Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.

HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 

Όταν ήμουν παιδί...

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
mel
Admin

Female Posts : 1293

PostSubject: Όταν ήμουν παιδί...    Sun Jan 22, 2017 10:38 am

Συνέδεα τα γράμματα με τα χρώματα. Ακόμα το κάνω. Το άλφα είναι οπωσδήποτε κόκκινο, το έψιλον κίτρινο, το όμικρον λευκό, το δέλτα μπλε-γαλάζιο. Το ίδιο και μια συμμαθήτριά μου στο γυμνάσιο και ο Πυθαγόρας (όπως έμαθα πολύ αργότερα).

Πίστευα ότι διαλέγεις κάποια πράγματα από την ζωή που θα ζήσεις. Και εδώ υπάρχει μια μεγάλη παγίδα. Μπορεί ένας να ζητήσει για παράδειγμα πολλά λεφτά. Θα του γίνει η χάρη όμως θα έχει και πολλές συμφορές που δεν ξέρει για αντάλλαγμα (και αυτό γίνεται μάλλον για πλάκα). Τώρα που το σκέφτομαι ο Θεούλης της παιδικής μου φαντασίας δε φαίνεται πολύ καλός scratch .    

Αρχές της εφηβείας το έβρισκα εντελώς αδιανόητο που είχα σάρκα, ζούσα, υπήρχα. Δεν έπρεπε, ήταν λάθος. Να ζω εγώ.

Εσείς τι πιστεύατε, τι ιδέες είχατε όταν είσαστε παιδιά;

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Όταν ήμουν παιδί...    Mon Jan 23, 2017 11:46 am

mel wrote:
Συνέδεα τα γράμματα με τα χρώματα. Ακόμα το κάνω. Το άλφα είναι οπωσδήποτε κόκκινο, το έψιλον κίτρινο, το όμικρον λευκό, το δέλτα μπλε-γαλάζιο. Το ίδιο και μια συμμαθήτριά μου στο γυμνάσιο και ο Πυθαγόρας (όπως έμαθα πολύ αργότερα).

Έχεις συναισθησία! Είναι μια κατάσταση του εγκεφάλου κατά την οποία ένα ερέθισμα ενεργοποιεί πάνω από μία αισθήσεις ταυτόχρονα. Π.χ. ακούς φθόγγους, ήχους κλπ και τους βλέπεις παράλληλα να παίρνουν μορφές, χρώματα κλπ. Πολλοί καλλιέχνες το είχαν αυτό, ειδικά μουσικοί (μάλλον έτσι βγήκε η μπάντα των χρωμάτων xixi )

Αυτό που είχα εγώ και με ακολουθεί μέχρι σήμερα είναι ότι ζω στην κοσμάρα μου. Μπορώ να περάσω ώρες και μέρες σ'ένα δωμάτιο, απ'έξω να γίνεται το σώσε και να μην πάρω χαμπάρι. Ούτε βαριέμαι ούτε μπουχτίζω. Το καλό είναι πως η κοσμάρα μου είναι ωραία carcajadas Το κακό είναι ότι με ακολουθεί παντού, ακόμα και όταν περπατώ στο δρόμο, με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν οι περαστικοί από την αφηρημάδα μου. Εννοείται δεν έχω πιάσει ποτέ τιμόνι κι ούτε πρόκειται.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Όταν ήμουν παιδί...    Tue Jan 24, 2017 9:50 am

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Έχεις συναισθησία! Είναι μια κατάσταση του εγκεφάλου κατά την οποία ένα ερέθισμα ενεργοποιεί πάνω από μία αισθήσεις ταυτόχρονα. Π.χ. ακούς φθόγγους, ήχους κλπ και τους βλέπεις παράλληλα να παίρνουν μορφές, χρώματα κλπ. Πολλοί καλλιέχνες το είχαν αυτό, ειδικά μουσικοί (μάλλον έτσι βγήκε η μπάντα των χρωμάτων xixi )

Μπα, τα χρώματα των γραμμάτων είναι περισσότερο ξερή γνώση παρά βίωμα (ευτυχώς μάλλον  xixi ). Κάτι περίεργο πάντως που μου έχει συμβεί με τη μουσική είναι που μια δυο φορές έχω ονειρευτεί ένα τραγούδι-κομμάτι που δεν έχω ακούσει ποτέ.  

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Αυτό που είχα εγώ και με ακολουθεί μέχρι σήμερα είναι ότι ζω στην κοσμάρα μου. Μπορώ να περάσω ώρες και μέρες σ'ένα δωμάτιο, απ'έξω να γίνεται το σώσε και να μην πάρω χαμπάρι. Ούτε βαριέμαι ούτε μπουχτίζω. Το καλό είναι πως η κοσμάρα μου είναι ωραία carcajadas Το κακό είναι ότι με ακολουθεί παντού, ακόμα και όταν περπατώ στο δρόμο, με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν οι περαστικοί από την αφηρημάδα μου. Εννοείται δεν έχω πιάσει ποτέ τιμόνι κι ούτε πρόκειται.

Και νομίζω εδώ ταιριάζει πως αν δεν ταιριάζαμε δε θα συμπεθεριάζαμε  scratch . Μια απ' τα ίδια στο θέμα της αφηρημάδας. Πώς να το πω ώρες ώρες σα να μην έχω σύνδεση μ' αυτόν τον κόσμο. Αλλά εντάξει αν εξαιρέσεις μια φορά που πήγε να με πατήσει αυτοκίνητο, μια χαρά κυκλοφορώ.

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Όταν ήμουν παιδί...    Wed Jan 25, 2017 4:48 pm

Α, έχεις δρόμο ώσπου να γίνεις δημόσιος κίνδυνος xixixi Εγώ έχω χτυπήσει και περαστικό με βαλίτσα επειδή δεν έβλεπα γύρω μου risa Χαίρομαι πάντως που συμπεθεριάζουμε phdaw ap' thn xara m
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Όταν ήμουν παιδί...    Thu Jan 26, 2017 11:24 am

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Χαίρομαι πάντως που συμπεθεριάζουμε phdaw ap' thn xara m

Ναι να πάρουμε πολύ κόσμο στον λαιμό μας risa .

Sponsored content

PostSubject: Re: Όταν ήμουν παιδί...    

Back to top Go down

Όταν ήμουν παιδί...
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1