Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.

HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 

Σχόλια για την τηλενουβέλα

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Σχόλια για την τηλενουβέλα   Fri Jan 20, 2017 1:56 am

Σ'αυτό το μικρό διαμαντάκι που βασίζεται σε βιβλίο (και στο οποίο έχει μετακομίσει το μισό καστ του O Clone wdone ) το Ρίο Γκράντε προσπαθεί να γίνει αυτόνομη δημοκρατία μέσα στη βραζιλιάνικη αυτοκρατορία και η αυτοκρατορία αντεπιτίθεται. Οι άντρες λείπουν στον πόλεμο και οι γυναίκες προσπαθούν να επιβιώσουν και να συντηρήσουν το υποστατικό.

Έχουμε τη Μανουέλα που θυμίζει ηρωίδα της Τζέιν Ώστεν: μαθημένη στις συμβάσεις της κοινωνικής της θέσης αλλά προοδευτική, ονειρεύεται να γίνει συγγραφέας και να βελτιώσει τη θέση των γυναικών. Δεν είναι όμως τόσο τολμηρή όσο θα ήθελε. Ερωτεύεται τον Γκαριμπάλντι, τον ήρωα που κουβαλιέται από την Ιταλία να βοηθήσει τους βραζιλιάνους αυτονομιστές (πάλι τον Ιταλό παίζει ο Τιάγκο Λασέρδα όπως και στο Terra Nostra) αλλά δεν μπορεί να τον ακολουθήσει στον πόλεμο. Κι εκείνος μπλέκει με την Giovanna Antonelli που του ταιριάζει καλύτερα γιατί είναι μαχητική αμαζόνα και το δεξί του χέρι στις μάχες. Μανουέλα, να κάτσεις πραγματικά στην άκρη γιατί κι εγώ προτιμώ το ζεύγος Γκαριμπάλντι-Ανίτα. Φαίνεται από μίλια πως είναι πλασμένοι ο ένας για τον άλλο, ούνα ράτσα ούνα φάτσα! Έχουν και κάτι επικές σκηνές ναυμαχίας μαζί όπου συνειδητοποιούν ότι δεν κάνουν χώρια. bravo

Έχουμε μια ιστορία τύπου Ρωμαίου-Ιουλιέτας με την αδερφή της Μανουέλα, τη Ροσάριο που ερωτεύεται έναν καραμουρού του αυτοκρταορικού στρατού ενώ η δική της οικογένεια είναι αυτονομιστές. Στα πρώτα επεισόδια τα βρίσκουν τα δυο μαζί ξανθούλικα, μετά γυρνά σε θρίλερ μυστηρίου. Δε γνωρίζουμε αν ο καραμουρού εμφανίζεται στον ύπνο ή τον ξύπνιο της Ροσάριοscratch , τα στοιχεία που δίνει το σενάριο είναι 50/50. Η Ροσάριο έχει και μια σκηνή που τρέχει με το νυφικό στα λαγκάδια σαν την Αστέρω risa αλλά η όλη φάση είναι πρωτότυπη, δημιουργεί σασπένς και αναζωογονεί τη σειρά Wink

Αγαπημένο μου ζευγάρι είναι η μικρή ατίθαση αδερφή, η Μαριάνα με τον πολεμιστή Ινδιάνο φύλακα του υποστατικού. Αν και δεν έχουν πολλές σκηνές μαζί, έχει πλάκα το παιχνίδι μεταξύ τους ειδικά λόγω του χαρακτήρα της Μαριάνα. Αυτή ζει για το πάθος κι αυτός είναι συγκρατημένος. Με το δίκιο του αφού παραμονεύει η μάνα της, η καθωσπρέπει κέρβερος.
Το ζεύγος Ιγκνάσιο-Περπέτουα (ο Xande και η Μάισα από το Ο Clone) δεν έχει καμιά σπουδαία ιστορία. Μου αρέσει όμως να τους βλέπω μαζί, έχουν χημεία και νομίζω μου έχει μείνει απωθημένο από το O Clone να δω τους δυο τους ως ζευγάρι σε κάποιο έργο.

Η ατμόσφαιρα της σειράς, όλα τα λεφτά xefoglyfomai Ποιητικές εικόνες, μαγικό στοιχείο, επικές μάχες, ο,τι τραβάει η ψυχή του οφθαλμολάγνου θεατήapolamvanw xalara . Τη βάζω στη δεύτερη θέση του top 10 μου και μακάρι να έβρισκα το βιβλίο!
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

Female Posts : 1295

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα   Fri Jan 20, 2017 1:39 pm

Έψαξα να δω ποιοι υποδύονται τους ήρωες που λες. Έχει ωραίο καστ η σειρά! Η Camila Morgado (Manuela) μου αρέσει και στην Avenida ήταν πολύ διασκεδαστική. Εδώ πρέπει να είναι πολύ νέα.  

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Το ζεύγος Ιγκνάσιο-Περπέτουα (ο Xande και η Μάισα από το Ο Clone) δεν έχει καμιά σπουδαία ιστορία. Μου αρέσει όμως να τους βλέπω μαζί, έχουν χημεία και νομίζω μου έχει μείνει απωθημένο από το O Clone να δω τους δυο τους ως ζευγάρι σε κάποιο έργο.

Είχες τέτοιο απωθημένο risa ;

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα   Mon Jan 23, 2017 11:57 am

mel wrote:
Έψαξα να δω ποιοι υποδύονται τους ήρωες που λες. Έχει ωραίο καστ η σειρά! Η Camila Morgado (Manuela) μου αρέσει και στην Avenida ήταν πολύ διασκεδαστική. Εδώ πρέπει να είναι πολύ νέα.  

Αλμοδοβαρεμένη wrote:

Είχες τέτοιο απωθημένο risa ;

Ποιά έπαιζε στην Avenida η Camila Morgando; (καλά, αν είχε μικρό ρόλο σιγά μην την ξέρω, ορισμένα αποσπάσματα είχα δει απ'τη σειρά)

Ναι, είχα ένα περίεργο απωθημένο για αυτούς τους δύο επειδή έβρισκαν τη Μάισα πολύ μικρή για να είναι πεθερά του Xande κι επιπλέον του χωνόταν άγρια. Τότε έφτιαξα ένα σενάριο με αυτούς ζευγάρι κι έλεγα μην και υπάρχει τέτοια σειρά. Υπάρχει. Κι είναι καλοί οι δυο τους. Μόνο η ιστορία τους είναι λίγο αδιάφορη...
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα   Mon Jan 23, 2017 1:02 pm

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Ποιά έπαιζε στην Avenida η Camila Morgando; (καλά, αν είχε μικρό ρόλο σιγά μην την ξέρω, ορισμένα αποσπάσματα είχα δει απ'τη σειρά)

Έπαιζε τη Noemia, μία από τις τρεις γυναίκες του Candinho.

Ήταν μια ιστορία για κάποιους προσβλητική που θα μπορούσε να λείπει. Κι εγώ ενοχλήθηκα με την εξέλιξη της αλλά γέλασα σε ορισμένα σημεία δε θα το αρνηθώ  xixi .  

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Ναι, είχα ένα περίεργο απωθημένο για αυτούς τους δύο επειδή έβρισκαν τη Μάισα πολύ μικρή για να είναι πεθερά του Xande κι επιπλέον του χωνόταν άγρια. Τότε έφτιαξα ένα σενάριο με αυτούς ζευγάρι κι έλεγα μην και υπάρχει τέτοια σειρά. Υπάρχει. Κι είναι καλοί οι δυο τους. Μόνο η ιστορία τους είναι λίγο αδιάφορη...

Κατάλαβα. Η μεγάλη κόντρα που μας προϊδεάζει για έναν μεγάλο έρωτα.

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα   Tue Jan 24, 2017 2:19 am

Λίγο μεγαλύτερη απ'ότι στο 7 mulheres η ηθοποιός αλλά πιο όμορφη.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα   Fri Feb 10, 2017 10:49 pm

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Η ατμόσφαιρα της σειράς, όλα τα λεφτά xefoglyfomai Ποιητικές εικόνες, μαγικό στοιχείο, επικές μάχες, ο,τι τραβάει η ψυχή του οφθαλμολάγνου θεατήapolamvanw xalara . Τη βάζω στη δεύτερη θέση του top 10 μου και μακάρι να έβρισκα το βιβλίο!

Πάτα στον σύνδεσμο Το σπίτι των επτά γυναικών, κάτω αριστερά: https://www.skroutz.gr/books/a.60429.Wierzchowski-Leticia.html

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα   Sat Feb 11, 2017 1:12 pm

mel wrote:
Αλμοδοβαρεμένη wrote:

Πάτα στον σύνδεσμο Το σπίτι των επτά γυναικών, κάτω αριστερά: https://www.skroutz.gr/books/a.60429.Wierzchowski-Leticia.html

respect bravo phdaw ap' thn xara m
Ευχαριστώ, δεν είχα ιδέα ότι είχε μεταφραστεί στα ελληνικά!
Back to top Go down
View user profile
paola

Female Posts : 184

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα   Sat Feb 11, 2017 3:53 pm

Ιδεα δεν ειχα γι'αυτη την σειρα,απο εσας την ακουσα (διαβασα) :-P .Ειδα το trailer και πραγματικα η σειρα φαινεται οτι αξιζει. Smile Smile mel, αααααν καποια στιγμη διαβασεις το βιβλιο,μας λες εντυπωσεις. Wink
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα   Sat Feb 11, 2017 8:29 pm

Φυσικά, το έχω στα υπόψιν Wink .

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα   Sat Feb 18, 2017 4:24 am

Ο Dalton Vigh παίζει τον Ροσέτι, έναν ιδεαλιστή δημοσιογράφο στην κομπανία του Γκαριμπάλντι που πήγε να βοηθήσει την επανάσταση των Ρακένδυτων (αν δεν διάβαζα την περίληψη του βιβλίου, δεν θα καταλάβαινα ότι οι Φαράλπος είναι οι Ρακένδυτοι. Τώρα μένει να μάθω τι είναι οι Καραμουρού)
Του έκαναν δώρο μια από τις Ινδιάνες που ακολουθούν το στράτευμα για να κοιμούνται με τους στρατιώτες κι αυτός απάντησε ότι δεν πηγαίνει ποτέ με πόρνες, είναι ενάντια στις αρχές του. Κι από αυτό τον βάφτισαν όλοι μισογύνη! Επειδή όμως ο,τι αποφεύγεις το λούζεσαι, ο Ροσέτι ερωτεύτηκε μια που θέλει να γίνει σαν τις Ινδιάνες για να μην πεθάνει της πείνας. Και δεν είναι όποια κι όποια αλλά κόρη στρατηγού, διωγμένη από το σπίτι της και μη έχουσα στον ήλιο μοίρα. Πάντως, τυχερή μες στην ατυχία της. Την έχει ο κούκλος ο Vigh αποκλειστική και γλίτωσε τις αγγαρείες που κάνουν οι υπόλοιπες.

Η Ροσάριο ή τα 'χει χαμένα ή βιώνει μεταφυσικές εμπειρίες. Ο Εστέβαν ομολόγησε πως είναι νεκρός και την επισκέπτεται μόνο επειδή τον σκέφτεται έντονα. Ακόμα δεν ξεκαθαρίζει την κατάσταση το σενάριο. Θα μπορούσε να είναι ζωντανός κι εκείνη να φαντάζεται το όλο σκηνικό επηρεασμένη απ' όσα της είπαν.

Ο Ζοάο έκανε τον δύσκολο στη Μαριάνα, τελικά έπεσε. xara Χαρά για τη Μαριάνα, πίκρα αν το μάθει η μάνα της που δεν της ξεφεύγει τίποτα...
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα   Sat Feb 18, 2017 6:20 pm

Δεν ξέρω αν στο βιβλίο βλέπουμε καθόλου τι γίνεται στα πεδία των μαχών scratch . Απ' όσα έχω δει η ιστορία διαδραματίζεται στο κτήμα, αλλά είμαι ακόμα στην αρχή, μπορεί να μεταφερόμαστε εκεί αργότερα. Όντως τυχερή η κόρη στρατηγού! Οι Καραμουρού θα είναι ο κυβερνητικός στρατός (σαν γιαπωνέζικο δεν ακούγεται Razz ; )

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα   Sun Feb 19, 2017 5:15 am

Μπορεί αργότερα να υπάρχουν σκηνές στα παιδία των μαχών στο βιβλίο, ειδεμή πώς θα εμφανιστεί η Ανίτα; Όντως, εντελώς γιαπωνέζικο το "καραμουρού". Μου έρχεται στο μυαλό ο Καπαμαρού xixixi
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα   Sun Feb 19, 2017 9:56 am

Κι εγώ τον Καπαμαρού σκέφτηκα risa .

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα   Sat Feb 25, 2017 11:44 am

Τελείωσε...
Αρκετά στενάχωρο το τέλος, χωρισμοί, θάνατοι, συμβιβασμοί με τη μοίρα. Ρεαλιστικό όμως. Ακολούθησε μια λογική σειρά, δεν θα μπορούσε να έχει ξαφνικά χάπυ εντ δεδομένων των συνθηκών. Ακόμη κι έτσι η σειρά είναι υπέροχη. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα στους λάτρεις των ιστορικών δραμάτων.
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα   

Back to top Go down

Σχόλια για την τηλενουβέλα
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1