Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.

HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 

Μιράντα η προδομένη γυναίκα, το βιβλίο.

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
mel
Admin

Female Posts : 1434

PostSubject: Μιράντα η προδομένη γυναίκα, το βιβλίο.    Sat Apr 23, 2016 9:26 pm

Ομολογώ δεν είχα ιδέα ότι είχε γίνει βιβλίο sorpresa : [You must be registered and logged in to see this link.] (πέρασα τον πιο σύντομο σύνδεσμο, υπάρχουν περιγραφές στο google, κριτικές δεν έχω βρει ακόμα scratch ).

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Μιράντα η προδομένη γυναίκα, το βιβλίο.    Sat Apr 23, 2016 9:35 pm

Ούτε εγώ ήξερα για το βιβλίο! Στη wikipedia γράφει ότι η τηλενουβέλα βασίζεται στην κολομβιανική σειρά Senora Isabel (1993) του Bernardo Romero Pereiro που έγραψε και το βιβλίο το 1998. Αν το βιβλίο γράφτηκε μετά την πρώτη σειρά γιατί έχει πρωταγωνίστρια τη Μιράντα και όχι τη δόνια Ιζαμπέλ; Εκτός αν πρόκειται για επανέκδοση του βιβλίου το 1998...
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Μιράντα η προδομένη γυναίκα, το βιβλίο.    Sun Apr 24, 2016 10:06 am

Δεν ξέρω, υποθέτω πως βάλανε τον τίτλο και το εξώφυλλο για εμπορικούς λόγους scratch .

Athina

PostSubject: Re: Μιράντα η προδομένη γυναίκα, το βιβλίο.    Tue Sep 26, 2017 9:36 pm

Διαβάζω το βιβλίο αυτή την εποχή, βασικά κοντεύω να το τελειώσω. Είναι ωραίο, και είναι βασισμένο στο Mirada de Mujer του 1997, όχι στο πρωτότυπο Señora Isabel. Απ' ότι ξέρω όταν η Azteca αποφάσισε να κάνει το remake, κάλεσε τον Bernardo Romero από την Κολομβία για να αναλάβει ο ίδιος την προσαρμογή του. Υποθέτω ότι λόγω της τεράστιας επιτυχίας που είχε η σειρά στο Μεξικό εκείνος έγραψε και το βιβλίο το 1998, γι' αυτό και το εξώφυλλο.

Α, και την πρωταγωνίστρια δεν τη λένε Μιράντα αλλά Μαρία Ινές στο πρωτότυπο. Σε "Μιράντα" υποθέτω ότι το άλλαξε το Star, ορμώμενο προφανώς από το "Mirada" του ορίτζιναλ τίτλου, και μετά μάλλον μπήκε έτσι και στη μετάφραση του βιβλίου.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Μιράντα η προδομένη γυναίκα, το βιβλίο.    Tue Sep 26, 2017 10:08 pm

To Mirada έγινε Μιράντα όπως και το Niña Νίνα Laughing . Το διαβάζεις στα ισπανικά ή στα ελληνικά;

Athina

PostSubject: Re: Μιράντα η προδομένη γυναίκα, το βιβλίο.    Tue Sep 26, 2017 10:50 pm

mel wrote:
To Mirada έγινε Μιράντα όπως και το Niña Νίνα Laughing . Το διαβάζεις στα ισπανικά ή στα ελληνικά;

Quote :
To Mirada έγινε Μιράντα όπως και το Niña Νίνα

Έτσι Laughing Στα ελληνικά το διαβάζω.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Μιράντα η προδομένη γυναίκα, το βιβλίο.    Wed Sep 27, 2017 10:00 am

Αφού υπάρχει ακόμα στα ελληνικά θα το έχω υπόψιν μου Wink .

Athina

PostSubject: Re: Μιράντα η προδομένη γυναίκα, το βιβλίο.    Wed Sep 27, 2017 10:34 am

Βασικά δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμα. Εμένα μου το δάνεισε ένας φίλος μου που του το είχαν δώσει από παλιά.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Μιράντα η προδομένη γυναίκα, το βιβλίο.    Wed Sep 27, 2017 2:17 pm

Τότε θα δω αν υπάρχει σε καμιά βιβλιοθήκη.

Sponsored content

PostSubject: Re: Μιράντα η προδομένη γυναίκα, το βιβλίο.    

Back to top Go down

Μιράντα η προδομένη γυναίκα, το βιβλίο.
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1