Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.

HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;

Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5
AuthorMessage
mel
Admin

Female Posts : 1538

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Sun Apr 01, 2018 9:46 am

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Ο πιο γνωστός θρύλος είναι η Κλαψιάρα (La Llorona) η οποία μοιάζει με την ελληνική Λάμια. Έχασε τα παιδιά της και κλαίει για να προσελκύσει τα παιδιά των άλλων και να τα σκοτώσει.

Πιθανόν αυτό να είναι μια ψυχολογική μεταφορά. Άνθρωποι που τρέφονται από την δυστυχία των άλλων No ... Κάτι έχω υπόψιν μου...

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Sun Apr 01, 2018 11:28 am

mel wrote:
Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Ο πιο γνωστός θρύλος είναι η Κλαψιάρα (La Llorona) η οποία μοιάζει με την ελληνική Λάμια. Έχασε τα παιδιά της και κλαίει για να προσελκύσει τα παιδιά των άλλων και να τα σκοτώσει.

Πιθανόν αυτό να είναι μια ψυχολογική μεταφορά. Άνθρωποι που τρέφονται από την δυστυχία των άλλων No ... Κάτι έχω υπόψιν μου...

Δεν το είχα σκεφτεί. Ίσως έτσι βγήκε η φράση "ενεργειακό βαμπίρ";
Τι έχεις υπόψιν;
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

Female Posts : 1538

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Sun Apr 01, 2018 2:43 pm

Μια θεία μου... Υπάρχουν και άνθρωποι που θέλουν την δυστυχία των άλλων. Λες και αυτό θα βελτιώσει σε τίποτα την δική τους ζωή.

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Mon Apr 02, 2018 4:04 pm

mel wrote:
Μια θεία μου... Υπάρχουν και άνθρωποι που θέλουν την δυστυχία των άλλων. Λες και αυτό θα βελτιώσει σε τίποτα την δική τους ζωή.

Πολλοί είναι έτσι... Δε θέλουν να βελτιωθεί η ζωή τους, θέλουν να υποβαθμιστεί η ζωή των άλλων για να μη νιώθουν μειονεκτικά.
Έχω συγγενή που είναι κινητή Κασσάνδρα. Όταν βλέπει ενθουσιασμένους ανθρώπους προφητεύει καταστροφές για να τους κοπεί ο βήχας. Και στο τέλος "μα για το καλό σας το λέω, να ξέρετε πού βαδίζετε"
Back to top Go down
View user profile
Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    Thu May 24, 2018 11:26 pm

Διαβάζω τις "Ιστορίες έρωτα, τρέλας και θανάτου" του Ουρουγουανού-Αργεντίνου Οράσιο Κιρόγα, ο οποίος θεωρείται Έντγκαρ Άλαν Πόε της Λατινικής Αμερικής. Η ελληνική έκδοση δεν περιέχει όλα τα διηγήματα της πρωτότυπης και αναγκάστηκα να πιάσω την ισπανική zalisthka Το κακό είναι ότι ανατρέχω στο google translator κάθε τρεις και λίγο. Αν στα αγγλικά το χρειάζομαι μια φορά, στα ισπανικά το χρειάζομαι δέκα. Το καλό είναι ότι θα εξασκήσω τη γλώσσα. Αν καταφέρω να το τελειώσω...
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;    

Back to top Go down

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;
Back to top 
Page 5 of 5Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5