Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.

HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 

Σχόλια για την τηλενουβέλα

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Σχόλια για την τηλενουβέλα   Wed Jan 06, 2016 7:42 pm

Η σειρά δείχνει τη σύγκρουση της άγριας φύσης με τον πολιτισμό. Η Δόνια Μπάρμπαρα είναι ο,τι πιο αιμοβόρικο κυκλοφορεί στα μέρη της, θηρίο κανονικό που επιβάλλει τους δικούς της νόμους με τους μπράβους και τα όπλα ενώ στον ελεύθερο χρόνο της ασχολείται με μαύρη μαγεία ela xriste kai panag Εμφανίζεται τότε ο πολιτισμένος Σάντος Λουσάρδο με τις σπουδές στη νομική και τις προχωρημένες ιδέες, αποφασισμένος να αλλάξει τη νοοτροπία των κατοίκων. Η σύγκρουση είναι αναπόφευκτη, ερωτεύτηκαν μάλιστα ώσπου μπήκε στο σκηνικό η ατάλαντη Genesis Rodriguez και μας πρόσφερε μια άνοστη και επιδειξιομανή Μαρισέλα No
Στη σειρά συμβαίνουν σοκαριστικά πράγματα που όμως δεν θα μπορούσαν να λείπουν αφού η πρωταγωνίστρια είχε στόχο ζωής να εκδικηθεί τους βιαστές της
Spoiler:

Αυτό που μου άρεσε εμένα ήταν το βαθύ ψυχογράφημα των χαρακτήρων, οι σκηνές δράσης και τα εξωτικά τοπία. Η Edith Gonzalez ήταν εκπληκτική. Κατάφερε κι έκανε τη Μπάρμπαρα πειστική με όλη τη σκληρότητα και τις αδυναμίες της. Και οι ιστορίες στο Background ήταν όμορφες.
Αυτό που θα άλλαζα οπωσδήποτε (εκτός από την Genesis Rodriguez) είναι
Spoiler:

Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

Female Posts : 1298

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα   Thu Jan 07, 2016 10:19 am

Δεν έχω δει την τηλενουβέλα έχω όμως διαβάσει το βιβλίο. Όλα είναι συμβολικά: η Δόνια Μπάρμπαρα είναι η βιασμένη μεταφορικά και κυριολεκτικά Βενεζουέλα, η καθυστερημένη και γεμάτη προλήψεις, η απόγονος Μαρισέλα η άγρια Βενεζουέλα που αλλάζει με την βοήθεια της εκπαίδευσης και του πολιτισμού (Σάντος). Όταν η δεύτερη ζευγαρώνει με τον Σάντος η πρώτη εξαφανίζεται και η τύχη της αγνοείται.  
Φυσικά στο βιβλίο δεν υπάρχει κανιβαλισμός ή δεύτερος βιασμός (οι σεναριογράφοι το παράκαναν Laughing ). Θα το χαρακτήριζα εθνικό μυθιστόρημα.

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα   Mon Jan 11, 2016 8:05 am

Δεν έχω διαβάσει το μυθιστόρημα μέχρι στιγμής, αν και θα το ήθελα πολύ. Η εκδίκηση της Μπάρμπαρα υπάρχει σ'αυτό; Στην ταινία του 1943 πάντως δεν υπήρχε και λέγεται ότι η ταινία είναι η πιο πιστή στο βιβλίο εκδοχή της ιστορίας.
Τώρα που το σκέφτομαι, ο πατέρας της Μαρισέλα αποτελεί κι αυτός ένα σύμβολο, μάλλον είναι οι άρχοντες που δεν κατάφεραν να λύσουν τα προβλήματα της χώρας. Κατεστραμμένος από τα πάθη του, η Μπάρμπαρα τον είχε στο χέρι κι επιπλέον ανίκανος να φροντίσει τη Μαρισέλα, το μέλλον...
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα   Mon Jan 11, 2016 8:46 pm

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Δεν έχω διαβάσει το μυθιστόρημα μέχρι στιγμής, αν και θα το ήθελα πολύ. Η εκδίκηση της Μπάρμπαρα υπάρχει σ'αυτό; Στην ταινία του 1943 πάντως δεν υπήρχε και λέγεται ότι η ταινία είναι η πιο πιστή στο βιβλίο εκδοχή της ιστορίας.

Όχι στο βιβλίο δεν υπάρχει εκδίκηση. Η Μπάρμπαρα έχει μετατραπεί σε μια πολύ σκληρή γυναίκα, ασχολείται με μαγγανείες και  μαλώνει με τον Σάντος για τα όρια των κτημάτων και για αγροτικά θέματα παρόλο που τον έχει ερωτευθεί.

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Τώρα που το σκέφτομαι, ο πατέρας της Μαρισέλα αποτελεί κι αυτός ένα σύμβολο, μάλλον είναι οι άρχοντες που δεν κατάφεραν να λύσουν τα προβλήματα της χώρας. Κατεστραμμένος από τα πάθη του, η Μπάρμπαρα τον είχε στο χέρι κι επιπλέον ανίκανος να φροντίσει τη Μαρισέλα, το μέλλον...

Ένα άλλο πρόσωπο-σύμβολο (κάνει μπαμ όμως Laughing ) είναι ο Αμερικάνος (πώς του ήρθε να είναι Αμερικάνος xixixi ) που με το αλκοόλ κρατάει σε κατάσταση ζώου τον πατέρα της Μαρισέλα.

Υπάρχει όμως και μια φράση στο βιβλίο που θα την χαρακτήριζα ρατσιστική. Αποδίδει κάποιες αρνητικές ιδιότητες στους Ινδιάνους. Πόσο έχει περάσει η αντίληψη ότι ο πολιτισμός είναι ίδιον των λευκών Ευρωπαίων!

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα   Wed Jan 13, 2016 12:02 am

mel wrote:
Ένα άλλο πρόσωπο-σύμβολο (κάνει μπαμ όμως Laughing ) είναι ο Αμερικάνος (πώς του ήρθε να είναι Αμερικάνος xixixi ) που με το αλκοόλ κρατάει σε κατάσταση ζώου τον πατέρα της Μαρισέλα.

Συνεργάζεται με την Μπάρμπαρα όμως ο Αμερικανός κι αυτό με μπερδεύει. Εγώ περίμενα οι γκρίνγκος να θέλουν να βγάλουν από τη μέση τους άγριους και προληπτικούς φεουδάρχες της Λατινικής Αμερικής.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα   Wed Jan 13, 2016 10:31 am

Δε θυμάμαι αν και στο βιβλίο αυτοί οι δύο συνεργάζονται. Πάντως δεν είναι περίεργο αν το σκεφτείς. "Σε κάθε χώρα θα βρείτε πρόθυμα καθάρματα" έλεγε ο Χίτλερ. Άλλοι θα το κάνουν από συμφέρον, άλλοι από βλακεία. Το έχουμε δει το έργο (και το βλέπουμε). Ακόμα κι αν δηλώνεις εκπολιτιστής τους χρήσιμους δεν τους πετάς (παρά μόνο όταν δεν τους έχεις πια ανάγκη).

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα   Thu May 11, 2017 6:04 pm

mel wrote:
Δεν έχω δει την τηλενουβέλα έχω όμως διαβάσει το βιβλίο. Όλα είναι συμβολικά: η Δόνια Μπάρμπαρα είναι η βιασμένη μεταφορικά και κυριολεκτικά Βενεζουέλα, η καθυστερημένη και γεμάτη προλήψεις, η απόγονος Μαρισέλα η άγρια Βενεζουέλα που αλλάζει με την βοήθεια της εκπαίδευσης και του πολιτισμού (Σάντος). Όταν η δεύτερη ζευγαρώνει με τον Σάντος η πρώτη εξαφανίζεται και η τύχη της αγνοείται.  
Φυσικά στο βιβλίο δεν υπάρχει κανιβαλισμός ή δεύτερος βιασμός (οι σεναριογράφοι το παράκαναν Laughing ). Θα το χαρακτήριζα εθνικό μυθιστόρημα.

Το διάβασα επιτέλους. Τι ζωή κι αυτή στη σαβάνα! Με τόση σκληρότητα γύρω τους, περιοχές που κάνουν την επιβίωση βαριά κι ασήκωτη, πώς να μην αγριέψουν κι οι άνθρωποι; Ο Σάντος φοβόταν συνεχώς μην ακολουθήσει τα βήματα των αιμοβόρων προγόνων του ενώ είχε πάει να τους εκπολιτίσει.
Η σειρά, πιστεύω, συμπληρώνει το βιβλίο. Αποδίδει στο έπακρο τους βασικούς χαρακτήρες και τα διλήμματά τους, ενώ οι επιπλέον σάλτσες (η εκδίκηση κατά βιαστών) έχουν ενδιαφέρον κι ένταση. Τουλάχιστον εγώ ήθελα να δω τη δόνια Μπάρμπαρα να παίρνει πίσω το αίμα της.
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα   

Back to top Go down

Σχόλια για την τηλενουβέλα
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1