down
View user profile
Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Η πιο περίεργη σκηνή που έχετε διαβάσει σε βιβλίο.    Sun Aug 13, 2017 11:05 pm

Πωπω, και το έχω στα υπ' όψιν μου αυτό το μυθιστόρημα του Λιόσα, σκέφτομαι να το διαβάσω μόλις μπορέσω. Τέτοιες σκηνές θα συναντήσω;

Στο βιβλίο "Το Μάτι" του Ζωρζ Μπατάιγ, το οποίο είναι γεμάτο συμβολισμούς και φροϋδικούς υπαινιγμούς (εγώ δεν έπιασα ούτε έναν, άλλοι αναγνώστες τους επεσήμαναν xixi ) συνάντησα τη σκηνή που δικαιολογεί τον τίτλο και μ' έκανε να αηδιάσω.
Οι εραστές παρακολουθούν ταυρομαχία και σε κάποια φάση το μάτι του ταυρομάχου δέχεται χτύπημα από το κέρατο και πετάγεται έξω με κάθε λεπτομέρεια. Η λεπτομερής περιγραφή ήταν το πρόβλημα No Οι δε εραστές νιώθουν έξαψη! Εγώ χάρηκα με την εκδίκηση του ταύρου.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Η πιο περίεργη σκηνή που έχετε διαβάσει σε βιβλίο.    Mon Aug 14, 2017 9:38 am

Τώρα που είπες για έξαψη θυμήθηκα και κάτι άλλο από τον Λίοσα, μια σκηνή από το Παλιοκόριτσο. Το Παλιοκόριτσο τα έχει με έναν διεστραμμένο Ιάπωνα που της δίνει ένα σκεύασμα που προκαλεί αέρια και αυτό τον ερεθίζει. Με πολύ... περίεργα πράγματα αναστατώνονται μερικοί Wink . Πολύ καλό βιβλίο κι αυτό!

PostSubject: Re: Η πιο περίεργη σκηνή που έχετε διαβάσει σε βιβλίο.    Mon Aug 14, 2017 8:03 pm

Αλμοδοβαρεμενη,αυτο με το ματι ιουυυυυυυυυυυυυυ!!!!!! Ειναι απο τα χειροτερα μου.Ουτε σε ταινιες να το βλεπω,ουτε ζωγραφισμενο,ουτε να το διαβαζω. No No
Mel πραγματικα carcajadas carcajadas  carcajadas (δεν πιστευω να θυμηθεις και τριτο βιβλιο του;  )
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Η πιο περίεργη σκηνή που έχετε διαβάσει σε βιβλίο.    Mon Aug 14, 2017 8:06 pm

risa risa risa carcajadas carcajadas carcajadas

PostSubject: Re: Η πιο περίεργη σκηνή που έχετε διαβάσει σε βιβλίο.    Mon Aug 14, 2017 9:30 pm

paola wrote:
,αυτο με το ματι ιουυυυυυυυυυυυυυ!!!!!! Ειναι απο τα χειροτερα μου.Ουτε σε ταινιες να το βλεπω,ουτε ζωγραφισμενο,ουτε να το διαβαζω. No No

Τραυματική εμπειρία για τα καλά. fovos Σύμφωνα με κάποιες κριτικές, το μάτι οι εραστές το ένιωθαν επικριτικό πάνω τους και γι'αυτό αναστατώθηκαν χαρούμενα όταν αυτό πετάχτηκε από τη θέση του skeftomai Χαρά στο κουράγιο όσων μελέτησαν τη σκηνή και την αποκωδικοποίησαν. Εμένα μόνο αηδία μου έβγαλε.
mel wrote:
Το Παλιοκόριτσο τα έχει με έναν διεστραμμένο Ιάπωνα που της δίνει ένα σκεύασμα που προκαλεί αέρια και αυτό τον ερεθίζει. Με πολύ... περίεργα πράγματα αναστατώνονται μερικοί Wink . Πολύ καλό βιβλίο κι αυτό!

Και τούτο το έχω στα υπ'όψιν μου για διάβασμα. Του μαγικού ρεαλισμού δεν είναι ο Λιόσα; Έτσι λένε, αλλά στο "Ο γραφιάς και η θεία Χούλια", το μοναδικό δικό του που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, δεν πέτυχα σκηνές μαγικού ρεαλισμού. Το απόλαυσα, όμως, ήταν αρκετά ευτράπελο xixi

Ο γραφιάς του τίτλου ήταν ένας εκκεντρικός σεναριογράφος που έγραφε ραδιονουβέλες. Η πλάκα ήταν ότι περνούσε στα σενάρια τις εμμονές του. Μισούσε τους Αργεντινούς γενικότερα επειδή θεωρούσε ότι έκαναν ζημιά στο επάγγελμά του. Και δε σταματούσε να τους κατηγορεί στις ραδιονουβέλες. Σε μία από αυτές, βάζει τον ήρωα να χτυπά κατά λάθος ένα παιδί με το αυτοκίνητο και να αναφωνεί: "Χριστέ μου, σκότωσα ένα παιδί! Τώρα πρέπει να πάω να ζήσω στο Μπουένος Άιρες" xixixi xixixi
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Η πιο περίεργη σκηνή που έχετε διαβάσει σε βιβλίο.    Tue Aug 15, 2017 9:31 am

Μαγικό ρεαλισμό δεν έχω δει στον Λιόσα. Το Παλιοκόριτσο θα σας αρέσει, είναι αισθηματικό, αρκετά ευχάριστο. Βέβαια όταν λέμε αισθηματικό δεν εννοούμε του... κλασικού μεγάλου έρωτα (από την πλευρά της ηρωίδας τουλάχιστον) καθότι τα παλιοκόριτσα πάντα θα φέρονται ως τέτοια Wink .
Τον Γραφιά και την θεία Χούλια δεν το έχω διαβάσει αν και θα το ήθελα. Έχω δει μια ταινία βασισμένη στο μυθιστόρημα που είχε πολύ πλάκα. Μια από τις διαφορές ήταν ότι ο γραφιάς έβριζε τους Αλβανούς που ξεσηκώνονταν εναντίον του αγανακτισμένοι risa . Αφού γίνεται μεγάλος χαμός σε κάποια φάση αποκαλύπτει ότι στην πραγματικότητα δεν έχει πρόβλημα μαζί τους και ότι και ο ίδιος έχει αλβανική καταγωγή Laughing .

PostSubject: Re: Η πιο περίεργη σκηνή που έχετε διαβάσει σε βιβλίο.    Tue Aug 15, 2017 2:43 pm

Είχε πολλούς μεγάλους έρωτες η ηρωίδα στο Παλιοκόριτσο; Τα αισθηματικά μου αρέσουν γενικώς, βέβαια.

Μιας και λες για τον Γραφιά και τους Αλβανούς, πρέπει να την έχω δει την ταινία. Η διαδήλωση των Αλβανών σαν σκηνή μου έρχεται στο μυαλό. Το τέλος με τον Γραφιά να ανακαλύπτει την καταγωγή του ήταν όλα τα λεφτά carcajadas risa
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Η πιο περίεργη σκηνή που έχετε διαβάσει σε βιβλίο.    Tue Aug 15, 2017 2:47 pm

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Είχε πολλούς μεγάλους έρωτες η ηρωίδα στο Παλιοκόριτσο;

Τον πρόδωσε πολλές φορές. Αλλά αυτός κολλημένος εκεί Laughing .

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Μιας και λες για τον Γραφιά και τους Αλβανούς, πρέπει να την έχω δει την ταινία. Η διαδήλωση των Αλβανών σαν σκηνή μου έρχεται στο μυαλό. Το τέλος με τον Γραφιά να ανακαλύπτει την καταγωγή του ήταν όλα τα λεφτά carcajadas risa

Ναι, αυτά μου έμειναν κι εμένα στο μυαλό risa risa risa .

Admin

PostSubject: Re: Η πιο περίεργη σκηνή που έχετε διαβάσει σε βιβλίο.    Wed Aug 30, 2017 9:22 am

Τώρα που κρύωσα λιγάκι θυμήθηκα μια σκηνή όπου από τις Στάχτες της Άντζελα όπου ο πατέρας του ήρωα σώζει το μωρό του ρουφώντας τις μύξες του. Λίγο αηδιαστικό ε; Ήταν το μόνο καλό που έκανε σε ολόκληρο το βιβλίο.

(Να προσθέσω και έναν αυνανισμό με φόντο την υπέροχη φύση της Ιρλανδίας και έναν έφηβο που πληρωνόταν από τους φίλους του για να βλέπουν τις αδερφές του γυμνές στο μπάνιο -καλός για νταβατζής θα ήταν αυτός- ή πάει πολύ Laughing ; )

PostSubject: Re: Η πιο περίεργη σκηνή που έχετε διαβάσει σε βιβλίο.    Wed Aug 30, 2017 2:46 pm

Βρε Mel για ονομα! Ολα τα κουφα εσυ τα εχεις διαβασει;; carcajadas
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Η πιο περίεργη σκηνή που έχετε διαβάσει σε βιβλίο.    Wed Aug 30, 2017 3:17 pm

Και να πεις ότι διαβάζω 20 μυθιστορήματα το χρόνο scratch . Αλλά σε μένα θα τύχουν τα περίεργα xixi .

Admin

PostSubject: Re: Η πιο περίεργη σκηνή που έχετε διαβάσει σε βιβλίο.    Sun Sep 17, 2017 2:51 pm

Θυμήθηκα την τελευταία σκηνή ενός μυθιστορήματος, του οποίου δε θυμάμαι τον τίτλο ούτε το όνομα της συγγραφέως. Η Άρτεμη, που προέρχεται από προσφυγική οικογένεια που κατέφυγε σε κάποια επαρχιακή πόλη της Μακεδονία προσφέρει την μικρή της κόρη στον άνδρα της (και πατέρα της μικρής). Για να πάει μαζί του, αν δεν καταλάβατε. Το συγκεκριμένο βιβλίο με έκανε να αναρωτιέμαι ποιο ήταν το νόημά του και τι μήνυμα ήθελε να περάσει η συγγραφέας. Μήπως η Άρτεμη (λόγω και ονόματος) αντιπροσωπεύει την πρωτόγονη φύση εναντίον της οργανωμένη κοινωνίας, του πολιτισμού scratch ;

PostSubject: Re: Η πιο περίεργη σκηνή που έχετε διαβάσει σε βιβλίο.    Sun Sep 17, 2017 3:09 pm

mel wrote:
Η Άρτεμη, που προέρχεται από προσφυγική οικογένεια που κατέφυγε σε κάποια επαρχιακή πόλη της Μακεδονία προσφέρει την μικρή της κόρη στον άνδρα της (και πατέρα της μικρής). Για να πάει μαζί του, αν δεν καταλάβατε.

mou shkwthhke h trix
mel wrote:
Μήπως η Άρτεμη (λόγω και ονόματος) αντιπροσωπεύει την πρωτόγονη φύση εναντίον της οργανωμένη κοινωνίας, του πολιτισμού scratch ;

Θα μπορούσε. Αλλά ταυτόχρονα η θεά Άρτεμις ήταν η αιώνια παρθένα και προστάτιδα των μικρών κοριτσιών. Πώς εξελίχθηκε μετά η τύχη της μικρής στο βιβλίο;
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Η πιο περίεργη σκηνή που έχετε διαβάσει σε βιβλίο.    Sun Sep 17, 2017 3:14 pm

Της κόρης της ηρωίδας εννοείς; Αυτό δεν το ξέρουμε αφού εκεί τελειώνει το βιβλίο. Η Άρτεμη ήταν από μικρή διαταραγμένη, "βίασε" και το καθυστερημένο ξαδερφάκι της, κάποια στιγμή φαίνεται να γίνεται καλά, αλλά μετά No ... Ναι, η Άρτεμις ήταν η αιώνια παρθένα... Ποιός ξέρει τι είχε στο μυαλό της αυτή που το έγραφε scratch ...

PostSubject: Re: Η πιο περίεργη σκηνή που έχετε διαβάσει σε βιβλίο.    Sun Sep 17, 2017 3:19 pm

Ωραίο τέλος, βλέπω no no y no Μάλλον τη διαταραχή της Άρτεμης ήθελε να τονίσει και τίποτα παραπάνω, ποιος ξέρει...
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Η πιο περίεργη σκηνή που έχετε διαβάσει σε βιβλίο.    Sun Oct 01, 2017 9:44 am

Ένα ένα τα θυμάμαι xixi . Στην τελευταία σκηνή του μυθιστορήματος Τα σταφύλια της οργής του Στάινμπεκ ένας γέρος θηλάζει μια κοπέλα. Προφανώς και ο συγγραφέας ήθελε να δώσει ένα ιδεαλιστικό μήνυμα αλλά σαν σκηνή No ... είναι λίγο αηδιαστική aporripsi .

PostSubject: Re: Η πιο περίεργη σκηνή που έχετε διαβάσει σε βιβλίο.    Sun Oct 01, 2017 2:29 pm

mel wrote:
Ένα ένα τα θυμάμαι xixi . Στην τελευταία σκηνή του μυθιστορήματος Τα σταφύλια της οργής του Στάινμπεκ ένας γέρος θηλάζει μια κοπέλα. Προφανώς και ο συγγραφέας ήθελε να δώσει ένα ιδεαλιστικό μήνυμα αλλά σαν σκηνή No ... είναι λίγο αηδιαστική aporripsi .

Ναι, θέλει να δείξει πως η γυναίκα είναι τροφός της κοινωνίας αλλά...απόλυτα αηδιαστική aporripsi aporripsi
Back to top Go down
View user profile
paola

PostSubject: Re: Η πιο περίεργη σκηνή που έχετε διαβάσει σε βιβλίο.    Mon Oct 02, 2017 8:03 pm

Εχω διαβασει "Τα σταφυλια της οργης",βεβαια πολλα χρονια πριν αλλα δεν την θυμαμαι αυτη την σκηνη πραγματικα. scratch scratch
Μνημη στα βιβλια γιοκ!
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Η πιο περίεργη σκηνή που έχετε διαβάσει σε βιβλίο.    

Back to top Go down

Η πιο περίεργη σκηνή που έχετε διαβάσει σε βιβλίο.
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1