Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.

HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 

Massa Fresca (ΕΡΤ2).

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
mel
Admin

Female Posts : 1405

PostSubject: Massa Fresca (ΕΡΤ2).    Thu Aug 11, 2016 9:47 pm

Η περίληψη και το τρέιλερ (κάτι λίγο πιο ανοιχτό για πρωταγωνιστή δεν τους βρισκόταν skeftomai ; ):
[You must be registered and logged in to see this link.]

PostSubject: Re: Massa Fresca (ΕΡΤ2).    Thu Aug 11, 2016 11:17 pm

Είναι μεσογειακός τύπος ο πρωταγωνιστής...
Είναι ενδιαφέρον που η ΕΡΤ συνεχίζει με ισπανόφωνες και πορτογαλόφωνες σειρές αλλά τη συγκεκριμένη δεν θα την τιμήσω. Δεν με τραβάει το συνέδριο. Υποθέτω βέβαια είναι για μικρότερες ηλικίες
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

Female Posts : 1405

PostSubject: Re: Massa Fresca (ΕΡΤ2).    Fri Aug 26, 2016 3:26 pm

Συμπαθητικό. Από την αρχή μας συστήνει τα πολλά πρόσωπα της ιστορίας χωρίς να κουράζει. Αν και είμαι αντίθετη στο να ακούγονται τόσα αγγλόφωνα τραγούδια σε μη αγγλόφωνες σειρές η μουσική επιμέλεια είναι πολύ καλή και τα κομμάτια κολλάνε.
Η Μαρία Μιγκέλ είναι γλυκούλαamor . Οι διεκδικητές της όχι e oxi . Ο μαυριδερός (μου κάνει περισσότερο προς... Καλκούτα μεριά παρά μεσογειακός) είναι φοβερά γυναικάς. Τον ίδιο ηθοποιό τον έχω πετύχει ξεβαμμένο σε τρέιλερ πορτογαλικής σειράς με λεσβίες (!). Ο δεύτερος μου είναι πιο συμπαθής σαν χαρακτήρας αλλά ούτε και αυτός μου αρέσει εμφανισιακά.
Όπως κάθε οικογενειακή σειρά που σέβεται τον εαυτό της έχει κι αυτή ένα παιδάκι με πρόβλημα. Στη Νταντά η μικρούλα είχε ψυχολογικά, στο Somos familia το μικρότερο κοριτσάκι έμενα μουγκό και το άλλο ήλπιζε οι γονείς του να έχουν απαχθεί από εξωγήινους, εδώ η γλυκιά Teresinha απαγορεύεται να εκτεθεί στις ακτίνες του ήλιου λόγω κάποιας σπάνιας ασθένειας sorpresa ! Ελπίζω να λυθεί κι αυτό. Υπάρχει και μια κοκκινομάλλα η Caterina που νόμιζα ότι θα είναι κακιά γιατί από τότε που έβλεπα την Σάντυμπελ μου είχε εντυπωθεί στον εγκέφαλο "κοκκινομάλλα με παραπλήσιο όνομα=κακιά", αλλά οι κακές είναι εκτός της στενής οικογένειας.
Σαν σειρά είναι σοβαρότερη από την Floricienta με διάθεση να θίξει αρκετά κοινωνικά θέματα. Ελπίζω αυτό να μην αποβεί εις βάρος του πολύ καλού μέχρι στιγμής ρυθμού. Αν και η μοίρα κάθε οικογενειακού είναι η γελοιότητα, γι αυτό και δεν περιμένω πολλά!

PostSubject: Re: Massa Fresca (ΕΡΤ2).    Sun Aug 28, 2016 2:20 pm

Το είδα κι εγώ το καινούργιο, κυρίως επειδή δεν βλέπω τίποτα αυτή την εποχή και βαριόμουνα. Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά είναι συμπαθητικό. Οπωσδήποτε καλύτερο από κάτι άλλα παιδικά/νεανικά/οικογενειακά που έχει παίξει η ΕΡΤ.
Φυσικά έχει αρκετά κλισέ: η Μαρία είναι η φτωχή, χτυπημένη από τη μοίρα (έχασε τη μητέρα της, δεν γνωρίζει ποιος είναι ο πατέρας της και έχει αρνητικά συναισθήματα απέναντί του, χρωστάει πολλά λεφτά), έχει όνειρα, είναι καλόκαρδη και αγωνίστρια. Θα αναλάβει τα παιδιά μετά το θάνατο των γονιών τους τα οποία θα τη λατρέψουν (η πιο μικρή την λατρεύει ήδη), θα ερωτευθεί τον πλούσιο θείο Φρανσίσκο που είναι καζανόβας αλλά για χάρη της Μαρίας θα σοβαρευτεί και θα αντιμετωπίζει τις τρικλοποδιές της κακιάς θείας των παιδιών (μαύρα ρούχα, μαύρο καρέ μαλλί σαν την Κρουέλα ντε Βιλ) που εποφθαλμιά την περιουσία και ίσως διεκδικήσει και τον θείο, αν και μέχρι στιγμής δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Φυσικά υπάρχει και το κλασικό θύμα: ένας καλός φίλος της Μαρίας που είναι ερωτευμένος μαζί της αλλά εκείνη τον βλέπει μόνο σαν αδερφό. Υποθέτω ότι ο σεναριογράφος θα τον έχει αρκετά επεισόδια κολλημένο με τη Μαρία ώστε να ζηλεύει ο Φρανσίσκο και ίσως η Μαρία τα φτιάξει μαζί του σε κάποια φάση απογοήτευσης.
Μου άρεσαν τα πλάνα από το εργοστάσιο που δείχνουν εργάτες να βγάζουνε υλικό με κάτι σαν κοντάρια από καμίνια. Έτσι λαμπερό που ήταν το υλικό μου φάνηκε πολύ εντυπωσιακό, αν κατάλαβα καλά αυτό το εργοστάσιο παράγει γυαλικά. Επίσης μου κίνησε την περιέργεια το μυστικό του κηπουρού και δεν έχω μαντέψει ακόμα τι μπορεί να ψάχνει στο σπίτι όπως και η ιστορία της γυναίκας με το γιο της που προσέλαβε ο πατέρας των παιδιών στο εργοστάσιο. Σε κάνει να υποπτεύεσαι ότι ο νεαρός είναι κι αυτός γιος του πατέρα των παιδιών αλλά δεν το έψαξα για να δω αν οι υποψίες μου είναι αληθινές.
Στα συν σε σχέση με τις αντίστοιχες σειρές που έχουν παιχτεί στο παρελθόν είναι ότι δεν έχει το στοιχείο του μεταφυσικού (καμιά μαμά-νεράιδα, φάντασμα, κακιά που κάνει μαγικά) και εύχομαι να παραμείνει έτσι. Επίσης οι ερμηνείες είναι "ήσυχες", χωρίς υπερβολές και δράματα. Βέβαια κρίνω από τα πέντε πρώτα επεισόδια. Δεν ξέρω μέχρι πότε θα συνεχίσω να το βλέπω, αυτά προς το παρόν.
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Massa Fresca (ΕΡΤ2).    

Back to top Go down

Massa Fresca (ΕΡΤ2).
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» George Clooney look for a house in Lunigiana, Italy