Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.

HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 

Σχόλια για την τηλενουβέλα.

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
mel
Admin

Female Posts : 1346

PostSubject: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Mon Nov 23, 2015 10:07 pm

Είδα το πρώτο επεισόδιο. Δεν ήταν κακό, ούτε κάτι το ιδιαίτερο φυσικά αλλά είχε ζουμί. Και ωραία εξωτερικά πλάνα, πόσο θα ήθελα να είμαι σ' εκείνη την παραλία με τη λευκή άμμο amor . Το πρόβλημα είναι ότι η ιστορία δε φαίνεται να προσαρμόζεται αληθοφανώς στο σήμερα. Είναι δυνατόν τρία χρόνια η Μονσερά να μην μπορούσε να επικοινωνήσει με τον αρραβωνιαστικό της; Τι δίκτυο είχε carcajadas ; Στην σημερινή εποχή υπάρχουν χίλιοι δυο τρόποι να το κάνει, κινητό, σταθερό, mail, skype, γράμμα (έστω) για τους πιο παραδοσιακούς. Και ο αρραβωνιαστικός πίστευε ενώ δεν είχαν επικοινωνία ότι η σχέση τους συνεχιζόταν κανονικά eleos ; Μόνο η Πηνελόπη περίμενε τόσο καιρό τον Οδυσσέα αλλά αυτοί ήταν παντρεμένοι Razz .
Κατά τ' άλλα πρώτη φορά ακούμε σε τηλενουβέλα τον πατέρα να προτρέπει την κόρη να μην παντρευτεί αλλά να ζήσει πρώτα τη ζωή της xixixi . Ο Alberto Estrella πάλι κακός και εν δυνάμει βιαστής, σα να μην έχει περάσει μέρα από πάνω του. Η "γλυκιά δασκάλα Χιμένα" πάλι... ας το αφήσουμε, μην πούμε κάτι πολύ κακό No . Οι χαρακτήρες δεν ξεφεύγουν πολύ απ' τα κλισέ (κακιά μάνα, ανεπρόκοπος γιος-αδυναμία της) και τον "καημένο" τον Μπενχαμίν ούτε να πεθάνει με την ησυχία του τον αφήσαν, εκείνη την ώρα πλάκωσαν όλοι xixixi .
Ωραίο κλείσιμο επεισοδίου με τη Μονσερά να αγκαλιάζει τον Αλεχάντρο πιστεύοντας πως είναι άλλος.
Η μεταγλώττιση με ξενέρωσε αλλά δεν είναι απ' τις χειρότερες. Ο Δημήτριο όμως μου φαίνεται ότι βγαίνει κάπως θηλυπρεπής scratch .

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Fri Nov 27, 2015 8:08 pm

Βλέπω τη σειρά στα ισπανικά αφού δεν έχω πρόσβαση στην τηλεόραση και ίσως να είναι καλύτερα που γλιτώνω τη μεταγλώττιση.
mel wrote:
Το πρόβλημα είναι ότι η ιστορία δε φαίνεται να προσαρμόζεται αληθοφανώς στο σήμερα. Είναι δυνατόν τρία χρόνια η Μονσερά να μην μπορούσε να επικοινωνήσει με τον αρραβωνιαστικό της;

Πράγματι, μου έκανε εντύπωση πώς κόλλησαν συνήθειες και αντιλήψεις άλλων εποχών σε μια σύγχρονη σειρά. Ούτε στις τηλενουβέλες της προηγούμενης δεκαετίας δεν έβλεπα να αρραβωνιάζονται από τα 16 (η Μονσεράτ με τον Σεμπαστιάν), τις μανάδες να λένε στις κόρες τους ότι θα έπρεπε να ντρέπονται επειδή φιλιούνται στην αυλή με κάποιον, να μην την αφήνουν να βγει στο δρόμο χωρίς συνοδεία ή να ανησυχούν γιατί ο γαμπρός γεννήθηκε εξώγαμος.
mel wrote:
Οι χαρακτήρες δεν ξεφεύγουν πολύ απ' τα κλισέ

Ειδικά γι' αυτό δεν μπορεί να φτάσει το Amor Real ούτε στο μικρό του δαχτυλάκι. Εκεί οι χαρακτήρες ήταν πολύ δουλεμένοι, εδώ είναι στεγνοί. Η μάνα της Μονσεράτ είναι η γνωστή υποκρίτρια που ενώ κεράτωνε χρόνια και ζαμάνια τον άνδρα της, βγάζει κηρύγματα ηθικής και όταν θυμώνει γρυλίζει. Η μάνα της Ματίλδε δεν ήταν έτσι, ήταν απλά μια ανόητη γυναίκα της υψηλής κοινωνίας κολλημένημε το "τι θα πει ο κόσμος" και πειστική για την εποχή που έζησε. Ο γιος από την άλλη, δεν έχει καθόλου χαρακτήρα, μήπως τον έβαλαν ως συμπλήρωμα των σκηνικών; aporia nystaaa
Η Angelique Boyer παίζει καλά το κορίτσι της διπλανής πόρτας, δεν ξέρω αν εξελιχθεί αργότερα ο χαρακτήρας της, προς το παρόν δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο. Τη ντύνουν πολύ καλά, τα παστέλ της πάνε και φαίνεται καλοκαιρινή και δροσερή. Τον Sebastian Rulli δε νομίζω ότι μπορώ να τον κρίνω αντικειμενικά, είναι η αδυναμία μου! erwtas Παρότι έχει ταλέντο, η ερμηνεία του Κολούνγκα στον ίδιο ρόλο ήταν κορυφαία. Όπως και να 'χει, τον Αλεχάντρο εγώ τον ερωτεύτηκα ήδηamor2
Ο Luis Roberto Guzmán είναι αγγούρι όμως. Δεν με πείθει καθόλου για παθιασμένος με την πρωταγωνίστρια.
mel wrote:
Ο Alberto Estrella πάλι κακός και εν δυνάμει βιαστής, σα να μην έχει περάσει μέρα από πάνω του

Μάλλον τον βάζουν να παίζει συνέχεια τον κακό λόγω φυσιογνωμίας. Έχει αρκετά άγρια φάτσα xixixi
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Sat Nov 28, 2015 9:36 am

Δεν είναι περίεργο σε μια επαρχιακή πόλη του Μεξικού να έχουν ακόμη πολύ συντηρητικές αντιλήψεις, οι ερωτικές σχέσεις να μην είναι τόσο αποδεκτές και ένα παιδί εκτός γάμου να φέρει το στίγμα. Όμως... είναι πάρα πολλά αυτά που στο σήμερα απλώς δεν κολλάνε.. Ένα από αυτά ότι η Maria παίρνει το άλογο να βρει τον Alejandro που βρίσκεται σε άλλη πόλη (δε θα μπορούσε να πάρει το αγροτικό aporia ; ).
Τον Jose Luis δεν τον πολυσυμπαθώ γιατί δεν... τιμάει και τόσο τα παντελόνια του. Αντί να μιλήσει μια και καλή στον πατέρα της, πότε ο Jose Luis δεν μπορεί... κ.λ.π. κ.λ.π.    
Πάντως μου άρεσε που είδα πάλι τα χαρακτηριστικά σκηνικά με τα πολύχρωμα σπιτάκια και την ωραία τους αρχιτεκτονική. Βρίσκω την σειρά αξιοπρεπή αλλά και χλιαρή προς το παρόν. Περιμένω ν' ανάψουν τα αίματα!

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Sun Dec 06, 2015 4:00 am

Βλέποντας τον Ντιμίτριο καθισμένο στην πολυθρόνα να τον χαστουκίζει η μάνα του χωρίς την παραμικρή αντίδραση εκ μέρους του, βεβαιώθηκα πως τον έχουν για να συμπληρώνει τα σκηνικά! Θυμήθηκα κιόλας τον Ναντίτο που επίσης δεν αντιδρούσε όταν η Σοράγια τον απειλούσε με ψαλίδι. Το 'χει η μοίρα του, φαίνεται.
Τα σκηνικά είναι όντως όμορφα, γραφικά, ειδικά η περιοχή με τους καταρράκτες μου αρέσει πολύ.
Επειδή βαριέμαι τα περιφερειακά, σκοπεύω να δω μόνο την ιστορία της Μονσεράτ με τον Αλεχάντρο αντί για ολόκληρη την τηλενουβέλα
Back to top Go down
View user profile
Athina

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Sun Dec 06, 2015 1:01 pm

Παίζεται κι εδώ αυτό (είμαι Ισπανία για μεταπτυχιακό) αλλά είναι αρκετά προχωρημένο, νομίζω όπου να 'ναι θα τελειώσει. Μέτριο μου φάνηκε απ' όσο έχω δει. Κλασική Televisa με τις υπερβολικές ερμηνείες, υπερβολές στο στόρυ κτλ. Αλλά ένας λόγος για μένα να το χαζεύω που και που είναι επειδή παίζει ο αγαπημένος μου Alejandro Avila (Victor). amor Παρότι η παρτενέρ που του έχουν βάλει δεν του ταιριάζει.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Sun Dec 06, 2015 1:43 pm

Α ζηλεύω λίγο που είσαι στην Ισπανία, αν και για σπουδές Smile . Στα πρώτα επεισόδια πάντως είχε αρκετά τολμηρές σκηνές με την Μονσερά και τον antagonico, που είναι η Televisa που ξέρουμε Razz  Laughing ;
Ο Victor είναι ζευγάρι με τη Maria; Γιατί στην αρχή αυτήν θέλει. Ή βρήκε άλλη (την Margarita Magaña μήπως) scratch ;

Last edited by mel on Sun Dec 06, 2015 9:31 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
View user profile http://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Άσχετη

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Sun Dec 06, 2015 9:23 pm

Γενικά συμφωνώ με τα παραπάνω σχόλια. Αρκετά πράγματα προδίδουν ότι η σειρά είναι ριμέικ σειράς εποχής και δεν πολυκολλάνε. Στο επεισόδιο της Πέμπτης π.χ. στο πάρτυ της Νάντια που είχε πάει η Μονσεράτ (το "τ" στο Μονσεράτ δεν προφέρεται; ), ο αδερφός της Νάντια (καλό κουμάσι φαίνεται κι αυτός, ήρθε και ταίριαξε με τον άχρηστο τον Διμίτριο) άρχισε να λέει κάποια πράγματα όχι και τόσο κομψά ("ναι, σπούδαζα ανατομία... των γυναικών στη Βραζιλία") και να εξάρει την ομορφιά της Μονσεράτ με όχι και τόσο ωραίο τρόπο αλλά αυτό δεν ήταν λόγος να εξοργιστεί ο Αλεχάντρο και να την υπερασπιστεί λες και έγινε κάτι φοβερό. Μια τέτοια αντίδραση είναι φυσιολογική σε σειρά εποχής.
Πάντως το ότι η πρωταγωνίστρια ολοκληρώνει τις σχέσεις της με άλλον ενώ έχει ήδη γνωρίσει τον πρωταγωνιστή είναι φοβερό βήμα για την Τελεβίζα δεν το συζητώ.  pyrotexnhmata Ομολογώ ότι σοκαρίστηκα λίγο.
Σχετικά με τον τίτλο της σειράς (όσα μου έκλεψε η ζωή) ταιριάζει στον χαρακτήρα του Χοσέ Λουίς αλλά δεν θα πω περισσότερα για όσους δεν θέλω να μάθουν τίποτα για τη συνέχεια. Αν όσα διάβασα ευσταθούν τότε ο Χοσέ Λούις είναι κάτι σαν αρσενική Μαριμάρ.
Back to top Go down
View user profile
Athina

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Sun Dec 06, 2015 10:22 pm

mel wrote:
Α ζηλεύω λίγο που είσαι στην Ισπανία, αν και για σπουδές Smile . Στα πρώτα επεισόδια πάντως είχε αρκετά τολμηρές σκηνές με την Μονσερά και τον antagonico, που είναι η Televisa που ξέρουμε Razz  Laughing ;
Ο Victor είναι ζευγάρι με τη Maria; Γιατί στην αρχή αυτήν θέλει. Ή βρήκε άλλη (την Margarita Magaña μήπως) scratch ;

H Maria ποιά είναι; Ο Victor θέλει τη Nadia που δεν ξέρω το όνομα της ηθοποιού. Αλλά και σαν ηθοποιός και σαν γυναίκα του πέφτει λίγη.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Sun Dec 06, 2015 10:28 pm

Τη Maria την κάνει η Grettel Valdez, είναι μια κοπέλα που εργάζεται στο ράντζο και είναι ερωτευμένη με τον Alejandro. Η Nadia μου αρέσει. Δεν τρελαίνομαι αλλά εντάξει. Πάλι καλά που γλιτώνει από τον άνδρα της!

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Tue Dec 08, 2015 3:07 pm

Άσχετη wrote:

Πάντως το ότι η πρωταγωνίστρια ολοκληρώνει τις σχέσεις της με άλλον ενώ έχει ήδη γνωρίσει τον πρωταγωνιστή είναι φοβερό βήμα για την Τελεβίζα δεν το συζητώ.  pyrotexnhmata Ομολογώ ότι σοκαρίστηκα λίγο.
Σχετικά με τον τίτλο της σειράς (όσα μου έκλεψε η ζωή) ταιριάζει στον χαρακτήρα του Χοσέ Λουίς αλλά δεν θα πω περισσότερα για όσους δεν θέλω να μάθουν τίποτα για τη συνέχεια. Αν όσα διάβασα ευσταθούν τότε ο Χοσέ Λούις είναι κάτι σαν αρσενική Μαριμάρ.

Είμαστε συνηθισμένοι στις τηλενουβέλες όπου η πρωταγωνίστρια έχει μόνο έναν άντρα στη ζωή της ο,τι και να τύχει, ακόμη κι αν παντρευτεί άλλον! Κι εμένα μου έκανε εντύπωση ότι ο πρωταγωνιστής δεν θα είναι ο πρώτος της πρωταγωνίστριας.
Αρσενική Μαριμάρ; Εμ, κάπως έπρεπε να γεμίσουν τα 190 επεισόδια. Δεν βαρέθηκαν όμως το ίδιο βιολί; Ύστερα αναρωτιούνται γιατί οι μεξικάνικες τηλενουβέλες περνάνε κρίση. Αν γύριζαν λιγότερα επεισόδια, θα είχαν και πιο σφιχτοδεμένη αφήγηση.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Tue Dec 08, 2015 3:22 pm

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Είμαστε συνηθισμένοι στις τηλενουβέλες όπου η πρωταγωνίστρια έχει μόνο έναν άντρα στη ζωή της ο,τι και να τύχει, ακόμη κι αν παντρευτεί άλλον! Κι εμένα μου έκανε εντύπωση ότι ο πρωταγωνιστής δεν θα είναι ο πρώτος της πρωταγωνίστριας.

Εγώ είχα σοκαριστεί στη La fea mas bella, που ο Fernando δεν ήταν ο πρώτος της Lety carcajadas . Ε βέβαια είχαμε δει τόσες πανέμορφες κοπέλες να είναι παρθένες, που να φανταστώ ότι η Lety που δε θέλω να ακουστώ ρατσίστρια αλλά δύσκολα την πλησιάζει άνθρωπος δεν ήταν  carcajadas carcajadas carcajadas . Φυσικά και το πρωτότυπο σενάριο δεν ήταν το μεξικάνικο  xixixi .
Ποιος ξέρει, αν γυρίζονταν οι ιστορίες αντίστροφα με τους άνδρες Μαριμάρ και Μάριους της γειτονιάς, μπορεί να έπνεε νέος άνεμος στη μεξικάνικη τηλενουβέλα axa (χαραμίζομαι που δεν είμαι σύμβουλος της Televisa xixixi ).

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Tue Dec 08, 2015 5:49 pm

mel wrote:
Εγώ είχα σοκαριστεί στη La fea mas bella, που ο Fernando δεν ήταν ο πρώτος της Lety carcajadas . Ε βέβαια είχαμε δει τόσες πανέμορφες κοπέλες να είναι παρθένες, που να φανταστώ ότι η Lety που δε θέλω να ακουστώ ρατσίστρια αλλά δύσκολα την πλησιάζει άνθρωπος δεν ήταν carcajadas carcajadas carcajadas

Δεν είχα ιδέα! Βέβαια, δεν το παρακολουθούσα κιόλας, ορισμένα επεισόδια είδα. Μένω άφωνη που δεν το άλλαξαν οι Μεξικανοί διότι αυτοί είναι οι πιο κολλημένοι στο συγκεκριμένο θέμα και συνήθως τα σενάρια τηλενουβελών άλλων χωρών τους αλλάζουν τα φώτα!

mel wrote:
Ποιος ξέρει, αν γυρίζονταν οι ιστορίες αντίστροφα με τους άνδρες Μαριμάρ και Μάριους της γειτονιάς, μπορεί να έπνεε νέος άνεμος στη μεξικάνικη τηλενουβέλα axa (χαραμίζομαι που δεν είμαι σύμβουλος της Televisa xixixi ).

Θα πρέπει να δώσεις μεγάλο αγώνα για να τους πείσεις να ξεκολλήσουν. Παίρνουν μια χαρά πρωτότυπα σενάρια και τα κάνουν παρωδίες. Το κολομβιανό La Tormenta έχει πρωταγωνιστή μια αρσενική Μαριμάρ. Ο παίδαρος του λαού (Κριστιάν Μέιερ γαρ) φτωχός, άξεστος κι εργατικός, τα φτιάχνει με την πλούσια και κομψή αφεντικίνα, αυτήν τον παρατάει αναγκαστικά για να παντρευτεί άλλον κι αφού τραβήξει των παθών του τον τάραχο επιστρέφει να εκδικηθεί με άλλη ταυτότητα και άλλη γκαρνταρόμπα. Το ήρε ο Μεχία και το έκανε La Tempestad. Να ήταν το μόνο που κολομβιανό που κατέστρεψε; Οι Κολομβιανοί σε λίγο θα βγουν να τον κυνηγήσουν εκτός ίντερνετ
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Tue Dec 08, 2015 10:13 pm

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Το κολομβιανό La Tormenta έχει πρωταγωνιστή μια αρσενική Μαριμάρ. Ο παίδαρος του λαού (Κριστιάν Μέιερ γαρ) φτωχός, άξεστος κι εργατικός, τα φτιάχνει με την πλούσια και κομψή αφεντικίνα, αυτήν τον παρατάει αναγκαστικά για να παντρευτεί άλλον κι αφού τραβήξει των παθών του τον τάραχο επιστρέφει να εκδικηθεί με άλλη ταυτότητα και άλλη γκαρνταρόμπα.

Αλλά αμφιβάλλω αν οι αρσενικοί Μαριμάρ ξέρουν να κρατάνε τη θέση τους no no y no . Πώς να τους σεβαστεί μετά η γυναίκα και να μη τους πετάξει μετά σαν στυμμένες λεμονόκουπες αφού πάρει αυτό που θέλει axa ; Άσε, έχουμε πολύ δουλειά ακόμα xixixi .

mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Thu Dec 10, 2015 7:55 pm

Έχω δει λίγο τελευταία. Πιστεύω πως ιστορίες που αν αναπτυχθούν σωστά μπορεί να έχουν ενδιαφέρον είναι της καμπαρετζούς με τον Ρεφούχιο και του Ντιμίτριο με την Χοσεφίνα (αν εξελιχθεί σε ρομάτζο). Στο σημείο που βρισκόμαστε θεωρώ αρρωστημένη τη σχέση των κεντρικών ηρώων, ιδιαίτερα την συμπεριφορά του Αλεχάντρο (και ξεπερασμένη για την εποχή μας).

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Sun Dec 20, 2015 5:03 am

Έβλεπα μόνο τα βίντεο με τη σχέση Μονσεράτ-Αλεχάντρο αλλά θα την παρατήσω τελείως τη σειρά, δε βρίσκω ενδιαφέρον. Καταρχή, οι ερμηνείες άρχισαν να πάσχουν. Στα πρώτα επεισόδια, η Angelique ήταν συμπαθητική στο ρόλο της, τώρα της βγαίνει το "φιγουρατζίδικο". Όλη την ώρα ποζάρει, ακόμη και στη σκηνή που λιποθυμά φαίνεται εντελώς στημένη! Ο Rulli πάλι πρέπει να δείξει έξαλλος (για να δικαιολογηθούν οι αδικαιολόγητες πράξεις του έστω) και το μόνο που βλέπουμε είναι σκληρά λόγια σε χαμηλό τόνο. Εξ'αιτίας αυτών, δε βλέπω καμιά χημεία μεταξύ τους, προτιμώ όμως να περιμένω να δω και την Τερέζα για να βγάλω συμπέρασμα.
Κατά τ'άλλα, τι να θεωρήσω ρομαντικό; Ότι ένας τύπος αγόρασε την κούκλα της βιτρίνας, την φυλάκισε και της φέρεται σαν ιδιοκτησία του; Δεν έχω την ίδια άποψη για το Amor Real, ακριβώς λόγω εποχής. Τότε, αυτά τα πράγματα συνέβαιναν. Τα ζευγάρια παντρεύονταν για εντελώς πραγματιστικούς λόγους και ο έρωτας ερχόταν μετά (αν ερχόταν). Ο Μανουέλ δεν θα μπορούσενα έχει τίποτα με την Ματίλδε αν δεν τη ζητούσε σε γάμο. Αντιθέτως, ο Αλεχάντρο φίλησε την αρραβωνιαστικιά του στην αυλή κι αυτή τον απέκρουσε με τη δικαιολογία ότι τους βλέπει ο κόσμος! Δηλαδή ούτε φιλί δεν επιτρέπεται πριν το γάμο σ'αυτό το χωριό; Στη Σαουδική Αραβία βρίσκονται; Αναρωτιέμαι τότε πώς η Μονσεράτ καταδέχτηκε να ολοκληρώσει με τον Χοσέ Λουίς σε δημόσιο χώρο Rolling Eyes
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Sun Dec 20, 2015 10:39 am

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Κατά τ'άλλα, τι να θεωρήσω ρομαντικό; Ότι ένας τύπος αγόρασε την κούκλα της βιτρίνας, την φυλάκισε και της φέρεται σαν ιδιοκτησία του; Δεν έχω την ίδια άποψη για το Amor Real, ακριβώς λόγω εποχής. Τότε, αυτά τα πράγματα συνέβαιναν. Τα ζευγάρια παντρεύονταν για εντελώς πραγματιστικούς λόγους και ο έρωτας ερχόταν μετά (αν ερχόταν).

Αλμοδοβαρεμένη δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει το Corazón salvaje. Αναρωτιόμουν γιατί δεν με σόκαρε που ο Χουάν προσπάθησε να πάρει τη Μόνικα με τη βία. Η απάντηση είναι ότι η συμπεριφορά του αιτιολογείται με τα δεδομένα της εποχής. Ποιος άνδρας θα δεχόταν να μην του κάτσει η γυναίκα που μόλις παντρεύτηκε την πρώτη νύχτα του γάμου τους; Επιπλέον ο Χουάν έχει χίλιους λόγους να μισεί την τάξη στην οποία ανήκει η Μόνικα: έχει εγκαταλειφθεί από τον πατέρα του, έχει αντιμετωπίσει την χλεύη σαν νόθος, έχει ζήσει μια ζωή πάρα πολύ δύσκολη, έχει προδοθεί από την γυναίκα που αγαπούσε, γι αυτόν αυτοί οι άνθρωποι είναι μόνο εκμεταλλευτές και υποκριτές. Νομίζω ότι μέσα του σκεφτόταν: αν δεν ήμουν ο Χουάν ο (φτωχο)διάβολος η Μόνικα δε θα δεχόταν να έχει επαφή μαζί μου;
Αλλά ακόμα κι αυτός κάποια στιγμή συνέρχεται και καταλαβαίνει ότι δεν έχει νόημα να κρατά "αιχμάλωτη" μια γυναίκα που δεν τον θέλει.  
Ο Αλεχάντρο από την άλλη γιατί είναι θυμωμένος; Επειδή δέχτηκε να πουληθεί η κούκλα που θέλησε ν' αγοράσει carcajadas carcajadas carcajadas ;

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Sun Dec 20, 2015 11:56 am

Έχω διαβάσει το Corazon Salvaje και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ο Χουάν μεγάλωσε στις σκληρότερες συνθήκες άρα ήταν άξεστος και βίαιος από συνήθεια, επιπλέον οργισμένος με την τάξη της Μόνικα και αν φερόταν "με το γάντι" ο χαρακτήρας θα ήταν ασυνεπής και καθόλου αληθοφανής. Επιπλέον, εκείνη την εποχή ήταν έθιμο να ακολουθεί η γυναίκα τον άνδρα της όπως και να είχε, όλοι αυτό ήξεραν κι αυτό έκαναν. Πώς θα περιμέναμε από τον Χουάν ή από τον Μανουέλ να πράξουν αλλιώς; Θα τους έρχονταν καινούργιες ιδέες από το πουθενά;
mel wrote:
Αλλά ακόμα κι αυτός κάποια στιγμή συνέρχεται και καταλαβαίνει ότι δεν έχει νόημα να κρατά "αιχμάλωτη" μια γυναίκα που δεν τον θέλει

Κι αυτή ακριβώς η μεταστροφή τον κάνει συμπαθητικό γιατί βλέπουμε ότι του κοστίζει να αφήσει τη Μόνικα. Αν ήταν από την αρχή "κουλ" και ρωτούσε τη Μόνικα αν ήθελε να πάει μαζί του στο καράβι, η μεταστροφή στο τέλος θα ήταν άκυρη. Κι ο Μανουέλ άλλαξε μετά κι ενθάρρυνε την Ματίλδε να παίρνει πρωτοβουλίες.
mel wrote:
Ο Αλεχάντρο από την άλλη γιατί είναι θυμωμένος; Επειδή δέχτηκε να πουληθεί η κούκλα που θέλησε ν' αγοράσει carcajadas carcajadas carcajadas ;
Έλα ντε! Μάλιστα από την αρχή εκείνος έψαχνε μια κούκλα ν'αγοράσει. Χωρίς καλά καλά να γνωρίζεται με τη Μονσεράτ, πρότεινε στη μάνα της να τους πληρώσει τα χρέη με αντάλλαγμα να την σπρώξει σ'αυτόν. Δεν μπορούσε ν'αφήσει τα παζάρια και να προσπαθήσει να την γνωρίσει μόνος του; Ο Μανουέλ δεν μπορούσε γιατί τα κορίτσια της καλής κοινωνίας στην εποχή του τα φύλαγαν ώσπου να βρουν γαμπρό. Η Μονσεράτ μια χαρά κυκλοφορούσε στην αρχή κι έκοβε βόλτες στην παραλία.
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Tue May 24, 2016 10:19 am

Έχω αφήσει εδώ και καιρό τη σειρά αλλά δε με έχει αφήσει αυτή (!) καθώς την γράφει και την βλέπει η αδερφή μου. Από τους χαρακτήρες πάρε τον έναν χτύπα τον άλλον, εγώ είμαι με "αυτό το τέρας την Χοσεφίνα" που πλήγωσε ο Ντιμίτριο αλλά δε φταίει αυτός που είναι κάθαρμα, φταίει ο μπαμπάς του που είχε αδυναμία στην Μονσερά (λογικό as kaghasw ). Στο τέλος απ' ότι έμαθα
Spoiler:

αλλά θα δικαιωθεί κάπως γιατί θα γίνει όμορφη, δηλαδή θα βγάλει τα φρύδια και θα φτιάξει το μαλλί risa . Κρίμα που δεν το σκέφτηκε τόσα χρόνια carcajadas .  
Μεταφυσική και τηλενουβέλες: τι θυμήθηκα! Κάποτε με ένα άλλο μέλος της latinmagia γράφαμε μια webnovela και είχα βάλει τον Carlos de la Mota να ερωτεύεται μια χορεύτρια που την έκανε υποτίθεται η Kika Edgar. Περνάνε τα χρόνια, βγαίνει το Lo que la vida me robó και το κληρονομικό μου χάρισμα επαληθεύεται  bravo mou καθώς ο Carlos de la Mota ερωτεύεται μια χορεύτρια si si si . Αν υπήρχε στο καστ η Margarita Magaña θα έπεφτα μέσα 100%  no no y no .

mel
Admin

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Fri Jun 03, 2016 9:39 am

Σήμερα έμαθα ότι το πρόβλημα του κακού άνδρα της Νάντια που νομίζαμε γκέι είναι ότι
Spoiler:

mou shkwthhke h trix lipothimia mou shkwthhke h trix . Έμπνευση και πρωτοτυπία, δεν μπορώ να πω skeftomai .

Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    Fri Jun 03, 2016 6:06 pm

Εμείς δεν θέλαμε να ξεφύγουν τα σενάρια από την πεπατημένη; Να, λοιπόν που το έκαναν sorpresa
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Σχόλια για την τηλενουβέλα.    

Back to top Go down

Σχόλια για την τηλενουβέλα.
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1