Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.

HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 

Σχόλια για την τηλενουβέλα.

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
mel
Admin

Female Posts : 1405

PostSubject: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Sat Jan 14, 2017 10:26 am

Η ιστορία βασίζεται σε μια τραβηγμένη όσο και ιντριγκαδόρικη ιδέα: η Αμάντα δυεισδύει ως νοσοκόμα στην οικογένεια Santa Cruz για να εκδικηθεί τα αδέρφια που την βίασαν πριν 14 χρόνια.
Τουλάχιστον μέχρι αυτά τα 15 πρώτα επεισόδια που έχω παρακολουθήσει ο ρυθμός είναι πολύ καλός, οι ηθοποιοί επίσης, ενώ δε λείπουν τα εξωτερικά γυρίσματα και οι ατέλειωτες εκτάσεις πρασίνου στην εξοχή να ξεκουράζουν τα μάτια μας. Έχει κάποια κλισέ όχι όμως από τα πλέον τετριμμένα (έλεος με τον παιδικό-εφηβικό έρωτα που σημαδεύει για πάντα).
Ποιό ειναι το πρόβλημα; Θυμίζει Avenida Brasil. Πάρα πολύ όμως. Πέρα από κάποιες παρόμοιες καταστάσεις και μεθόδους, στο 6ο επεισόδιο μαθαίνουμε ότι η Amanda θέλει να εκδικηθεί και για τον πατέρα της και βλέπουμε τα πλάνα να παγώνουν στο τέλος κάθε επεισοδίου. Κάτι άλλο που μου είχε διαφύγει στην αρχή είναι ότι το πραγματικό όνομα της ηρωίδας είναι Margarita, κάτι που παραπέμπει στην Rita της εν λόγω σειράς . Σαν να θέλουν να τονίσουν δηλαδή και στον πιο ανίδεο, στον πιο ανυποψίαστο "ποιά Φατμαγκιούλ και ποιοί Herederos del monte εμείς Avenida βλέπαμε φανατικά kraximo ". Επίσης η Amanda έχει μια υπέροχη σχέση με την κόρη του Luciano ενός από τα αδέρφια που δεν την βίασε αλλά σύμφωνα με την ίδια συνέβαλλε στον βιασμό (εμείς ξέρουμε ότι δεν έχει ιδέα) και με τον οποίο παίζει κάτι (από την πλευρά του σίγουρα). Μπορεί αυτό να μην είναι πρωτότυπο αλλά φαίνεται να μας λένε πάλι "όχι μόνο βλέπαμε Avenida αλλά είμαστε και Tufao-Nina team xixi ". Προσωπικά προτιμώ τον Luciano από τον Victor -παιδικός έρωτας, δουλεύει στους Santa Cruz ως επιστάτης.
Συνεπώς στην σύγκριση με την Avenida χάνει. Ο Carneiro πετύχαινε την ταύτιση του τηλεθεατή με τον ακραίο χαρακτήρα της Nina χτίζοντας με αυξανόμενη ένταση το μίσος προς την Carminha. Στην Amanda μου άρεσε που μαθαίνουμε τους σκοπούς της μετά το μισό του πρώτου επεισοδίου, όμως δεν μας περνάει τόσο επιτυχημένα το συναίσθημα. Καταλαβαίνουμε ότι της κάνανε κάτι φριχτό, ουσιαστικά όμως δεν έχουμε εκνευριστεί με τα αδέρφια δεν τα έχουμε μισήσει λόγω του συμβάντος (Claudio και ψυχάκιας Mateo πάντως κάνουν ότι μπορούν για να γίνουν αντιπαθητικοί). Την Daniela Ramirez την έχω δει και στην Esperanza και είναι καλή, δεν είναι όμως Falabella να λάμπει σε έναν τέτοιο ρόλο.
Για να μην προτρέχουμε, από δω και μπρος θα δούμε τι ψάρια πιάνουν οι σεναριογράφοι κι αν καταφέρουν να δημιουργήσουν ένα συναρπαστικό παιχνίδι όπως ο Carneiro.
Η σειρά έχει μεγάλη επιτυχία στην Χιλή και τουλάχιστον βλέπεται άνετα χωρίς να κουράζει και ή να ενοχλεί, πιστεύω θα αρέσει σε όποιον την αρχίσει, ειδικά αν δεν έχει παρακολουθήσει την Avenida.

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Sat Jan 14, 2017 9:14 pm

Είδα το πρώτο επεισόδιο για να πάρω μια γεύση.

Αν και δεν έχω δει την Avenida Brasil (μέχρι στιγμής) είναι γνωστή η ιστορία και όντως της μοιάζει πάρα πολύ. Ειδικά στο ερωτικό τρίγωνο: η πληγωμένη πρωταγωνίστρια- ο παιδικός/εφηβικός έρωτας κι ένας μεγαλύτερης ηλικίας. Ο Βίκτωρ μου άρεσε πάρα πολύ. Ο Λουσιάνο είναι μεγάλος, χήρος, έχει παιδί και μια αρραβωνιαστικά καρα-κλισέ για το συγκεκριμένο είδος σειρών. Ο galan ποιος είναι; Βίκτωρ ή Λουσιάνο;

Η πρωταγωνίστρια είναι πολύ καλή. Μέτρια εμφάνιση, γίνεται πειστική ως γυναίκα της διπλανής πόρτας (άλλωστε πρέπει να περνάει απαρατήρητη μιας και σχεδιάζει εκδίκηση, όχι να τραβάει όλα τα φώτα όπως η Φαβέλα στο Los Herederos del Monte ή η Μαριμάρ) και μεταδίδει συναισθήματα χωρίς να γίνεται μελό.

Το σενάριο (στο πρώτο επεισόδιο τουλάχιστον) χρησιμοποιεί έξυπνα την ειρωνία, τα υπονούμενα. Όπως όταν η Αμάντα χάιδευε τον σκύλο του επιστάτη, απέναντι στεκόταν ένας από τους βιαστές κι η μάνα του της είπε "Θα σε γεμίσει βρωμιά αυτό το ζώο". Ή όταν ο Βίκτωρ τραβούσε την Μέλι μακριά απ'τον ψυχάκια με το γυαλί, ο τελευταίος είπε "Είναι τρόπος αυτός να φέρεσαι σε μια γυναίκα;"

Αν δεν ήμουν πιεσμένη από θέμα χρόνου, θα τη συνέχιζα και στα επόμενα επεισόδια. Τώρα όμως δε γίνεται. Αναβολή επ'αορίστου διότι σκοπεύω ν'αρχίσω την Avenida Brasil πριν από αυτήν.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Sun Jan 15, 2017 10:34 am

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Αν και δεν έχω δει την Avenida Brasil (μέχρι στιγμής) είναι γνωστή η ιστορία και όντως της μοιάζει πάρα πολύ. Ειδικά στο ερωτικό τρίγωνο: η πληγωμένη πρωταγωνίστρια- ο παιδικός/εφηβικός έρωτας κι ένας μεγαλύτερης ηλικίας. Ο Βίκτωρ μου άρεσε πάρα πολύ. Ο Λουσιάνο είναι μεγάλος, χήρος, έχει παιδί και μια αρραβωνιαστικά καρα-κλισέ για το συγκεκριμένο είδος σειρών. Ο galan ποιος είναι; Βίκτωρ ή Λουσιάνο;

Ο Victor σαν άνδρας είναι πολύ... μπρουτάλ για τα γούστα μου  xixi , αλλά φαίνεται ηθικός χαρακτήρας. Υπάρχει το κλισέ του πρώτου έρωτα όπως είπα που δεν είναι πειστικό. Στην αρχή του πρώτου επεισοδίου είναι πολύ καλά με την Meli και μέχρι το τέλος προβληματίζεται μόνο επειδή ξανασυνάντησε την Margarita  scratch ; Βέβαια ο χωρισμός τους είχε γίνει πολύ απότομα, δεν είναι λίγο η κοπέλα σου να εξαφανίζεται σε μια βραδιά αλλά και πάλι είναι τραβηγμένο.
Τώρα αν έχουν πρότυπο την Avenida ο galan είναι αυτός. Πολλοί την θέλουν με τον Luciano που επίσης φαίνεται καλός αλλά αν μείνουν μαζί αυτός θα μπορέσει να στραφεί εναντίον των αδερφών του  scratch ;    

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Η πρωταγωνίστρια είναι πολύ καλή. Μέτρια εμφάνιση, γίνεται πειστική ως γυναίκα της διπλανής πόρτας (άλλωστε πρέπει να περνάει απαρατήρητη μιας και σχεδιάζει εκδίκηση, όχι να τραβάει όλα τα φώτα όπως η Φαβέλα στο Los Herederos del Monte ή η Μαριμάρ) και μεταδίδει συναισθήματα χωρίς να γίνεται μελό.

Στην Esperanza ήταν καλύτερη. Εντάξει όχι καρακουκλάρα αλλά φορούσε κάτι μίνι στολές καμαριέρας που αναδείκνυαν τα μακριά της πόδια και ήταν πολύ σέξι  axa . Κι έτσι όμως τις επιτυχίες της τις έχει. Αφού δεν της κάνανε το κούρεμα καπελάκι "είμαι ούφο" της Nina-Rita πάλι καλά. Όντως είναι πολύ καλή ηθοποιός.  

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Το σενάριο (στο πρώτο επεισόδιο τουλάχιστον) χρησιμοποιεί έξυπνα την ειρωνία, τα υπονούμενα. Όπως όταν η Αμάντα χάιδευε τον σκύλο του επιστάτη, απέναντι στεκόταν ένας από τους βιαστές κι η μάνα του της είπε "Θα σε γεμίσει βρωμιά αυτό το ζώο". Ή όταν ο Βίκτωρ τραβούσε την Μέλι μακριά απ'τον ψυχάκια με το γυαλί, ο τελευταίος είπε "Είναι τρόπος αυτός να φέρεσαι σε μια γυναίκα;"

Νομίζω τελικά αυτή η ειρωνεία κάνει τη διαφορά. Πέρα από τις ατάκες τα αδέρφια έχουν μια τόοοοσο καλή συμπεριφορά μπροστά στους άλλους που είναι να σε τρελάνει. Ας πούμε ο Bruno που την έχει πατήσει με την Amanda και για χάρη της ξυπνά ξημερώματα να κάνει κάτι χιλιόμετρα τζόκινγκ, την φλερτάρει διακριτικά χωρίς πίεση. Όποτε καταλαβαίνει ότι μπορεί να την φέρνει σε δύσκολη θέση απομακρύνεται. Της λέει πως αυτή τη φορά θέλει να κάνει "τα πράγματα σωστά". Δεν είναι να σου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι που τώρα θέλει να τα κάνει όλα σωστά aaaaaa ;

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Αν δεν ήμουν πιεσμένη από θέμα χρόνου, θα τη συνέχιζα και στα επόμενα επεισόδια. Τώρα όμως δε γίνεται. Αναβολή επ'αορίστου διότι σκοπεύω ν'αρχίσω την Avenida Brasil πριν από αυτήν.

Καλά εμένα η τηλενουβελική μου πορεία χωρίζεται σε προ και μετά Avenida Brasil, δε φανταζόμουν ποτέ πως μια σειρά χωρίς δυνατή ερωτική ιστορία θα με πώρωνε τόσο. Ελπίζω να σου αρέσει.

mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Tue Jan 17, 2017 6:06 pm

Μόλις είδα το 18. Εντάξει, πρέπει κάποια στιγμή να ξεκολλήσουν από την Avenida. Όταν η Carminha
Spoiler:

είχε λόγο που το έκανε, αυτό που έκανε ο Mateo δεν είχε κανένα νόημα και δεν διευκολύνει καμία εξέλιξη. Ίσως θέλανε να μας τονίσουν πόσο κακός είναι αλλά αυτό έτσι κι αλλιώς το έχουμε καταλάβει.
Ο Luciano
Spoiler:

. Είχαμε κι εδώ το παράλογο κλισέ όλων των τηλενουβελών
Spoiler:

. Πάντως μου αρέσει που η Amanda εδώ φαίνεται πιο τολμηρή από τη Nina που
Spoiler:

, δε διστάζει να τραβήξει το παιχνίδι με τους θύτες της. Μάλιστα
Spoiler:

. Καλά το πάει wdone .

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Fri Jan 20, 2017 2:12 am

Χμ, στο 18ο επεισόδιο γίνεται κάτι μεταξύ Αμάντας-Λουσιάνο; Στα προηγούμενα γίνεται τίποτα; Προσπαθώ ακόμα να ξεδιαλύνω τον galan. Ακριβώς επειδή ρώτησες αν θα μπορούσε να στραφεί κατά των αδερφών του, προβλέπω να γίνεται galan και να βιώνει εσωτερική σύγκρουση! Αλλά συνεχίζω να προτιμώ τον Victor λόγω εμφάνισης. Να μη ζήσουν κι αυτοί το απωθημένο τους; Οι παλιές αγάπες πάνε στον παράδεισο...
Μακάρι να βρω το Avenida Brasil με υπότιτλους ή στα ισπανικά. Βλέπω να γίνομαι φαν των βραζιλιάνικων μετά από τις 7 mulheres που βλέπω τώρα. Φροντίζουν πολύ τις σειρές τους.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Fri Jan 20, 2017 2:20 pm

Στο 18ο ο Luciano
Spoiler:

. Δεν έχει προηγηθεί κάτι, απλώς κάνει παρατηρήσεις στον αδερφό του Bruno που την φλερτάρει και καταλαβαίνουμε πως ζηλεύει. Πάντως η Amanda μετά
Spoiler:

. Μου φαίνεται επειδή είναι πιστοί στην Avenida θα την αφήσουν με τον Victor (μου αρέσει που στους τίτλους γράφουν idea original de, καλά risa ).  

Δε νομίζω να είναι δύσκολο να βρεις την Avenida στα ισπανικά, καλύτερα όμως να προσπαθήσεις να την βρεις με υπότιτλους. Κάποιοι ηθοποιοί μάτωσαν για τους ρόλους τους. Η Adriana Esteves είχε πει την απασχολούσε τόσο η Carminha που ούτε έτρωγε, ο Marcello Novaes είχε ταυτιστεί τόσο με τον Max που σε συνέντευξή του τα έχωνε στην Nina  risa . Αυτοί που κάνουν την μεταγλώττιση είναι καλοί είναι όμως σα να βλέπεις άλλο έργο  No . Ειδικά ο Max είναι ανεπανάληπτος respect .

mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Wed Feb 08, 2017 10:08 am

Έχω δει καμιά τριανταριά επεισόδια και εντοπίζω δύο μειονεκτήματα:
1. Σου δίνει (ή τουλάχιστον αυτό συμβαίνει μ' εμένα) την αίσθηση πως δεν υπάρχει σοβαρό σχέδιο από τους σεναριογράφους, απλώς έχουν πατήσει αρκετά στην Avenida, έχουν βάλει τοπικά στοιχεία και την Amanda να κάνει κάποιες κακιούλες. Μακάρι να διαψευσθώ.
2. Όταν είναι ν' "αποκαλυφθεί" κάποιο μυστικό, βάζουν μια μουσική αγωνίας και τελικά ο ενδιαφερόμενος πείθεται με μια πολύ χαζή δικαιολογία omg . Ελάτε παιδιά, κι εσείς το ξέρετε κι εμείς το ξέρουμε πως δε θα γίνει κάτι, δουλευόμαστε τώρα thymos ;

mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Mon Mar 13, 2017 2:40 pm

Μετά από 60 επεισόδια αφήνω την σειρά. Από την υπόθεση περιμένεις να αγωνία και ένταση και η Amanda δεν έχει. Ούτε καν η ίδια η ηρωίδα φαίνεται πολύ φανατική με την εκδίκησή της. Επιπλέον κάνει και πράγματα που δεν εξυπηρετούν τον σκοπό της, δεν έχει λόγο να εκβιάζει την Josefina! Τα επεισόδια διαρκούν 25 με 30 λεπτά, αυτό με βολεύει αλλά συμβάλει στο να πάει πολύ αργά. Αν είχε καμιά συμπαθητική δεύτερη ιστορία μπορεί να την συνέχιζα, αλλά οι δεύτερες ιστορίες είναι αδιάφορες και τετριμμένες.  
Τα θετικά της: μπορείς να δεις άνετα ένα επεισόδιο χωρίς να βαρεθείς ή να νιώσεις ότι σε προσβάλλει, οι περισσότεροι ηθοποιοί είναι πολύ καλοί και οι κακοί από τους καλύτερους κακούς τηλενουβέλας! Τίποτα παραπάνω όμως, δεν συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό του κοινού. Αν θα μείνει με τον Victor ή τον Luciano (παρεμπιπτόντως αν και με τον Luciano μου αρέσει περισσότερο και τον θεωρώ καλύτερο ηθοποιό την σκηνή που αυτός κλαίει και πέφτει στην αγκαλιά της την βρήκα πολύ ψεύτική), ή για κάποια άλλη εξέλιξη μπορώ να μάθω απ' το ίντερνετ.

Sponsored content

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    

Back to top Go down

Σχόλια για την τηλενουβέλα.
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1