Τηλενουβελοτρέλα
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

 

 Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2)

Go down 
2 posters
Go to page : Previous  1, 2
AuthorMessage
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2160
Join date : 2015-08-13

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2)   Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 EmptyThu Feb 18, 2016 1:57 pm

Κι εμένα μου λέει κάτι η φάτσα του, δεν θυμάμαι όμως πού τον έχω ξαναδει. Hermanos και El Faro δεν έχω παρακολουθήσει άρα μπορεί να τον πέτυχα σε καμιά ταινία. H Adriana Ugarte πάντως που κάνει τη Σίρα θα παίξει στην καινούργια ταινία του Αλμοδοβάρ (Julieta) που θα κυκλοφορήσει μέσα στη χρονιά. Κι εγώ δε χάνω Αλμοδοβάρ, έχω δει τα άπαντά του abrazo

Κάτι μου λέει πως ο πατέρας της Σίρα δεν είναι τόσο ανίδεος σχετικά με την ιδιότητά της scratch Τι να πω, δεν είναι ξεκάθαρο... Κι αυτός ο Ντα Σίλβα μου θυμίζει Βλάχο λόγω φάτσας (μακρύς μύστακας) και πορτογαλικής προφοράς Laughing Μ' αρέσει που στη σειρά οι διάφορες εθνικότητες μιλάνε τα ισπανικά με την προφορά των μητρικών τους γλωσσών.
Mel, οι προβλέψεις μας για τον Μάρκους επιβεβαιώνονται στο αμέσως επόμενο επεισόδιο erwtas pyrotexnhmata Η Σίρα μπαίνει στην πιο δύσκολη αποστολή της
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6609
Join date : 2015-08-11

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2)   Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 EmptyThu Feb 18, 2016 9:54 pm

Ο Ντα Σίλβα είναι πολύ πιο μούτρο απ' ότι περίμενα και έδειχνε τζέντλεμαν No . Το κατάλαβα όταν είδα τον καημένο τον υπάλληλο τρομοκρατημένο lygmos . Όντως η προφορά του είναι πολύ βαριά. Έβαλε να σκοτώσουν τον Ντανιέλ στο αυτοκίνητο scratch ; Γιατί είδα μια λάμψη αλλά δεν περίμενα να γίνει εκεί για πρακτικούς λόγους (άντε να καθαρίζεις τα καθίσματα). Αλλά θα τον φάνε τα γκομενικά xixixi . Το είχα υποπτευθεί ότι η γραμματέας ήταν ερωτευμένη μαζί του αλλά δεν περίμενα ότι από την ζήλια της θα του τη φέρει έτσι.  
Ο Μάρκους ωραίος και κομψότατος respect . Η Σίρα τελευταία μου φαινόταν αρκετά μικρή και κατέληξα πως αυτό συμβαίνει γιατί τα ρούχα της (ειδικά αυτό το γουναρικό) ταιριάζουν περισσότερο σε μεγαλύτερη γυναίκα. Φυσικά εκείνη την εποχή δεν είχαν πάρα πολλές επιλογές.
Ο πατέρας της δύσκολο να γνωρίζει κάτι. Εδώ δεν υποπτεύεται ο Μάρκους που είναι και συνάδελφος!

_________________
Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Oaca_a17
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel


Female Posts : 6609
Join date : 2015-08-11

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2)   Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 EmptyFri Feb 19, 2016 9:08 pm

Χμ... λάθος οι εκτιμήσεις μου στην προηγούμενη δημοσίευση. Που να το φανταστώ ότι η Σίρα θα κατηγορούσε τον Φράνκο στην Μπεατρίθ και εκείνη θα ανοιγόταν σχετικά με τις πολιτικές της πεποιθήσεις και όλα αυτά στο στόμα του λύκου! Πάντως ταλεντάρα στην κατασκοπεία η δεύτερη wdone wdone wdone respect respect respect . Ενώ η άλλη μόνο στην... μανάβισσα της δεν έχει πει ότι είναι κατάσκοπος xixixi (την κατάλαβε η γραμματέας, φαντάσου aporripsi ).
Πολύ χαρακτηριστική η σκηνή που η Μπεατρίθ "εξομολογείται" τον έρωτά της στον Ντα Σίλβα και η Σίρα δείχνει άκρως ευχαριστημένη-ικανοποιημένη από την παράσταση αλλά προσπαθεί να μην το δείξει. Μπεατρίθ εσύ σούπερ στάρ pyrotexnhmata !!!

_________________
Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Oaca_a17
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2160
Join date : 2015-08-13

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2)   Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 EmptySat Feb 20, 2016 2:13 pm

Είχα μείνει λίγο πίσω στα επεισόδια ενώ η σειρά έφτασε στο αποκορύφωμά της! Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα για τη Σίρα μιας κι ο Λόγκαν είναι στη μαύρη λίστα του Ντα Σίλβα κι η ίδια απαγορεύεται να του μιλήσει fovos
mel wrote:
Πάντως ταλεντάρα στην κατασκοπεία η δεύτερη wdone wdone wdone respect respect respect . Ενώ η άλλη μόνο στην... μανάβισσα της δεν έχει πει ότι είναι κατάσκοπος xixixi (την κατάλαβε η γραμματέας, φαντάσου aporripsi ).

carcajadas carcajadas H Μπεατρίς θα σώσει τους Άγγλους τελικά! Αν μη τι άλλο είναι ετοιμόλογη και αμέσως βρήκε τη δικαιολογία όταν έγινε τσακωτή στην αποθήκη. Το 'παιξε και με φυσικό τρόπο ενώ η Σίρα χαμογελούσε αμήχανα και καρφωνόταν. Δεν πειράζει που απολύθηκε η Μπεατρίς. Να δουλεύει για ένα τόσο επικίνδυνο άτομο σαν τον Ντα Σίλβα δεν είναι κι ο,τι καλύτερο.
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6609
Join date : 2015-08-11

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2)   Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 EmptyMon Feb 22, 2016 9:18 pm

Το πρόλαβα από εκεί που δίνει ένα δώρο στον σοφέρ για την εγγονούλα του. Κρίμα, να νοιώθει τόση αναστάτωση μέσα της η Σίρα και να πρέπει να προσποιείται την χαρούμενη στους ναζί καλεσμένους. Ένας κι ένας όλοι τους thymos . Καλά το παίζει πάντως. Με επιδεξιότητα πήρε αυτό που ήθελε αλλά θα την προδώσει το φτερό απ' το κοκαλάκι (αμ δεν είχε φροντίσει να έχει κοκαλάκια που δε μαδάνε xixixi ). Και η Ροσαλίντα δεν ήθελε να πει τίποτα στον Μάρκους. Ναι, εκεί τους έπιασε η μυστικότητα xixixi .

_________________
Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Oaca_a17
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2160
Join date : 2015-08-13

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2)   Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 EmptyTue Feb 23, 2016 12:29 pm

Η Σίρα το έσκασε νύχτα από το ξενοδοχείο καθώς ο σωφέρ την περίμενε στην είσοδο, πλήρωσε ένα αγροτικό, πήγε μέχρι τη Ροζαλίντα και της είπε πως κινδυνεύουν οι Άγγλοι. Ξαναγύρισε μεσάνυχτα από την είσοδο της υπηρεσίας. Την άλλη μέρα πήγε με τον Μανουέλ στο κλαμπ της Ροζαλίντα δήθεν για να διασκεδάσουν, βρήκε τον Μάρκους και τον προειδοποίησε να ξεκουμπιστεί. Δεν έφευγε αυτός αν δεν έφευγε κι αυτή! Καθυστέρησε πολύ και του επιτέθηκαν. Δεν έπαθε μεγάλη ζημιά, ευτυχώς, κι η Σίρα του έραψε το μπράτσο με βελόνα και κλωστή μπρρρρ. Πόσο χρήσιμες είναι οι ικανότητες μια μοδίστρας τελικά!
Δυστυχώς, την πρόδωσε όντως το φτερό. Ο Μανουέλ της την έχει στημένη κι αν την πιάσει με τον Μάρκους, τη βάψανε κι οι δυο! Μα κι αυτός ξέχασε το καπέλο του στο δωμάτιό της. Απρόσεχτοι κατάσκοποι!
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6609
Join date : 2015-08-11

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2)   Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 EmptyTue Feb 23, 2016 9:14 pm

Σήμερα το έχασα και πρέπει να ήταν καλό επεισόδιο. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να πεθάνουν αυτοί με τους οποίους είχε εμπορικές συνήθως σχέσεις ο Ντα Σίλβα. Όχι ότι όσα κάνουν οι άνθρωποι έχουν πάντα λογική φυσικά.
Λίγο άσχετο: ότι η Σίρα ράβει το μπράτσο fovos του Μάρκους μου θύμισε κάτι επεμβάσεις στις Γενιές της σιωπής. Το έχεις διαβάσει;

_________________
Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Oaca_a17
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2160
Join date : 2015-08-13

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2)   Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 EmptyWed Feb 24, 2016 1:43 pm

Γενιές της Σιωπής; Δεν το έχω ακουστά. Μυθιστόρημα είναι;

Το επεισόδιο είχε πολύ δράση. Ο σωφέρ ειδοποίησε τον Μάρκους ότι ο Ντα Σίλβα έστειλε άτομα να σκοτώσουν τη Σίρα, την βρήκε και την έσωσε, πέρασαν διάφορες περιπέτειες και το έσκασαν για Μαδρίτη. Στη Μαδρίτη πέρασαν τη νύχτα μαζί amor2 και την άλλη μέρα παρέδωσε το μικροφιλμ στους Άγγλους. Δυστυχώς, με το που γύρισε στο εργαστήρι την άρπαξε ο Ντα Σίλβα και την κρατά όμηρο. Πρέπει να σκότωσε και τον σωφέρ για προδοσία No
Ένα επεισόδιο έμεινε για να ολοκληρωθεί η σειρά, προβλέπω να γίνεται της μουρλής με Ντα Σίλβα και Λόγκαν
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6609
Join date : 2015-08-11

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2)   Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 EmptyWed Feb 24, 2016 6:20 pm

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Γενιές της Σιωπής; Δεν το έχω ακουστά. Μυθιστόρημα είναι;

Ναι, βασισμένο σε αληθινές ιστορίες, άρεσέ μου πολλά αν και δύσκολα θα το ξαναέπιανα. Αφορά τις ζωές κάποιων Κυπρίων γύρω στα μέσα του περασμένου αιώνα και οι συνθήκες που περιγράφονται είναι συνήθως πολύ σκληρές. Ειδικά μια μάνα είναι για σκότωμα en exallw en exallw en exallw , όμως το τέλος είναι αισιόδοξο. Πιο πολύ μου άρεσε που οι διάλογοι είναι στην κυπριακή διάλεκτο, πραγματικά το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ κατώτερο αν αποδίδονταν στα νέα ελληνικά. Και η τόσο φυσική συνύπαρξη μεταφυσικού και καθημερινότητας. Ήταν best seller και βλέπω ότι είχε γίνει και σειρά στην κυπριακή τηλεόραση. Εντελώς άσχετα με την Σίρα όλα αυτά αλλά είχα την περιέργεια αν το είχες διαβάσει Laughing .
Πάμε για το τελευταίο, να γράψω και μια γενική κριτική phdaw ap' thn xara m .

_________________
Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Oaca_a17
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel


Female Posts : 6609
Join date : 2015-08-11

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2)   Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 EmptyWed Feb 24, 2016 10:13 pm

Ήταν καλή σειρά. Σε κάθε επεισόδιο είχε σημαντικές εξελίξεις ενώ δεν έλειπε η δράση. Επίσης καλές ερμηνείες, ειδικά της πρωταγωνίστριας στην οποία πέφτει το μεγαλύτερο βάρος και προσεγμένη αναπαράσταση της εποχής: ρούχα, κτίρια (τι ήταν αυτοί οι... κήποι της Χενεραλίφε όπου έμενε η Ροσαλίντα lipothimia ; ). Υπέροχη σκηνοθεσία και τοπία. Άντε να υπήρχαν ένα δυο λάθος πλάνα.
Όσον αφορά την υπόθεση η ιδέα να γίνονται κατάσκοποι άτομα υπεράνω υποψίας είχε τα πλεονεκτήματά της αλλά και σοβαρότερα μειονεκτήματα: έλλειψη εκπαίδευσης, πειθαρχίας, στοιχείων που δυσκόλεψαν την Σίρα που παρόλα αυτά τα κατάφερε περίφημα. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε κάτι τέτοιο να λειτουργήσει στην πράξη.  
Το τέλος με συγκίνησε, γιατί παρόλα όσα περάσανε αποφάσισαν να ριψοκινδυνεύσουν την ευτυχία τους για έναν ανώτερο σκοπό lygmos .

_________________
Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Oaca_a17
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Αλμοδοβαρεμένη

Αλμοδοβαρεμένη


Posts : 2160
Join date : 2015-08-13

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2)   Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 EmptyThu Feb 25, 2016 3:29 pm

Το μυθιστόρημα το βρήκα στο goodreads και βλέπω πολύ καλές κριτικές. Θα το έχω στα υπ' όψιν γιατί μου αρέσουν τα ιστορικά.

Η σειρά μου άρεσε κι εμένα σε επίπεδο παραγωγής. Κατάφερε να μας βάλει στο κλίμα της εποχής άνετα. Ένα από τα μεγαλύτερα ατού της ήταν ότι προχωρούσε γρήγορα και είχε σασπένς. Η Σίρα ήταν πειστική ως ονειροπόλα μεροκαματιάρα αρχικά και δυναμική κοσμοπολίτισσα αργότερα, όταν έγινε Αρίς, αλλά κι εμένα μου έμεινε η απορία πώς ανταποκρίθηκε στο ρόλο της κατασκόπου χωρίς προετοιμασία! Όταν είχε χτυπήσει τον αστράγαλο κι ο Λόγκαν της έδωσε όπλο για να τον περιμένει ώσπου να φέρει βοήθεια, εκείνη απάντησε ότι δεν ξέρει ούτε πώς το κρατάνε. Ύστερα κατάφερε να ακινητοποιήσει έναν από τους άνδρες του Ντα Σίλβα! Ωραίος ήταν κι ο τρόπος που ξετυλίχτηκε η σχέση της με τον Λόγκαν, η κοινή συμμετοχή τους στην επικίνδυνη αποστολή. Το μόνο που ήθελα και δεν έδειξε, ήταν να εμφανιζόταν ξανά η μητέρα της Σίρα. Να ξαναέσμιγαν όπως έσμιξε με τον πατέρα της.
Σε γενικές γραμμές, πάντως, ήταν απολαυστική σειρά.
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6609
Join date : 2015-08-11

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2)   Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 EmptyThu Mar 10, 2016 10:06 am

Ανακάλυψα ότι είχα δει την Adriana Ugarte αλλού και δεν την θυμόμουν! Πρωταγωνιστούσε στην Señora, αντικειμενικά δεν ήταν κακή σειρά όμως την σταμάτησα νωρίς, με κούρασε η διάρκεια των επεισοδίων και τα πολλά "te quiero desde antes de conocerte" varethhka . Επίσης παίζει εμφύλιος (λείπει ο Μάρτης απ' την Σαρακοστή Razz ; ). Αν πάντως κάποιος ενδιαφέρεται: http://www.rtve.es/alacarta/videos/la-senora/senora-capitulo-1/1583859/

_________________
Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Oaca_a17
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel


Female Posts : 6609
Join date : 2015-08-11

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2)   Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 EmptyThu Nov 01, 2018 2:22 pm

Fanart:
Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcR8BBRooGhzL2qZb7jZju7Zgijz97a6Z4e0MmeBSwLthTaxz4zA

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcSYIOwt8R1yXBgsTlE--giRuvUiaQacACuasZoHL8FrIEI5d9lXBA

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcSAyjm9dtLW6UuTfwcdMUCiKCH_2cUCPjOLb-UQ_vbBnHwvo0YJiA

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Abb7b4deb7fc

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 PHKnV

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 NULtq

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 XZw5l

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 El_tie10

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 FmMzk

Πηγή: http://latinoparaiso.ru/

_________________
Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Oaca_a17
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel


Female Posts : 6609
Join date : 2015-08-11

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2)   Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 EmptyMon May 11, 2020 9:33 am


_________________
Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Oaca_a17
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel


Female Posts : 6609
Join date : 2015-08-11

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2)   Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 EmptyWed Oct 11, 2023 3:27 pm

Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 5XxGMVf1lsg

_________________
Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Oaca_a17

paola likes this post

Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Sponsored content





Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2)   Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2) - Page 2 Empty

Back to top Go down
 
Η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras, ET 2)
Back to top 
Page 2 of 2Go to page : Previous  1, 2

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Τηλενουβελοτρέλα :: Γενικού περιεχομένου :: Ισπανικές σειρές-
Jump to: