Τηλενουβελοτρέλα

Φόρουμ για τους φαν των τηλενουβελών.

HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 

Τρελοί τσιγγάνοι, για πού τραβούν;

Go down 
AuthorMessage
mel
Admin

Female Posts : 2158

PostSubject: Τρελοί τσιγγάνοι, για πού τραβούν;    Sat Dec 01, 2018 7:42 pm

Τα μεγαλύτερα κοριτσάκια θα θυμόμαστε το κόμικ Λούνα η κόρη του αρχηγού των τσιγγάνων. Οι τσιγγάνοι άλλοτε παρουσιάζονταν μιαροί, άλλοτε όμως θαυμαστοί με τον μποέμ τρόπο ζωής τους να εμπνέει τόσους και τόσους σεναριογράφους. Οι νοβέλες με τσιγγάνους δεν είναι και λίγες! Το παράδοξο είναι πως οι κεντρικοί τσιγγάνοι ήρωες συνήθως αποδεικνύεται πως δεν είναι αυθεντικοί τσιγγάνοι. Και το ακόμα πιο παράξενο είναι ότι δεν είναι παιδιά που τα έκλεψαν εκείνοι επειδή "δεν έτρωγαν το φαγητό τους" αλλά από ένα γύρισμα της από αυτά που συμβαίνουν μόνο στις τηλενουβέλες βρέθηκαν στο καραβάνι. Ας δούμε λίγο τις νοβέλες με τσιγγάνους...  

Peregrina (1973).
Original της Delia Fiallo. Μια τσιγγάνα κατηγορείται άδικα για τον φόνο του πλούσιου άνδρα της. Και ερωτεύεται τον αδερφό του.

(Άλλες βερσιόν:
La muchacha de circo (1988).

Με την Catherine Fulop και τον Fernando Carillo.

Kassandra (1992).
Παγκόσμια επιτυχία.
)

H Gitana εκ Κολομβίας (1990).
Αφορά την διαμάχη κάποιων τσιγγάνων για τις γειτονικές εκτάσεις μιας πλούσιας οικογένειας. Φυσικά παίζει και αίσθημα!

Από Αργεντινή έχουμε:
Amor gitano (1982) με την Luisa Kuliok.

Το άλλο Amor gitano (1999) είναι μεξικάνικο ριμέικ.

Το Soy gitano (2003). Επίσης αφορά διαμάχη δύο οικογενειών. Είναι και οι δύο τσιγγάνικες οικογένειες; Δεν το διευκρινίζει η wikipedia.

Πολύ απλή η ενδυμασία της Gaetani για gitana skeftomai . Πρωταγωνιστεί ο Osvaldo Laport.

Παλιότερα και ο Enrique Torres εμπνεύστηκε απ' τους τσιγγάνους. H Zingara (1995) με την Andrea del Boca. Φυσικά και δεν ήταν αληθινή τσιγγάνα (αλλά όπως βλέπουμε το προσπαθεί)!

Romane (2000) από την Χιλή.
Τσιγγάνα ερωτεύεται μπαλαμό. Όπως και στον Μανουσάκη.

Gitanas (2004), το μεξικάνικο ριμέικ.

Πώς σας φαίνονται, σας τραβά το τσιγγάνικο life style;

Last edited by mel on Sat Dec 08, 2018 6:58 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
View user profile http://thlenouvelotrela.forumgreek.com
Αλμοδοβαρεμένη

PostSubject: Re: Τρελοί τσιγγάνοι, για πού τραβούν;    Sun Dec 02, 2018 5:59 am

Συγχαρητήρια για το αφιέρωμα!
Εμένα με τραβάει οτιδήποτε έχει να κάνει με περιπλάνηση, μαγεία, τσίρκο, καρναβάλια, χαϊμαλιά, ξυπολυσιά, έξαλλοι χοροί στο φεγγαρόφωτο...xixi Γι'αυτό μου αρέσουν οι τσιγγάνοι. Δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα η εικόνα που έχω γι'αυτούς skeftomai
Από τις παραπάνω σειρές έχω δει Kassandra, Amor Gitano, Gitanas και λίγα επεισόδια του Romane. Λένε πως το τελευταίο είναι το πιο ρεαλιστικό. Αναπαράγει στην εντέλεια την τσιγγάνικη κουλτούρα, τη νοοτροπία, ακόμα και τον τρόπο που μιλάνε. Οι Gitanas είναι το αγαπημένο μου, αλλά πολύ πιο στυλιζαρισμένο από το Romane. Τα άλλα δύο μου άρεσαν αρκετά, αλλά όταν αποκαλύφθηκε ότι οι πρωταγωνιστές δεν ήταν τσιγγάνοι, έγιναν βαρετοί κυριλέ. Ειδικά η Κασσάνδρα δεν έπρεπε να φορέσει εκείνα τα άθλια συνολάκια με φουσκωτά μανίκια, βάτες, μάλλινο καλσόν και γόβες emetos Θα μου πείτε, βέβαια, τι φταίει αυτή για τη μόδα στα τέλη των 80ς και αρχές 90ς. Οι τσιγγάνικες στολές ήταν πιο όμορφες πάντως.
Ποιο είναι το κόμικ Λούνα η κόρη του αρχηγού των τσιγγάνων;
Εσείς τι γνώμη έχετε για τις παραπάνω τηλενουβέλες και το τσιγγάνικο lifestyle;
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Τρελοί τσιγγάνοι, για πού τραβούν;    Sun Dec 02, 2018 10:09 am

Μου αρέσουν τα καραβάνια, η χειρομαντεία κι όλα αυτά, αλλά δεν έχει τύχει να δω μια σειρά με τσιγγάνους. Η Λούνα ήταν ένα κόμικ (μάνγκα) που υπήρχε στο περιοδικό Κάντυ Κάντυ που έβαζε σε κόμικ τις ιστορίες του γνωστού κινουμένου σχεδίου μαζί με κάτι άλλα πραγματάκια όπως ποιήματα αναγνωστών κ.λπ.
Το portal της Κάντυ στο Ίντερνετ το έχει ολόκληρο, στα ελληνικά εννοείται:
https://lorena-luna.page.tl/51-%26%23919%3B-%26%23954%3B%26%23972%3B%26%23961%3B%26%23951%3B-%26%23964%3B%26%23959%3B%26%23965%3B-%26%23945%3B%26%23961%3B%26%23967%3B%26%23951%3B%26%23947%3B%26%23959%3B%26%23973%3B-%26%23964%3B%26%23969%3B%26%23957%3B-%26%23964%3B%26%23963%3B%26%23953%3B%26%23947%3B%26%23947%3B%26%23940%3B%26%23957%3B%26%23969%3B%26%23957%3B.htm
Διάβασέ το είναι ωραίο!

Αλμοδοβαρεμένη wrote:
Οι Gitanas είναι το αγαπημένο μου, αλλά πολύ πιο στυλιζαρισμένο από το Romane. Τα άλλα δύο μου άρεσαν αρκετά, αλλά όταν αποκαλύφθηκε ότι οι πρωταγωνιστές δεν ήταν τσιγγάνοι, έγιναν βαρετοί κυριλέ. Ειδικά η Κασσάνδρα δεν έπρεπε να φορέσει εκείνα τα άθλια συνολάκια με φουσκωτά μανίκια, βάτες, μάλλινο καλσόν και γόβες emetos Θα μου πείτε, βέβαια, τι φταίει αυτή για τη μόδα στα τέλη των 80ς και αρχές 90ς.

Το τσιγγάνικο λουκ έσωσε τσιγγάνους και τσιγγάνες από την μόδα των 80's .

Female Posts : 482

PostSubject: Re: Τρελοί τσιγγάνοι, για πού τραβούν;    Sun Dec 02, 2018 6:32 pm

Πολυ ομορφο το αφιερωμα σου mel! Μπραβο! Κι εμενα παντα με γοητευαν οι τσιγγανοι απο μικρη και μου αρεσε να βλεπω ταινιες/σειρες η' να διαβαζω για αυτους,αν και θεωρω οτι δεν ειναι ακριβως ετσι στην πραγματικοτητα. Τους εχουμε εξωραισει πιστευω. Smile
Τπ manga με την Λουνα το γνωριζω,απο μικρη που αγοραζα Καντυ,αλλα ολοκληρο το διαβασα μεγαλη.Πολυ ομορφη ιστορια! amor
Back to top Go down
View user profile
mel
Admin

PostSubject: Re: Τρελοί τσιγγάνοι, για πού τραβούν;    Mon Dec 03, 2018 9:51 pm

Ευχαριστώ κορίτσια amor . paola ξέρεις τι μου άρεσε περισσότερο; Η απεικόνιση των λουλουδιών όταν χόρευε ή έπαιζε πιάνο η Λούνα... Και φυσικά η ίδια μακρυμάλλα Λούνα με τα μακριά τσιγγάνικα φορέματα, πολύ χαριτωμένη amor .

PostSubject: Re: Τρελοί τσιγγάνοι, για πού τραβούν;    

Back to top Go down

Τρελοί τσιγγάνοι, για πού τραβούν;
Back to top 
Page 1 of 1