Τηλενουβελοτρέλα
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

 

 Ελληνικά λατινοάρθρα.

Go down 
2 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
mel
Admin
mel


Female Posts : 6612
Join date : 2015-08-11

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptyTue Mar 26, 2019 2:23 pm

H Ντένια Αγαλιάνου είναι η δική μας Indiana Jones

Η συμπρωταγωνίστρια του Sebastian Rulli στην υπερπαραγωγή 'El Ultimo Dragon' μας μιλάει για το Next Top Model, το life coaching και τη 'γούρικη' περιπέτειά της στο πιο σκληρό γκέτο του Mεξικού.
Πάνος Κοκκίνης , Πριν από 3 ώρες
Ελληνικά λατινοάρθρα.  Denia_agalianou

Μια ξανθιά με μεσογειακές καμπύλες, σπινθηροβόλα καταπράσινα μάτια, στενό φόρεμα, ψηλά τακούνια και το model book της ανά χείρας, δείχνει στον σκληροτράχηλο συμμορίτη με τα δεκάδες τατού ποιο από τα εκατοντάδες κινητά, που έχει στην μαύρη σακούλα σκουπιδιών του, είναι το δικό της. Εκείνο που της έκλεψαν πριν λίγες ώρες, ενώ εκείνη κοιτούσε αμέριμνη τα εκθέματα στο Museo de la Torre Latinoamericana.

Εκείνο που εσφαλμένα νόμισε ότι κατά λάθος βρήκε ο συγκεκριμένος Danny Trejo τύπος (όταν τον πήρε τηλέφωνο και το σήκωσε), οπότε και πήρε ένα ταξί να πάει να τον βρει. Πηγαίνοντας έτσι εκεί που ούτε η αστυνομία δεν τολμά να μπει, στο Tepito, το πιο hardcore δηλαδή γκέτο της Πόλης του Μεξικό.

"Ο ταξιτζής έπαθε σοκ όταν του είπα που θα πάω. Με τα λιγοστά αγγλικά που μιλούσε επέμενε να με περιμένει να τελειώσω για να μην με αφήσει μόνη μου. Εγώ, από την άλλη, ήμουν εντελώς χαλαρή. Είναι θαύμα ότι δεν άρπαξα καμία σφαίρα στο κεφάλι. Κατάλαβα τι έκανα και που ήμουν όταν είδα την σακούλα με τα κινητά. Του έδωσα ότι λεφτά είχα πάνω μου, πήρα το κινητό και έφυγα".

Ναι, η Ντένια του τότε, που μόλις είχε προσγειωθεί στο Μεξικό και πάσχιζε να στήσει την καριέρα της ως μοντέλο, είχε εμφανώς άγνοια κινδύνου. Αν και, κάτι μου λέει, πως το μοναχοπαίδι που μεγάλωσε στον 'Βουγιουκλάκειο' Θεολόγο, βοηθώντας την σεφ μητέρα της στο ιταλικό παραλιακό εστιατόριο που δούλευε, δεν θα είχε κανένα πρόβλημα να μπουκάρει στο ίδιο γκέτο ακόμη και σήμερα.

"Δουλεύω από τα 15 μου γιατί ήθελα να είμαι ανεξάρτητη. Όνειρό μου ήταν πάντοτε να γίνω δικηγόρος. Σε σημείο που όσοι με ήξεραν μου έπαιρναν από τότε που ήμουν παιδάκι δώρα για το μελλοντικό γραφείο μου. Το μόντελινγκ το σιχαινόμουν. Ούτε ήθελα να πάω στα καλλιστεία γιατί ήμουν πολύ ντροπαλή. Τελικά έδωσα πανελλήνιες και μπήκα στο τμήμα Δημοσίων Σχέσεων και Επικοινωνίας στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο, αλλά με πήραν στο Next Top Model οπότε δεν πάτησα καν στη σχολή. Δεν πειράζει, όταν με το καλό γίνω μανούλα, θα εκμεταλλευτώ αυτή την περίοδο για να σπουδάσω Νομική".

Δικαιώνοντας πλήρως το No Fear τατού της, ένα από τα έξι συνολικά που κοσμούν το αψεγάδιαστο σώμα της (με αγαπημένο μου να είναι το Έρως, δίπλα στο στήθος της, που έκανε με αφορμή την τελευταία της σχέση).

Δεν πρέπει να φοβάσαι σε αυτή τη ζωή. Για αυτό έκανα το τατού. Για να το θυμάμαι κάθε λεπτό, κάθε δευτερόλεπτο

Γιατί το πρώτο πράγμα που οφείλεις να καταλάβεις για εκείνη είναι ότι δεν φοβάται να κάνει 'μακροβούτι' σε ότι πρόκληση ή περιπέτεια της φέρει στο δρόμο της η ζωή.

"Στο Μεξικό βρέθηκα μέσω ενός μοντέλου από την Λετονία που γνώρισα στην Τουρκία. Μου είπε ότι είναι υπέροχα και ότι χάνω την ευκαιρία της ζωής μου. Οπότε έστειλε τις φωτό μου στην booker της, εκείνη μου απάντησε θετικά μέσα σε δυο μέρες, χώρισα από τη σχέση που είχα, μπήκα στο αεροπλάνο και ήρθα".

Και το αμέσως επόμενο ότι, με κάποιο μαγικό τρόπο, η Ντένια καταφέρνει να μετατρέψει κάθε αναποδιά σε ένα ακόμη βήμα στην σταθερά ανοδική πορεία της.

"Τo συγκεκριμένο περιστατικό στο γκέτο είναι αυτό που χρησιμοποιήσα στο μονόλογο που μας ζήτησαν να φτιάξουμε για την audition μου στη δραματική σχολή. Εκεί όπου μου έδωσαν υποτροφία και από όπου, αποφοιτώντας, βρέθηκα να είμαι προτεινόμενη ως καλύτερη ηθοποιός (για ένα έργο του Τενεσί Ουίλιαμς) και ξεκίνησε η καριέρα μου".

Επιστέγασμα στην οποία αποτελεί η συμμετοχή της στην υπερπαραγωγή El Ultimo Dragon της Televisa, τα γυρίσματα της οποία λαμβάνουν αυτή τη στιγμή σε Λατινική Αμερική, Ασία, Ισπανία και Μαϊάμι.

"Η σειρά είναι μια πραγματική υπερπαραγωγή που θα προβληθεί και στην Λατινική Αμερική και στις ΗΠΑ. Την προετοιμάζουν εδώ και 3 χρόνια. Είναι η μεγάλη μου ευκαιρία. Είμαι πολύ χαρούμενη με το συγκεκριμένο project".

Εκεί που υποδύεται, για άλλη μια φορά στην καριέρα της, μια Ρωσίδα. Τυχαίο;

"Στην πρώτη μου σειρά, το Sincronia, ήμουν μια μισή Ρωσίδα-μισή Ελληνίδα που την παρασύρουν από το internet και την φέρνουν στο Μεξικό ως μοντέλο. Κάτι που ζήτησε ο σκηνοθέτης όταν με γνώρισε γιατί ήθελε, όταν μου συμβούν τα χειρότερα, να βρίσω και να χτυπηθώ στα ελληνικά. Ενώ ήμουν Ρωσίδα τόσο στο Run Coyote Run (που προσπαθώ να περάσω τα σύνορα για να φτάσω στο Las Vegas) όσο και στο Sin Miedo a la verdad (όπου υποδύομαι μια πολύ κακή γιατρό)".

Εξού και αυτή τη στιγμή η φιλομαθής Ντένια μαθαίνει την 5η της γλώσσα, τα ρώσικα (μετά τα ελληνικά, τα αγγλικά, τα τούρκικα και τα ισπανικά).

"Δεν σταματώ ποτέ να σπουδάζω καινούργια πράγματα και να εξελίσσομαι. Θεωρώ ότι αυτός είναι ένας από τους βασικούς λόγους για τους οποίους μου έχουν δωθεί τόσες ευκαιρίες. Μόνο η εμφάνιση, το να είσαι καλή ηθοποιός ή να ξέρεις πολύ καλά ισπανικά δεν αρκεί. Όταν πας σε μια audition, ότι ξέρεις και ότι έχεις ζήσει, φαίνεται".

Συγκεκριμένα η Ντένια, με το γάργαρο γέλιο και την ελαφρώς Sofia Vergara προφορά, παίζει στο El Ultimo Dragon μια Ρωσίδα με κομβικό ρόλο στη ζωή του σούπερσταρ πρωταγωνιστή, Sebastian Rulli. Του ανθρώπου που την βοήθησε να πρωτομάθει ισπανικά.

"Υποδύομαι μια δυνατή, πλούσια και λίγο σκοτεινή γυναίκα, ο μπαμπάς της οποίας είναι στη ρώσικη μαφία, που μένει στο Μαϊάμι και κάνει δουλειές με τον πρωταγωνιστή. Ο Sebastian από κοντά είναι υπέροχος. Όταν του είπα ότι είναι ο καθηγητής μου στα ισπανικά, έπαθε σοκ. Γιατί όντως έτσι συνέβη. Όταν είχα πρωτοέρθει στο Μεξικό, έμαθα ισπανικά παρακολουθώντας εκείνον στις telenovelas. Και μετά πήγα στο casting της Televisa".

Η αλήθεια είναι ότι, πίσω στην εποχή που έβλεπα την -ελαφρώς πιο στρουμπουλή- Ντένια στο Next Top Model δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα ήταν εκείνη η πιο επιτυχημένη απόφοιτος του.

Ήμουν 17 χρονών παιδάκι τότε. Το Next Top Model για εμένα ήταν σαν να πήγα στρατό. Και, παρότι δεν με βοήθησε να κάνω καριέρα στην Ελλάδα και να βγάλω χρήματα για να βοηθήσω την μητέρα μου, μου άνοιξε το δρόμο για να φύγω στο εξωτερικό

Μια Ελληνίδα Indiana Jones που έφυγε με 50 ευρώ δανεικά προκειμένου να κάνει πρώτα καριέρα μοντέλου στην Τουρκία και μετά καριέρα μοντέλου και νυν ηθοποιού και life coach στο Μεξικό.

"Ξεκίνησα να ασχολούμαι με το life coaching ψάχνοντας να βρω τον εαυτό μου. Στην πορεία άρχισα να το σπουδάζω και, αφού πήρα το πτυχίο μου, άρχισα και να διδάσκω γιατί ήταν κάτι που μου ζητoύσαν επιτακτικά αρκετές φίλες μου ηθοποιοί. Η δική μου τεχνική είναι ένα 9ώρο coaching κατά τη διάρκεια του οποίου αλλάζουμε τα πάντα. Από τα ψυχολογικά σου μέχρι τα επαγγελματικά σου. Οργανώνουμε τη ζωή και τους στόχους σου και αναλύουμε εκείνα τα πράγματα που δεν σε κάνουν ευτυχισμένο, αλλά νομίζεις ότι σε κάνουν επειδή έτσι σου λέει η κοινωνία".

Και όχι, αν αναρωτιέσαι, είναι δύσκολο να επιστρέψει η Ντένια μόνιμα στην Ελλάδα.

"Θα ξαναγυρνούσα στην Ελλάδα μετά από χρόνια, αλλά μόνο με μια πρόταση που πραγματικά αξίζει. Δεν παύω να είμαι μια γυναίκα που προσπαθώ να τα καταφέρω μόνη μου. Αν δεν πάρω σωστές αποφάσεις εγώ θα πληρώσω τα λάθη".

Ειδικά εδώ και λίγο καιρό αφού κατάφερε να πραγματοποιήσει ένα από τα όνειρά της που ήταν να μετακομίσει σε (και αργότερα να αγοράσει) ένα σπίτι στα βουνά γύρω από την Πόλη του Μεξικού, εντός μιας hippie chic κοινότητας καλλιτεχνών, το οποίο και μοιράζεται με τα δυο 'παιδιά' της, τα αξιολάτρευτα γατάκια Πάτροκλο και την Αφροδίτη.

"Το όνειρό μου ήταν πάντοτε να μείνω στο βουνό. Μετά από μια κρίση που πέρασα πριν ένα χρόνο, όπου -μετά από ένα χωρισμό- αξιολόγησα εκ νέου φιλίες, σχέσεις και στόχους και ουσιαστικά ξαναγεννήθηκα, αποφάσισα να μετακομίσω από το κέντρο όπου έμεινα μέχρι τότε. Από το μπαλκόνι μου πλέον βλέπω μόνο δάσος".

Εκεί ακριβώς όπου βρίσκεται καθώς κάνουμε τη συγκεκριμένη τηλεφωνική συνέντευξη. Με τα ελληνικά της να είναι κάπως 'σκουριασμένα' καθώς η μοναδική ευκαιρία που έχει να τα εξασκήσει είναι όταν πηγαίνει για την αγαπημένη της σπανακόπιτα στο μοναδικό ελληνικό εστιατόριο της πόλης ή σε κάποια εκδήλωση της πρεσβείας που συγκεντρώνει τα λίγα μέλη της εκεί ελληνικής παροικίας.

"Οι Μεξικάνοι είναι ο ευγενέστερος λαός που έχω γνωρίσει. Γελάνε μονίμως και είναι χαρούμενοι με τα πράγματα που έχουν, λίγα ή πολλά. Εμείς οι Έλληνες είμαστε πιο παθιάρικος λαός. Εκείνοι δεν έχουν τόσο δράμα στις σχέσεις τους. Δεν θα κλάψουν και θα βγουν στα μπουζούκια όπως εμείς. Κάτι που τους κάνει εντύπωση όταν τους λέω ιστορίες από την Ελλάδα. Μου λένε 'Δηλαδή πας, πίνεις, πετάς λουλούδια και κλαις;'. Γενικώς μας αγαπάνε πολύ".

Όχι και άσχημα για ένα κορίτσι που, μέσα σε μια δεκαετία, βρέθηκε από ένα διάρι στις Τζιτζιφιές στο Μέξικο Σίτυ και, προσεχώς, στο Λος Άντζελες. Αυτός που αποτελεί τον επόμενο μεγάλο της στόχο.

'Όνειρό μου είναι πλέον το να δουλέψω στο Λος Άντζελες. Έχοντας πάντα ως βάση το Μεξικό το οποίο θεωρώ σπίτι μου'  
Αμφιβάλλεις ότι η 27χρονη Ντένια έχει το σθένος ψυχής, τα εφόδια, την συγκρότηση και τον απαραίτητο λιμανίσιο τσαμπουκά για να τα καταφέρει;

"Mε εκνευρίζει όταν κάποιος μου λέει ότι η ζωή μου μοιάζει με παραμύθι. Του θυμίζω ότι στα παραμύθια, μέχρι να φτάσεις στο happy end, η ηρωίδα περνάει πολλές κακουχίες και χρειάζεται να περάσει πολλά εμπόδια. Έχω κουραστεί πολύ να φτάσω έως εδώ. Απλώς είμαι ένας άνθρωπος που προσπαθεί να βρίσκει το καλό σε κάθε κατάσταση. Και πάντοτε, στην πιο δύσκολη στιγμή μου, όταν ήμουν στα όρια, ερχόταν μπροστά μου φως, μια νέα ευκαιρία".

Εγώ, πάντως, όχι.

"Δεν πιστεύω στα λάθη. Δεν θα άλλαζα τίποτα στη ζωή μου. Είτε καλά, είτε κακά. Τα θεωρώ όλα αυτά μαθήματα ζωής. Το motto μου είναι 'Ποτέ μην τα παρατάς".

Πηγή: https://www.oneman.gr/gynaikes/interviews-women/h-ntenia-agalianoy-einai-h-dikh-mas-indiana-jones.5471397.html

Δυστυχώς δεν ξέρω να περάσω κατευθείαν τις φωτογραφίες από το instagramm. Πατήστε πάνω στον σύνδεσμο να δείτε τον Rulli και τα γατιά.

_________________
Ελληνικά λατινοάρθρα.  Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel


Female Posts : 6612
Join date : 2015-08-11

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptyFri Jul 19, 2019 5:14 pm

https://www.oneman.gr/gynaikes/hot_right_now/10-fwtografies-ths-tokio-mas-proetoimazoyn-gia-thn-premiera-toy-casa-de-papel.5562522.html

Ωραία κοπέλα δε λέω αλλά την πρώτη φώτο σίγουρα την ανέβασε κάποιος που την μισεί!

_________________
Ελληνικά λατινοάρθρα.  Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptyFri Jul 19, 2019 6:32 pm

Την σειρα δεν την εχω ξεκινησει ακομα,παντως δεν μου αρεσει η κοπελια οπως την βλεπω στις φωτο. Smile Smile
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6612
Join date : 2015-08-11

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptyFri Jul 19, 2019 6:41 pm

Καλή είναι, την σειρά δεν την έχω δει, ξέρω νομίζω τα πάντα τόσο που συζητείται, για την κοπέλα το βασικό απ' ότι έχω καταλάβει είναι ότι έχει ωραίο ποπό!
Ελληνικά λατινοάρθρα.  El%2Bculo%2Bde%2BUrsula%2BCorber%25C3%25B3

_________________
Ελληνικά λατινοάρθρα.  Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptyTue Jul 23, 2019 6:13 pm

Μμμμμμμ καλα κυρια μου σιγα,κι εμεις ωραιο τον εχουμε. no no y no
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6612
Join date : 2015-08-11

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Ελληνικά λατινοάρθρα.   Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptySat Jul 27, 2019 7:36 pm

Λίγα για την Τόκυο που είναι και κριάρι xixi (δεν πρόλαβα να γυρίσω, να μπω στο fb και έπεσα στο συγκεκριμένο άρθρο xixi -μιλάμε χαμός με την σειρά!).

La Casa de Papel: Ποιος χαρακτήρας είσαι ανάλογα με το Ζώδιο σου;

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Zwdia-la-casa-de-papel-h-teleia-lhsteia-640x427

Τρέλανε κόσμο η σειρά, λέμε…  και το Netflix, παίρνει φωτιά!

«Δες την», μου έλεγε ο κουμπάρος μου,  ο πρώην (τότε με την Ανάδρομη Αφροδίτη), ο νυν, ο κολλητός μου…

Ε, μα πια, το είδα! Και ναι το παραδέχομαι, αρρώστησα με το Casa de papel, που αριστούργημα δεν το λες, αλλά σε ησυχία δεν σε αφήνει ποτέ!
Ένταση, ενδιαφέρον, αγωνία, love (και sex stories) και φυσικά την Σαρρή να το βλέπει και να πετάγεται «Αυτός είναι σίγουρα Ζυγός», «Στάνταρ, Ιχθύς αυτή…» κτλ κτλ…

Ε, λοιπόν, δες και εσύ fan του Casa de Papel, ποιος χαρακτήρας της σειράς είσαι, ανάλογα με το Ζώδιο σου!
(…και ψιτ, αν δεν σ’αρέσει αυτό που αντιστοιχεί στο Ζώδιο, διάλεξε τον ωροσκόπο σου… Εγώ αυτό έκανα…Χιχιχι!!!Oh Bella Ciao!!!)



ΚΡΙΟΣ: Η Τόκιο φυσικά! Εγωίστρια, δυναμική, αυθόρμητη, ατρόμητη και επικίνδυνα παρορμητική!  Η εκρηκτική της προσωπικότητα, κάνει απανωτές γκάφες, βάζει σε κίνδυνο το τέλειο σχέδιο του Professor και πολλές φορές μας σπάει τα νεύρα που για τα πάθη της, τα έκανε… σαλάτα!  Δεν δεχόταν την ήττα, δεν χρησιμοποιούσε λογική, ήταν διαρκώς οργισμένη (και… αναμμένη) και δημιουργούσε καυγάδες και κόντρες μέσα στην ομάδα συνεχώς!

ΤΑΥΡΟΣ: Ο Μόσχα εννοείται και όχι επειδή απλά διαπιστώσαμε (με στενάχωρο τρόπο) ότι γεννήθηκε Πρωτομαγιά! Έντιμος, προσγειωμένος, απλός, ήσυχος και επίμονος στον στόχο του. Χωρίς ιδιαίτερες ευαισθησίες, είναι ψυχάρα! Το τελευταίο πράγμα που θα έκανε, ήταν να προδώσει κάποιον από την ομάδα του. Σιχαίνεται ρίσκα και αλλαγές και προχωρά μόνο βάση σχεδίου και προγράμματος! Όλοι τον αγαπούν και τον συμπαθούν, αλλά ταυτόχρονα δεν είναι και ιδιαίτερα δημοφιλής! Αργεί να μιλήσει, αλλά όταν το κάνει, είναι ο πιο σοφός από όλους!

ΔΙΔΥΜΟΣ: Η Μόνικα η… γκαστρωμένη! Συμπαθητική και αγαπητή από την πρώτη ματιά! Δεν δίστασε να μπλέξεις με παντρεμένο, να ονειρευτεί και να σχεδιάζει μέλλον μαζί του! Δεν της έκατσε το σκηνικό, παθαίνει αυτό το σύνδρομο Στοκχόλμης, ερωτεύεται τον απαγωγέα της και απλά αλλάζει πρόσωπο και γίνεται από όμηρος, ληστής ή αλλιώς… Στοκχόλμη!

ΚΑΡΚΙΝΟΣ: Ο Ντένβερ, χωρίς δεύτερη σκέψη! Ευαίσθητος, αν και κακό ζωηρό παιδί φαινομενικά, στα χνάρια του μπαμπάκα (βασικά κολλημένος με τον μπαμπάκα) και ερωτεύτηκε μια… υποψήφια μαμά! Μεγαλόψυχος, τρυφερός και… παρασύρεται εύκολα ομολογουμένως! Ένα Καρκινάκι, αγαπησιάρης αλήτης!

ΛΕΩΝ: Ναϊρόμπι, και πιο Λέων δεν γίνεται! Ώρα για… μητριαρχία! Δυναμική, δημιουργική, εντυπωσιακή, κεφάτη, γεννημένη για νίκη, θαρραλέα, δοτική και γενναιόδωρη, ξεχωριστή, άπιαστη και λατρεύει το παιδί της! Η μόνη φορά που λύγισε, ήταν όταν δεν την σεβάστηκαν ως αρχηγό, που μεταξύ μας, ήταν υπέροχη με τα ινία στα χέρια της! Θες κάτι άλλο για να την πεις Λιονταρίνα;

ΠΑΡΘΕΝΟΣ: Εννοείται ο Professor! Οκ, παραείναι… ιδεαλιστής για Παρθενάκι, αλλά αγάπη μου, μόνο ένας Παρθένος θα είχε οργανώσει την τέλεια ληστεία, θα είχε τόσο καλούς τρόπους, ψυχραιμία, αυτοσυγκράτηση, οργάνωση, ικανότητα να αναμένει και να ανταπεξέρχεται σε κάθε ενδεχόμενο και φυσικά… φουλαρισμένος ψυχαναγκασμούς!

ΖΥΓΟΣ: Αρτουρίτο!  Ή αλλιώς Αρτούρο, διευθυντής Νομισματοκοπείου! Ενδόμυχα…»κοτούλα», αλλά προκειμένου να γίνει αρεστός, εφευρίσκει συνεχώς παρορμητικές λύσεις διαφυγής που αποτυγχάνουν, αφού πρώτα βάζει άλλους να τις εκτελέσουν, γιατί αυτός φοβάται… Και φυσικά το κυριότερο: Παντρεμένος με ερωμένη, τρέλα ερωτευμένος και με τις δύο γυναίκες και μπερδεύει… ονόματα λόγω ερωτικής αναποφασιστικότητας!  Πιο Ζυγός, δεν γίνεται!

ΣΚΟΡΠΙΟΣ: Ο Όσλο… Σκληρός, λιγομίλητος, επικεντρωμένος στον στόχο του, κρυφά δυναμικός και προτιμά να δεχθεί θάνατο, παρά ήττα…! Δεν ξέρουμε πολλά για αυτόν και ούτε θα ήθελε να ξέραμε…

ΤΟΞΟΤΗΣ: Αρνάκι ή αλλιώς Άλισον Πάρκερ! Φλωρακι, κόρη πρέσβη, χορτασμένη από bullying και ο άσσος στο μανίκι για τους ληστές. Μετά από άπειρα ρίσκα που πήρε και αποδείχθηκαν γκάφες, είναι τόσο τυχερή που δεν έπαθε το παραμικρό! Βρήκε ώρα να κάνει επανάσταση το μαγκάκι και να πάει πρώτη φορά κόντρα στη ζωή της! Σε ληστεία με όπλα και βόμβες! Τι φάση κοπελιά? Πόση αισιοδοξία πια;

ΑΙΓΟΚΕΡΩΣ: Βερολίνο! Το περίμενες, ε; Άνθρωπος σκληρός, γοητευτικός, κυριλέ, εριστικός και ειρωνικός, χωρίς ίχνος συμπόνιας ή οίκτου, ακολουθεί τους κανόνες και φυσικά… είναι αρχηγός! Σοφός, πανέξυπνος και κερδίζει (θες, δεν θες) τον σεβασμό σου! Η μεγαλύτερη στεναχώρια για αυτόν, δεν ήταν ο επικείμενος σύντομος θάνατος του, αλλά η αμαύρωση του ονόματος του!

ΥΔΡΟΧΟΟΣ: Ο Ρίο of course! Παιχνιδιάρης αλλά ικανότατος χάκερ, λίγο ανώριμος, αλλά ωραίος τυπάς και καλό παιδί, με συνεχή πρόοδο σε ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά/διαδικτυακά θέματα! Γουστάρει την αλλαγή, το ρίσκο και παρασύρεται εύκολα από τις κοινωνικές ομάδες που ανήκει! Υδροχοΐστικο bonus: Ο πιο ανθρωπιστής και φιλικός απαγωγέας με τους ομήρους!

ΙΧΘΥΣ: Η γοητευτική δυναμική επιθεωρητής που ηγείται της υπόθεσης. Ερωτεύεται γρήγορα και πανεύκολα έναν άγνωστο (τον Professor βεβαίως-βεβαίως) ο οποίος, όσο κι αν την αγαπάει, την παραμυθιάζει απανωτά και συνεχώς αυτή πιστεύει τα πάντα, παρά την σούπερ διαίσθηση της! Γυναίκα, που δεν είναι η πρώτη φορά που ερωτεύεται τον λάθος άντρα: Ο πρώην της την κακομεταχειριζόταν και είχε κάποτε συνάψει σεξουαλική συνεύρεση, με στενό συνεργάτη και μάλιστα παντρεμένο!

Πηγή: https://erwtoskopio.oroskopos.gr/

_________________
Ελληνικά λατινοάρθρα.  Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel


Female Posts : 6612
Join date : 2015-08-11

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptyWed Sep 18, 2019 11:16 am

Πράσινο Σύνορο: Πτώματα και Σαμάνοι στον Αμαζόνιο
Tο ισπανόφωνο μεταφυσικό αστυνομικό θρίλερ του Netflix έχει κάτι που σπανίζει, δηλαδή αυθεντικότητα και ψυχή.

Προφανώς και δεν περιμέναμε τo Green Frontier για να εκτιμήσουμε τη μοναδική ματιά και το ταλέντο του -υποψήφιου για Όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας- Κολομβιανού σκηνοθέτη Ciro Guerra (γνωστός από το παρόμοιας θεματολογίας Embrace of the Serpent). Ούτε -επίσης προφανώς- είναι αυτή η πρώτη μας τηλεοπτική 'βόλτα' στον Αμαζόνιο ώστε να 'ψηθούμε' με το που δούμε την πρώτη 'πρασινάδα' και τον πρώτο ιθαγενή με τον χαλκά (μπαμπού ή τέλος πάντων ότι άλλο βάζουν όταν κάνουν piercing) στη μύτη.

Για να μην το χοντρύνω και σου πω ότι ακόμη και το στόρι, σε πρώτη ανάγνωση, είναι κάτι που έχουμε 'γευτεί' ξανά. Αυτό δηλαδή όπου ένα όργανο της τάξης (στην προκειμένη περίπτωση μια ντετέκτιβ του τμήματος ναρκωτικών) μπαίνει με τα μπούνια σε ένα άγνωστο περιβάλλον (την 'βαθιά' ζούγκλα, στα σύνορα Βραζιλίας και Κολομβίας) προκειμένου να εξιχνιάσει μια σειρά από άγριες δολοφονίες (ενός μάτσο 'αθώων' ιεραποστόλων).

Ή, για την ακρίβεια, κυριολεκτικά 'άκαρδες' δολοφονίες, αφού αυτό, η καρδιά, είναι που λείπει από το τελευταίο θύμα, εκείνο που είναι κρεμασμένο απόμερα σε ένα δέντρο.



Αυτό που καθιστά το Green Frontier αξιοθαύμαστο, πέρα από την 'ο Αμαζόνιος φλέγεται, ο πλανήτης πνίγεται' επίκαιρη κοινωνικο-περιβαλοντική διάσταση του θέματος, είναι ο αυξημένος βαθμός ρεαλισμού του project. Κάτι που έγινε εφικτό με πολύ κόπο και ιδρώτα (συνεργείου και ηθοποιών) αφού και τα γυρίσματα έγιναν όντως στην ζούγκλα και το μεγαλύτερο μέρος των ηθοποιών είναι όντως ιθαγενείς, ώστε -σύμφωνα με τον δημιουργό της σειράς- κάθε κίνησή τους να εκπέμπει αλήθεια.

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Green_frontier2_

Γιατί η αλήθεια είναι ότι, ήδη από το πρώτο καρέ του Green Frontier, είσαι έτοιμος να βάλεις το air condition να δουλεύει στο power mode και να τσεκάρεις ότι η πόρτα του διαμερίσματός σου είναι διπλοκλειδωμένη. Αισθάνεσαι ότι είσαι και εσύ εκεί, στη ζούγκλα, προσπαθώντας να καταλάβεις ποιος σκότωσε ποιον και γιατί (βασικοί ύποπτοι είναι τα μέλη μιας φυλής που δεν έχει έρθει ποτέ σε επαφή με τον υπόλοιπο κόσμο).

Νιώθεις το αίμα σου  να βράζει βλέποντας τους άπληστους λευκούς να καταστρέφουν τα πάντα στο πέρασμά τους, αγνοώντας την σημασία του Αμαζονίου για τον πλανήτη (είναι τα πνευμόνια του σίγουρα, μπορεί και κάτι παραπάνω) και αντιμετωπίζοντας τους ιθαγενείς ως ενοχλητικά έντομα με προδιαγεγραμμένη μοίρα να καταλήξουν στο πάτο της παντόφλας.

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Green_frontier3

Υπερατού της σειράς ωστόσο, εκείνο το στοιχείο που την ανάγει σε ένα επίπεδο πέρα του κλασικού αστυνομικού δράματος, είναι η έντονη μεταφυσική διάσταση του project. Καθώς επίσης η άψογη κινηματογράφηση αυτής της διάστασης και του ταξιδιού -της γοητευτικά σκληροτράχηλης- πρωταγωνίστριας στα όρια της ζούγκλας και της πραγματικότητας.

Ένα ταξίδι σε μια μυστικιστική πράσινη ονειροχώρα που κρύβει μέσα της αγγέλους και διαβόλους, περίεργες φυλές, ιδιαίτερα έθιμα και αποκαλύψεις που δεν περιμένεις με τίποτα. Το μόνο πρόβλημα; Ότι, παρότι το σκηνικό και η εκτέλεση είναι αψεγάδιαστη, το τελικό αποτέλεσμα σε αφήνει ελαφρώς ανικανοποίητο. Κυρίως επειδή η χημεία μεταξύ των πρωταγωνιστών (της ντετέκτιβ και του ντόπιου αστυνομικού που απρόθυμα την βοηθάει) δεν είναι αυτό που λες οργανική.

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Green_frontier4

Δεν πειράζει. Μπορεί ο σκηνοθέτης να το πετύχει εντελώς στην επόμενη σεζόν ή με το επόμενο project, το οποίο φαντάζομαι ότι και πάλι με τον Αμαζόνιο θα έχει σχέση. Γιατί είναι ξεκάθαρα ερωτευμένος με αυτό το μέρος. Έναν έρωτα -και μια σφοδρή επιθυμία να ταξιδέψεις εγκαίρως (πριν το κάψουν/ κόψουν όλο) μέχρι εκεί- που νομοτελειακά νοιώθει κάθε θεατής που κάνει έστω και ένα βήμα μέσα στο Πράσινο Σύνορο.

Πηγή: https://www.oneman.gr/pop-code/

_________________
Ελληνικά λατινοάρθρα.  Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptyWed Sep 18, 2019 7:55 pm

Η αλλη εφυγε απο την Ψωρο-Κωσταινα κι εφτασε να συμπρωταγωνιστει με τον Sebastian μου;;;;;;;;;
Ααααααχχχ ατιμη κοινωνια αλλες ειναι παλαβες με τον Ρουλι,και δεν θα τον δουν ποτε live κι αλλες παιζουν μαζι του. llorar
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6612
Join date : 2015-08-11

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptyMon Oct 21, 2019 1:36 pm

Η πρώτη ατάκα του Σπαλιάρα σε σειρά του Netflix παραήταν badass


Είδαμε τα πρώτα λεπτά του δικού μας Γιάννη στην ισπανική σειρά 'El Señor de los Cielos'.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΑΪΡΑΚΤΑΡΗΣ 19 ΟΚΤ 2019

Φαντάζομαι ήδη γνωρίζεις πώς ο Γιάννης Σπαλιάρας έχει καταφέρει να κερδίσει ένα ρόλο στην έβδομη σεζόν της ισπανικής σειράς 'El Señor de los Cielos' του Netflix, το οποίο διαδραματίζεται στη δεκαετία του 1990 και περιστρέφεται γύρω από τη ζωή ενώ διακινητή ναρκωτικών, του Amado Carrillo Fuentes, που ανέλαβε τα ηνία του καρτέλ Juárez.

Στο τρίτο επεισόδιο της έβδομης σεζόν, λοιπόν, κάνει την πρώτη εμφάνισή του για λίγα λεπτά κι ο Σπαλιάρας. Επειδή δεν παρακολουθώ τη σειρά, έτρεξα λίγο τα πρώτα επεισόδια της σεζόν, κυρίως για να βρω τον δικό μας. Τι γίνεται; Sorry για τα spoilers που θα ακολουθήσουν αν θες να το δεις από την αρχή, καλύτερα να μη συνεχίσεις να διαβάζεις. Αν θες απλά να μάθεις για την πρώτη ατάκα του Spal, συνέχισε ελεύθερα.

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Spal2

Ο Αμάδο (ο πρωταγωνιστής) ήταν φυλακή και κάποιος τον σώζει. Έτσι, αποφασίζει να φύγει μαζί με την κοπέλα του με προορισμό την Ελλάδα, όπου έχει κάτι παλιούς φίλους, τον Νίκο (δηλαδή τον Σπαλιάρα, ο οποίος είναι και πρώην πράκτορας της CIA), την Αθηνά και την κόρη τους την Ιρίνα. Μετά από πολλές εκρήξεις, πιστολίδια και φωτιές, το πλάνο δείχνει Ελλάδα και μια πανοραμική θέα της Αθήνας.

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Spal5

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Spal3

Σε μια υπέροχη ταράτσα κάπου στο κέντρο, ακούμε μια γυναίκα (μάλλον η γυναίκα του Νίκου-Σπαλιάρα), να λέει σε σπαστά (σχεδόν κωμικά) ελληνικά πως έρχεται ο Αμάδο στην Ελλάδα και μια άλλη (μάλλον η κόρη της) να τη ρωτάει σε άπταιστα ελληνικά "ποιος είναι αυτός ο Αμάδο".

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Spal6

Κάμερα στον Γιάννη και τον βλέπουμε να κάθεται σκεπτικός σε μια καρέκλα. Κάπου εκεί βγάζει το τηλέφωνό του και κάνει μια περίεργη κλήση, όπου τον ακούμε να λέει και τις πρώτες του κουβέντες στη σειρά, στα αγγλικά.

"Έφτασε η ώρα. Έρχεται αύριο. Κάνουμε αυτό και τέλος", λέει με ύφος χιλίων καρδιναλίων σε κάποιον συνεργάτη του.

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Spal1

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Spal4

Το ντεμπούτο του Spal στη σειρά, μπορεί να κράτησε μόλις μερικά δευτερόλεπτα, αλλά ήταν όσο badass περιμέναμε. Λέτε στα επόμενα επεισόδια να αρχίζει να 'σφάζει' και κόσμο μετά τις καρύδες; Για όλα τον έχουμε ικανό.

* Να σημειωθεί ότι οι έξι πρώτες σεζόν της σειράς είναι διαθέσιμες στο αμερικάνικο Netflix (δυστυχώς όχι στο δικό μας), ωστόσο η 7η σεζόν, στην οποία συμμετέχει ο Σπαλιάρας και βγήλε στον αέρα μόλις πριν λίγες ημέρες, δεν έχει μπει ακόμα στην πλατφόρμα.

Πηγή: https://www.oneman.gr/pop-code/

_________________
Ελληνικά λατινοάρθρα.  Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel


Female Posts : 6612
Join date : 2015-08-11

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptySat Oct 26, 2019 1:19 pm

Έψαχνα να βρω μια κριτική, ένα σχόλιο γι αυτή την σειρά και έπεσα σήμερα πάνω στο αρθράκι τυχαία xara .

The Most Beautiful Thing: μια σειρά που δεν μοιάζει με καμία άλλη

Αν θες λοιπόν να δεις πως ήταν η ζωή την δεκαετία του 50’ στην άλλη άκρη του πλανήτη δεν έχεις παρά να δεις το The Most Beautiful Thing

Από Άννα Μαρία Κόκκαλη -Σεπτέμβριος 22, 2019

Είναι δύσκολο να είσαι γυναίκα στην σήμερον ημέρα και όσο μετράμε τα χρόνια προς τα πίσω, η θέση της γυναίκας στην κοινωνία και στον εργασιακό χώρο, στενεύει ακόμα περισσότερο. Το The Most Beautiful Thing είναι μια από τις καινούριες παραγωγές του Netflix, που πραγματεύεται τον φυλετικό ρατσισμό, την καταπίεση των γυναικών, την φιλία μα πάνω από όλα αποτελεί έναν ύμνο στην δύναμη των ανθρώπων να ξεπεράσουν τα εμπόδια που τους βάζει, ενίοτε η κοινωνία και ενίοτε αυτά που φέρνει η ζωή, για να πετύχουν αυτό που θέλουν.

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Beautiful-300x168

Όσον αφορά την πλοκή, εμείς παρακολουθούμε την πρωταγωνίστρια, Μαρία-Λουίζα να μεταναστεύει στο Ρίο Ντε Τζανέιρο από το Σάο Πάολο για να ανοίξει ένα κλαμπ στο οποίο θα παίζει Bosa Nova. Στο πλευρό της, η παιδική της φίλη και όλες οι καινούριες γυναίκες που θα γνωρίσει γυρνώντας σελίδα. Το να έχει μια γυναίκα ένα μαγαζί και πόσο μάλλον, ένα κλαμπ στην δεκαετία του 50’ ήταν το λιγότερο μπορούμε να συμφωνήσουμε, επαναστατικό. Και η ζωή των φίλων της όμως δεν είναι απλή καθώς η καθεμία προσπαθεί να αποκτήσει το δικαίωμα στην εργασία και να κάνει την φωνή της να ακουστεί σε έναν κόσμο που είχε συνηθίσει να ακούει μόνο ανδρικές χροιές.

Και αν δεν σας έχουμε ήδη πείσει να την δείτε, αρκεί να αναφέρουμε, ότι όλη η σειρά ξεχειλίζει από μουσική και ρυθμό. Και για τους φαν του κινηματογράφου έχει ένα νοσταλγικό χρώμα που σε συνδυασμό μάλιστα με τα όμορφα τοπία της Βραζιλίας κάνουν για ένα ανεπανάληπτο θέαμα.

Αν θες λοιπόν να δεις πως ήταν η ζωή την δεκαετία του 50’ στην άλλη άκρη του πλανήτη δεν έχεις παρά να δεις το The Most Beautiful Thing.

Πηγή: https://www.beasty-press.com/

_________________
Ελληνικά λατινοάρθρα.  Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel


Female Posts : 6612
Join date : 2015-08-11

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptyTue Mar 17, 2020 9:41 am

Elite: Το Νο.1 στο ελληνικό Netflix αλλάζει καστ και δεν είμαστε έτοιμοι
Το 'Elite' επέστρεψε με σεξ, σκάνδαλα και φόνους, και σκαρφάλωσε στην κορυφή των ελληνικών προτιμήσεων.

Tο σκανδαλώδες ισπανικό teen show ‘Elite’ έσκασε το 2018 και είχε γίνει το φθινοπωρινό μας TV show. Ένα χορταστικό, glam, παλαβό κόλλημα που ντρόπιασε εξαρχής το ‘Gossip Girl’ με τις πραγματικά τολμηρές εξελίξεις του και, κυρίως, τις σοβαρές επιπτώσεις τους.

Κάθε σεζόν του ως τώρα, το Las Encinas, ένα φανταστικό ελίτ σχολείο της Ισπανίας όπου φοιτούν οι γόνοι των πιο επιφανών οικογενειών της χώρας, έχει χωρέσει μυστήρια φόνου (με ενδιαφέρουσες επιλύσεις κιόλας, να μια σκέψη!), ταξικές αναταράξεις μεταξύ Μοντέγων και Καπουλέτων, ζευγάρια που εξερευνούν την πολυγαμικότητα, σχέσεις διαφορετικών θρησκειών και, κυρίως, queer σχέσεις που στο σύμπαν της σειράς βρίσκουν αντίθετους μόνο τους ενήλικους. Η Generation Z του ‘Elite’ δεν θα σε κρίνει για καμία προτίμησή σου.

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Elite-2

Μετά από ένα πολύ μικρό διάλειμμα σε σχέση με την αναμονή μεταξύ 1ης και 2ης σεζόν, το ‘How to Get Away With Murder’ των εφηβικών σειρών επέστρεψε την περασμένη Πέμπτη για τον 3ο του κύκλο, και πήρε μέσα σε λίγες ώρες τη θέση του Νο.1 στο Top10 του ελληνικού Netflix. Ο κορονοϊός τραβάει το binge-watching του και οι ακολασίες του ‘Elite’ είναι κατασκευασμένες για να αφήνεις το ένα επεισόδιο να παίζει μετά το άλλο.

Η νέα σεζόν της σειράς ήταν εξίσου ερωτική με τις προηγούμενες, πάτησε όμως ένα απαραίτητο φρένο χρησιμοποιώντας την πορεία των χαρακτήρων της από τις αλυσιδωτές αντιδράσεις στον φόνο της Marina, ως τη νέα δολοφονία που διαπράττεται στα πρώτα επεισόδια φέτος, για να τους αναπτύξει. Αντίθετα με σειρές όπως το ‘Prison Break’ που εγκλωβίστηκαν στο κόνσεπτ τους, το ‘Elite’ έχει πάρει το μπόλικο τραύμα που έχουν αφήσει πίσω τους τα γεγονότα και κινείται μέσα στα δικά του πλαίσια.

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Elite-s3-020919-059-1584131675

Ο Samuel δεν μπορεί να προχωρήσει. Ο Guzman ωριμάζει και παραιτείται σιγά-σιγά από την εκδίκηση. Η Lu έχει κουραστεί από την υποδειγματική της εικόνα και αναλαμβάνει τις ευθύνες της. Η Nadia βρίσκει μία αναπάντεχη σύμμαχο στη Lu και αντιστέκεται στους γονείς της. Η Carla που έχει βιώσει τη μία απόρριψη μετά την άλλη, αρχίζει πλέον να καταρρέει (παραμένει fabulous κατά την κατάρρευση βέβαια, ΕΙΔΩΛΟ).

Μέχρι το τέλος που δεν θα αποκαλύψουμε εδώ, τα storylines της πλειοψηφίας των ηρώων έχουν κλείσει ικανοποιητικά και ακόμα κι αυτά που μένουν ανοιχτά είναι ένας καλός αποχαιρετισμός.

Και λέω αποχαιρετισμός γιατί σύμφωνα με ισπανικά μέσα, το ‘Elite’ θα προχωρήσει σε 4η και 5η σεζόν, με διαφορετικό όμως καστ. Δεν είναι σαφές εάν οι χαρακτήρες που παραμένουν στο Las Encinas θα συνεχίσουν κανονικά στην αφήγηση ή εάν θα είναι απλά ένας συνδετικός κρίκος, πάντως η σειρά όπως τη γνωρίζαμε έχει τελειώσει. Και αν ήμασταν έτοιμοι να πούμε αντίο στο καστ ακριβώς λόγω του ταιριαστού φινάλε, δεν θα είμαστε έτοιμοι να δούμε κάποια επόμενη σεζόν να διαταράσσει την ισορροπία του με τους ήρωες που έμειναν πίσω για να εξυπηρετήσει τις ανάγκες κάποιου μελλοντικού δράματος.

Οι εφηβικές σειρές που έχουν ακολουθήσει το καστ τους μετά την αποφοίτηση είναι πολλές (90201, Dawson’s Creek, One Tree Hill ανάμεσα σε άλλες) και όχι πάντα με καλά αποτελέσματα, οπότε η κίνηση αυτή ίσως είναι η πιο σωστή από τη στιγμή που η σειρά προτιμά το σχολικό περιβάλλον.

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Elite-1

Έχουμε ξαναδεί παρόμοια τακτική σε teen shows με το ‘Skins’, αν και το φορμάτ του ‘Elite’ προκαλεί το εξής ερώτημα: Αν το show εξακολουθήσει να παίρνει την αφορμή του από κάποιον φόνο που αποδομείται με flash-forwards, πόσα άτομα ακριβώς θα δολοφονηθούν από ανθρώπους του Las Encinas μέχρι να καταντήσει παράλογο;

Κρίνοντας από την ανταπόκριση πάντως, το ελληνικό κοινό φαίνεται ότι θα είναι εδώ για τη δοκιμή.

Πηγή: https://www.oneman.gr/

_________________
Ελληνικά λατινοάρθρα.  Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel


Female Posts : 6612
Join date : 2015-08-11

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptyMon Mar 23, 2020 10:05 am

"Elite" season 3: Σαπουνόπερα πολυτελείας

Ο τρίτος κύκλος της ισπανικής αυτής επιτυχίας (με τον τέταρτο κύκλο να αναμένεται να ανακοινωθεί από το Netflix), ξεκινά από τη σκηνή όπου μας άφησε ο προηγούμενος και εξελίσσεται στο ίδιο μοτίβο στο οποίο μας είχε συνηθίσει, γιατί προφανώς σκέφτηκαν οι δημιουργοί της ότι μία επιτυχημένη συνταγή δεν την αλλάζεις.

Έτσι και εδώ, τα προσωπικά δράματα και οι περιπέτειες των πάντα εξαιρετικά όμορφων εξαιρετικά πλούσιων και εξαιρετικά ώριμων αυτών εφήβων, διακόπτονται από αστυνομικές ανακρίσεις για ένα έγκλημα, το οποίο, όπως φαίνεται σταδιακά από τις ιστορίες που εξελίσσονται, όλοι είχαν θεωρητικά κίνητρο να διαπράξουν.

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Elite2

Η σειρά επιστρέφει στους γνωστούς χαρακτήρες της, εισάγοντας ελάχιστους καινούργιους, αλλά δημιουργεί παράλληλα νέες σχέσεις και συμμαχίες, εξερευνώντας εμπνευσμένα τα όρια των πρωταγωνιστών της. Είναι φανερό ότι οι σεναριογράφοι του Elite, αν και συχνά φαίνονται να στερούνται έμπνευσης ή πρωτοτυπίας, αναμφισβήτητα ξέρουν ωστόσο να περιπλέκουν καταστάσεις. Φροντίζουν εξάλλου, να δίνουν άφθονες σε κάθε σκηνή της εξελίξεις, ώστε παρά την κάποια αφέλεια και κενότητα τους, δεν προλαβαίνει ο θεατής με τίποτα να ενοχληθεί πραγματικά.

Η σειρά είναι από κάθε άποψη μη ρεαλιστική και αφηνόμαστε έτσι να μας ξεναγήσει με ασφάλεια σε ίντριγκες και προβλήματα που δεν μας αγγίζουν, όχι πάντα εμπνευσμένα, συχνά αναμενόμενα, αλλά πάντα υπό τους ήχους της ρεγκετόν, με σκηνές γεμάτες πισίνες, κοκτέιλ, πάρτυ, κομψά ρούχα και όμορφα νεανικά σώματα. Το Elite, ξεκαθαρίζει από την αρχή ότι μπορεί να είναι σαπουνόπερα, αλλά είναι πάντως σαπουνόπερα πολυτελείας. Και για αυτό δεν αποφεύγει τις κάποιες άστοχες υπερβολές ή το ηθικοπλαστικό φινάλε με μία απογοητευτική και εντελώς βεβιασμένη λύση του μυστηρίου της, σε αντίθεση με τις μάλλον ικανοποιητικές ανατροπές των προηγούμενων κύκλων.

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Elite3

Έτσι, όσοι θεατές ψάχνουν για μία ακόμη νεανική σειρά για τους προβληματισμούς της εφηβείας, καλό είναι να στραφούν αλλού. Γιατί οι πρωταγωνιστές του Elite συμπεριφέρονται ως ενήλικες και τα προβλήματά τους είναι προβλήματα ενηλίκων. Παρά τα πάρτυ, τη μουσική και τις σκηνές σεξουαλικού πειραματισμού, το Elite αποτυγχάνει αυτό που άλλες σειρές όπως το Sex Education του Netflix, παλαιότερα το Skins, ή το πρόσφατο Euphoria του HBO κατάφεραν, να αποτυπώσουν δηλαδή την άγρια και ατίθαση πλευρά της νεότητας, να μπουν σε ειλικρινά σκοτεινά μονοπάτια, χωρίς να καταφύγουν καν σε φόνους και αστυνομικές ανακρίσεις.

Πετυχαίνει ωστόσο το Elite κάτι εντελώς διαφορετικό. Να δημιουργήσει ένα ασφαλές περιβάλλον για το θεατή, να μοιάζει οικείο χωρίς να επαναλαμβάνεται και χωρίς να πλατειάζει, κάτι που είναι το μεγαλύτερο στοίχημα για σειρές σαν και αυτή, που δεν θυμάσαι ακριβώς γιατί τις ξεκίνησες, αλλά συνεχίζεις να τις βλέπεις από συνήθεια.

5,5 / 10

Πηγή: https://www.moveitmag.gr/

_________________
Ελληνικά λατινοάρθρα.  Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel


Female Posts : 6612
Join date : 2015-08-11

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptyThu Mar 26, 2020 6:34 pm

Αχ, μεγάλο αυτό το άρθρο, βαρέθηκα να το αντιγράψω. Αφορά την Τόκιο του Casa me papel που μου κάνει ότι έχει λίγο από... Τόκιο.
https://www.oneman.gr/entertainment/ursula-corbero-i-tokio-tou-casa-de-papel-eixe-panta-to-teleio-sxedio/

_________________
Ελληνικά λατινοάρθρα.  Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel


Female Posts : 6612
Join date : 2015-08-11

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptyFri May 01, 2020 5:26 pm

Bitter Daisies – Review 1ης Season

Για ακόμη μία φορά μπορώ να πω οι Ισπανικές αστυνομικές παραγωγές με εντυπωσιάζουν. Στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για την μίνι σειρά “O Sabor das Margaridas” (Bitter Daisies στα Αγγλικά και στα Ελληνικά, Πικρές Μαργαρίτες) παραγωγής Netflix που προβλήθηκε το 2018, και ίσως είχε ένα από τα καλύτερα τελευταία επεισόδια από τις αστυνομικές σειρές που έχω δει.

Ελληνικά λατινοάρθρα.  15589442193900-1

Το σενάριο της σειράς ακολουθεί την υπαστυνόμο Rosa Vargas και στην προσπάθεια εύρεσης μίας έφηβης που εξαφανίστηκε σε μία μικρή πόλη της Ισπανίας. Η Rosa έχει και δικούς της λόγους που αναλαμβάνει αυτή την υπόθεση και σίγουρα η πόλη και οι άνθρωποί της δεν είναι αυτό που νομίζει.

H Rosa φτάνοντας στην πόλη ξεκινάει άμεσα τις προσπάθειες εύρεσης της Marta με την βοήθεια της τοπικής αστυνομίας. Η έρευνα αυτή τους αποκαλύπτει πως υπάρχει ένας κατά συρροήν δολοφόνος καθώς ανακαλύπτουν και άλλα 11 πτώματα στην γύρω περιοχή. Η Marta δεν είναι μέσα σε αυτά καθώς είναι πτώματα διαφορετικής χρονικής στιγμής.

Ελληνικά λατινοάρθρα.  1024_2000-149-1

Σχεδόν όλα τα πτώματα άνηκαν σε ιερόδουλες ή σε γυναίκες που λόγω της ζωής τους δεν θα αναζητούσε ποτέ κανείς, πράγμα που φανερώνει πως κάτι μεγαλύτερο κρύβεται πίσω από την εξαφάνιση της Marta. Όσο προχωράει η έρευνα ανακαλύπτουν πως η Marta προσπαθούσε να μαζέψει λεφτά για να βγάλει από την φυλακή τον αδερφό της με τρόπους όπως η πώληση ναρκωτικών και η πορνεία. Τα λεφτά όμως δεν ήταν αρκετά οπότε άρχιζε να βιντεοσκοπεί τους πελάτες της και να ζητάει χρήματα για να μην δημοσιεύσει τα βίντεο. Μπορεί οι περισσότεροι να πλήρωναν αλλά κάποια στιγμή εκβίασε τα λάθος άτομα.

Ελληνικά λατινοάρθρα.  AAAABepsIEq-Y7MQWs4ALnr7NgI0eOhmwVj_uhGrAmZfrxJ3QwWLTdFnrZBCPwwZEQGwcuk8BNdiSiV2UZ0EH4FGwoakf0T04VgNXFXPp8aUC7TBuduFP4riPjUIbnIlnA-1

Όπως προαναφέραμε η Rosa είχε και προσωπικούς λόγους να πάει στην πόλη αυτή και να αναλάβει την υπόθεση. Ο κύριος λόγος είναι πως στην περιοχή σκοτώθηκε η αδερφή της MArgarita και δεν βρήκε ποτέ τι έγινε, το πτώμα της αλλά και τον ένοχο. Δυστυχώς μέσα στα πτώματα που βρήκαν ήταν και της αδερφή της οπότε πλέον μένει να μάθει τί έγινε αλλά και ποιος την σκότωσε.

Στην πόλη αρκετοί είναι αυτοί που κρύβουν πολλά αλλά και άτομα στην ίδια την αστυνομία που η υπαστυνόμος αργά η γρήγορα θα πρέπει να ανακαλύψει για να βρει τις απαντήσεις για την αδερφή της, την Marta και τα πτώματα τόσο γυναικών, ακόμα και αν χρειαστεί να μπει στο “στόμα του λύκου”.

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Screenshot-2019-03-29-at-23.39.37-1

Μπορεί να μην είναι “La Casa De Papel” αλλά όπως το La Caza. Monteperdido έτσι και οι “Πικρές Μαργαρίτες” όπως ανέφερα και πιο πάνω μας αποδεικνύουν πως οι Ισπανοί στις αστυνομικές σειρές το έχουν πολύ καλά. Κανένα επεισόδιο δεν με κούρασε καθόλου έχοντας πάντα την αγωνία για την συνέχεια και φτάνοντας σε ένα τελευταίο επεισόδιο που “έδωσε ρέστα”. Απάντησε σε όλα μα όλα τα ερωτήματα της σειράς, ακόμη και για τον τίτλο που έχουν δώσει, με πάρα πολλές ανατροπές και αλήθειες, χωρίς να υπάρχει η υπερβολή πουθενά. Κατά την διάρκεια των επεισοδίων υπάρχουν πολλές σκηνές που στο τέλος συνδέουν το παζλ απόλυτα και σου δείχνει να καταλάβεις τον λόγο που κακώς ίσως τις θεώρησες ανούσιες.

Αν έπρεπε να βρω κάτι αρνητικό ίσως ήταν λίγο οι υποκριτικές ικανότητες κάποιων εκ των πρωταγωνιστών. Ήδη η 2η season (Δείτε το trailer) έχει ξεκινήσει και έκανε πρεμιέρα στα τέλη Μαρτίου χωρίς όμως να υπάρχει ακόμη στο Ελληνικό τουλάχιστον Netflix.




Πηγή: https://lordoftheseries.gr/

_________________
Ελληνικά λατινοάρθρα.  Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptyMon May 04, 2020 5:03 pm

Αααααα....!! Αυτη την σειρα μου την ειχε προτεινει μια φιλη μαζι με καποιες αλλες. Τις αλλες τις ειχα δει αυτη πως την αφησα;; Μιλαμε για καιρο πριν.
Και αν δεν εβλεπα το αρθρο τωρα δεν θα την θυμομουν. Razz Razz
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6612
Join date : 2015-08-11

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptySat May 09, 2020 3:12 pm

Η Raquel του Casa de Papel στο ONEMAN: “Δεν αντέχω άλλο Bella Ciao”

Η Itziar Ituño aka 'Lisboa' από το Casa de Papel μιλά στο Oneman για την τρελή επιτυχία της σειράς, τον κορονοϊό που πέρασε και την αγάπη της για την Ελλάδα.

Το όνομά της είναι Itziar Ituño Martínez. Έτσι όμως τη γνωρίζουν μόνο στο Μπασαούρι, το μικρό χωριό που γεννήθηκε και μένει λίγα χιλιόμετρα έξω από το Μπιλμπάο στη Χώρα των Βάσκων. Στην υπόλοιπη Ισπανία και όλον τον κόσμο είναι γνωστή αλλιώς. Πρώτα ως η σκληρή Inspectora Raquel Murillo που κυνηγούσε τους ληστές που μπήκαν στο Νομισματοκοπείο της Μαδρίτης κι έπειτα ως Lisboa.

Ως σύμμαχος αυτών και μέλος της ομάδας του Profesor, τον οποίον ερωτεύτηκε. Το Oneman με τη βοήθεια του Netflix Greece επικοινώνησε μέσω Zoom με την 45χρονη ηθοποιό. Η Itziar Ituño μιλά για τον κορονοϊό που πέρασε, την κατάσταση στην Ισπανία, αλλά και την απίστευτη επιτυχία του Casa de Papel ρίχνοντας το απαραίτητο spoiler ύπαρξης πέμπτου κύκλου. Η κοινωνιολόγος που έγινε ηθοποιός, το ‘Bella Ciao’ που την κουράζει να παίζεται στα club και η αγάπη της για την Ελλάδα.

Ας ξεκινήσουμε με τον κορονοϊό, ο οποίος έχει αλλάξει τη ζωή μας πολυεπίπεδα. Διαγνώστηκες θετική. Ποια ήταν τα συμπτώματα, πώς το πέρασες;

“Ξεκίνησε με ελαφρά συμπτώματα, τα οποία έγιναν χειρότερα. Όλα ξεκίνησαν με βήχα και πυρετό. Όσο περνούσαν οι μέρες είχα απώλεια όσφρησης και γεύσης. Φοβάσαι είναι η αλήθεια. Κυρίως γιατί είναι ένας νέος ιός και δεν ξέρεις τις επιπτώσεις. Τώρα είμαι καλά. Δεν μου έκαναν κανένα τεστ. Στη Χώρα των Βάσκων διαμαρτυρόμαστε γιατί δεν έχουμε υποβληθεί σε μαζικά τεστ. Είναι παράλογο αυτό. Πώς θα πάω εγώ και ο καθένας στη δουλειά του όταν δεν ξέρει εάν θα κολλήσει ο ίδιος ή θα κολλήσει κάποιον άλλων. Ζούμε κάτι ιστορικό, κάτι που δεν έχει προηγούμενο κατά γνώμη μου. Θα πώ είμαι τυχερή, όπως και πολλοί άλλοι που πέρασαν τον ιό με ελαφρά συμπτώματα, που δεν έπρεπε να πάω στο νοσοκομείο”.

Φοβήθηκες κάποια στιγμή για τη ζωή σου;

“Όχι, όχι. Ήμουν σίγουρη ότι αυτός ο ιός δεν ήρθε για να με πάει στον… άλλο κόσμο. Ήμουν ήρεμη. Σκεφτόμουν συνέχεια, βέβαια, ότι πολύς κόσμος έχασε τους δικούς του και αυτό έχει φέρει πολλή θλίψη στη χώρα”.


Πώς είναι η κατάσταση τώρα στην Ισπανία;

“Νομίζω ότι η Ισπανία και γενικά η Ευρώπη άργησε ν’ αντιδράσει, να λάβει μέτρα. Νόμιζε ότι ο ιός θα μείνει εκεί, στην Ασία. Σήμερα πεθαίνουν λιγότεροι, αλλά πεθαίνουν καθημερινά άνθρωποι πολλοί. Ο κορονοϊός δεν έχει ελεγχθεί, αυτό είναι το σίγουρο. Αντιλαμβάνομαι ότι είναι δύσκολο είναι να σταματήσεις την οικονομία με ό,τι αυτό συνεπάγεται, αλλά από την άλλη θα είναι μεγαλύτερο λάθος να στείλεις τον κόσμο για δουλειά χωρίς να παρέχεις γάντια και μάσκα για όλους τους εργαζόμενους. Δεν νομίζω ότι είναι λάθος μόνο μιας κυβέρνησης. Είναι λάθος της οργάνωσης του δυτικού κόσμου. Πρέπει ν’ αλλάξουμε, γιατί τα πράγματα δεν πηγαίνουν καλά”.


Ελλάδα. Ποιο είναι το πρώτο πράγμα που περνά από το μυαλό σου όταν ακούς τη λέξη Ελλάδα;

“Ουάου. Ελλάδα. Το Αιγαίο, τα νησιά, αυτό το μοναδικό τιρκουάζ χρώμα των νερών. Εντάξει η πρώτη φορά που άκουσα τη λέξη Ελλάδα ήταν στο σχολείο. Είχα μαγευτεί από την ελληνική μυθολογία που κάναμε στο σχολείο, από τις εικόνες που είχα δει για τον Παρθενώνα. Έχω έρθει μόνο στην Αθήνα, συμμετέχοντας σε ένα κοινωνικό forum.

Οι Έλληνες για μένα είναι κάτι πολύ κοντά στους Ισπανούς. Από πλευράς χαρακτήρα, μεσογειακού ταπεραμέντου. Ελπίζω να επισκεφτώ ξανά σύντομα τη χώρα σας”.

Casa de Papel. Ειλικρινά πιστεύατε – όλοι οι πρωταγωνιστές – ότι αυτή η ταινία θα μπορούσε να έχει αυτήν την απίστευτη επιτυχία όταν ξεκίνησε;

“Όχι, όχι. Κανείς δεν θα μπορούσε να το φανταστεί. Είναι απίστευτο, απίστευτο”.


Περπατάς φυσιολογικά στο δρόμο ή σε σταματούν;

“Εντάξει (γέλια). Υπάρχει κόσμος που έρχεται προς εμένα τρέχοντας. Με αναγνωρίζει ο κόσμος. Όταν θέλω να ήρεμη – ή τώρα που επιτρέπεται μόνο το περπάτημα – πάντα έρχεται κάποιος και μου μιλά. Μάς σταματούν στο αεροδρόμιο, παντού. Πάντα για παράδειγμα έρχεται κάποιος κοντά σου, δείχνει με το δάχτυλο και λέει: “Εσύ είσαι από το Casa de Papel”;”

Γιατί πιστεύεις ότι ο κόσμος έχει ταυτιστεί περισσότερο με την ομάδα του Profesor, με τους ληστές και όχι με την αστυνομία που τους κυνηγά;

“Είναι η ιστορία ανθρώπων που δεν έχουν να χάσουν τίποτα, γιατί έχουν χάσει τα πάντα στη ζωή τους. Είναι αυτό που κάνουν οι τράπεζες στην περίοδο της κρίσης που τυπώνουν χρήμα για τις ίδιες. Ο κόσμος μπαίνει στη θέση των πρωταγωνιστών και λέει γιατί να μην μπορώ να τυπώσω χρήμα και ο εγώ ο ίδιος για μένα; Αυτό κάνει η ομάδα του Profesor. Το κάνει με όμορφο τρόπο είναι η αλήθεια.

Όταν ο εργατικός κόσμος βλέπει να μην μπορεί να πληρώνει τους λογαριασμούς του, να μην μπορεί να βρει δουλειά, μοιάζει λίγο σαν τον Ρομπέν των Δασών. Είναι συμπάθεια, μια άλλη συμπάθεια. Όχι αυτή για τους πλούσιους, τους τραπεζίτες. Σκεφτείτε ότι αυτό συμβαίνει όχι μόνο στην Ισπανία και την Ελλάδα – εσείς κι αν έχετε δεινοπαθήσει από την κρίση – αλλά σε όλο τον κόσμο. Γιατί η επιτυχία είναι παγκόσμια”.


Η Inspectora κυνηγά τον Profesor, αλλά στο τέλος τον ερωτεύεται και αλλάζει στρατόπεδο. Συμβαίνει μόνο στις ταινίες τελικά;

“Δεν το ξέρω. Η κοσμοθεωρία μου είναι ότι η πραγματικότητα πάντα ξεπερνά τη φαντασία. Πάντα. Υπάρχουν πράγματα που λες ότι δεν μπορεί να συμβαίνουν, ότι αυτά γίνονται μόνο στις ταινίες. Και τα βλέπεις στην πραγματικότητα. Στην περίπτωση του έρωτα ακόμη περισσότερο. Γιατί ο έρωτας είναι τρελός”.

Πέρα από το επαγγελματικό σκέλος, σου αρέσει ο ρόλος της Raquel Murillo ή μετέπειτα… Lisboa;

“Ειλικρινά μου αρέσει πολύ. Περισσότερο μου άρεσε όταν ήμουν στην αντίθετη πλευρά. Όταν ήμουν ερωτευμένη με τον εχθρό και δεν το ήξερα. Όταν το κατάλαβε, πέρασε στην άλλη πλευρά. Η ίδια το αποφάσισε γιατί κατάλαβε ότι οι άλλοι είχαν δίκιο. Μου αρέσει πώς ταίριαξε η Lisboa στο άλλο στρατόπεδο. Διατήρησε τον ίδιο χαρακτήρα. Η Raquel Murillo είναι παντού στο σενάριο. Στην πλευρά της Αστυνομίας, στην πλευρά των ληστών, θα δείτε πού στον πέμπτο κύκλο. Κάνω και spoiler (γέλια)”.

Πότε αρχίζουν τα γυρίσματα;

“Δεν μας έχουν πει ακόμη τίποτα. Τα πάντα έχουν σταματήσει λόγω της πανδημίας. Φαντάζομαι σύντομα μετά το τέλος αυτής της περιπέτειας”.


Μιας και η συζήτηση έρχεται γύρω από τον ηθοποιό.  Τους καλλιτέχνες γενικότερα. Υπάρχει πολλή συζήτηση παγκοσμίως για το Support Art Workers. Με τη λογική ότι πολλές δουλειές μπορεί να γίνουν από το σπίτι ή χωρίς κόσμο, αλλά η δική σας όχι…

“Είναι δύσκολο να φανταστώ το μέλλον. Μπορεί ο κόσμος να μην είχε τη δυνατότητα ν’ απολαύσει θεάματα λόγω του κορονοϊού, αλλά η τέχνη ήταν παντού μέσα στην καραντίνα. Είδαμε πολλές ταινίες, διαβάσαμε πολλά βιβλία, ακούσαμε πολλή μουσική. Νομίζω ότι όλα τα κράτη πρέπει αυτή τη στιγμή να δώσουν τη δέουσα προσοχή στον πολιτισμό. Οι καλλιτέχνες είμαστε σε πολύ δύσκολη κατάσταση.

Ελπίζω ο κόσμος να ξυπνήσει και να βάλει τον πολιτισμό στη θέση που του αξίζει. Βλέπω μαύρο το μέλλον γιατί δεν ξέρω πότε θα επιστρέψουμε στη δουλειά. Πότε θα ξεκινήσουν τα γυρίσματα, πότε θ’ ανοίξουν οι αίθουσες για το κοινό. Δεν θέλω να μεμψιμοιρώ. Ο κόσμος που έχει μπαρ, καφέ, εστιατόρια βρίσκεται επίσης στην ίδια κατάσταση. Οι κρίσεις εξαπατούν τον κόσμο. Οι πλούσιοι γίνονται πλουσιότεροι και οι φτωχοί, φτωχότεροι. Ας ενωθούμε όλοι. Όχι οι καλλιτέχνες μεταξύ μας, όλοι μαζί”.

Είσαι από τη Χώρα των Βάσκων, θα πάμε σε κάτι ποδοσφαιρικό ή μάλλον κοινωνικό. Οι δύο ομάδες της περιοχής, Μπιλμπάο και Σοθιεδάδ, ζήτησαν πριν από δύο ημέρες να παίξουν με κόσμο τον τελικό του Copa del Rey. Το αίτημα έγινε αποδεκτό. Ποια είναι θέση σου;

“Διαφωνώ κάθετα και απόλυτα. Είναι ανώριμο. Εδώ δεν γνωρίζουμε πόσοι είναι οι θετικοί στον ιό γιατί ακριβώς όπως σου είπα δεν κάνουμε τεστ. Το να ενεργείς λες και δεν συμβαίνει τίποτα είναι ανόητο. Εάν υπήρχαν τεστ θα μπορούσες να δεις ποιος είναι θετικός. Δεν μπορούμε να διεξάγουμε εκδηλώσεις με κόσμο (όπως για παράδειγμα ένας αγώνας ποδοσφαίρου) γιατί κινδυνεύουν πολλοί. Δεν μπορούμε να τρελαθούμε, τουλάχιστον μέχρι τα πράγματα να βελτιωθούν. Με την ίδια λογική δεν ανοίγουν τα θέατρα. Πώς ν΄ανοίξουν τα γήπεδα;”.


Ελληνικά λατινοάρθρα.  Lisboa2

Ο αντίκτυπος του Casa de Papel έχει περάσει και στο ποδόσφαιρο. Οι οπαδοί του Ολυμπιακού είχαν δημιουργήσει κορεό εμπνευσμένο από την ταινία. Δεν ξέρω αν το έχεις δει…

“Ναι, ναι. Νομίζω ότι εδώ φαίνεται ο αντίκτυπος που έχει η ταινία. Όταν κάποιος θέλει να πετύχει κάτι επαναστατικό, κάτι που είναι ενάντια στις πιθανότητες που του δίνουν ταυτίζεται με την ταινία. Είναι εντυπωσιακό. Έτσι κι αλλιώς έχει κάτι ποδοσφαιρικό το Casa de Papel”.

Δηλαδή;

“Όπως έλεγε στα γυρίσματα η Alba Flores (Nairobi) είναι ένα ποδοσφαιρικό ματς των κόκκινων (ληστές) με τους μπλε (αστυνομία). Τόσο απρόβλεπτο”.

Το ‘Bella Ciao’ είναι σήμα-κατατεθέν της σειράς. Πιστεύεις γνωρίζουν όλοι την ιστορικότητά του; Πλέον παίζει παντού ακόμη σε remix σε clubs και beach bar;

“Πολλοί νέοι, είναι αλήθεια, εκφράζονται μέσα από το Bella Ciao. Αμφιβάλλω εάν γνωρίζουν ότι είναι ένα τραγούδι που ξεκίνησε από τους παρτιζάνους της Ιταλίας κόντρα στο φασισμό. Δεν μου αρέσει να το ακούω σε μια ντισκοτέκ. Με κουράζει. Όταν ακούω την αυθεντική εκτέλεση, είναι άλλη αίσθηση. Θα πεις από την άλλη το σημαντικό είναι ν’ ακούγεται. Κάτι θα μείνει στον άλλον, σκέφτεσαι. Αλλά το να το ακούω σε remix σε ντισκοτέκ και σε club δεν μου αρέσει. Έτσι κι αλλιώς είμαι της ροκ μουσικής (γέλια)”.

Σπούδασες κοινωνιολογία. Πώς και έγινες ηθοποιός;

“Μετά από πέντε χρόνια σπουδών στην κοινωνιολογία αντιλήφθηκα ότι δεν έχει δουλειά το επάγγελμα. Το προσπάθησα λίγο. Δεν ξέρω αν και θα ήθελα να το κάνω. Η δουλειά πρέπει να σε γεμίζει. Η κοινωνιολογία είναι χρήσιμο επάγγελμα. Αλλά δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου να καταγράφει δεδομένα και να γράφει όλη την ημέρα μπροστά από έναν υπολογιστή”


Βλέπεις άλλες σειρές στο Netflix;

“Βλέπω περισσότερο σειρές από ταινίες. Μου αρέσει πολύ το Unorthodox. Είναι πολύ ωραία η ταινία, νομίζω η καλύτερη το τελευταίο διάστημα. Καλό είναι επίσης και το “Sergio”.

Συμμετείχες παλαιότερα (2003) σε μια διαδήλωση υπέρ των δικαιωμάτων των φυλακισθέντων για συμμετοχή στον ETA. Έχεις μετανιώσει;

“Έγινε πολύς ντόρος στην Ισπανία. Ο κόσμος που δεν ζει εδώ, δεν το καταλαβαίνει. Πάντα δεν είχα πρόβλημα να διαδηλώσω γι’ αυτό που πιστεύω. Έτυχε να γεννηθώ εδώ (στη Χώρα των Βάσκων) κι όχι στη Μαδρίτη. Νομίζω το χειρότερο είναι να πιστεύεις κάτι και να μην μπορείς να το φωνάξεις γιατί φοβάσαι το μποϊκοτάζ από τη μάζα. Αυτό συνέβαινε στις ΗΠΑ πολύ παλιά. Συμβαίνει, μεταξύ μας, ακόμη. Στη ζωή υπάρχει και η διαφορετική άποψη. Μπορείς να λες ότι έχεις δημοκρατία, αλλά εάν φοβάσαι να πεις την άποψή σου δεν έχεις. Μπορεί να σου πουν πολλά πράγματα και να φοβηθείς. Αλλά με το φόβο δεν προχωράς. Πρέπει να σεβαστούμε τον άλλον και την άποψή του. Αυτή είμαι και σε όποιον αρέσω, σε όποιον δεν αρέσω καλώς (γέλια)”.

Πολλοί Έλληνες έχουν ερωτευτεί μαζί σου τηλεοπτικά. Αισθάνεσαι λίγο sex symbol μέσα από αυτήν την ταινία;

“Ναι (γέλια); Παναγία μου… ωραία”.


Quiz: Ποιος ληστής του ‘La Casa de Papel’ είσαι;
Με ποιον/α από τη σειρά έχεις δεθεί περισσότερο;


“Τα πηγαίνω πολύ καλά με όλους. Πιο πολύ με τους ηθοποιούς που βρίσκονται στην αστυνομία. Γιατί με αυτούς ξεκίνησα. Μπορεί να φαίνονται σοβαροί και αυστηροί, αλλά στην καθημερινότητα είναι διαφορετικοί. Όλοι είναι πολλοί συμπαθητικοί. Θα σου πω κάτι, μου άρεσε πολύ που δούλεψε με την Alicia Sierra τη διάδοχό μου στο πόστο της αστυνομία. Όπως και με τον Pedro Alonso (Berlin). Δεν θέλω να διαλέξω. Έτσι κι αλλιώς είμαστε φίλοι με τον Ángel Rubio και τον Coronel Prieto κι εκτός δουλειάς”.

Ποιο ήταν το μήνυμα που θα ήθελες να αφήσεις στους Έλληνες αναγνώστες σου;

“Σας ευχαριστώ που βλέπετε το Casa de Papel. Χαίρομαι που σας αρέσει πολύ στην Ελλάδα. Ελπίζω σύντομα να σας επισκεφτώ. Σαν λαός συνεχίστε ν’ αντιστέκεστε στην πανδημία και να προσέχετε τους εαυτούς σας”.

_________________
Ελληνικά λατινοάρθρα.  Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptyMon May 11, 2020 4:07 pm

Πολυ ωραια η συνεντευξη της αγαπημενης Επιθεωρητριας! bravo
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6612
Join date : 2015-08-11

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptyFri Jul 03, 2020 9:58 am

Ε νομίζω πως κάπου υπερβάλουμε:

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Eiza-gonzalez

H Eiza González είναι όσα ήταν και όσα δεν έγινε η Salma Hayek


Το νέο κορίτσι του Timothée Chalamet είναι η Λατίνα ηθοποιός που ψάχναμε χρόνια.
ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΑΪΡΑΚΤΑΡΗΣ 2 ΙΟΥΛ 2020

Το όνομα της Eiza González κάνει τον γύρο του κόσμου τις τελευταίες ημέρες. Οι φωτογραφίες της Μεξικανής ηθοποιού αγκαλιά με τον Timothée Chalamet σε μια πολυτελή πισίνα ήταν η επιβεβαίωση στις φήμες που τους ήθελαν τόσο καιρό ζευγάρι.

Ο 24χρονος Timothée και η κατά έξι χρόνια μεγαλύτερή του Eiza πλέον δεν κρύβουν τον έρωτά τους. Σε μια εποχή που τα love stories έχουν σχεδόν ‘στερέψει’ λόγω κορονοϊού, οι δύο νεαροί ηθοποιοί έχουν δώσει στον κόσμο του Hollywood τη συζήτηση που ήθελε. Και δεν μιλάμε για οποιουσδήποτε, αλλά για δύο από τα πιο ‘hot’ ονόματα της νέας γενιάς.

Για τον Chalamet έχεις διαβάσει αρκετά τα τελευταία δύο χρόνια. Είναι νέος, όμορφος, ταλαντούχος και έχει μπροστά του σίγουρα μια μεγάλη καριέρα να τον περιμένει. Κάτι αντίστοιχο, όμως, ισχύει και για την Eiza González, η οποία μπορεί να μην είναι τόσο γνωστή στα μέρη μας, αλλά (σχεδόν) κάθε ισπανόφωνος κάτοικος του πλανήτη, τη γνωρίζει. Καιρός να τη μάθουν και οι υπόλοιποι.

Τα πρώτα βήματα

Γεννήθηκε στην πόλη Καμπόρκα του Μεξικό, κοντά στα σύνορα με την πολιτεία της Αριζόνα, στις 30 Ιανουαρίου του 1990. Η μητέρα της, Glenda Reyna, ήταν μοντέλο με σπουδαία καριέρα στα νιάτα της, κάτι που έκανε από νωρίς την Eiza να θέλει να ασχοληθεί με τα φλας και τη μόδα.

Ο πατέρας της, Carlos González, σκοτώθηκε σε ατύχημα με τη μηχανή του όταν εκείνη ήταν μόλις 12 ετών. Ένα περιστατικό που την άλλαξε πολύ, όπως έχει δηλώσει σε συνέντευξή της.

Στα 15 της είχε ήδη πείσει τους παραγωγούς της μεξικανικής εκδοχής του αργεντίνικου σίριαλ ‘Floricienta’ (Lola…Érase una vez) να της δώσουν τον πρωταγωνιστικό ρόλο. Η σειρά έγινε αμέσως επιτυχία στο Μεξικό, με την 15χρονη τότε Eiza να γίνεται πασίγνωστη στη χώρα.

Ήταν μόνο η αρχή. Ακολούθησαν κι άλλα μεξικάνικα σίριαλ, τα οποία την έκαναν περιζήτητη. Όμως, αποφάσισε πως δεν της έφτανε μόνο αυτό.

Το 2013 μετακόμισε στο Λος Άντζελες, προκειμένου να κυνηγήσει το όνειρο της υποκριτικής στην παγκόσμια πρωτεύουσα του κινηματογράφου. Μία από τις πρώτες της δουλειές στις ΗΠΑ ήταν ο ρόλος στη σειρά From Dusk till Dawn: The Series.

Ένα remake της θρυλικής ταινίας, με την Eiza να παίρνει το ρόλο που έπαιζε κάποτε η Salma Hayek. Γίνεται να αποτελεί σύμπτωση αυτό; Πριν μερικά χρόνια η González ονειρευόταν να κάνει μια καριέρα όπως αυτή της Hayek και φτάνοντας στο L.A. παίρνει έναν iconic ρόλο της. Το σύμπαν κάτι σκάρωνε για εκείνη.



Εκείνη την εποχή γίνεται και η πρωταγωνίστρια του video clip του Romeo Santos, ‘Propuesta Indecente’, το οποίο μετράει πάνω από 1μιση δισεκατομμύριο προβολές στο Youtube. Ο κόσμος είχε ήδη πάθει εμμονή μαζί της, πριν καν καταλάβει ποια είναι. Δεν ήταν τυχαία, όμως, η συμμετοχή της στο video clip. H Eiza ασχολιόταν χρόνια με τη μουσική, ενώ είχε προλάβει ήδη να βγάλει και κάποια δικά της κομμάτια.

Η αλήθεια είναι πως αν τη δεις σε μια ταινία, απλά δεν γίνεται να περάσει απαρατήρητη. Η γλυκύτητα που εκπέμπει, σε συνδυασμό με το ανεπιτήδευτα σέξι λουκ της, την καθιστούν σχεδόν αμέσως αγαπημένο πρόσωπο των σκηνοθετών και των παραγωγών. Κάπως έτσι το 2017 πήρε και τον ρόλο της Monica Costello (a.k.a Darling) στην ταινία ‘Baby Driver’, ενώ ακολούθησε αυτός της Madam M στο spin-off του Fast and Furious, ‘Hobbs & Shaw’, αλλά και η εκ νέου συνεργασία της με τον Vin Diesel στο ‘Bloodshot’.

Εκεί μάλιστα χρειάστηκε να γυρίσει και κάποιες ερωτικές σκηνές με τον Vin, κάτι που την έκανε να νιώσει εξαιρετικά άβολα, όπως είπε σε συνέντευξή της. “Το γεγονός πως ξέρω καλά την γυναίκα του δεν το έκανε καθόλου εύκολο. Η Paloma είναι από το Μεξικό και η μητέρα μου ήταν αυτή που την ανακάλυψε και την έκανε μοντέλο. Και μετά έπρεπε εγώ να γυρίσω ερωτικές σκηνές με τον άνδρα της”.

Μετά τη συμμετοχή της σε αυτές τις ταινίες, το τηλέφωνο των managers της Eiza χτυπούσε ασταμάτητα. Ήδη έχει κλείσει ρόλους σε αρκετές ταινίες η οποίες βρίσκονται στο τελικό στάδιο των γυρισμάτων τους, ενώ και η φρέσκια σχέση της με τον σταρ του Hollywood Timothée Chalamet βοήθησε για να ασχοληθεί μαζί της ο πλανήτης. Δεν είναι, όμως, η πρώτη φορά.

Κατά το παρελθόν έχει αναγκάσει δεκάδες MME ανά τον κόσμο να αναζητήσουν τα στοιχεία της, μιας και έχει συνδεθεί το όνομά της τόσο με τον Liam Hemsworth, όσο και με τους Josh Duhamel, Maluma, Calvin Harris, αλλά και τον Cristiano Ronaldo, χωρίς ωστόσο να επιβεβαιώνονται οι φήμες.

“Δεν θέλω να μοιράζομαι την προσωπική μου ζωή με τον κόσμο. Συνήθως μου χρεώνουν σχέσεις, απλά επειδή τυχαίνει να βρίσκονται στο φιλικό μου περιβάλλον. Όπως συνέβαινε και στο σχολείο. Δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουμε τόσο θέμα”, υποστηρίζει η Eiza.

Τίποτα από όλα αυτά, πάντως, δεν της έχει κάνει κακό. Ίσα ίσα που βλέπει τον κόσμο να ψάχνει συνεχώς το όνομά της, αλλά και τους followers της στο Instagram να αυξάνονται, φτάνοντας πλέον σχεδόν τα 6 εκατομμύρια.

Η Eiza González μπορεί να μπήκε πρόσφατα στη ζωή μας, αλλά μας είχε προειδοποιήσει εδώ και καιρό γι’ αυτό που ερχόταν. Και κάτι μας λέει πως θα ασχοληθούμε αρκετά μαζί της στο μέλλον.

Πηγή: https://www.oneman.gr/

_________________
Ελληνικά λατινοάρθρα.  Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptyTue Jul 07, 2020 2:49 pm

Υπερβαλουμε....Συμφωνω. Smile Smile
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6612
Join date : 2015-08-11

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptyTue Jul 07, 2020 5:23 pm

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Valeria

H Diana Gómez δεν έχει να ζηλέψει καμία Carrie Bradshaw

Η νεαρή πρωταγωνίστρια του ισπανικού Sex and the City του Netflix ήρθε για να μείνει.
ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΑΪΡΑΚΤΑΡΗΣ 21 ΜΑΐ 2020

Αρκετοί ήταν αυτοί που βλέποντας το ‘Valeria’ βρήκαν ομοιότητες με τo Sex and the City, σειρά-φαινόμενο που καθιέρωσε τη Sarah Jessica Parker. Η αλήθεια είναι πως σίγουρα υπάρχουν κοινά στοιχεία ανάμεσα στις δύο σειρές και αν κάνουμε σωστά την εξίσωση, τότε η ηθοποιός που θα καθιερώσει αντίστοιχα το Netflix, δε θα είναι άλλη από την πρωταγωνίστριά του, τη Diana Gómez.

Από τα πρώτα λεπτά του πρώτου επεισοδίου, όταν δηλαδή μας συστήθηκαν οι κεντρικοί χαρακτήρες, κάτι μου θύμιζε η ‘Valeria’. Κάπου την είχα ξαναδεί. Μου πήρε μερικά λεπτά για να το καταλάβω, αλλά μετά έγινε τόσο ξεκάθαρο.

Αν έχεις δει Casa de Papel, την θυμάσαι. Η Diana έκανε την αρχή στο Netflix υποδυόμενη την Tatiana, την τελευταία σύζυγο του Berlin. Μπορεί ο ρόλος της να ήταν μικρός, αλλά είχε παρουσία τόσο στην τρίτη, όσο και στην τέταρτη σεζόν του Casa de Papel.

Δεν το λες και λίγο να σε βλέπουν ταυτόχρονα τόσα εκατομμύρια μάτια παγκοσμίως. “Ήταν απίστευτη ευκαιρία αυτή που μου δόθηκε στο Casa de Papel. Όταν πέρασα από τα castings και πήρα τελικά το ρόλο μου είπαν πως θα είναι πάρα πολύ μικρός, αλλά ήξερα πόσο σημαντικός ήταν. Δεν είχα μεγάλη συμμετοχή. Το έζησα όμως πολύ και ως φανατική της σειράς. Πέρασα τέλεια”, έχει πει η ίδια σε συνέντευξή της στο ισπανικό Ecoteuve.

To “Valeria” κέντρισε αμέσως το ενδιαφέρον του κόσμου που γρήγορα το ανέβασε σε ψηλές θέσεις στα παγκόσμια top-10. Η καθημερινή ιστορία τεσσάρων γυναικών στη Μαδρίτη, οι οποίες είναι όλες περίπου 30 ετών και αντιμετωπίζουν διαφορετικά τη ζωή τους, μπορεί να μην είναι το πιο πρωτότυπο σενάριο. Είναι όμως κάτι με το οποίο μπορεί να ταυτιστεί εύκολα ο κόσμος. O τρόπος με τον οποίο προσέγγισε το ρόλο της Valeria η Diana, βέβαια, την έκανε αμέσως αγαπητή. Για να μην πούμε ερωτεύσιμη.

“Το πρώτο πράγμα που πιστεύω ότι έχω κοινό με τη Valeria είναι η κατάσταση στην οποία βρίσκεται. Το πέρασα κι εγώ. Πριν δύο χρόνια δεν είχα δουλειά, ούτε λεφτά στην άκρη. Ήμουν στην αβεβαιότητα, όπως ακριβώς κι εκείνη στη σειρά. Το πιο δύσκολο κομμάτι ήταν να αποδώσω τον χαρακτήρα μου ρεαλιστικά, αλλά και με μια δόση χιούμορ. Νομίζω τελικά ότι βγήκε εντελώς φυσικά”, επισήμανε η 31χρονη σήμερα Diana στο Mew Magazine.

Η συμμετοχή της στο Valeria και στο Casa de Papel μπορεί να την έκαναν αρκετά γνωστή και εκτός Ισπανίας, όμως βρίσκεται χρόνια στο επάγγελμα. Η πρώτη της επαφή με την υποκριτική ήρθε πριν 16 χρόνια όταν το 2004 συμμετείχε σε θεατρική παράσταση που ανέβηκε σε θέατρο της Βαρκελώνης, της πόλης που γεννήθηκε και μεγάλωσε.

Δύο χρόνια αργότερα και πριν ακόμα κλείσει τα 18 της χρόνια, έπαιξε στην πρώτη της κινηματογραφική ταινία, το “Salvador”. Έκτοτε έχει πάρει ρόλους σε αρκετές ισπανικές ταινίες και σειρές, οι οποίες την έκαναν αρκετά γνωστή στη χώρα της. Ώσπου ήρθε το Netflix και τη σύστησε στο παγκόσμιο κοινό. “Πλέον μου στέλνουν μηνύματα από όλο τον κόσμο. Είναι πρωτόγνωρο”, έχει πει η ίδια για την κατάσταση που βιώνει σήμερα.

Εκτός από το ταλέντο της στην υποκριτική, η Diana Gómez είναι και εξαιρετική μπαλαρίνα, ενώ λατρεύει την τζαζ μουσική και δηλώνει φανατική οπαδός της Μπαρτσελόνα.

Με το ‘Valeria’ όπως όλα δείχνουν να ανανεώνεται και για νέα σεζόν στο Netflix, φαίνεται πως η Diana ήρθε για να μείνει.

Πηγή: https://www.oneman.gr/

_________________
Ελληνικά λατινοάρθρα.  Image16
Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel


Female Posts : 6612
Join date : 2015-08-11

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptyThu Jul 30, 2020 12:45 pm

Ε τέτοιο κορίτσι δεν το ξεχνάς!

Δεν ξεπεράσαμε ποτέ τη Luisana Lopilato
H 33χρονη Αργεντίνα ηθοποιός υπήρξε κάποτε αφίσα (σχεδόν) σε κάθε εφηβικό δωμάτιο. Σήμερα συνεχίζει τη ζωή της μακριά από τα φλας της δημοσιότητας.
ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΑΪΡΑΚΤΑΡΗΣ 27 ΙΟΥΛ 2020

Όταν γίνεσαι ξαφνικά παγκόσμιο αστέρι στα 15 σου, όταν καταφέρνεις να ‘μπεις’ σε χιλιάδες σπίτια εντός και εκτός της χώρας σου και να σε αναγνωρίζουν σχεδόν όλοι κάθε φορά που βγαίνεις μια βόλτα, δεν είναι είναι και ό,τι πιο εύκολο. Ειδικά σε αυτή την ηλικία.

Αν ανήκεις στη γενιά των millennials δεν γίνεται να μην έχεις ακούσει έστω μία φορά το όνομα της Luisana Lopilato ή της Mía Colucci, όπως μας συστήθηκε πρωταγωνιστώντας στο αργεντίνικο teen σίριαλ, ‘Ανυπότακτες Καρδιές’ (Rebelde Way).

Ήταν εκείνη η εποχή στις αρχές του millennium, που σειρές όπως οι ‘Chiquititas’ (έπαιζε κι εκεί), οι ‘Cebollitas’ και άλλες αντίστοιχες μονοπωλούσαν το ενδιαφέρον αυτής της γενιάς. Σημείωναν υψηλές τηλεθεάσεις στη χώρα μας και όλοι οι έφηβοι τότε ‘κολλούσαν’ με τους πρωταγωνιστές τους. Οι αφίσες της Luisana Lopilato υπήρχαν σχεδόν σε κάθε περιοδικό που αγοράζαμε από το περίπτερο και συχνά κοσμούσαν τους τοίχους είτε του δικού μας δωματίου, είτε συμμαθητών μας.



Το ταλέντο της Luisana ήταν τέτοιο που δεν γινόταν να πάει χαμένο. Από το 1995, όταν και την ανακάλυψαν οι παραγωγοί της σειράς ‘10% Vida’ και έπειτα, κάθε χρόνο η πορεία της ήταν ανοδική. Εκτός από τη έφεσή της στην υποκριτική, όμως, είχε πάντα και ένα πάθος για το τραγούδι.

Μαζί με τους Felipe Colombo, Benjamín Rojas και την Camila Bordonaba, συμπρωταγωνιστές στη σειρά ‘Rebelde Way’, δημιούργησαν την μπάντα ‘Erreway’, κυκλοφορώντας τρία άλμπουμ (τα οποία πούλησαν περισσότερα από 5 εκ. αντίτυπα παγκοσμίως) και κερδίζοντας χιλιάδες φανς εντός και εκτός Αργεντινής.

Η Luisana έγινε γρήγορα ένα από τα πιο αναγνωρίσιμα πρόσωπα στη Λατινική Αμερική. Εκτός από την υποκριτική και τραγούδι, όμως, ασχολήθηκε και με το modeling, καθώς δεκάδες brands ήθελαν να κλείσουν ένα διαφημιστικό ή μια φωτογράφιση με πρωταγωνίστρια εκείνη. Εμφανίστηκε σε περισσότερα από 50 εξώφυλλα περιοδικών σε αρκετές χώρες του κόσμου, έκανε τηλεοπτικά διαφημιστικά για ό,τι προϊόν μπορείς να φανταστείς, όμως όλα αυτά πλέον ανήκουν στο παρελθόν.

Αν και μόλις 33 ετών, η Luisana εδώ και περίπου μια δεκαετία δεν έκανε κάποιο μεγάλο βήμα στην καριέρα της. Μπορεί να γνώρισε την απότομη φήμη πριν καν κλείσει τα 18 της χρόνια, αλλά φαίνεται πως μόνο εύκολα διαχειρίσιμο δεν ήταν όλο αυτό για μία έφηβη. Και είναι απόλυτα λογικό.

Μετά την τότε επιτυχία της αποφάσισε να κάνει πράγματα, τα οποία δεν ήταν τόσο εμπορικά όσο οι ‘Ανυπότακτες Καρδιές’, αλλά γέμιζαν εκείνη ως καλλιτέχνη. Κι έτσι τα αντιμετώπισε. Έκανε ένα πέρασμα από κάποιες ταινίες και σειρές στη χώρα της, ενώ παράλληλα ερωτεύτηκε και τον Καναδό τραγουδιστή Michael Bublé, με τον οποίο παντρεύτηκε το 2011 στην Αργεντινή.

Οι δυο τους έχουν αποκτήσει τρία παιδιά (τον Noah, τον Elias και τη Vida). Μάλιστα, η οικογένειά τους πέρασε και μια μεγάλη περιπέτεια το 2016 όταν ο μικρός Noah διαγνώστηκε με ηπατοβλάστωμα (μια μορφή καρκίνου), αλλά ευτυχώς κατάφερε να το ξεπεράσει.

Η Luisana σήμερα αν και μόλις 33 ετών έχει προλάβει να ζήσει τόσα πολλά στη ζωή της. Από την επαγγελματική της εκτόξευση, μέχρι τον έρωτα και τη δημιουργία της οικογένειας που πάντα ονειρευόταν, το σοβαρό πρόβλημα υγείας του γιου της, αλλά και την ηρεμία, που επήλθε μετά από όλα αυτά.

Τελευταία της κινηματογραφική απόπειρα, την οποία μπορείς να απολαύσεις στο Netflix είναι το ‘Intuition’, όπου την είδαμε στο ρόλο μιας νεαρής αστυνομικού, η οποία προσπαθεί να διαλευκάνει τη δολοφονία ενός 19χρονου κοριτσιού.

Μοιάζει πλέον αρκετά μακρινή η περίοδος που η Mia Colucci έκανε κάθε έφηβο να ζωγραφίζει καρδούλες σε κόλλες Α4 για χάρη της. Καμία, όμως, ξένη ηθοποιός δεν κατάφερε να ξεπεράσει αυτό τον αθώο μας έρωτα (ή και όχι) για την Luisana Lopilato.

Πηγή: https://www.oneman.gr/

_________________
Ελληνικά λατινοάρθρα.  Image16

paola likes this post

Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
paola

paola


Female Posts : 984
Join date : 2016-08-08

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptyThu Jul 30, 2020 5:14 pm

Πολυ ωραιο αρθρο,μαθαμε και πραγματακια για την αγαπημενη Mia. .Ειχα μεινει στο οτι ηταν παντρεμενη.
Παντως το εχω δει πολλες φορες αυτο να συμβαινει. Ενας ηθοποιος να κανει μια πολυ μεγαλη επιτυχια και μετα εξαφανιζολ.
Back to top Go down
mel
Admin
mel


Female Posts : 6612
Join date : 2015-08-11

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptyThu Jul 30, 2020 5:21 pm

Και η Alma pirata καλά πήγε, γενικά όμως κανένας δεν έκανε καμιά σούπερ επιτυχία μετά το Rebelde way. Η δε Καμίλα εξαφανίστηκε εντελώς, έχω διαβάσει ότι ασχολείται με το τσίρκο (!) αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη είναι αυτή η πληροφορία.

_________________
Ελληνικά λατινοάρθρα.  Image16

paola likes this post

Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel


Female Posts : 6612
Join date : 2015-08-11

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptyTue Dec 01, 2020 5:45 pm

Unstoppable/Ασταμάτητες- Review (χωρίς spoilers)
από Catherine 3 Οκτωβρίου 2020

Ελληνικά λατινοάρθρα.  120574400_5020015628008515_8401782682428525888_n-min

Υπόθεση

H λατινική σειρά Unstoppable παρουσιάζει την ιστορία 3 μακροχρόνιων φιλενάδων, που επιθυμούν να ξεφύγουν από τις βαρετές, εξωραισμένες και ανεπαρκείς ζωές τους, πραγματοποιώντας μια διήμερη εκδρομή στην Oaxaca. Προτού καλά καλά ξεκινήσει το ταξίδι, στη παρέα τους εισβάλει μια «περίεργη»  κοπέλα, η οποία υπό την απειλή όπλου, τις εξαναγκάζει να τη πάρουν μαζί. Πλέον, με ένα νέο μέλος στην ήδη υπάρχουσα «αντισυμβατική» γυναικοπαρέα, η φιλία τους δοκιμάζεται. Η τριάδα των κακομαθημένων ‘millennials’ σύντομα αναγκάζεται να επανεξετάσει τη ζωή τους.  Η τριάδα συνειδητοποιεί ότι ο κόσμος δεν περιστρέφεται γύρω τους, καθώς σημασία έχει να είσαι ο εαυτός σου.  

Ελληνικά λατινοάρθρα.  %CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82

Εντυπώσεις

Η σειρά Unstoppable  είναι δημιουργική και απολαυστική. Αξιοποιεί πρωτότυπα τη γνωστή φόρμουλα  ιστοριών ενηλικίωσης. Μην περιμένετε μια γλυκανάλατη ιστορία, όμως. Η σειρά Unstoppable δεν ακολουθεί την πεπατημένη οδό. Αντίθετα οι πρωταγωνίστριες βιώνουν τις συνέπειες της επιπολαιότητάς τους, βγαίνοντας από την «ασφαλή φούσκα» τους, δουλεύοντας με τις ανασφάλειές τους, καταλήγοντας διαφορετικές και δυναμικές. Επομένως, το Unstoppable είναι μια σειρά δυναμικών γυναικών με πρωτοτυπία στο σενάριο, τη σκηνοθεσία και την αφήγηση, ξεχωρίζοντας από τη κοινοτυπία και τη προβλεψιμότητα.

Η σειρά είναι ιδιαίτερα διαφορετική στα θέματα που παρουσιάζει, από τις ερωτικές τρέλες και απογοητεύσεις έως την απώλεια και το πένθος. Μεταξύ άλλων, το  Unstoppable   ασχολείται με τη σεξουαλικότητα, το φεμινισμό, την εικόνα του σώματος, την αυτοπεποίθηση, την εμπιστοσύνη, την σεξεργασία κ.ά. Το Unstoppable είναι μια αστεία σειρά, με έξυπνο σενάριο, προσφέροντας, αληθοφανή πλοκή σε ισόποσες δόσεις κωμωδίας και δράματος. Αν και θίγει κάποια σοβαρά θέματα, δεν είναι μια μίζερη και στενάχωρη σειρά. Αντίθετα, παραμένει ευχάριστη και διασκεδαστική. Οι πρωταγωνίστριες είναι παράλληλα δυναμικές και ευάλωτες, δείχνοντας στο κοινό μια ειλικρινή απεικόνιση των νεαρών γυναικών.

Ελληνικά λατινοάρθρα.  AAAABZXE9qiy9JPIHIwk_CrXQRZcl02-IHWx1kx34G15tanpRd03Ko35sJeFVmX-Y0S3blkcxvtuGiZrvBKgI_XgZFuOvBtOeScF0BhmDi7kfJeK9enO

Ερμηνείες/ Χαρακτήρες

Οι 4 πρωταγωνίστριες είναι τελείως διαφορετικές μεταξύ τους, αλλά παράλληλα τόσο ταιριαστές μαζί. Μέσα σ’ εκείνες, ίσως βρείτε και χαρακτηριστικά της δικής σας παρέας…

Η Vera (Tessa Ia) είναι αρθογράφος μόδας, η οποία πρέπει να διαχειριστεί την προαγωγή που δεν πήρε ποτέ και την «ανοιχτή σχέση της» με έναν DJ. Η Vera μοιάζει στο χαρακτήρα της Emma Roberts στη σειρά  Scream Queen: μοδάτη και αυθάδης. Η Ia είναι εκπληκτική στο ρόλο της νεαρής, που από κακομαθημένη και απελπισμένη, παίρνει τη ζωή της στα χέρια της.

Ελληνικά λατινοάρθρα.  AAAABV4SX8j9M8g8An8L4-0ntry9ywMIk2F1fkoneO7_t08PM0slyuDo1pyL137edEMZ7cl37tVB7pVNRZZ-PpVKfyyt81OFi78fDkeUaGQuBztAY7y6

Η Carlota, (Lucía Uribe) μένει ακόμα με τους γονείς της, ασχολείται με τη ποίηση και  δυσκολεύεται με κάποιες φοβίες της. Είναι μια «σκληροπυρηνική» φεμινίστρια με χαμηλή αυτοπεποίθηση. Η ειλικρίνεια και η αμεσότητα της Uribe είναι  εκνευριστικά κωμικές και ρεαλιστικές, δίνοντας μια αληθοφανή ηρωίδα στη σειρά.

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Img_5eb31119e9962

Η Rocío (Bárbara López), πιέζεται από το πατέρα της για να γίνει η επόμενη κορυφαία νευροχειρουργός (μετά απ’ αυτόν). Αυτή η ψυχοφθόρα προσδοκία την αναγκάζει να παρατήσει όλες τις υποχρεώσεις της και να ακολουθήσει τις φίλες της. Η Rocío είναι χαμηλών τόνων, εκλεπτυσμένη και αρκετά συχνά η φωνή της λογικής στη παρέα. Η ταλαντούχα López δίνει μια ενδιαφέρουσα ερμηνεία, καθώς διαχειρίζεται τα δύσκολα θέματα της  απώλειας και των κοινωνικών επιταγών στην ζωή μιας γυναίκας.

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Img_5eb31113d5f88
Τέλος, η Marcela (Coty Camacho), η νέα προσθήκη της παρέας, είναι μια  αξιοθαύμαστη και πεισματάρα ηρωίδα, που εξαναγκάζεται σε ωτοστόπ, προσδοκώντας μια καλύτερη ζωή. Η ηρωίδα της Camacho ασχολείται με πιο σοβαρά ζητήματα, δείχνοντας –με μια φυσική ερμηνεία- την πραγματικότητα και τους κινδύνους στη ζωή μια λιγότερο προνομιούχας κοπέλας.

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Unstoppable-1

Τελική Ετυμηγορία


Το Unstoppable  καλεί  τους θεατές να δει λίγο πιο ρεαλιστικά τον κόσμο. Η σειρά έχει μια πληθώρα ειλικρίνειας και συμπόνιας. Οι πρωταγωνίστριες είναι αξιαγάπητες και καλογραμμένες. Η σειρά αφορά τη φιλία, τη γυναικεία υποστήριξη, και θα σας κάνει να γελάσετε, να κλαίτε και να εκτιμήσετε τα μικρά πράγματα στη ζωή. Με μόλις 10 μισάωρα επεισόδια το Unstoppable ενδείκνυται για binge watching.



To Unstoppable αποτελείται από 10 επεισόδια των 43 λεπτών
1 Season
Hμερομηνία πρεμιέρας : 28.02.2020

Σενάριο 8.5
Σκηνοθεσία 7.5
Ερμηνείες/Χαρακτήρες
Μουσική 7.5
Τεχνικές Λεπτομέρειες 7.5

Βαθμολογία
7.8

Πηγή: https://lordoftheseries.gr/

_________________
Ελληνικά λατινοάρθρα.  Image16

paola likes this post

Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
mel
Admin
mel


Female Posts : 6612
Join date : 2015-08-11

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  EmptyWed Feb 10, 2021 10:00 am

Lali Esposito: Η νέα βόμβα που πυροδότησε το Netflix

Η 29χρονη ηθοποιός από την Αργεντινή που πρωταγωνιστεί στη νέα σειρά του δημιουργού του Casa de Papel, θα γίνει το νέο σου κόλλημα.

Οι Ισπανοί φαίνεται πως έχουν βρει πλέον τη μαγική φόρμουλα, που κάνει μια σειρά επιτυχημένη και την κρατούν ως επτασφράγιστο μυστικό. Με τη βοήθεια του Netflix έχουν καταφέρει να εκτοξεύσουν τις μετοχές των εγχώριων τηλεοπτικών παραγωγών τους και πλέον σχεδόν κάθε νέο τους εγχείρημα κάνει εκατομμύρια κόσμου σε όλο τον πλανήτη, να παρακολουθεί με ενδιαφέρον.

Ένα από τα τελευταία τους εγχειρήματα που περιμένουμε να κυκλοφορήσει στο Netflix είναι και η σειρά Sky Rojo, η οποία μάλιστα έχει την υπογραφή του δημιουργού του Casa de Papel, Αex Pina. Αυτό και μόνο αποτελεί έναν καλό λόγο, για να κάνει πολλούς να δουν με άλλο μάτι τη συγκεκριμένη σειρά. Ο δεύτερος και ίσως ακόμη πιο βασικός είναι η παρουσία της Lali Esposito, η οποία κάνει το επίσημο ντεμπούτο της στο Netflix.

Μπορεί το όνομα της 29χρονης ηθοποιού από την Αργεντινή να μη σου λέει κάτι, αλλά είναι ήδη αρκετά γνωστή και αναμένεται να γίνει ακόμη περισσότερο. H καριέρα της στην υποκριτική ξεκίνησε το μακρινό 2003 όταν η Mariana Esposito (όπως είναι το κανονικό της όνομα) επιλέχθηκε για το ρόλο ενός 12χρονου κοριτσιού στη σειρά Rincon de Luz.

Ακολούθησαν ρόλοι σε διάσημες σειρές της χώρας της όπως η Florecienta και οι Chiquititas, με την ίδια να γίνεται σταρ χωρίς να το καταλάβει.

Παράλληλα με τους ρόλους της σε τηλεοπτικές σειρές, το ταλέντο της Lali στο τραγούδι δεν πέρασε απαρατήρητο κι έτσι δεν ήταν λίγες οι δισκογραφικές, που κυνήγησαν την υπογραφή της. Η Sony Music Entertainment Argentina ήταν αυτή που την κέρδισε και αυτή η συνεργασία που ξεκίνησε το 2014 έχει πλέον εξελιχθεί σε τέσσερις δισκογραφικές δουλειές.

Ο τελευταίος δίσκος της Lali, η οποία διάγει ίσως την καλύτερη περίοδο της καριέρας της, κυκλοφόρησε τον Νοέμβριο του 2020 και έχει τίτλο Libra (ζυγός – όπως και το ζώδιό της). Ένα album το οποίο έχει πολλά στοιχεία από hip hp, trap, R&B, reggaeton και urban pop.



Όπως είπαμε, η Lali Esposito μόνο τυχαία δεν είναι στον καλλιτεχνικό κόσμο. Ο λογαριασμός της στο Instagram μετράει ήδη πάνω από οκτώ εκατομμύρια followers, ενώ είναι δεδομένο πως ο αριθμός αυτός θα μεγαλώσει μετά την πρεμιέρα της νέας σειράς του Netflix, στην οποία πρωταγωνιστεί.

Το επίθετό της μπορεί να μοιάζει με εκείνο της πρωταγωνίστριας του Elite, Ester Exposito (διαφέρει μόνο σε ένα γράμμα), όμως η περίπτωσή της μοιάζει περισσότερο με εκείνη της συμπρωταγωνίστριάς της, της Μεξικανής Danna Paola, ή Lucrecia αν σε βοηθάει.

Οι παραγωγοί της σειρά την είχαν επιστρατεύσει στις τρεις πρώτες σεζόν της σειράς (δυστυχώς δε θα βρίσκεται στην τέταρτη), θέλοντας να δώσουν ένα μεγάλο boost στο project τους.

Βλέπεις, η 25χρονη καλλιτέχνης ήταν ήδη αρκετά γνωστή στις ισπανόφωνες χώρες πριν από τη συμμετοχή της στη σειρά του Netflix, ωστόσο ο ρόλος της «κακιάς» στο σχολείο του Elite την εκτόξευσε. Και την ίδια, αλλά και την παραγωγή, στην οποία συμμετείχε.

Ελληνικά λατινοάρθρα.  Sky-Rojo

Κάτι αντίστοιχο τώρα θέλουν να πετύχουν οι δημιουργοί της σειράς Sky Rojo, έχοντας μια μεγάλη «βόμβα» στα χέρια τους που ακούει στο όνομα Lali Esposito και την οποία ετοιμάζονται να πυροδοτήσουν στις 19 Μαρτίου όταν και η σειρά θα κάνει πρεμιέρα στο Netflix.



Εκεί η Lali θα έχει τον έναν από τους τρεις πρωταγωνιστικούς ρόλους. Το story της σειράς ακολουθεί τρεις ιερόδουλες, οι οποίες αποφασίζουν να το σκάσουν από τον προαγωγό τους και να πάρουν τις τύχες τους στα χέρια τους. Η Wendy (την οποία υποδύεται η Lali) είναι η «αρχηγός» της συμμορίας των τριών κοριτσιών και φαίνεται πως αρχίζει να κερδίζει ήδη αρκετούς φανς, αν κρίνουμε από τα σχόλια κάτω από το trailer της σειράς.

Μένει να δούμε πόσο μεγάλη θα είναι η «έκρηξη», που θα προκαλέσει η παρουσία της Lali Esposito στο Sky Rojo του Netflix.


Πηγή: https://www.oneman.gr/

Κοίτα η Lali... Τις εικόνες από το twitter δεν μπόρεσα να τις αντιγράψω.

_________________
Ελληνικά λατινοάρθρα.  Image16

paola likes this post

Back to top Go down
https://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Sponsored content





Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty
PostSubject: Re: Ελληνικά λατινοάρθρα.    Ελληνικά λατινοάρθρα.  Empty

Back to top Go down
 
Ελληνικά λατινοάρθρα.
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Τηλενουβελοτρέλα :: Γενικού περιεχομένου :: Λάτιν θέματα-
Jump to: