Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.

HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 

Σχολιασμός του βιβλίου.

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Fri Mar 10, 2017 5:19 pm

Ξεκίνησα το "Σπίτι των 7 γυναικών". Μελ, εσύ το διαβάζεις; Σε ποιο σημείο βρίσκεσαι; Αν θέλεις, ανοίγουμε νήμα για σχόλια.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

Female Posts : 1298

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Fri Mar 10, 2017 5:22 pm

Ναι άνοιξε, έχω προχωρήσει αλλά όχι πάρα πολύ το είχα αφήσει λίγο.

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Sat Mar 11, 2017 3:27 pm

Έχει διαφορές από τη σειρά, βλέπω. Ακόμη και στους χαρακτήρες. Η Ροζάριο στη σειρά απολάμβανε την εξοχή, στο βιβλίο είναι η πιο κοσμοπολίτισσα και δυσφορεί μακριά από τα σαλόνια και τις χοροεσπερίδες. Αλλά η μεγαλύτερη έκπληξη είναι η μάνα της, Μαρία Μανουέλα. Μιλάει γλυκά, είναι συμπονετική, σκέφτεται τον άντρα της και ενθαρρύνει τις διασκεδάσεις. Στη σειρά ήταν στριμάδι. Πικραμένη επειδή παντρεύτηκε με το ζόρι, γκρίνιαζε τους πάντες και θεωρούσε τις διασκεδάσεις μαλθακότητα. Εκτός, αν αλλάξει στην πορεία, ακόμη είμαι στην αρχή του βιβλίου.
Τη γραφή τη βρίσκω λιγάκι φορτωμένη. Λεπτομέρειες επαναλαμβάνονται συνεχώς ενώ κάθεται κι εξηγεί τα πλέον εμφανή. Κατά τ'άλλα είναι στρωτή, ξεκούραστη γραφή και μου αρέσει να διαβάζω για τη ζωή των γκάουτσος.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Sat Mar 11, 2017 3:36 pm

Την Μαρία Μανουέλα δεν την έχω δει πολύ. Διαφορές πρέπει να υπάρχουν ακόμα και στην εικόνα των προσώπων, στο βιβλίο η Μανουέλα είναι μελαχρινή με μακριά μαλλιά στην σειρά κοκκινομάλλα. Η γραφή είναι αυτό που λες, όχι φοβερή αλλά ξεκούραστη (άσχετο, το βιβλίο που μόνο ήρωας μπορεί να τελειώσει είναι το Πράσινο σπίτι του ιδιοφυούς κατά τα άλλα Λιόσα). Περιμένω περισσότερη περιπέτεια και αίσθημα στη συνέχεια.

Last edited by mel on Thu Apr 13, 2017 9:07 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
View user profile http://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Σχολιασμός του βιβλίου.   Sun Mar 12, 2017 7:29 pm

Μάλλον η σειρά μόνο την Καετάνα πέτυχε εμφανισιακά. Μελαγχρινή επιδερμίδα και πράσινο μάτι, όπως την περιγράφει το βιβλίο.
Περιπέτεια και συναίσθημα βρήκα στις επόμενες σελίδες. Περιγράφονται λεπτομερειακά η απόπειρα του Μπέντο να αποδράσει όπως και σκηνές μάχης. Μου άρεσε και ο μονόλογος της Μανουέλα όταν αναφέρεται στον ερχομό του Γκαριμπάλντι.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Sun Mar 12, 2017 8:42 pm

Ήθελα ν' ανοίξω νέο θέμα με μια μικρή περίληψη του βιβλίου και λίγα σχόλια αλλά επειδή δεν έβρισκα τις σωστές λέξεις (κόλλησα εντελώς και δεν μπορούσα να εκφραστώ scratch ) και για να μην επαναλαμβανόμαστε διαχώρισα τα σχόλια απ' το τόπικ "Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο" για να κάνω ένα καινούργιο.
Στο βιβλίο τώρα, νομίζω ότι είμαι λίγο πιο πίσω (για να πω κάτι λίγο αόριστο, έχω μείνει στον πρώτο θάνατο) και έχω χάσει τον ειρμό αλλά είμαι έτοιμη να το ξαναπιάσω. Το μόνο ελάττωμα που έχει είναι ότι όπως και στις βραζιλιάνικες σειρές παρακολουθούμε πολλάαααα πρόσωπα. Άντε να θυμάσαι ποια είναι η θεία ποιού κ.λπ. Συνδυάζει ρεαλιστικούς και οικείους χαρακτήρες με καταστάσεις που έχουν το στοιχείο του φανταστικού όπως αυτές που βιώνει η Ροζάριο.

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Mon Mar 13, 2017 2:12 am

To στοιχείο του φανταστικού είναι που μου αρέσει περισσότερο. Η Ροσάριο βλέπει οράματα και η Μανουέλα έχει προμηνύματα, όπως το αιμάτινο αστέρι στον ουρανό και η άφιξη του Γκαριμπάλντι που της είναι γνωστή πολύ πριν συμβεί. Στο βιβλίο βέβαια δεν δείχνει τη γνωριμία Ροσάριο-αυτοκρατορικού αξιωματικού (εκτός αν εμφανιστεί αργότερα με τη μορφή φλας μπακ). Περνάει κατευθείαν στα οράματα. Στη σειρά είχαν λίγες στιγμές μαζί προτού έρθουν τα οράματα.
Τα πρόσωπα είναι πράγματι πολλά, περισσότερα από τη σειρά (ο αδερφός της Μανουέλα στη σειρά δεν υπήρχε) κι άντε να τους θυμάσαι! Ειδικά στις πρώτες σελίδες που καταπιάνεται μόνο με τους πρωταγωνιστές και οι δευτεραγωνιστές απλώς αναφέρονται. Η δράση κλιμακώνεται αργότερα, πάντως.
Back to top Go down
View user profile
Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Fri Mar 17, 2017 9:09 am

Δυστυχώς, το βρίσκω κακογραμμένο. Τα συναισθήματα θα έπρεπε να περιγράφονται κι όχι να αναφέρονται. Αντί να φτιάξει τις ερωτικές σκηνές, γράφει "μίλησαν για έρωτα τρελό", "αυτός ο έρωτας θα είναι αιώνιος" κλπ. Η Μανουέλα επαναλαμβάνεται συνεχώς. Το πιάσαμε ότι θα σκέφτεται τον Γκαριμπάλντι όσο ζει, γιατί να το διαβάζουμε σε κάθε παράγραφο;

Προσπαθώντας η συγγραφέας να κάνει το κείμενο ποιητικό, το φορτώνει μ'ένα τσούρμο παρομοιώσεις. Αν ήταν πρωτότυπες, δεν θα πείραζε τόσο. Είναι όμως κλισέ.

"Με αποχαιρέτησε με το πιο γλυκό βλέμμα που έχει απευθύνει ποτέ άνδρας σε γυναίκα, ύστερα χάθηκε μέσα στη νύχτα (1) σαν να μην υπήρξε ποτέ, (2) σαν να ήταν ένα όνειρο που ονειρεύτηκα κάποια απ' τις αμέτρητες νύχτες του πολέμου, (3)σαν να ήταν άγγελος ή δαίμονας, κάποιο ον τέλος πάντων, είτε ουράνιο είτε καταχθόνιο, που ήρθε μόνο και μόνο για να κλέψει την ψυχή μου. Μετά χάθηκε (4) σαν φύσημα αέρα. (5) Σαν κύμα. (6) Σαν μύθος".

varethhka zalisthka zalisthka aparadexto

Όπως έλεγε και ο Ουγκώ, ο συγγραφέας θα έπρεπε να βασίζεται περισσότερο στη γόμα του παρά στην πένα του.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Fri Mar 17, 2017 9:23 am

Κι εγώ που περιμένω να δω πώς θα εξελιχθεί το ειδύλιο της Μανουέλα με τον Γκαριμπάλντι θα διαβάσω ξερές αναφορές ότι ερωτεύθηκαν No ;
Έχεις δίκιο για τις παρομοιώσεις. Κάποιες μου αρέσουν κάποιες είναι πολύ κλισέ (θα προσθέσω και τον χρόνο που φεύγει σαν άμμος μέσα από τα χέρια).

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Fri Mar 17, 2017 9:33 am

Το ειδύλλιο Μανουέλας-Γκαριμπάλντι περισσότερο αναφέρεται αλλά έχουν και κανα δυο σκηνές μαζί (όπου ανταλλάσσουν υποσχέσεις). Η Μαριάνα η καημένη είναι τελείως ριγμένη. Την αναφέρει η Μανουέλα να συναντιέται κρυφά με τον Ισπανό και "μιλούσαν για έρωτα".
Πάντως, τις πολεμικές σκηνές τις περιγράφει κανονικά.

Οι πρωτότυπες παρομοιώσεις δίνουν τσαχπινιά στο κείμενο, οι κλισέ το κάνουν μελοδραματικό.
Back to top Go down
View user profile
Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Sun Mar 19, 2017 12:09 pm

Βιάστηκα να σχολιάσω. Στην πορεία του βιβλίου, υπάρχουν πολλές ερωτικές σκηνές Μαριάνας-Ινδιάνου και μάλιστα είναι το μοναδικό ειδύλλιο που αναπτύσσεται διεξοδικά. Τότε βλέπουμε και τη Μαρία Μανουέλα να γίνεται στριμάδι, όπως στη σειρά.
Υπάρχει και δεύτερο βιβλίο, η συνέχεια του πρώτου. Πρωταγωνιστής είναι ο Ματίας που θα γεννηθεί στο πρώτο.
https://www.goodreads.com/book/show/6644928-um-farol-no-pampa
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Thu Mar 30, 2017 9:29 am

Έφτασα στο σημείο που γνωρίζονται η Μανουέλα και ο Γκαριμπάλντι. Όπως έχουμε πει τα πρόσωπα είναι πολλά αλλά όχι μόνο αυτό, κάποια είναι και περιττά θα έλεγα. Πώς να συγκινηθείς από το ρομάντζο  του Ινάσιο και της Περπέτουα όταν το μόνο που ξέρεις για τον έναν είναι ότι πολέμησε με τον Μπέντο Γκονσάλβες, ότι η γυναίκα του ήταν ετοιμοθάνατη και ότι έχει ένα κτήμα και έστελνε διάφορα προϊόντα στις γυναίκες και για την άλλη ότι είναι μελαχρινή με πράσινα μάτια; Ποιός ο ρόλος αυτής της σύντομης ιστορίας;
Πάντως η περιγραφόμενη γοητεία του Γκαριμπάλντι δεν πρέπει να ανταποκρίνεται στο ιστορικό πρόσωπο. Μου κάνει λίγο Τσε της εποχής του αλλά χωρίς την εμφάνιση του Τσε!

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Thu Mar 30, 2017 3:43 pm

mel wrote:
Πώς να συγκινηθείς από το ρομάντζο του Ινάσιο και της Περπέτουα όταν το μόνο που ξέρεις για τον έναν είναι ότι πολέμησε με τον Μπέντο Γκονσάλβες, ότι η γυναίκα του ήταν ετοιμοθάνατη και ότι έχει ένα κτήμα και έστελνε διάφορα προϊόντα στις γυναίκες και για την άλλη ότι είναι μελαχρινή με πράσινα μάτια; Ποιός ο ρόλος αυτής της σύντομης ιστορίας;

Πράγματι, δεν έχει ανάπτυξη χαρακτήρων κι όπου έχει (στην περίπτωση Ζουάουν-Μαριάνας) πάλι είναι ισχνή. Αν δεν είχα δει τη σειρά ώστε να συγκρατήσω τους Ιγκνάσιο-Περπέτουα στο μυαλό και τους έβρισκα μονάχα στο βιβλίο θα τους προσπερνούσα. Θα μπορούσε η συγγραφέας να επενδύσει περισσότερο στους χαρακτήρες και λιγότερο στις περιγραφές (για να φτάσει ο χώρος, αλλιώς και 1000 σελίδες θα έβγαινε το βιβλίο)
mel wrote:
Πάντως η περιγραφόμενη γοητεία του Γκαριμπάλντι δεν πρέπει να ανταποκρίνεται στο ιστορικό πρόσωπο. Μου κάνει λίγο Τσε της εποχής του αλλά χωρίς την εμφάνιση του Τσε!

xixixi O Τσε είναι βέβαια ασυναγώνιστος... Μάλλον η γοητεία Γκαριμπάλντι προκύπτει μονάχα από εξιδανίκευση λόγω των κατορθωμάτων του. Ε, δεν τον λες κι ελκυστικό.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Thu Apr 06, 2017 1:53 pm

Έχω διαβάσει μέχρι εκεί που ο Γκαριμπάλντι χάθηκε "σαν φύσημα αέρα. Σαν κύμα. Σαν μύθος". Ορίστε  scratch ; Τι, αυτό ήταν  scratch  scratch  scratch ;

Admin

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Thu Apr 13, 2017 9:18 am

Ωραία η σκηνή που η Μανουέλα κόβει τα μαλλιά της αλλά μετά έρχεται η ντόνα Αντονία τα μαζεύει και τα κάνει ποστίς lipothimia ! Η Ροσάριο φαίνεται τελειωμένη No , ελπίζω να υπάρχει κάποια συνέχεια στην ιστορία της.

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Thu Apr 13, 2017 4:02 pm

mel wrote:
Ωραία η σκηνή που η Μανουέλα κόβει τα μαλλιά της αλλά μετά έρχεται η ντόνα Αντονία τα μαζεύει και τα κάνει ποστίς lipothimia

Είδες εφευρετικότητα η θεία Αντόνια; risa
mel wrote:
Η Ροσάριο φαίνεται τελειωμένη No , ελπίζω να υπάρχει κάποια συνέχεια στην ιστορία της

Δυστυχώς, η Ροζάριο θα κάνει κάτι ακατονόμαστο μέσα στην τρέλα της και η εξέλιξη θα είναι τραγική.[url=http://emoticon Μ'αυτήν τελειώνει το βιβλίο.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Mon Apr 17, 2017 2:10 pm

Δε μου άρεσε το γράμμα του Γκαριμπάλντι στην Μανουέλα, δε μου φάνηκε να ταιριάζει στον χαρακτήρα ενός ήρωα aporripsi . Θα ήταν καλύτερα μάλλον να μην το έγραφε. Ουσιαστικά λέει πως μένει με την Ανίτα για πρακτικούς λόγους. Παρηγοριά στον άρρωστο.

Admin

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Wed May 10, 2017 9:31 am

Αφού διάβασα κάποιες σελίδες αναλυτικότατων περιγραφών των μαχών συνειδητοποίησα ότι αυτές αποτελούν κεφάλαιο των Τετραδίων της Μανουέλα scratch . Φαίνεται είχε μεγάλο κληρονομικό χάρισμα!

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Thu May 11, 2017 5:50 pm

Έχω προσέξει πως η λατινοαμερικάνικη λογοτεχνία τείνει πολύ στο μυστικισμό. Μάγοι-μάγισσες, μάντεις όπως η Μανουέλα, φαντάσματα, πνεύματα, μεταμορφώσεις... Εμένα μου αρέσουν πολύ αυτά. Απομακρύνουν τον αναγνώστη από την ωμή πραγματικότητα και τον στέλνουν ταξίδι στη φαντασία.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Wed May 17, 2017 6:57 pm

Δεν κατάλαβα με ποια λογική ο Ινδιάνος θέλησε να πάει στον πόλεμο scratch .

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Thu May 18, 2017 10:17 pm

mel wrote:
Δεν κατάλαβα με ποια λογική ο Ινδιάνος θέλησε να πάει στον πόλεμο scratch .

Πιστεύει έτσι θα γίνει αντάξιος της Μαριάννα και θα μπορέσει να την παντρευτεί. Αφού δεν έχει χρήμα ή όνομα, θα αποκτήσει όνομα ως αγωνιστής.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Fri May 19, 2017 9:44 am

Καλά, αλλά πόσο πιθανό ήταν αυτό aporia ;

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Fri May 19, 2017 10:10 pm

mel wrote:
Καλά, αλλά πόσο πιθανό ήταν αυτό aporia ;

Αν επιβιώσει, αρκετά πιθανό αφού ο θείος της υποστηρίζει δημοκρατία. Βέβαια, έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα, και με το μωρό, τι άλλο να έκαναν από το να δεχτούν το γάμο οι συγγενείς της Μαριάννα;
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Sun Jun 04, 2017 2:14 pm

Πόλεμος, έρωτας, μεταφυσική... Κι όμως κάτι έλειπε ώστε να μην μπορείς ν' αφήσεις το βιβλίο απ' τα χέρια σου. Μετά τη μέση το άφησα αρκετές φορές. Πιστεύω πως φταίει που όσα απ' τα τόσα πρόσωπα γνωρίζουμε καλά δεν έχουν ενδιαφέρουσες αισθηματικές ιστορίες (όταν έχουν). Λείπει η ένταση, οι χαρακτηριστικές σκηνές, αυτό που κατορθώνει η Caridad Bravo έστω και μέσω τεχνασμάτων σαπουνόπερας. Φυσικά ο έρωτας δεν είναι το παν, όμως δεν υπάρχει και κανένα σπουδαίο ψυχογράφημα, κάτι για να πεις ότι αναπληρώνεται η έλλειψη. Ωραίες, γλαφυρές περιγραφές που μοιάζουν φλύαρες χάρη στην απουσία σοβαρής πλοκής.
Η συγγραφέας αφιερώνει το βιβλίο στον Μαρσέλο (το αγόρι της υποθέτω) και στον Ζουάουν για τα ατελείωτα βράδια που πλαθόταν. Μας δουλεύει Razz ; Ο Ινδιάνος αναφέρεται σε πέντε σελίδες, τρεις εκ των οποίων καλύπτουν αναλυτικές περιγραφές για το πώς η λόγχη μπήγεται στην ανθρώπινη σάρκα.

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   Mon Jun 05, 2017 12:31 pm

mel wrote:
Λείπει η ένταση, οι χαρακτηριστικές σκηνές, αυτό που κατορθώνει η Caridad Bravo έστω και μέσω τεχνασμάτων σαπουνόπερας. Φυσικά ο έρωτας δεν είναι το παν, όμως δεν υπάρχει και κανένα σπουδαίο ψυχογράφημα, κάτι για να πεις ότι αναπληρώνεται η έλλειψη

Παραβιάζει τον χρυσό κανόνα της συγγραφής: Show, don't tell. Αναφέρει απλώς ότι οι τάδε ερωτεύτηκαν, δε δείχνει, με εξαίρεση λίγες περιγραφές της Μαριάννα με τον Ινδιάνο στο τέλος.
mel wrote:
Η συγγραφέας αφιερώνει το βιβλίο στον Μαρσέλο (το αγόρι της υποθέτω) και στον Ζουάουν για τα ατελείωτα βράδια που πλαθόταν. Μας δουλεύει Razz ; Ο Ινδιάνος αναφέρεται σε πέντε σελίδες, τρεις εκ των οποίων καλύπτουν αναλυτικές περιγραφές για το πώς η λόγχη μπήγεται στην ανθρώπινη σάρκα.

Μπορεί τη συγκεκριμένη σκηνή με τη λόγχη να έπλαθε στο μυαλό της xixi Έτσι προέκυψαν οι γλαφυρές λεπτομέρειες.
Ευτυχώς είδα πρώτα τη σειρά όπου γίνεται καλή δουλειά σχετικά με τους χαρακτήρες και είχα μια βασική ιδέα γι'αυτούς όταν διάβαζα το βιβλίο.

Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Σχολιασμός του βιβλίου.   

Back to top Go down

Σχολιασμός του βιβλίου.
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1