Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.

HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 

Σχολια για την σειρα.

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
paola

Female Posts : 184

PostSubject: Σχολια για την σειρα.   Mon Jan 02, 2017 6:18 pm

"Cuando seas mia" η' "Παλομα και Λορεντζο" στα ελληνικα.Ακυρος τιτλος,αφου στην πραγματικοτητα ο ηρωας λεγεται "Diego". aaaaaa Ακομα θυμαμαι την εκπληξη μου,οταν σε ενα επεισοδιο,ειδα την Παλομα να γραφει το ονομα "Diego" στην αμμo
Εκεινη την εποχη,δεν ειχαμε και ιντερνετ,για να διαλευκανω το μυστηριο. Smile σκεφτηκα πως ειτε του αλλαξαν το ονομα, η΄οτι ειχε δυο ονοματα και διαλεξαν το πιο ευηχο. xixi
Η σειρα προβληθηκε απο το Star,το 2002,και ειχε 238 επεισοδια.Ειναι remake της σειρας "Cafe con aroma mujer".
Η ιστορια εχει να κανει με την φτωχη εργατρια Παλομα και το νεαρο πλουσιοπαιδο Λορεντζο,οι οποιοι πρεπει να περασουν εναν ωκεανο προβληματων και εμποδιων για να ειναι μαζι. amor
Το ζευγαρι ειναι πανεμορφο (αν και τον Sergio τον προτιμω με κοντα μαλλια,αλλα και παλι γοητευτικος ειναι),και εχουν φο-βε-ρη χημεια! amor2
Στα συν και το υπεροχο τραγουδι στην entrada.
Πολυ προσφατα ειδα ξανα λιγα επεισοδια,μετα απο τοσα χρονια Αααααχχχχχ!Επαθα κοκομπλοκο!
Πραγματικα ενιωσα τοση νοσταλγια.Και παντα οταν βλεπω μια σειρα με τις original φωνες,ενω την εχω δει μεταγλωττισμενη στο παρελθον,ειναι σαν να βλεπω κατι καινουργιο.Η μερα με την νυχτα πραγματικα.
Προσωπικα την θεωρω απο τις πολυ καλες σειρες. erwtas
[You must be registered and logged in to see this image.]
Back to top Go down
View user profile
Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Σχολια για την σειρα.   Mon Jan 02, 2017 8:53 pm

Εγώ είχα μπερδευτεί και με την Παλόμα που την έλεγαν Τερέζα Σουάρες και μετά Έλενα Ολιβάρες. Δεν είχα καταλάβει στην αρχή πως το Παλόμα ήταν παρατσούκλι.
Έχει καλογραμμένο σενάριο που βασίζεται σε βιβλίο και θίγει διάφορα κοινωνικά προβλήματα. Το βρίσκω μέτριο όμως, δε μ' ενθουσίασε ιδιαίτερα, πρώτον εξαιτίας της οικογενειακής saga που με βάζει να κάνω συνειρμούς με Φώσκολο και δεύτερον, επειδή έχει πάρα πολλά επεισόδια.
Πειράζει που ο κακός, ο Φαμπιάν, μου άρεσε περισσότερο; Και με την Anette Michel ήταν φοβερό ζευγάρι!
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

Female Posts : 1293

PostSubject: Re: Σχολια για την σειρα.   Tue Jan 03, 2017 10:03 am

Η τηλενουβέλα είχε μια πρωτοτυπία φοβερή για το είδος της: ο Ντιέγο (κατά Σταρ Λορέντζο xixi ) όχι μόνο δεν είναι ο γνωστός μάτσο που έχει χόμπι να αλλάζει γυναίκες μέχρι να βρει την μία, αλλά σε όλη την ζωή του έχει μόνο μία κανονική σχέση, με την Παλόμα! Αντιστοίχως ο μοναδικός άνδρας για την Παλόμα είναι ο Ντιέγο. Πρόκειται για μια πραγματικά θυελλώδη σχέση, με ωραίες στιγμές και πάρα πολλές εντάσεις, τόσο ρομαντική και μοναδική που κάνει ακόμα και τους επιστήμονες να σχίζουν τα πτυχία τους synefaki .
Μια χαρακτηριστική σκηνή πλην του σκισίματος του πτυχίου είναι αυτή που ο Ντιέγο απειλεί να κάνει κακό στον εαυτό του με ένα μαχαίρι. Νόμιζα ότι θα κόψει της φλέβες του ή θα το μπήξει στην καρδιά του, ευτυχώς έκοψε μόνο την κοτσίδα του risa .       
Οι δύο πρωταγωνιστές είναι στα καλύτερά τους, η Σύλβια πανέμορφη.  
Αν και δεν την έβλεπα φανατικά, γενικά την θεωρώ καλή σειρά.

paola

PostSubject: Re: Σχολια για την σειρα.   Tue Jan 03, 2017 3:08 pm

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Εγώ είχα μπερδευτεί και με την Παλόμα που την έλεγαν Τερέζα Σουάρες και μετά Έλενα Ολιβάρες. Δεν είχα καταλάβει στην αρχή πως το Παλόμα ήταν παρατσούκλι.  
Έχει καλογραμμένο σενάριο που βασίζεται σε βιβλίο και θίγει διάφορα κοινωνικά προβλήματα. Το βρίσκω μέτριο όμως, δε μ' ενθουσίασε ιδιαίτερα, πρώτον εξαιτίας της οικογενειακής saga που με βάζει να κάνω συνειρμούς με Φώσκολο και δεύτερον, επειδή έχει πάρα πολλά επεισόδια.
Πειράζει που ο κακός, ο Φαμπιάν, μου άρεσε περισσότερο; Και με την Anette Michel ήταν φοβερό ζευγάρι!
Χαχα,λοιπον,τωρα που το λες,κι εγω το ιδιο ειχα παθει με την Παλομα,δεν ηξερα οτι ηταν παρατσουκλι. xixi
Οτι βασιζεται σε βιβλιο δεν το ηξερα.
Πραγματικα πολλααααα τα επεισοδια.Εγω πλεον,δεν μπορω να δω σειρα με παρα πολλα επεισοδια, 150 επ. να εχει μια σειρα και τσιναω.Αλλα τοτε δεν θυμαμαι να διαμαρτυρομουν.Ηταν η απογευματινη μας συνηθεια,μου αρεσε οποτε ok.
Καλος ο Φαμπιαν,και η Anette Michel κουκλα η γυναικα δεν το συζηταμε!
Αυτη που μου καθοταν στο στομαχι,ηταν αυτη που παντρευτηκε ο Ντιεγκο-Λορετζο.Ουχ!!  aporripsi
Επισης μου αρεσε που η σειρα ηταν λιγο προχω για την εποχη της.Οταν αρχισε τα παιδια,ηταν ολα στην Ευρωπη για σπουδες και βλεπουμε την μια με το πολυχρωμο μαλλι,και την αλλη να ειναι ζευγαρι με τον εγχρωμο νεαρο.Δεν τα βλεπαμε και συχνα τοτε αυτα. Smile
Back to top Go down
View user profile
Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Σχολια για την σειρα.   Tue Jan 03, 2017 10:20 pm

mel wrote:
Η τηλενουβέλα είχε μια πρωτοτυπία φοβερή για το είδος της: ο Ντιέγο (κατά Σταρ Λορέντζο xixi ) όχι μόνο δεν είναι ο γνωστός μάτσο που έχει χόμπι να αλλάζει γυναίκες μέχρι να βρει την μία, αλλά σε όλη την ζωή του έχει μόνο μία κανονική σχέση, με την Παλόμα!

Είναι όντως πρωτοτυπία, δεδομένου ότι οι άντρες στις τηλενουβέλες μπορούν να πηγαίνουν με όποια θέλουν αρκεί να είναι πιστοί στις πρωταγωνίστριες στη σκέψη τους, αλλά μήπως ο Ντιέγο-Λορέντζο είχε πρόθυμο πνεύμα και αδύναμο σώμα; Δεν το έβλεπα και συχνά ώστε να ξέρω, νομίζω όμως πως δε λειτουργούσε. Μόνο με την Παλόμα λειτούργησε. Η δε Παλόμα εξαναγκάστηκε να δουλέψει σε πορνείο,απορώ πώς γλίτωσε τους πελάτες.

mel wrote:
Νόμιζα ότι θα κόψει της φλέβες του ή θα το μπήξει στην καρδιά του, ευτυχώς έκοψε μόνο την κοτσίδα του risa

Ευτυχώς, γιατί τον προτιμώ κι εγώ με κοντό μαλλί. Με το μακρύ σγουρό, συν το τετράγωνο πρόσωπο, θύμιζε λιγάκι Ταρζάν.

paola wrote:
Οτι βασιζεται σε βιβλιο δεν το ηξερα.

To Cafe con aroma de mujer του Fernando Gaitan. Για να είμαι ειλικρινής, θα ήθελα να δω την πρωτότυπη σειρά, την κολομβιανή, διότι πρωταγωνιστεί ο Γκάι Έκερ και είναι σταθμός στην ιστορία των λάτιν σειρών.

paola wrote:
Επισης μου αρεσε που η σειρα ηταν λιγο προχω για την εποχη της.Οταν αρχισε τα παιδια,ηταν ολα στην Ευρωπη για σπουδες και βλεπουμε την μια με το πολυχρωμο μαλλι,και την αλλη να ειναι ζευγαρι με τον εγχρωμο νεαρο.Δεν τα βλεπαμε και συχνα τοτε αυτα. Smile

Πολύ προχώ θα έλεγα. Παρουσιάζει κι ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι, αν θυμάμαι καλά; Ένας συγγενής του Ντιέγο-Λορέντζο;
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

Female Posts : 1293

PostSubject: Re: Σχολια για την σειρα.   Wed Jan 04, 2017 9:25 am

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
mel wrote:
Η τηλενουβέλα είχε μια πρωτοτυπία φοβερή για το είδος της: ο Ντιέγο (κατά Σταρ Λορέντζο xixi ) όχι μόνο δεν είναι ο γνωστός μάτσο που έχει χόμπι να αλλάζει γυναίκες μέχρι να βρει την μία, αλλά σε όλη την ζωή του έχει μόνο μία κανονική σχέση, με την Παλόμα!

Είναι όντως πρωτοτυπία, δεδομένου ότι οι άντρες στις τηλενουβέλες μπορούν να πηγαίνουν με όποια θέλουν αρκεί να είναι πιστοί στις πρωταγωνίστριες στη σκέψη τους, αλλά μήπως ο Ντιέγο-Λορέντζο είχε πρόθυμο πνεύμα και αδύναμο σώμα; Δεν το έβλεπα και συχνά ώστε να ξέρω, νομίζω όμως πως δε λειτουργούσε.

Αυτό θυμάμαι ήταν το σοκ του πρώτου επεισοδίου, η αδυναμία λειτουργίας xixi . Δε θα έλεγα όμως ότι ήταν κλασικά ανίκανος καθώς η ανικανότητα δεν είναι επιλεκτική. Ο άνθρωπος απλώς ήταν φτιαγμένος για την Παλόμα (για καμία άλλη)!

paola

PostSubject: Re: Σχολια για την σειρα.   Wed Jan 04, 2017 6:13 pm

" H  τηλενουβέλα είχε μια πρωτοτυπία φοβερή για το είδος της: ο Ντιέγο (κατά Σταρ Λορέντζο xixi ) όχι μόνο δεν είναι ο γνωστός μάτσο που έχει χόμπι να αλλάζει γυναίκες μέχρι να βρει την μία, αλλά σε όλη την ζωή του έχει μόνο μία κανονική σχέση, με την Παλόμα!"

Ε ναι δεν το βλεπεις και σε καθε σειρα αυτο.Σπανιοτατο.   Wink
Είναι όντως πρωτοτυπία, δεδομένου ότι οι άντρες στις τηλενουβέλες μπορούν να πηγαίνουν με όποια θέλουν αρκεί να είναι πιστοί στις πρωταγωνίστριες στη σκέψη τους, αλλά μήπως ο Ντιέγο-Λορέντζο είχε πρόθυμο πνεύμα και αδύναμο σώμα; Δεν το έβλεπα και συχνά ώστε να ξέρω, νομίζω όμως πως δε λειτουργούσε.
Κι εγω που το εβλεπα δυστυχως δεν το θυμαμαι.. :(

"Νόμιζα ότι θα κόψει της φλέβες του ή θα το μπήξει στην καρδιά του, ευτυχώς έκοψε μόνο την κοτσίδα του risa"
 "Ευτυχώς, γιατί τον προτιμώ κι εγώ με κοντό μαλλί. Με το μακρύ σγουρό, συν το τετράγωνο πρόσωπο, θύμιζε λιγάκι Ταρζάν."

Χαχαχαχα κι ελεγα "ποιον μου θυμιζει.."   Smile  Smile  .ε,δεν του παει το μακρυ μαλλι! Την σκηνη την θυμηθηκα οταν την εγραψε η Mel.

"To Cafe con aroma de mujer του Fernando Gaitan. Για να είμαι ειλικρινής, θα ήθελα να δω την πρωτότυπη σειρά, την κολομβιανή, διότι πρωταγωνιστεί ο Γκάι Έκερ και είναι σταθμός στην ιστορία των λάτιν σειρών. "
 Κριμα που δεν εχουν μεταφρασει το βιβλιο στα ελληνικα.Θα μου αρεσε να διαβασω το original story.Οσο για την σειρα,πραγματικα τοσα χρονια που ασχολουμαι με το "αθλημα" τα καλυτερα εχω ακουσει,παιζει κι ο αγαπημενος Γκαι Εκερ.Το εχω δει λιγο στο youtube αλλα δεν με τραβαει και φοβερα.:-P Ειναι και ψιλοχαλια η ποιοτητα των video...Θα μπορουσα ομως να τοδω.Αυτο που δεν θα μπορουσα ειναι το επομενο remake "Destiliando Amor".Αγαπω την Rivera πολυ,αλλα ο Yanez ειδικα σε αυτη την σειρα ουχ!! Rolling Eyes  scratch

"Πολύ προχώ θα έλεγα. Παρουσιάζει κι ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι, αν θυμάμαι καλά; Ένας συγγενής του Ντιέγο-Λορέντζο;"

Δυστυχως ουτε αυτο το θυμαμαι.Αμαν κι αυτο το Star,δεν μπορει να ξαναπαιξει την σειρα; (Ναι,ξερω σωθηκα) Smile
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Σχολια για την σειρα.   

Back to top Go down

Σχολια για την σειρα.
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1